CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 207895|Reply: 2196

Kongsi Petua Penjagaan Kucing

Post Last Edit by boocik04 at 17-8-2011 15:13

assalamualaikum..
semalam saya dapat 2 ekor anak kucing jalanan setelah sekian lama anak2 minta saya carikan kucing untuk dibela.
anak2 kucing ru masih kecil, berjalan pun masih tak betul terhoyong-hayang.
dari biar melilau dan dilanggar kereta
baik saya bawak balik untuk dibela.
masalahnya sekarang saya tak tau nak bagi makan apa...saya bancuh susu tepung dan suapkan dgn straw, sekor mau minum sekor lagi tak mau langsung....saya bagi makan nasi depa tak mau (mungkin tak reti lagi kot)
saya bagi roti marrie dilembutkan dgn air, sekor makan sekor tak mau jugak..
jadi sekarang apa saya nak buat...sian..saya takut depa tak mau makan dan mati pulak...
tolonglah wahai kawan2 yg dok bela kucing tu..ajarlah sikit saya macam mana nak bela 2 ekor anak kucing yg kecik2 ni...:pray:

kesian.. ummi dolu pon sembrono ajer bela kucing.. until married dgn cat-guy..

slalunyer kami pump susu dlm mulot kitten tu.. pakai syringe atau titis.. ade gak (org len) mgunakan kaedah membasahkan kain utk dinyonyot oleh kitten tuh.. kalo ade ibu tompang boleh baik supaya kitten tu dpt 'tumpang' kasih syg dan yg penting nutrition susu kucing..

tp on saturday ummi p public library dan tjumpe satu buku.. author tu ade wat guide line cara2 pelihara kucing yatim nih..

1.  Cari Ibu Tompang
2.  X dapat.  Letakkan kitten di bwh suhu 90'F/32'C slama 1st 24h after birth.
    Then 80'F-85'F/27'C-29'C untuk 2 mggu brikutnyer dan 70'F/21'C slps itu.
    Kuantiti mkanan 3 bhgn susu lembu, 1 bhgn 'lime water' (si pon x jelas), 2 drop cod liver oil, 2 sdt glukos dan 1/2 sdt ekstrak daging lembu.  Mkanan dihidang 3j sekali dgn suhu badan.
3.  Kitten akan start tumbuh gigi pd usia 2wks dan mkn pd usia 3wks.  Pengambilan susu adalah shgga 6 wks.  After 3wks boleh tambah pmakanan selain susu spt cereal, cookies, telur rebus sbyk 5-6 kali sehari.  Slps 8 mggu 3X sehari.  Pd usia 9-10 bulan dan seterusnya 2x sehari.  tp selalunyer 3x sehari utk kebajikan kucing..

ps: good luck utk mentolica.. kalo free leh la lawat kami di tmn sardon.. mentolica dok kat sberang kan..

imi This user has been deleted
awat tak beli botoi & susu utk depa...
dan makanan kitten yg dalam tin tu.. di pet shop

:hmm:

:hmm:

[ Last edited by imi on 27-9-2004 at 12:41 PM ]

Dekat Vet ade jual susu khas untuk kitten. Susu lembu yg dalam kotak tu jgn bagi nanti dia cirit beret. Aku dulu pernah bagi kat kucing aku, jatuh sakit kucing tu terus mati. usus dalamnye rosak.

Kalau nak cari ibu tumpang elok cari yg baru beranak, sebab dia tak dapat nak membezakan yg mane satu anak dia. Aku selalu buat kat kucing aku. Kadang2 tu dua ekor mak kucing berebut2kan anak kucing

terimakasih semua..

ooo......botol susu kucing dan susu kucing pun ada jual ka...
ish..tak tau selama ni...
kot belah penang ni tang mana la agaknya pet shop ni, tak pernah nampak pun..
hang tau ka fifi, kat mana?

Follow Us
Originally posted by imi at 27-9-2004 12:36:
awat tak beli botoi & susu utk depa...dan makanan kitten yg dalam tin tu.. di pet shop ::hmm:

Dekat Vet ade jual susu khas untuk kitten. Susu lembu yg dalam kotak tu jgn bagi nanti dia cirit beret. Aku dulu pernah bagi kat kucing aku, jatuh sakit kucing tu terus mati. usus dalamnye rosak.

Kalau nak cari ibu tumpang elok cari yg baru beranak, sebab dia tak dapat nak membezakan yg mane satu anak dia. Aku selalu buat kat kucing aku. Kadang2 tu dua ekor mak kucing berebut2kan anak kucing

ummi pnah beli botoi utk kitten.. tp depa x geti nak suck sbb nipple tu keras (tu yg opt kpd syringe/titis).. so kalo nak bli kna pastikan nipple tu lembut.. psai susu, emang ummi cdgkan animalex (susu kucing) tp susu tu pon kna bagi after 24hrs slps lahir.. sbb antibodi kitten x kuat before that.. so opt utk 1st 24hrs adalah susu 'ibu tompang' kalo x de gaks kna consult ngan vets.. cara dan kuantiti yg paling slamat. tp rasenye mentolica x de probs nih.. kucing tuh dah pande jln so about two wks ++ lah.. mkanan basah utk kucing dan susu nih kna nengok gaks. kengkadang kucing jadik cirit(sbb x serasi dgn mkanan, tlebih kuantiti atau keracunan).. jga pastikan kebersihan 'tandas' dan anngota bdn mreka agar tidak tmakan najis (anak kucing kdg2 teruja utk mkn najis depa skiranya x dbersihkan, atau smasa aktiviti menjilat2) pendek kata 3mth pertama adalah crucial utk kitten krna snang dijangkiti hawar dan kita pon x de knowledge ttg depa (x tau behaviour, mungkin x de xperience dan x bersedia)

hang bela 22 ekor kucing ka fifi??
ishh dasyatnya hang.........saya dua ekor tu pun dah penin kepala...

hai mentollica..
dulu ada topik pasal anak kucing yg tanak makan ni..nanti fin carikkan
lagi satu boleh bagi dia susu utk kitten ....pastuh bancuh letak dalam syringe..
syringe ni boleh beli kart farmasi harga dalam rm1 lebih je..
lebih kurang macam ni laa syringe dia...tapi yg muncung tuh plastik yer...

Originally posted by mentollica at 27-9-2004 14:10:
hang bela 22 ekor kucing ka fifi??ishh dasyatnya hang.........saya dua ekor tu pun dah penin kepala...

skang bkan 22.. last litter 10 ekor kna pnyakit dan mati.. so skang tinggal 15.. kalo mentolica nak bwak anak2 jln2 mlawat kami apa salahnyer.. cume maklum awal.. kami leh pkenalkan mentolica ngan petshop owner yg twarkan the lowest price utk food and accessories kat penang nih..

btul finie.. kalo pake botol cam payah sket.. kalo pake syringe nih cam multi purpose la sket.. sbb kalo kitten tak mo suck.. kite leh force feed depa.. lgik satu leh bagi ubat pakai syringe nih.. kat rumah ummi syringe nih ade pelbagai saiz dan pelbagai muncong.. pas2 tiap kali p vets misti mintak tapau syringe nih lebih2.. sbb injap dier kengkadang mudah loose.. so kalo amik lebih leh wat spare

semalam saya try juga gunakan syringe ni, tapi dia tak reti ngak nganga..heheh..
saya tekan2 jugak bagi susu masuk dlm mulut dia....dapatlah dia telan sikit...
harap2 balik nanti dia mau minum susu...sian kucing2 tu..

nak tanya,sangkar kucing ada jual ka? kalau ada agak2 dlm berapa RM? dan kat mana ada jual?
betui ka org panggie sangkat kucing atau rumah kucing..
la ni letak dlm raga yg besar tu ja...

Originally posted by mentollica at 27-9-2004 15:18:
semalam saya try juga gunakan syringe ni, tapi dia tak reti ngak nganga.. heheh..saya tekan2 jugak bagi susu masuk dlm mulut dia....dapatlah dia telan sikit...harap2 balik nanti dia mau minum su ...

kalo bleh tekan sket2.. pastu nak bg die bukak mulot letak kat hujong sisi mulot dier.. kat area situ x de gigi.. so kalo muncong syringe bleh lepas dan kalo injek susu bleh masuk dlm mulot kitten.. tp jgn tekan byk2.. kang muntah dan kuar lak susu kat idong kitten tu..

psal sangkar/lau (kalo besar) kucing, dulu ummi bli RM30 kat roadwalk.. skang x tau lah.. tp kalo nak murah try tanye kat Kedai toby, jln masjid negeri-ayer itam atau Pooch Ville- lebuh peel.. kat bm ummi x pasti.. tp kat toby yg ade tingkat2 tiga layer tuh cume RM280.. siap ade rode lagik.. emang lawa.. tp yg ni slalu org boh kucing parsi.. x pnah plak nampak org boh local cat kat dlm lau.

Originally posted by mentollica at 2004/9/27 03:18 PM:
semalam saya try juga gunakan syringe ni, tapi dia tak reti ngak nganga..heheh..
saya tekan2 jugak bagi susu masuk dlm mulut dia....dapatlah dia telan sikit...
harap2 balik nanti dia mau minum su ...

kalau letak dalam kotak pun ok jugak...atau raga alas dengan kain! murah kos dia....banding ngan sangkar besi.

betul jugak finnie....
kalau harga kurang dari RM50 bolehlah saya beli, tapi kalau mahal sangat letak dlm raga cukuplah....apa2 pun nanti saya pi tengok dikedai dulu.....
yg penting kucing2 tu mau minum susu, kalau tak memang susah hati saya dibuatnya.

ummi, rumah kucing yg beli kat roadwalk tu kira murah la kot, baru Rm30..
ada jual lagi ka....lama tak pi roadwalk

mentollica,

buat sementara waktu, just letak dlm kotak yg besar mcm kotak tv ke ... pastu, lapik dgn paper & kain/tuala ....

u kena la rajin feed anak2 kucing tu .. pagi, petang & malam ...

cage tu, ada yg kecik .. tapi, u kena lapik gak dgn papan ke kadbod ke, sebab selalunya, cage tu, bawah dia tu cuma jaring2 besi tu je .. sian plak la kat diorang nak jln.

mrsaafifi,
jgn kata cage yg rege rm280 tu tak de org letak kucing local ... i letak my cat dlm cage tu la ... one of them, tapi dia ni, ada campur sket persian la ..

Originally posted by mrsaafifi at 2004-9-27 11:17 AM:
kesian.. ummi dolu pon sembrono ajer bela kucing.. until married dgn cat-guy..

slalunyer kami pump susu dlm mulot kitten tu.. pakai syringe atau titis.. ade gak (org len) mgunakan kaedah membas ...

jarang jumpa geng yg macam niee.....
u suka betul dengan kucing.....den suka jugak....

last 3 -4 years i ada bela sampai hampir ke 42 ekor kucing .....masa tu tinggal kat padang jawa....lah niee...ada lebih kurang 20-25 ekor....

yang kat dalam umah ada seekor je...yg lain semua dah saya lepas kan dari umah kucing...hehehe..( saya upah indon buat umah dia org...10x12kaki...)
kat umah tu sentiasa ada ubat..stock ubat tak pernah abis.....tapi jaga kucing niee.....perlukan kesabaran......

yg paling tak boleh lupa.....( my wife..mmg sayang gila kucing....)...kucing dia sakit teruk..nak mati....mlm tu dia dah bengkak2 mata nangis...siap baca yassin lagi untuk kucing dia.....:gila::bgrin:

pernah tak jadi bidan kucing nak beranak.......cubalah nanti sekali jadi bidan....suspen...kita pun ikut tak senang duduk macam kucing tu jugak..:bgrin:

Avatar tu gambar kucing kau ke azaleena? comel sungguh....
nanti saya shot gambar anak2 kucing tu....dan paste kat sini.....

hati senang sikit hari ni sebab kucing2 tu mau minum susu dah...dan dah pandai main sesama mereka.

awak bagi kitten makan biskut marrie lagi ke...:lol

abih tu nak bagi makan apa? habaq la sikit...nasik dia tak mau...
dah tu biskut marrie ja yg dia mau pun, boleh sakit perut tak?
nampak 2,3 ari ni sihat ja.......saya bagi minum susu tepung dumex buat sementara waktu.....
petang ni nak pi cari susu kat kedai binatang kalau jumpa kedai...
petang semalam hujan punyalah lebat..tak leh singgah mana2..
apa makanan yg sesuai utk anak2 kucing ni?
harap2 kucing tu selamat la hendaknya...