CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11677|Reply: 78

Tunang kawin dengan orang lain

Member aku bertunang 3 bulan lepas dan sepatutnya hari ni dia kawin tapi hari selasa lepas tunang dia mintak putus. Sebabnya tunang dia tu ada lelaki lain. Mak budak ponpuan tu datang umah member aku cakap anak dia nak putus tunang tapi hantaran masa tunang tak plak dia bagi balik. Mak budak ponpuan tu pun tak tahu apa yang merasuk anak dia sampai anak dia tak jadi nak kawin. Diorang tunang pun atas dasar suka sama suka. Couple pun dah 3 tahun.
Member aku tuntut balik duit hantaran dan kos2 lain yang terlibat dan ponpuan tu mulanya cakap setuju nak bagi. Member aku pun tabah dan terima hakikat dia tak jadi tunang dan cuma tunggu ex tunang dia hantar balik hantaran dan barang2 lain. Pagi tadi tiba2 member aku call aku cakap ex tunang dia jadi kawin. Mulanya aku ingat dia yang jadi kawin ngan ex tunang dia tapi sebenarnya ex tunang dia kawin ngan orang lain pada tarikh yang sepatutnya member aku kawin. Kiranya family diorang nak tutup malu la kot sebab persediaan dah buat dan jemputan dah bagi ngan orang. Bila member aku tahu dia jadi kawin, member aku tu mintak bagi balik duit hantaran dia. Ex tunang dia tanak bagi balik dan duit tu dah diguna untuk dia kawin ngan orang lain.
So member aku blur. Tak tahu apa nak buat. Nak report polis ke. Nak saman ker. Nak mengamuk ker. Kesian dia. Apa nak aku nasihatkan kat member aku ni yer?

fuh...boleh claim naik court ni... dah tak jd kawen..tp guna duit hantaran org lain wat majlis kawin dgn org lain..

kalo byk duit blh ler naik court ....kalo malas nak panjang2kan suh je lah ompuan tu ikut adat pulangkan aper yg ptt....btw, duit hantaran dh bg separuh ker? kalo blm, xyah ler nak saman menyaman ..buang ms jer ......bgus gk putus tunang skg dr putus tunang kendian ....blm kawen dah x setia, pas kawen lagik la haru kotnya ....ckp kt kawan ko tu, fikir positif jer...bkn jodoh die..mmg ambik ms , tp lambat laun akan lupe gak pasal ompuan tu ..rmai agik pompuan yg baik

kira burn la tu...pompuan ngan duit x boleh dipisahkan

oh ..br terbc..kalo dh bg duit hntrn ..haruslah krna masuk court ...ompuan mcm tu mmg x makan saman kotnyer...sng2 je ambik duit org lain, pastu kawen ngn org len..motif duit hntrn kasik awal2?perlu ker

Sebab duit dah dibagi dan dia yang  mintak diputuskan pertunangan itu.  Dah jelaslah memang dia yang kena pulangkan semula duit hantaran tu.  Lain kesnya kalau pihak lelaki yang mintak putus.  Tapi kalau dia masih berdolak dalih untuk memulangkannya.  Elok le gi mahkamah untuk menyaman ex tunang tu.  Suka tak suka memang itulah peraturannya.  Mana boleh dia bagi alasan dah gunakan duit tu untuk berkahwin dengan orang lain.

Follow Us
Takpe, yg lepas tu lepas. Anggap tu takde jodoh.

Tapi, sila tuntut duit tu balik... :@

Mcm tu pon ada ke? Ape punya perempuan la mcm ni. Memalukan sungguh. Aku harap kwn TT tu pegi je mintak semula. Kalau cara baik xjalan guna je cara kasar..keh3

jahatnya ppuan tu

so maknanye pmpn tu dah kawin ar hr ni?...on 5th Feb?

cmne bleh wat kenduri atas duit org lain
bodo ke hapa?
gile pun ye gak..

ye ar
err...ni tuju kat famili pmpn tu
ko wat kenduri...jamu org bagai...and guna duit org...err..lau org tu tak halal kan duit tu..
even rm500 pun..still ko jamu menda yg tak halal gak kat para tetamu
siyes wa tak faham...org jenis cmni..
tak jadi kawin..takpe ar...bleh ckp takde jodoh..
tapi duit wat belanja tu...kasi pulang ar..

siyes tak tau nak ckp pe kat famili pengantin pmpn...and pihak pengantin lelaki yg sanggup kawin tu...takkan ar nak cuci tgn je..?
lau cmni..sume org pun nak kawin...
memula ajak tunang...seminggu or 2..3 hari before kenduri..minta putus..
tapi...kenduri still on..cuma kawin ngn org lain je..
hampeh..

** maaf..wa tak tau the best solution for ur fren's prob...mebi bleh wat police report or saman.. cm yg lain2 ckp..
** yg biru tu...mmg wa tuju khas kat famili 'pengantin pmpn'....err...hampeh!

kes kena tangkap basah kut...

report polis jah.

pastu buat saman malu.

selamat berusaha.

motif duit hntrn kasik awal2?perlu ker
juju_amin84 Post at 6-2-2012 02:03

x pena dgr kasi dwet antaran wktu tunang ke ?

1. Allah dah selamatkan kawan ko tu dari kawin dgn ppuan jahat mcm tuh

2. tuntut duit tu balik, sbb tu hak kawan ko, ppuan tu kira mencuri, sbb tu bukan hak dia

3. andai kata kawan ko x dpt duit dia balik, anggap je la xde rezeki, mgkin Allah nak 'bersihkan' harta dia, mmgla rasa perit, hilang nikmat skjp, tapi duit leh cari beb, tp kalau dah terkawin dgn ppuan mcm tuh, lagi haru

Sila report polis dan saman malu. Kasi ajar sket org macam tu.

kalau diorang ade hati la kan..
lagi sekali mintak, sertakan sekali dengan ayat. aku tak halalkan walau sesen pun dari wang hantaran tu. kalau tak pulangkan, sapa yg makan dari duit tu., dah makan benda haram.kalau diorang ade rasa yg diorang tu org islam , sepatutnya diorang takut ..huhuhu

firstl, pegi mintak balik duit hantaran tuh..bukan mintak ngan x-tunang tuh. biar family mintak dr parents pompuan tuh. better still, pastikan husband baru tuh ada sekali time diskas2..

kalo dikatakan depa takda duit nak byr lump sum, sbb dah pakai jamu org kan? try mintak depa byr ansuran. pastikan buat perjanjian, ada black and white segala.

selagi bleh mintak secara baik, mintak lah..

kalo dah sampai gaduh2 pa semua and family pompuan still takmo bg balik duit, haruslah dibawak ke court..jadahnya pakai duit hantaran laki lain kawen ngan laki laen..tak malu ka?

x pena dgr kasi dwet antaran wktu tunang ke ?
loslocos Post at 6-2-2012 06:35

aku nak bagi duit hantaran masa nikah, macam adik ipar aku buat siap letak kat album... abang aku lak leh kira satu3 duit dalam album buat malu jer...

duit kena pulangkan balik..kira haram duit tuh sbb tidak dihalalkan. suka2 jer nak guna and bergembira diatas kesusahan orang lain..

sila mintak ngan mak pak n laki baru dia...   mintak ngan dia memang takde gunanya...  laki baru dia kena ada skali...

masa mintak tu, bawak police report skali...  biar diorang tau yang kwan TT tu serious...  mana tau on da spot dok kumpul duit untuk bayar balik...

kalo tak jalan, baru la saman menyaman...  tapi ingat, kos guaman tak murah skang ni...