CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4317|Reply: 18

Mertua, Parent and Family Terlalu Percayakan Bomoh

Assalam..Nak minta sket pendapat korang macam mana nak tegur secara berhemah my in law n family pasal hal nie..

Diaorg nie mcm pecaya sgt bila berubat secara traditional ni.  Macam my mum mmg la dulu penah kena 'something' sampai dia jadi kurus kering, x boleh tido, x boleh duk dalam umah sbb panas n mcm2 lagi la.  Start dari 2 dia mula percaya menda2 cam nie.  My Father pun lepas my mum kena mcm 2 dia dah mula terpecaya sket2.

Skang nie yg btambah teruk my parents in law lagi taksub menda2 cam nie.. klo sakit apa pun mesti pegi jumpa bomoh n ckp ada menda la, kena org buat la.. Klo ikut logik la bila kita dah capai umur 60++ mmg la slalu sakit kaki or sendi dll.. adat la kan.. sbb dah berumur.. tp diaorg nie taksub sgt.  Pagi klinik cam x pecaya.. klinik kerajaan jgn harapla.. Baru2 nie sakit kaki mcm menda cucuk2..Dah pegi darussyifa, ustaz kata x der apa mungkin saraf jer tp dia x percaya.  Jumpa lak satu pakcik nie aka bomoh gak la.. dah confirm jawabnya my in law ni tpijak barang orang.. Saya dah agak dah jawapannya.. x penah dgr jwpn lain selain tipikal mcm nie..

Yg x bestnya dia tnya sekali la pasal biras saya.  Dia x der anak kandung.  Ada anak angkat jer.. Masa jumpa bomoh 2 bwak sekali anak buah nie.  Budah dah besar dah ten2 dia bcerita dgn mak n ayah dia pasal apa yg jadi kan.. Masa saya balik umah mertua, kakak ipar tanya apa yg diaorg kata. Jujur saya ckp saya x tau sbb saya x duduk pun dalam umah masa diaorg tanya2.. X nak subahat la..Saya x tau la kakak ipar 2 pecaya ke x yg saya x tau apa2..

Satu menda lagi yg buat saya x puas hati.. dah la dia buat menda2 2 guna al-quran.. saya start x pecaya dgn bomoh nie coz masa sy sek. rendah penah kamera kat umah kami ilang n pak sedara sbuk suh tnya kat ayah dia (ayah bomoh nie jugak).. masa 2 diaorg sebut nama siapa yg amik klo betul Al-Quran akan berpusing... tkena nama anak jiran saya... Bergaduh jugak la masa 2.. Actually kamera 2 bukan ilang pun.. my sister bawak pegi KL.. masa 2 saya dah nmpk menda nie x betul.. tapi diaorg still percaya gak dgn menda nie..

Skang nie sy serba salah.. mcm mana nak tegur diaorg.. my family mayb la boleh cucuk sket2 tp my in law nie payah sket sbb diaorg mmg jenis traditional.. nak ckp pun kena ikut protokol org tua dan muda.. tp mmg x leh tahan dah... byk menda yg boleh nmpk bomoh nie x betul.. klo dia betul kenapa apa yg dicakap slalu btukar2..  Saya nak minda pendapat kekawan sume cam maner nak bgtau diaorg jgn tlalu taksub sgt dgn bomoh nie.. sakit sikit kata org buat la, tlangkah menda la.. pening kepala tgk diaorg nie..  Please advice.. Tq

jgn sampai terpesong akidah dah le.mcm pakai tangkal ke.pakai hantu ke.klu rawatan secara islam xpa la.

ya.. MIL aku pong jenis obses ngan bomoh/ustaz nie. last month hb balik jumpa dorang sorang coz aku takleh cuti. MIL ajak hb bawak dia g berubat. aku pong tak faham naper MIL aku nie taksub sgt ngan bomoh/ustaz nie.

boleh dikatakan tiap kali kami balik kg mesti ada lawatan ke umah bomoh/ustaz nie. masa last aku ikut hb balik be4 MIL g haji. aku tak kuasa nak ikut ngan dua hero yg lasak tu so hb bawa MIL jek.

MIL aku rajin solat. FIL aku mmg rajin g masjid, pagi2 bgn kul 4 wat solat sunat segala pastu karang buat solat dhuha lagi siap ngan bc Quran lagik. normally MIL kalu nak wat lawatan ke umah bomoh/ustaz dia akan tunggu time hb balik coz FIL mmg takkan bawak punya. memandangkan kami jarang balik lately aku tatau sama BIL ada kena bawa MIL ke sana bila dorang balik

aku takkan nasihatkan MIL coz dia bukan jenis bleh terima kata2 orang lain. bila FIL aku ckp pong semua tak kena nikan aku cuma menantu. tambah2 lagik MIL org melaka, tau2 jelah camner lasernya org melaka nie.

sori terpanjang pulak citer aku

betul la MMiss.. kita nie menantu takut nak tegur nnti x sedap plak.. sbb bomoh nie ckp putar belit sket.. mcm adik ipar ari 2 dia kata dikenakan dek awek dia (janda).. last nie tnya x leh uat apa dah klo adik dah suka kawin kan ajer.. plak dah.. x kan menda cam 2 pun diaorg nie x nmpk..

Kakak ipar/biras pun cakap my MIL nie klo sakit sket ada je org buat dia.. yg bestnya org yg dia kata buat 2 dah lama meninggal.. smpikan anak dia yg sulung malas nak layan dah n dia pun x nak berciter dgn aabg long tkt kena marah..

ko tau ya MIL aku ritu sampai jumpa tok sami nak berubat. masa tu kes BIL aku tak dpt keje bertahun so dok ulang jumpa sana sini cari sebab sal apa dia tak dapat keje sampai ke sudah padahal BIL aku tu dah malas coz lama tak keje dah tu memilih keje pulak. nak ikut time dia jek banyak songeh.. katanya lagi ada org dengki tutup rezeki

masa MIL nak p mekah kata sakit ulu hati & senak. kata bomoh/ustaz ada benda yg dok himpit jantung dia padahal MIL ada sakit jantung n kena minor operation sebulan sebelum g haji ritu

Reply 5# MMISS

masa MIL nak p mekah kata sakit ulu hati & senak. kata bomoh/ustaz ada benda yg dok himpit jantung dia padahal MIL ada sakit jantung n kena minor operation sebulan sebelum g haji ritu

TT kena percaya juga pada benda ghaib..ada jin yg berbersemayam dalm aliran tubuh manusia..
dan ada juga yg duduk bermastautin di jantung manusia..
istilah perubatan moden dengan perubatan alternatif mungkin berbeza..

Follow Us
Reply  MMISS

TT kena percaya juga pada benda ghaib..ada jin yg berbersemayam dalm alir ...
harumawar Post at 8-3-2012 11:51

err.. i bukan TT yer cuma numpang citer kat sini.

actually i bukan tak percaya kewujudan makhluk halus nie tapi kalu dah sikit2 jumpa bomoh apa citer. pasal tak dapat keje ler, pasal sakit situ sini ler,  pasal hilang barang ler n macam2 lagi. i kalu sakit mula2 g jumpa doktor kalu dah takde masalah mebi baru jumpa pengamal perubatan traditional ni.

my MIL tiap kali kami balik kg mesti ajak my hb buat lawatan ke rumah bomoh/ustaz ni. berbeza ngan family i sampai kami tatau pasal bomoh/ustaz yg berdekatan.

dulu2 parent in law pun mmg suka bomoh2 ni..siap bertangkal2 lagi..mcm2 tangkal.. baby baru lahir pun nak bagi mcm2 tangkal.. last time masa mengandung,..MIL nak bagi tangkal suruh letak bawah bantal baby nanti dah lahir.. tapi balik tu I crita kat husband..I tak suka benda2 syirik ni.. satu hari di hari jumaat..husband I balik dari masjid.. kebetulan pil ada kat rumah I..dia pun bercerita la kat PIL.. tadi kat masjid..ustaz cerita pasal syirik.. pasal tangkal la semua tu.. last2 baru la derang nak slow down skit..kalau cakap kita yang cakap..derang tak moh dgr..

cube masa bercerita tu..cakap la..ustaz ni..ustaz tu bagitau.... baru la derang nak dengar skit.. kalau kita yang terus cakap.. nanti derang tak moh dengar..sbb kita ni kan muda dari derang..  lagi2 kalau kita cakap..buku tu..quran ada sebut.. atau pun borak2 la cerita..hari tu ada tgk tivi..ustaz tu cerita..bla2..

sekrang..pil saya dah kurang guna bomoh2 ni.. sekrang dia mesti kata.. dulu boleh.. tapi sekrang ni dah tak boleh dah mcm ni..mcm tu..hahaha..padahal mmg dari zaman dulu lagi dah tak boleh.. hihii

alhamdulillah, family carly mmg jenis yg susah nak percaya bomoh2 nie... tp tu lah, zaman skg ni, nampak je alim, tp rupanya ada gak jenis yg bela hantu raya, sama kes gak lah dgn yg taksub dgn bomoh, walaupun kita nampak dia tu jenis kuat buat ibadah, solat x tinggal sekalipun, tp kalu dh kepercayaan dlm diri tu tebal sgt, mmg susah nak nasihat, melainkan kita ikutkan je, depan dia ikut, belakang, x yah ler ikut.. itu kalu jenis nak amik hati, tp kalu jenis malas lgpun dosa, cakap jer terus terang.... sebab kebenaran tu mmg pahit untuk ditelan.... (cewah!)

dulu2 parent in law pun mmg suka bomoh2 ni..siap bertangkal2 lagi..mcm2 tangkal.. baby baru lahir pu ...
gals2 Post at 9-3-2012 13:45

miss tak bleh nak guna cara ko coz MIL miss rajin tgk rancangan tanya ustaz, forum perdana n apa2 rancangan ilmiah keislaman tapi tetap jugak percaya n suka menggunakan khidmat bomoh or ustaz. kadang tu miss takut jugak jatuh syirik coz mempercayai kata2 bomoh nie

alhamdulillah, family carly mmg jenis yg susah nak percaya bomoh2 nie... tp tu lah, zaman skg ni, na ...
carly_lah Post at 9-3-2012 14:25

MIL miss camnilah.. nampak alim tapi obses ngan bomoh sebabtu FIL malas nak layan or bw dia g jumpa bomoh/ustaz..

bila camtu dia tunggulah hb miss balik kg then ajak ke sana ke mari. hb nak tanak kena bawa jugak. kalu tak siapler kena tembak. tau jelah mulut org melaka mmg pedas. nak2 lagi hb bukan anak favourite dia. kang macam2 pulak yg MIL ungkitkan

mcm pakmentua aku plak..
nak kata die bomoh...tak jgk bomoh...takde plak kemeyan, keris, buahlimau segala..
die cume baca2 air tawar jah..
nak kata die ostad mmg bkn ostad...
tp ramai amat ummat dtg jumpe die mintak air tawar..
aku sungguh pelik...
lg plak x de die gune herba ke hape...skdr air jampi je yg die baca2 skit..
anak demam pon, mintak air tawar..
siap ade yg dtg panggil mandikan pengantin pon ade...

tp spnjng yg aku dgr..mcm menjadi..wallahuallam la
sbb setiap taun, time raya..punye ramai ummat dtg beraya umah die
nak ucap tengkiu n ingat ngn die la..

aku tak campur..aku ponj rg gak amik port masalah2 org yg dtg
mintak air tawar dr die.
tp kalo aku, rase aku tak mintak air dari die
sepital kan banyaaakk...ubat pon bykkk..
lain la kene buatan org...itu sepital n klinik tadak guna punya...
dulu masa aku blom pegnen, ssh hati mak mentua kuu kasik air tawar segala
aku amik n simpan kat umah jer.
laki aku plak tambah: bkn ko ada masalah apa pon, so takyah la minumm..

aku cume takuut 1 bende je..kekalo die ade menuntut ilmu lain ke
or ade saka ka...krg masaaak laa bile die mati nak carik waris.
mcm belah bapak aku..mmg mak aku ade bgtau. dulu atok aku, ayah kpd ayah aku
ade bela antu raye. ujung2 ni kann...sepupu aku umor belasan taun, jd sakit2 meracau,
salu ckp sorang2, jenuh bapak die pi berubat..skrg dah ok. katanya mmg ade sakibaki
saka anturaya atok kami itu..

bak kata laki akuu..org dulu2, mmg berkawan ngn jin.
deme wat kawan utk masuk hutan..
lg plak..dorang ade perjanjian, win-win situation kekdahnya..
tp tatau la zmn skrg org gune jin tuk apa.
tp apa pon, segala urusan n bantuan jin ni, mmg tidak dibolehkan, jatuh syirik woo.

bila sakit, kena ikhtiar...
percaya boleh, taksub jangan...
nak percaya pun kena ada basic..tak boleh nak main percaya aje..
sebab yang palsunya lebih banyak dari yang tulen..
tapi, bila dah terkena nanti..baru la derang boleh berpikir sendiri nanti...

bila terlalu taksub, boleh jadi syirik...

tapi, bukan mudah nak nasihat orang yang taksub ni..
boleh berparang-parang...
nak menegur orang yang macam ni, kena banyak hikmah la..kekadang boleh hilang sabar..

Reply 1# Ya82

nanti kalo ko ikut MIL gi berubat, cuba rembat kemenyan ke keris ke pastu suh tok moh tu tilik, sape yg rembat..
jgn dia ada CCTV kat rumah sudah..

mak aku pun sama macam family TT ni..dia memang tersangat rajin pi rata2 tok moh jika ada kawan2 dia yg gi tau..umur dah 60++..jadik anggota badan ada la sengal2..mencucuk...sejuk..dan macam2lahh..kami adik beradik pakat2 lah pi hantar kat doc pakar...dan katanya tak dak penyakit pun..cuma dinasihatkan jaga kesihatan..umur dah banyak cam tu lahh..yg sebetulnya mak aku tak suka makan ubat doc bagi..:lol..dia kata dia kena buatan org lah..terkena benda lah...ada cahaya masuk rumah dia lah..ada beberapa kali aku pi hantr dia ngubat kat satu tempat sekali pi tok moh tu dapat keluarkan jarum ngan rambut dengan cara gosok pelan2 kat tapak kaki ngan telur..dalam telur tu ada benda2 tu lahh..kerkejut badak aku nihh..mak aku apa lagi dia pun percayalah yg ada org dengki kat dia..tok moh tu cakap kena datang lagi sampai benda2 dikeluarkan habis...sampai 14 kali mak aku datang rumah tok moh tu..14 kali..haiyooo...aku sendiri hantar 3 kali yg lain2 dia mintak abg aku hantar..kadang di pi ngan jiran dia..sampai 14 kali tu benda tu tak abis2 keluar..ada jee jarum..rambut..gigi..aduhh..aku tersangat heran...last2 dia sendiri dah malas..kami try la belikan susu yg baik tuk dia kot2 segala sengal2 kat anggota badan baik sedikit...tapi dia pi jugak carik tok moh...darusshifa pun dah pegi..3 tempat rasanya..pi mandi dengan 7 jenis bunga dah pi dah...pi mandi air dalam kolah dari 3 masjid dah pi dahh...kali ke 2 kami bawak pi pakar..tup2..check darah kenalah pulak thyroid... doc bagi pill sebeban...ni mak aku dah 3 kali check darah..thyroid masih tak kurang...dia dah bosan makan pill banyak2 tu...pi la carik pulak tok moh yg boleh buang thyroid dia..dia ada pi sorang dukun tu yg boleh ubat thyroid dengan sedutan alam maya...aku cakap thyroid ni bukan penyakit yg ada ubat boleh baik terus..dia kata dia takut ada org nak santau dia tapi tak berapa nak jadi..aduhh...mak ohh mak aku nii..sudahnya kami nasihat mana yg mampu...jika kami tak hantar pi mana2 dia nak berubat pun dia pi sendiri..selalu abg aku yg kena pasal dia dok rumah sebelah saja ..jika abg aku tak nak hantar...sanggup dia carik org kampung yg ada kereta pi sewa...kang kami cakap lebih2 dia merajuk...tapi tu lah thyroid ni akan buat emosi tak stabil dan macam2 lah..selera tak dakk..pening..letih.....tapi mak aku ni tak paham perubatan moden walaupun dah kami terangkan...mak aku ni mudah terpengaruh dengan kawan2 yg datang bertandang jenguk dia..kang ada lah yg bagi cadangan pi la ikhtiar kat kampung sebelah..kampung belakang..kampung terapung..bla..bla..bla..dan mak aku pun kata ikhtiar tak dak salahnya...

mcm pakmentua aku plak..
nak kata die bomoh...tak jgk bomoh...takde plak kemeyan, keris, buahlimau  ...
silica_SiO2 Post at 12-3-2012 13:46

sesungguhnya my ayah begitu..tp dia bukan ustaz..
org minta air tawar dia buat la..dibacanya alfatihah dan selawat
xde lain..
alhamdulillah menjadi..
siyesly xde saka..xde nk cr pewaris..xde..
ayah ckp kuasa Allah yg mengelokkn mereka bukan sbb air tawarnya
ayah x suka org dtg depan pintu minta bukan2..ayah suruh pegi jumpa doktor dulu
jumpa ustaz yg lebih berilmu..
tp masih ada org jumpa ayah juga
hatta jiran yg berbangsa india..agamanya hindu pon minta air tawar dgn ayah juga..
kekdah ttp sama..alfatihah dan selawat..tu aja

Thyroid tu 'beguk' kan ?
Yang bengkak kat leher tu...kan ...?

Thyroid tu 'beguk' kan ?
Yang bengkak kat leher tu...kan ...?
rdzaccess Post at 13-3-2012 23:31

yg aku paham lah..beguk tu yg bengkak di kiri atau kanan kat leher...aku pernah kena beguk ni dulu tapi ada ubatnya..sapu je dan akan ok..thyroid ni pulak aku payah nak terangkan..2 penyakit ni berbeza juga...tanya pacik goggle...semer ada...dan yg aku paham thyroid ni susah nak sembuh ada tu makan tahun kena makan ubat...

miss tak bleh nak guna cara ko coz MIL miss rajin tgk rancangan tanya ustaz, forum perdana n apa ...
MMISS Post at 12-3-2012 10:11

mil saya pun sama juga..suka sangat tgk rancangan ustaz2 ni..alim la agak jugak.. tudung ..solat ni..  apa2 kat tibi yang ustaz tayang tak tinggal..tapi percaya jugak bomoh2 ni.. try la.mana tau tetiba terbukak hati dia.. tetiba ari tu laki ai crita pasal ustaz kat masjid cakap...