CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pehbedah

Kenduriiii..alaaaa...bukan wajib punnnn......

lelaki n sikit ego..memang betul...dalam masa yg sama hati dan perasaan kedua duanya tetap ...
pehbedah Post at 27-12-2011 14:34

mmg kena jaga.. tapi hati dan perasaan suami lagi utama.. ikutla cakap suami.. bukan nya suami suruh membunuh ke.. bukak aurat ke.. baru lah tak leh ikut..  kalau suami kata tak leh balik umah mak pak pun kita kena ikut.. apatah lagi kalau dia tak kasi buat kenduri..

anak kecik aku senang dijaga. minum susu pastu tido. kalau tak tido, tgk tv. pastu, ada orang  ...
Hana Post at 27-12-2011 09:30

tahniah hana... ko dah selamat melalui saat2 getir...harap lepas ni ko tak demam 3 4 hari...

Reply 98# pehbedah

kalau tak silap pembacaan i, amalan kita menetapkan kenduri tahlil pada hari2 tertentu adalah perbuatan bidaah yg tiada dlm nas dalam Al Quran atau sunah, lebih2 lagi diyakini akan dapat ganjaran apabila dilakukan pada hari2 tertentu.

Reply  pehbedah

kalau tak silap pembacaan i, amalan kita menetapkan kenduri tahlil pada har ...
zarasafiya Post at 27-12-2011 16:36

secara jujurnya zara saya tak begitu pandai dalam hal2 sebegini tetapi saya pernah menyertai kenduri tahlil arwah bapa saya 15 tahun dulu.. tak silap saya...keluarga saya buat sehingga malam ke 7...40 hari..100 hari dan 1000 hari..jika saya tak silap lah...mungkin lain tempat lain caranya....

Reply 104# pehbedah

ada la sebab org dulu2 buat camtu. org dulu bukannya semua buta agama. kdg bila kira berbicara pasal bidaah ni...mcm org dahulu jahil sgt...entah2 mereka tu lebih alim dari kita ni.

Reply  pehbedah

ada la sebab org dulu2 buat camtu. org dulu bukannya semua buta agama. kdg  ...
kelat Post at 27-12-2011 17:03

itulah yg aku cakap ikut cara masing2...memanglah apa saja yg dibuat mesti bersebab kelat...dan kehidupan kita hari ni pun ada gak pengaruh dan ajaran org dulu2..bak kata org tak de dulu tak de la sekarang...mungkin zaman sekarang tak berapa ramai org yg dapat mengikuti majlis tahlil atas2 sebab tertentu...

Follow Us
Reply 106# pehbedah

ye la..org skrg ni kan "US style". tak tau tahlil2 ni...

Reply  pehbedah

ada la sebab org dulu2 buat camtu. org dulu bukannya semua buta agama. kdg  ...
kelat Post at 27-12-2011 17:03

itu mmg dah jadi amalan kita kat mana2 tempat pun...bkn bermaksud ayat i tu org dulu lagi alim/jahil..i sekadar bgtau apa yg i baca aje.tapi dlm pembacaan i tu tak kata salah kalau kita nak buat,cumanya jgn sampai membebankan keluarga si mati aje dgn terpaksa berbelanja besar..wallahua'lam...

Reply 104# pehbedah

kalau kita dgr ada kematian,mlm harinya mesti ada kenduri tahlil kan? itu dah jadi amalan, tapi bukan yg dituntut..amalan yg dah jadi kebiasaan dlm masyarakat kita...cuma i pnh dgr ada yg kata, kalau buat kenduri pada hari ke..... time tu tulang temulang dah hancur..hari ke .... mayat tu jadi gitu gini...itu yg dimaksudkan dgn bidaah...
tapi memberi org makan dgn ikhlas iaitu dgn membuat kenduri tu tak salah..asalkan jgn sampai terbeban oleh keluarga si mati...

Reply  pehbedah

ye la..org skrg ni kan "US style". tak tau tahlil2 ni...
kelat Post at 27-12-2011 17:32

mana yg elok,kita amalkan....mana yg tak elok,kita jauhkan...betulkan yg biasa, biasakan yg betul....

klu setakat nk buat kenduri doa selamat x salah
bende yg baik..somi TT x akan halang.
tapi knp x nk bagi tahu somi..
kan lebih baik buat sesuatu diketahui somi..
kan nti suatu hari somi buat kenduri kawin lg satu tanpa ketahuan isteri..amacam...
sakit hati kn..walaupn buat bende yg baik..

Reply 108# zarasafiya

betul la tu. cuma kdg2 ramai yg tersilap paham, terlanjur kata, terlebih bicara... benda yg baik elok la di sebar2 kan.

Reply 112# kelat

yup..sharing is caring...

orang melayu kita ni dah banyak m'amalkan adat bidaah yang b'canggah dengan hukum di dalam agama Islam itu sendiri....

orang melayu kita ni dah banyak m'amalkan adat bidaah yang b'canggah dengan hukum di dalam agama Isl ...
akoknorma Post at 27-12-2011 22:12

yup...BETULKAN YG BIASA,BIASAKAN YG BETUL..

jadik kes lain yg dan aku bukak thread baru tajuk ...hubby ku merajuk 2 3 minggu...
pehbedah Post at 27-12-2011 14:21

meriah lah porum nih dengan thread yang bersambung2 ala2 telenovela nih...hahahah

suami ko mungkin orang pantai timur, sbb aku ada kawan2 orang belah sana,
aku mula2 terkejut juga diorang cakap diorang tak buat kenduri kalau ada anak berkhatan.
so aku agak suami ko dah biasa macam tu.
nasihat aku ko ikut je lah  suami ko tu, apa2 pon isteri kena patuh suami.
ko beli la snek ke makanan ringan ke pastu ko bungkus la cantik2 berikan pada anak2 jiran
dengan niat sedekah. duit balance kalau ada ko derma la kat surau ke rumah anak yatim ke

suami ko mungkin orang pantai timur, sbb aku ada kawan2 orang belah sana,
aku mula2 terkejut juga d ...
masa_lalu Post at 28-12-2011 07:49

good idea...

salam/selamat sejahtera semuaaaa............

Dah aku yg mulakan kenalah aku abiskan ye dakk....problem aku dah selesaii....

Aku..
setelah habis membaca pandangan dan cadangan kengkawan (sangat2 terima kasih) semalam jumaat aku balik kampung dengan bawak kek untuk makan anak2 buah..memang selalu balik kampung cam tu punn...bawak makan memang wajip...

Mak aku...
aku cakap aku tak nak buat kenduri...dia kata ok...sampai kat rumah dia dah siap masak pulut kuning..rendang daging...kari ayam...bunga telur..dah siap bungkus untuk disedekah kat jiran2 dia...

Budak sunat..
dia makan kek ngan pulut..kira gembira lahh..dapat kek ben-10.. makan dengan sepupu sepapat dia...

bapak budak...
aku cakap kat dia aku balik kampung...dan dia kerja seperti biasa...sebab tu tu aku pilih jumaat sebab weekend nanti aku leh habiskan masa bersama dia dan anak2...

ok momod kasi katup thread hamba ni...

bagus TT, sgt-sgt