CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pehbedah

Kenduriiii..alaaaa...bukan wajib punnnn......

ikut cakap laki atau tak..kenduri nanti jemput aku la...

aku lapar..
lavapanas Post at 23-12-2011 12:20

tu lahhh...patut pun badan kurus keringg...meh..mamper2..monggo2 kita makan nasi ambeng kat rumah mak aku..dia buat kenduri sempena cucunya selamat dikhatankan...ikhlas dari wakil tuan rumah..

apa2 pun keizinan suami tu amat penting...dah cakap tu kira ok lah...
sekurang2nya dia dah ta ...
aliaa Post at 23-12-2011 12:16

hahaha...tu lah tak kose nak masam2 muka 2 3 minggu pasal hal ni...mana ada perkara yg tak boleh diselesaikan..kengkawan dalam ni banyak bagi cadangan dan pandangan memasing sangat2 dihargai..so lepas ni timbang kati je..

Reply 1# pehbedah

izin suami tu penting.. if suami tak izinkan, ertinya tak boleh la.. ingat, niat tidak menghalalkan cara..

asben first rite?..mende ni boleh pujuk lagi kannn
True-X Post at 23-12-2011 12:08

yess....asben always first...kira asben namamu teratas... asben bukan tak setuju yg jenih hempuk2 meja...hentak2 kaki... kasaq nooo...cuma kena cakap dan terangkan secara terperinci sebab apa buat..kalo tak buat ngapeee...kenapa masyarakat jowo ni macam2 kenduri ada...haaihhh....tapi dah ada 2 3 cadangan kengkawan yg akan dipertimbangkan tapi mana tau akan ada pandanga atau cadangan lain...silakan...red carpet hamba bentangkan...

aku cadangkan ko bawak makanan/sedekah kat surau masjid berdekatan (ikut waktu yg sesuai/time ramai org/berjemaah) ajak hasben skali.. dimana ianya tidak memerlukan masa yg panjang dan dpt mengurangkan risiko pelbagai topic tidak sepatutunya.

time gie kenduri biasanya aku akan jadi blur (especially time org bukak citer luar/dlm kain ~ walaupun (especially) sedara mara sendiri, lawak jenaka yg x appropriate antara individu yg belum rapar, dsb.

Reply  pehbedah

izin suami tu penting.. if suami tak izinkan, ertinya tak boleh la.. ingat, ...
CikTigger Post at 23-12-2011 14:31

ye lah cik belang...betoi tuuu...masih ada masa lagi untuk sesi perdebatan antara kami..

Follow Us
aku cadangkan ko bawak makanan/sedekah kat surau masjid berdekatan (ikut waktu yg sesuai/time ramai  ...
mziskandar Post at 23-12-2011 14:51

2 in 1...dalam masa2 kenduri ada adengan menjoyah dan menjenap... thnks.. atas cadangan...

Betul lah kan, orang Jawa memang suke buat kenduri
tapi dalam Islam ia tak bercanggah selagi ia tak melampau-lampau
tujuan dan niat buat kenduri tu untuk menandakan kesyukuran kepada Allah
belanja orang makan, gembirakan orang tu kan kira dapat pahala

teringat my dad, kenduri nak g Haji dia wat simple-simple jer sebab die cikgu
nak khemah, ade belas anak murid menyumbang
nak makanan, ade kawan cikgu tolong masakkan dengan belanja yang cukup murah
kira semua dipermudahkan sumbangan jangan cakaplah - RM15000... huhu
cukup sorang lagi nak p Haji dah tuu.. maybe tu rezeki jadi cikgu, ramai orang kenal & ramai anak muridnya kan

Rate

1

nak ikut adat ke ikut agama n syariat?
tnya lah pada hati..
tp klu mampu x per laa.
bnda ni TT nk bt benda baik,tapi x mtk izin somi lak..
pe hukumnyer?
tepuk dada tnya lah iman..

aku boring kenduri2 nak dibuat utk hal kecik2 (sebab aku orang bandar)
tapi, aku menantu kepada kel ...
Hana Post at 23-12-2011 11:58

hahaha..thnks.. kongsi cerita...memang itulah realitynya untuk warga jowo...kenduri makan..makan kenduri.. cuci pinggan..kat kampung aku masih buat cara cam ni...tapi kami mana2 yg belah2 bando beli ambeng sajok yg datang siap dalam talam siap bertutup daun pisang...ini kes2 malas berkemas...

nak ikut adat ke ikut agama n syariat?
tnya lah pada hati..
tp klu mampu x per laa.
bnda ni TT nk ...
tripple_M Post at 23-12-2011 15:22

masih ada masa untuk sesi perbincangan disamping membentangkan hujah2 yg mantap kepada en hubby...

somi tak suka bersosial ngan org kampung ke? lebih kurang mcm aku je.. aku takleh masuk ngan sedara2 (mostly sepupu) belah bini.. dorang cakap aku tak faham, dan aku tak reti mencelah.. tapi try to be as helpful as possible.. so sumenya bergantung pada somi tuan rumah utk join the crowd and mingle with them..

mebi sbb somi tak suka ko berpenat2an, pastu time dia ajak "sherashi bershama" ngan ko, ko menolak plak.. yerla badan penat somi lak duk menggesel jah.. ko explain la sebab ko nak wat kenduri tu pasaipa.. utk eratkan silaturahim, utk menzahirkan kesyukuran pada Allah (cam forummer syaiful kasitau tu).. budaya tu isu no 2.. yg penting keijinan somi.. utk somi bagi ijin, somi kena faham nape ko rasa nak buat kenduri tu.. maybe kalo ko highlight part pahala, part berkongsi kegembiraan dgn org insyaAllah dia lebih memahami.. silap ribulan dia yg sponsor kenduri itu..

jgn ko paksa dia join kenduri lak.. it takes time for him to mix around those with no similarities in culture etc.. pembawakan keluarga masing2, bagi dia masa.. pujuk, tapi jgn nak menangkan diri sendiri smp abaikan somi lak..

aku ada 2 orang anak lelaki.
kalau derang berkhatan pun, kalau aku nak buat "sedekah" pun,
masak k ...
Hana Post at 23-12-2011 12:00

ko memang always laser+lawak.. tak dapek nak kata apa...tapi itulah kenyataan kannn...tak perlu didebatkan...

somi tak suka bersosial ngan org kampung ke? lebih kurang mcm aku je.. aku takleh masuk ngan sedara2 ...
ParinAmat Post at 23-12-2011 15:58

baris pertama tu dah betol dahh...memang dia ada masalah kat situ...dan sekarang ni pun aku tengah gegeh mencuba supaya dia selesa bila berjumpa org2 kampung warga jowo..bab2 ajak mengajak ni aku onnn jaa...(dah kelaut la pulak)..tapi tu lah perlu aku beratkan bab2 pahala...perenggan yg last tu memang kena amik masa..kena pulak bila umur dah banyak..

Betul lah kan, orang Jawa memang suke buat kenduri
tapi dalam Islam ia tak bercanggah selagi ia tak ...
syaiful Post at 23-12-2011 15:22

niat saya pun memang cam tu lah juga...tapi bila ada percangahan pendapat antara budaya yg jadi ikutan jdinya adalah persoalan yg lain timbul...

tu lahhh...patut pun badan kurus keringg...meh..mamper2..monggo2 kita makan nasi ambeng ka ...
pehbedah Post at 23-12-2011 14:10

ikhlas tak bagi alamat?...
ni kalau tak kat banting mesti kat parit jawa..

ikhlas tak bagi alamat?...
ni kalau tak kat banting mesti kat parit jawa..
lavapanas Post at 23-12-2011 16:33

aku ramai suku sakat kat banting sana....parit jawa tu kat mana..assam jawa aku tau laa.....

aku ramai suku sakat kat banting sana....parit jawa tu kat mana..assam jawa aku tau laa... ...
pehbedah Post at 23-12-2011 16:49

kabupaten johor

kabupaten johor
lavapanas Post at 23-12-2011 16:51

okeh..okeh..noted... sat gi aku google...

sblh laki ku hehehehe gelak dulu sebelum citer....segala mender nak wat kenduri@doa selamat.naik pangkat buat..anak g PLKN buat.penutup majlis kawen buat..sembuh dari penyakit buat.....naik umah baru buat apa2 je depa rasa bende tu patut bersyukur mesti depa wat.mmg rajin tol wat makan2 nih.pehtu masak tak reti sikit2 selambak lak tuh..kalu depa dtg umah aku..nmpk sikit je mknanan terus komplain.."ee sikitnyer cam x cukup je"  adoiiiiii.sampai serem plak aku dengaw.laki aku kata kalau nak wat kendurik untuk majlis kiterog nak wat itu ini..ish....mcm grand2 je bunyiknyer..jowo la katakn