CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pehbedah

Kenduriiii..alaaaa...bukan wajib punnnn......

sblh laki ku hehehehe gelak dulu sebelum citer....segala mender nak wat kenduri@doa selamat.nai ...
makadek Post at 24-12-2011 09:14

kesimpulannya renyah jika nak ikut sangat2 masyarakat jowo ni...aku ni kalo dikira main langgar je..kena pulak bila dah berjodohan dengan org luar...  tapi tau la dah keturunan jowo lewoo ni kenduri kesyukuran tu memang tidak akan ditinggalkan aka tak boleh dipisahkan...faktor lain juga derang menetap kat kampung jadi tak dak la masa tu menjadi masalah..tuan rumah panggil rewang je..mau sekampung datang rewang rewangan...kira depa ni bab2 makan memang tak kedekut...dan ringan tulang...tapi tu lah cara derang hidup bermasyarakat..tapi jaman sekarang anak2 jowo dah urban kokkk...tapi tak rugi pun jika ada yg masih mengikuti dan yg nak amik tau adat resam dan budaya lain2...aku pernah bawak org2 korea..jepun..perancis datang kampung tengok majlis cukur jambul..berkhatan..silat dan ada la beberapa majlis masyarat jowo lagi...suka derang..

Post Last Edit by Hana at 24-12-2011 11:36
faktor lain juga derang menetap kat kampung jadi tak dak la masa tu menjadi masalah..tuan rumah panggil rewang je..mau sekampung datang rewang rewangan...kira depa ni bab2 makan memang tak kedekut..
pehbedah Post at 24-12-2011 11:08

tapi, orang yang datang rewang kena bagi BERKAT jugak. biasanya bungkusan makanan.
pastu diberi makan lagi seblum pulang.
bukannnya tolong free free.

akan tetapi (berapa banyak tapi daa)..yang betul2 "rewang" misti adik beradik or anak2 tuan umah sebab, mereka ler yang kena bertugas & kemas from A to Z. orang datang rewang tu, tolong2 kupas2 & masak2 ajek. pastu, makan. pastu balik. TEMPAT rewang tu kena dibersihkan oleh tuan umah. surat khabar. kulit2 bawang berlonggok. . buang sampah ke..still kena adik beradik or anak2 tuan umah.

aku tahu konsep rewang nie. aku duduk sekali dgn parents in laws dlm area kampung. paham sesangat la konsep rewang ni.

tapi, orang yang datang rewang kena bagi BERKAT jugak. biasanya bungkusan makanan.
pastu dib ...
Hana Post at 24-12-2011 11:34

itu semestinya hana....bab BERKAT memBERKAT ni wajib..tapi tu lah org kampung hanya merewang benda yg kasar2 kira dalam kerja besar2 saja...bahagian kecik2....tuan rumah n anak beranak la yg kena menyetelkan.. seminggu pun belum tentu boleh habis berkemas rumah luar dalam..ni pengalaman aku jugak masa mak aku buat kenduri kawin kakak2 ngan abg aku kat kampung...moralnya nak buat kenduri kendara kena kuat fizikal n mental...

ko memang always laser+lawak.. tak dapek nak kata apa...tapi itulah kenyataan kannn.. ...
pehbedah Post at 23-12-2011 16:03

hahahaha..
tapikan..aku rasa, anak no.2 aku nie mcm kena dipaksa buat kenduri berkhatan ajek sebab dia ada sepupu yang sama seusia, anak adik ipar aku.
adik ipar aku dan laki dia mmg pure jawa. misti buat kenduri punyalah. anak sulung derang pun buat 3x majlis cukur jambul taww..

anak aku no.1 takder saing sapa2. so, kalau dia dah dikhatan..takyah buat majlis sambutan berjaya berkhatan.

anak no.3 (future), aku nak make sure, takder saing sapa2 or takder sepupu lain dilahirkan bersama. kalau tak..kena paksa buat majlis sekali. aku dah ler tak suka sgt buat kenduri2  nie kecuali majlis kawen ajek lah. hal kecik2 takyah ler. buat penat tenaga aku yang ciput ini ajekk..

itu semestinya hana....bab BERKAT memBERKAT ni wajib..tapi tu lah org kampung hanya merewa ...
pehbedah Post at 24-12-2011 11:45

tu la. malas aku nak menghadapi hari isnin ini. misti banyak benda kena kemas & basuh2. orang perempuan dah ler takder.

tu la. malas aku nak menghadapi hari isnin ini. misti banyak benda kena kemas & basuh2. :shake ...
Hana Post at 24-12-2011 11:52

meh aku bagi moral support...selamat berkemas..berpeluh dan berbasah basahan... endingnya keletihan..ko jangan ngamokk... selalu yg ada anak kecik terkecuali kann...tapi jika dah tak dak org sangat..incik hubby la kena jadi babysitter...mak aku dulu lepas berpenat penatan kemas rumah buat lagi makan2 bubur som2 ngan bubur kacang katanya bagi pulih tenaga...adoiii...macem2 bangget...

Follow Us
...buat je la, laki ko dulu pun heran apasal mengaji merangkak pun mak dia oleh buat kenduri khatam enam orang sekali.  Kat muzium banyak gambar2 kenduri kendara bagai ni, siap naik gajah lagi, nanti aku nak buat kenduri datang naik moto besa plak ...

...buat je la, laki ko dulu pun heran apasal mengaji merangkak pun mak dia oleh buat kenduri khatam  ...
ZamZamAlaKazam Post at 24-12-2011 12:26

hubby aku tu bukan jenih yg bleh tanya banyak kali..paling2 pun 2 kali jika senyap..memang tak boleh la tuu...aku pun dah paham..kadang riak muka pun dah tau..tapi ada masa lagii...masih boleh dipikir...ramai kengkawan cakap keijinan somi tu pentingg..dan aku masih berpegang dengan kata2...niat tidak menghalalkan cara...

Post Last Edit by Abangspek at 26-12-2011 16:38
hubby aku tu bukan jenih yg bleh tanya banyak kali..paling2 pun 2 kali jika senyap..memang ...
pehbedah Post at 24-12-2011 13:14

"niat tidak menghalalkan cara"
bagus bagus

Btw, just peringatan. Pompuan takleh wat suami sakit hati, laki takle wat isteri sakit hati gak. Berdosa.

Tapi...

Istilah suami derhaka kat isteri takde dlm Islam, tapi isteri derhaka suami ader lah.
Dan bila dah berumah tangga, kata-kata suami>mak, selagi tak langgar ajaran Islam.
Jangan memaksa, settle elok-elok. Klu tak boleh gak, apa salahnya mengalah, +pahala tu sebab lawan kehendak diri sendiri kerana perkara yang wajib, Allah akan balas yg elok-elok nanti

Fikir-fikirkan

TT,saya doakan semoga segala yg awak rancangkan dipermudahkan olehNya...

jap lagi kalau buat ada yang terpecah tembelang jadi kes lain pulok...jangan main gila tt oit...mmg niat tu baik nak buat knduri tapi jangan sampai membelakangkan suami...tak elok tu...matlamat tak menghalalkan cara...sekian...

rasa aku...leh lg bawak berbincang.cakap  baik2 dengan suami.bgtau yang saya ni ada adat gak...kalau blah awak jenis tak kisah tp sy nk kena jaga gak belah saya.lgpun mak dh ty2...kalau awak tak dpt nk hadir pun tak perla..janji ambil syarat buat gak doa selamat tu walaupun kecil2an....lgpun hati orang tua nk kena jaga gak.
cakap jer mcm tu...soal budget nk pakai tu...elok juga ko sendiri yang laburkan..sbb mana tau suami xder budget.

tp mmg tak elok membelakangi suami dlm perkara2 yang melibatkan anak dia.meletup nanti.elok berbincang sampai dia setuju.

Ikut jela ckp laki.. Laki ni ada ego dia.. Klu jd mcm ni.. Dia kecik ati sapa susah? mak saya dulu nk buat kenduri cukur jambol ank. Tp laki tk bg. Full stop. Dgr ckp laki... explain kt mak betul2.

meh aku bagi moral support...selamat berkemas..berpeluh dan berbasah basahan... e ...
pehbedah Post at 24-12-2011 12:13

anak kecik aku senang dijaga. minum susu pastu tido. kalau tak tido, tgk tv. pastu, ada orang lepak2 kat tv. boleh dukung2 kejap kalau dia nangis ngada ngada mintak dipegang.
jadi, aku pun bertungkus lumus membasuh pinggan jugak kat dapur. kalau takat 4 orang...boleh pengsan jugak tu ..kena la tambah lagi sorang (aku la tu) bila 4 orang tu surrender membasuh.
yela.. ada makan pagi (ada sedara bermalam), masak2 yang guna dapur dalam, makan tenghari pulak (ini, ramai orang sket sebab campur sekali orang2 yang datang utk melapah daging & jiran dekat2 dtg tolong), pastu masak2 lagi yang guna dapur dalam..

Masa kenduri betul2 (belah malam), baru pinggan2 tu basuh kat luar. INI, baru keje orang lelaki.
however, area dapur still teruk jugak..adaaaaaaaaaaa ajekk pinggan/etc kena basuh.. tapi, 5 orang tadi (org perempuan) mmg surrender jugak ..takder sapa nak basuh pinggan kul 10pm ke atas. semua penat gila babun. mmg dapur pecah gila lah.

aku paling tekejut time anak aku meninggal..aku cakap nak buat kenduri tahlil serba sikit bagi kat surau. MIL aku cakap bak RM 500. huh..nak tak nak bagi jugak.

senag. amek masa = mood yang sesuai... sembang balik ngan laki ko. cakap baik2.. mesti dia faham.... tak payah nak buat sorok2. itupun anak dia jugak. dari sudut dia, dia taknak membazir je. bukan apa pun. so...ko pujuk jela. masih ada ruang disitu

jap lagi kalau buat ada yang terpecah tembelang jadi kes lain pulok...jangan main gila tt oit...mmg  ...
farahanafarah Post at 27-12-2011 04:49

jadik kes lain yg dan aku bukak thread baru tajuk ...hubby ku merajuk 2 3 minggu...

aku paling tekejut time anak aku meninggal..aku cakap nak buat kenduri tahlil serba sikit bagi kat s ...
addicted_girls Post at 27-12-2011 12:59

takziah ye addicted...buat kenduri tahlil ni ada yg hanya diberi minuman dan makanan ringan saja...tapi itulah.. ikut cara masing2...

Ikut jela ckp laki.. Laki ni ada ego dia.. Klu jd mcm ni.. Dia kecik ati sapa susah? mak saya dulu n ...
bobbi Post at 27-12-2011 09:28

lelaki n sikit ego..memang betul...dalam masa yg sama hati dan perasaan kedua duanya tetap perlu dijaga...

TT,saya doakan semoga segala yg awak rancangkan dipermudahkan olehNya...
zarasafiya Post at 26-12-2011 17:21

thnks zara..harap2 pun cam tu lah...