CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9154|Reply: 50

Pakai tudung on n off....pandangan korang?

Lately panas ngn isu tudung on n off ni..dulu isu fida...terbaru isu amalina...ermmm so saya nk tanya la pendapat kaum2 wanita ni..lg bagus dr kalangan mereka yg on n off ni...no heart feeling k..Sya bukanlah tergolong dlm on n off ni..cuma lately sya tertanya2 sbb melibatkan 2,3 org dlm family sya..sepupu2..biras.kwn sekerja...selama sya kenal diaorg ingatkan diaorg mmg bertudung..sbb tiap2 kali berjumpa mmg bertudung...ni antara yg sya pernah jumpa:
1)Memang bertudung tp time kawen tk pakai tudung..tp bila time majlis rumah mertua pakai tudung balik..
2)Pkai tudung bila balik kg saja..kt bandar atau keja mmg free hair..
3)Free hair tp kdg2 pakai tudung.ikut mood..slalunya mmg diorg free hair tp bru nk berjinak2 pki tudung..
4)Memang pakai tudung tp bila g bercuti tk pakai tudung..terutamanya oversea..
5)Pakai tudung time gi keja jek..
6)Pakai tudung untuk fesyen jek..
7)memang pakai tudung tp kdg2 upload gambar free hair kt fb..gmbar tgh lepak2 kt rumah...
8)Pakai tudung tp bila org dtg rumah tak pakai tudung..

Anda ada tak dri golongan ni..kalau ada boleh tak berkongsi knapa..bukan nak aibkan sapa2..bukan nk hakimi sapa2 n bukan nk kira dosa pahala sapa2..just nk share pengalaman..supaya kdg2 kita tak pandang serong atau ngata tk tentu pasal kt diaorg...contohnya mcm yg jdi kt amalina n fida ni...teruk diaorg kena kutuk kes buang tudung...no heart feeling k...

ermmm tkde org nk share ker???

rilek le cik kak oii, time2 macamni orng keluar, tmbah malam minggu pula

saya yg tk kuar....boring nih...

Terlebih dahulu kita kena tau apa tujuan kita bertudung dalam ertikata menutup aurat.....

dulu saya dalam ketegori no 3 dan 4 tu..dulu la..mungkin kurang kesedaran agama time tuh.. kira macam kalau pegi oversea malu nk pakai tudung.. tapi lepas beberapa tahun timbul kesedaran dan saya rasa tak perlu berpura2 mcm tu, it's just not right..so, sekarang ni kalau jalan2 mana pun tetap saya pakai..Dan saya realized yg mereka ni tak heran pun dgn penampilan bertudung kita..Alhamdulillah, sebab dulu saya rasa malu tapi sekarang saya sgt bangga..menutup aurat itu tuntutan agama, the failure to do so maknanya kita langgar perintah agama, as simple as that.. Dan banyak orang yg saya jumpa/kenal yg ada dalam ketegori2 di atas.. Cumanya saya secara peribadi sgt bersyukur sebab walaupun kesedaran itu timbul agak lewat, but it's not too late..Rasa selesa dan lebih confident bila berada di public..

Follow Us
no 8 tu selalunya terjadi dgn x sengaja. maksudnya adik tgh syok basuh pinggan kat dapur ke... tbe2 ade tetamu dtg.... satu hal dok dapur sampai mereka2 balik. tp kalau kene jadi bibik gak... hmmm.............................. ape nak buat.............................. takkan nak pakai tudung saji pulak???

ataupun adik tgh best2 duduk di laman rumah... tetamu datang ntah time bile ?!?!

dulu kecik2 penah la on-off nih, time tu pkai tudung sbb takut ayah marah klu tak pakai, klu time kuar tu ayah xde, terbang la tudung aku...

kalau memang niat pakai tudung tu nak menjaga aurat dan menurut perintah Allah, aku rasa takde la konsep on-off nih... sbb kalau kita betul2 iklas buat suruhan Allah, tak kira tempat, masa dan ketika yg ada org yg bukan mahram, kita tetap mengenakan tudung.

apa pun pokok pangkalnya hati dan iman.tanyalah diri sendiri kenapa pakai tudung?
kenapa perlu pakai tudung?maaf cakap lah ye..pada aku org yg on & off ni mcm
org yg x tetap pendirian.camne ngan on off tudung,camtu lah gak ngan pendirian...
selebihnya..sendiri nilai diri sendiri....
ade plak kawan2 aku, solat 5 waktu tak tinggal, keluar jenjalan mesti pakai yg menutup
aurat..tp boleh plak post pict br deliver baby kat fb free hair..or tgh santai2 kat umah
yg macam tt cakap tu,free hair gak..hmm ntahlah..

sy pon pelik dgn isu ni..ade jd kt sepupu n kawan...tp nak komen lebih...ta boleh gak...

Reply 5# adorable10
ermm betol tu...sbb tu ada yg cakap belum bersedia sbb tkut on n off ni..

korang pakai tudung waktu umur brapa?sya start pakai tudung hanya bila cukup umur waktu form 2..sbnrnya start period wktu form 1..tp tk biasa pakai n mak marah so wktu form 2 bru pakai..apapun sya puji cara mak saya..dia hnya sruh kitaorg pakai tudung bila ckup umur..sebab dia taknak kalau waktu kecik2 dah pakai tudung..bila besar kmi akan memberontak..bila dah pndai bwk diri takde depan mata dia kmi akn buang tudung...Alhamdulillah..smpai skrg sya tak buang tudung sbb sya dah puas free hair waktu belum cukup umur dulu....

Reply 6# machiko

tp  Alhamdulillah la machiko dri free hair trus pakai tudung...skurang2nya mula dr bawah ke atas n bukan dr atas ke bawah...

apa pun pokok pangkalnya hati dan iman.tanyalah diri sendiri kenapa pakai tudung?
kenapa perlu paka ...
mas2882 Post at 7-1-2012 20:46

kwn2 saya ada jugak yg camtu..gmbr pas bersalin tudung takde..walhal dia mmg fully bertudunh..at least gambar tu takyah la uplod..simpan utk koleksi peribadi dah la..

Reply 14# MrsInsp

yelah bukan nak kata kita ni baik..tp ape salahnye jadi contoh tauladan yang baik kan.
pasal post kat fb tu, kalo kata la adik badik dia yg snap pict , post kat fb n tag dia tu
kira boleh la kata tak sengaja n later die untag pict tu. ni tak , mmg dia sendiri yg post
pict tu..so?

sorry ye.. aku komen2 ni pon harap xde sape yg sakit hati ye..aku just tolong
tambah bg pendapat  n nyibuk kat thread TT ni..
bagi aku nilai tudung n aurat tu mulia..sebab ia melambangkan agama n cerminan
peribadi kita juga.jadi bila dah bertekad nak pakai tudung, nak tutup aurat..pakailah
dengan seeloknya..mungkin xlah tudung labuh,berjubah n berjilbab macam taraf2
ustazah alim2 tu..tapi cukup ikut apa yg dah disarankan dalam agama.

masa aku di uni dulu..ada golongan2 kakak tudung labuh ni ajak member aku pakai mcm
mereka..tapi member aku just tolak cara baik..alasannya..ckup dia btudung dgn batasan2
yg disuruh oleh agama.kenapa?sbb masa tu kita masih lg remaja..dia takut la bila
bertudung labuh..buatnya dia ade ter over dalam percakapan,ter ketawa kuat2..orang yg
tengok..alahai..ko pakai tudung punyelah labuh..tapi..??..

so mmg betul dah jadi trend org skarang..mesti penah dengar ayat camni "harap je
pakai tudung labuh..tapi perangai?" or brape ramai anak2 muda skarang yg umum sedia tahu
pakai tudung, tapi berlambak2 terlibat ngn video2 x senonoh di internet?so, nilailah sendiri
di mana kita?pada aku..bagi yg baru belajar nak pakai tudung..u r most welcome, but mulakan
ngan niat yg benar2 ikhlas.yg dah pakai tudung,alhamdulillah..tapi cube kaji balik niat kita tu
macam mana..ikhlaskan diri kerana agama..bukan kerana fesyen..or bukan pulak kerana
Hana Tajima..ehehe

Post Last Edit by BuBuComey at 8-1-2012 01:38

erm..alhamdulillah..mama bubu menitik beratkan pasal aurat. masa skolah rendah dulu, bubu pakai tudung on off..hehe..nasib tak baligh lagi time tu. tp bila masuk skola men, bubu dah pakai tudung tiap kali nak keluar rumah atau g mana2, even nak turun laman rumah pun at least bubu capai towel tutup rambut.

bila dah masuk u, alhamdulillah..bubu masih lagi dpt jaga. maksudnya tudung bubu tak tercabut, melayang dibawa angin. hehe. masa tu antara sebab bertudung ialah:

- sebab mama dah ajar sejak kecik lagi, so dah terbiasa pakai tudung. kalau tak pakai, nanti kekok.

- sebab kawan2 bubu kebanyakannya pakai tudung, jadi bubu pun bertudung.

- sebab bubu memang nak bertudung.

tapi akhir2 ni, bubu terasa lagi nak jaga tudung, bukan semata2 nak bertudung tapi bubu tanak masuk neraka disebabkan perkara yang sangat senang utk dibuat tapi bubu tak buat, atas alasan tak ready.

bubu pernah terbayangkan betapa banyak dosa bubu. bubu jadi takut, pastu bila bubu terbaca pasal nilai dosa untuk sehelai rambut perempuan yang dilihatkan kepada bukan mahramnya akan menyebabkan pompuan tu berada dalam neraka selama 70 tahun. 70 tahun itu pengiraan hari akhirat.. mengikut al-quran sehari di sana bersamaan 1000 tahun dunia!.

kalau korang dapat bayangkan macam bubu bayangkan, sure korang pun akan rasa takut nak tunjukkan aurat korg pada yang bukan mahram korang. bubu bukan maksum, bubu ada dosa, jadi bubu nekad, bubu takmo senang lenang tambah dosa dengan tunjuk rambut bubu kat bukan mahram bubu. bubu takmo disebabkan tak buat benda senang camni, bubu kene tinggal lama kat neraka, nauzubillah min zalik {:3_83:}

jadi korang, pikir2 kan lah dan cuba bayangkan tentang api neraka tu. bubu bukan nak tunjuk baik sebab bubu pun bukan org baik sangat. tapi bubu sekadar mengingatkan kawan2 dan diri bubu sendiri tentang aurat.

jangan takut utk bertudung, jangan takut utk menutup aurat kerana risau diperli atau ditinggalkan kawan2. kita ada sahabat yang sentiasa bersama kita, Dia takkan tinggalkan kita waktu kita suka atau duka..cuma kita je yang kadang2 terlupa akan Dia.

bila niat bertudung itu datang dengan ikhlas walaupun awal2 rasa terpaksa, maka rasa malu akan tudung yg dipakai itu akan wujud dgn sendirinya..kita akan mula rasa malu utk pakai ketat2, singkat2 dan pakaian2 yg jarang. insya'Allah.

utk kawan2 yg baru tergerak hati utk bertudung, bubu ucapkan SYABAS utk korang! utk yg belum terbuka hati tu..cuba2 lah paksa diri utk menutup aurat..itu adalah salah satu jihad pada diri kita, dan igtlah..jihad terhadap diri sendiri itu tinggi ganjarannya

~ heee...sori..bubu terpanjang lak taip ~
p.s: avatar tu bukan gambar bubu okay, itu neelopa..hehe

Reply 16# mas2882

hehehehe,,,hebat betul fenomena hana tajima ni

stuju sgt..tgk org sekiling dh ramai yg on off pasal tudung ni..
klu nk tgk ramai jd mcm tue >> time wat dinner opis..sume nk glammer..apa yg dikejarnya pun xtahu..sang suami pun mcm rela je bila si isteri tanggalkan tudung semata2 mjlis mcam tue..urmm..sedih sgt..

lg 1 kt fb..terang-terangan upload gmbr x pakai tudung..rasanya klu dia tue pakai tudung lg nmpk cantik dan kemas..kenpa perlu bangga ngan penmpilan mcm tue?? bukan hipokrit ke namanya?? mmg betul dosa msing2 tnggung tp kita yg memandangnya pun tanggung gak dosa..

mudah-mudahan aku tak terjebak dlm isu ini..setakat ni masih blh control lg..
bukan nk kata alim @ bagus sgt..cuma nk ingatkan diri sndiri

berdoa semoga tudung ni sentiasa kekal di tempatnya...