CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pehbedah

Kenduriiii..alaaaa...bukan wajib punnnn......

Reply  pehbedah

betul la tu. tapi ada dia cakap "Awak kalo nak buat ape2 tak payah la  ...
KarTell Post at 22-12-2011 17:24

sebelum ko kelaut.. aku tau batas2 aku sebagai seorang isteri..dan insyaalah akan aku cuba kekalkan itu sampai bila2...awal2 aku ada cakap selalu perkara2 kecik aku buat dulu dia tak de hal punya...masalah kat sini hubby aku tak berapa nak terima budaya masyarakat jowo yg penuh dengan kenduri kendaranya...memang tidak dinafikan...malah aku sendiri selalu langgar budaya2 atau aku panggil budaya ikut ikutan org2 jowo ni..tapi belah aku memang masih amalkan budaya jowo ini..sebab aku rasa renyah sangat nak ikut...memang selalu kami ni berbeza pendapat tentang masyarakat jowo yg en hubby aku kata dia berat nak terima..sebabnya en hubby aku ni membeso kat seberang laut dan dah tua2 ni baru balik dok malaysia...dia kawan melayu tak de..maksud aku kawan melayu melepak minum kopi bersama..memang tak de...jadiknya hal2 masyarakat org melayu ni terutama masyarakat jowo dia tak berapa nak paham...aku bagi contoh la...dia bukan pandai nak bawak buah tangan bila ziarah belah2 family dia...memang aku peratikan belah2 dia cam tu lama2 aku tak heran..tapi aku yg dibesarkan dan terdidik dlam masyarakat melayu jowo ni datang rumah org yg rapat bawak la buah tangan..paling2 pun buah buahan..nak raya dia kata jangan masak2..nanti sampai rumah mak dia kita makan jee..memang semua family dia buat cam tu datang makan saja...memang didikan dari family dia cam ni...tapi belah aku siap masak2 bawak rumah mak aku..tapi selalu aku masak jugak bagi mertua sikit..jadiknya dia pun boleh makan masakan aku juga..dalam kes2 cam ni adakah aku bersalah...dan adakah aku tak hormati dia sebagai seorang suami..hingga hari ini aku sedaya upaya ajar dia memahami budaya melayu jowo...bukan nak suruh dia ikut budaya itu cukup jika dia boleh paham..bukan semua budaya jowo dia tak terima ada 2 3 perkara tu dia boleh terima...bab2 kenduri yg aku nak buat ni..cuma doa hidangan 3 4 talam sahaja yg dimakan oleh org2 surau sahaja..tak nyusahkan sape2 pun..aku memang telah diajar oleh suami aku untuk bergerak sendiri maknanya jika ada perkara2 yg kecik buat sendiri..tak perlu la sikit2 abang..sikit2 abg..dan aku memang dah biasa sangat balik kampung buat makan2 adik beradik tanpa kehadiran hubby aku...selalu dia memang tak boleh nak ikut...memang aku dah di didik kehulu kehilir dengan anak2 tanpa ditemankan hubby aku...dulu mak aku selalu bising balik tak bawak laki..lama2 dia paham...yg penting aku tau kedudukan aku... selama lebih kurang 13 tahun aku amalkan cara hidup cam ni...dan selama inilah kami kerap berselisih pendapat tentang apa2 perkara kehidupan...tapi inilah yg membuatkan kami rapat sebab sentiasa ada perkara2 baru yg diperdebatkan...

mlm ni awak 'kenduri' dulu dgn suami awak...  pastu pujuklah 'abang, mak nak b ...
wawin Post at 22-12-2011 16:46

selain kerjarumah hat NI pun kerja gak kannn...

3 minggu lepas, jiran sunatkan anak hari sabtu, hari ahad panggil jiran tetangga dtg makan tengahari.
1 week after that kami sunatkan anak pada hari isnin. so utk tidak menghampakan anak (sbb dia tengok ramai org melawat kawan dia), i pun masak dan invite my office mate dtg for lunch on tuesday. ada lah lebih kurang 15 org yg dtg bawak hadiah, duit dan coklat for my son.
x da lah i buat kenduri mcm org lain.

anak2 sy khatan takde kenduri, sebba khatan masa babies.

ai sejak kecik khatam quran berpuluh kali tak pernah sekali pun buat majlis, and don't plan on doing any for my children pun. yang penting, boleh baca dgn tartil dan tajwid yang betul dan sungguh2 nak baca quran walaupun dah pernah khatam pertama kali..

jgn jadi yang dah khatam (walaupun baca tungging terbalik..tp utk parents yg tak mahir baca dia rasa anak2 dia pandai dah tu baca) buat majlis spend so much money, lepas tu berhabuk je quran tu.

tapi masing2 la.. kalau rase kenduri tu penting, buat lah.

but in this case ada konflik pulak dgn encik suami ye.

i think dia bukan saje tak nak buat sebab tu adat jawa.. tapi also dia tak nampak kepentingan kenduri tu (utk achieve apa, pada fikiran dia). mungkin dia nampak, kenduri tu adalah pembaziran (walaupun mampu).
you can counter this issue back by telling him, ia, memang bazir wang dan masa, but at the same time, tetamu yang hadir tu akan doakan kebaikan anak tu, so it's not like a total waste.

3 minggu lepas, jiran sunatkan anak hari sabtu, hari ahad panggil jiran tetangga dtg makan tengahari ...
sribayu Post at 23-12-2011 08:25

kawan2 budak khatan kat rumah ni tak de satu pun yg tau...bab2 cam ni ikut cara masing2 la kott..ikut kesesuaian dan kelapangan masa...si budak kat rumah ni tanya gak nape tak de sapa2 yg datang jengok dia...cakap je lah kengkawan balik kampung rumah tok nek masing2...

Follow Us
anak2 sy khatan takde kenduri, sebba khatan masa babies.

ai sejak kecik khatam quran berpuluh k ...
mclaren Post at 23-12-2011 08:36

pernah nenek budak2 ni bawak pi majlis khatam quran kat kampung...selalu khatam yg pertama jee...budak2 jakun sekejap..ada bunga telur...pulut kuning..ada kari telur..rendang ayam...dah makan2 dapat jajan2 lagik...best katanya...pas tu adalah pertanyaan kenapa...perlu ke...tak buat tak boleh kerr...kan simple ngaji...khatam..pas tu ulang balik dan seterusnya.....dah terangkan harap2 paham lahh...

Reply 46# pehbedah

so i suggest you panggil jiran tetangga waktu lunch, sekurang2nya x menghampakan anak dan suami pun boleh kenal dgn jiran dekat rumah.

Reply 34# pehbedah

walaupun anak carly baru umur 4 tahun... tp carly dgn hubby dh plan.... time sunat nanti nak buat kt kg.... biar dia merasa adat2 melayu bersunat nie... baru rasa suasana bersunat... sbb kalu g kat klinik & sunat gitu jer... cam x terasa nikmat ler sunat tue.....

Reply  pehbedah

so i suggest you panggil jiran tetangga waktu lunch, sekurang2nya x mengha ...
sribayu Post at 23-12-2011 09:51

thkns sri...baguih gak ni kannn...akan dibentangkan usul ni...

Reply  pehbedah

walaupun anak carly baru umur 4 tahun... tp carly dgn hubby dh plan.... time sun ...
carly_lah Post at 23-12-2011 09:53

tu lah yg dalam kotak pikiran nihh..kita ni kaya dengan adat budaya mak nenek... tok nek...boyot..moyang segala..macam sayng je bila generasi akan datang biarkan dan hanya baca melalui buku sekolah saja..alangkah bagusnya jika ada peluang bawak generasi akan datang ini alami sendiri dan berlaku depan mata selagi tidak melanggar hukum hakam islam itu sendiri...kadang selalu cerita zaman kecik2 kat kampung kat budak2...sedih la sikit walaupun sekarang adat2 masih ada lagi tapi tak berpeluang menyertai...

Reply 41# pehbedah

pendek kate ko memang dah decide nak buat kenduri tu kan, so org nak ckp ape pun ko pasti ada jawapannya. maka tak perlu la ko nak tanye pendapat org sebenarnye.

Macam ni la, kite kembali kepada perkara asas dalam perkahwinan. Isteri itu adalah hak suami dan isteri wajib mentaati suami. IbuBapa jatuh ke nombor 2. Mentaati budaya pula aku tak pasti nombor berapa. Budaya itu hanyalah didunia sahaja sedangkan keredhaan suami akan membawa kamu ke syurga.

Kamu selalu tinggalkan suami kamu berseorangan? Jangan terkejut suatu hari nanti kalau kamu dapat madu.

aku taknak komen ape2 dah. gudluck to TT. Think twice, Think Wise.

Reply  pehbedah

pendek kate ko memang dah decide nak buat kenduri tu kan, so org nak ckp ape pun ...
KarTell Post at 23-12-2011 10:57
adehhhhhhh, tak menahan aku baca

Post Last Edit by Hana at 23-12-2011 12:13

aku boring kenduri2 nak dibuat utk hal kecik2 (sebab aku orang bandar)
tapi, aku menantu kepada keluarga jawa. sket2 kenduri. sket2 kenduri. kenduri tak guna duit lakibini, aku TAK KISAH.
nasib baik akikah tu perlu buat.
kalau cukur jambul tu tak buat pun takper. aku tak kisah pun anak aku takder majlis cukur2 jambul nie.
tapi akikah ikut kemampuan.

nape la aku mengandung & beranak sekali dgn biras2 & adik ipar yang lain. boring betul..dahhh dipaksa buat akikah & majlis cukur jambul sekaligus.
derang2 tu mmg ler ada duit sebab beranak kat gomen. kitaorg dah perabis duit kat hosp private.

Next time aku nak ngandung, aku nak tanya orang2 lain dulu..ada ngandung ke tak. aku tanak sekali beranak. nanti kena paksa buat akikah & cukur jambul skali.

suka hati la bila nak buat akikah (selagi budak tu belum baligh).
cukur jambul tak perlu.

aritu aku tanya adik ipar..tak perlu bagi berkat ke? adik ipar perempuan cakap bagi daging ajek. mak pun cakap mcm tu. (sebab, beli sekor lembu)
TAK PERCAYA AKU. AKU DIAM AJEK. SEBAB MENURUT PEMERHATIAN AKU, STAIL FIL AKU TU,  SUKA BUAT "BESAR" ler jugak. takdernya konsep kecik kecik. kalau gi bertunang pun 10 buah kete. INI kan pulak nak buat majlis cukur jambul utk 4 cucu.

aku tanya sekali lagi. sebab aku tak caya langsung.

sekali, this week, adik ipar aku cakap, ayah suruh kasi BERKAT jugak kat kumpulan marhaban. so, adik ipar aku decide nak cari bunga telur. (nasib baik dia cakap dah..so, duit dia lah tu..)

ha? ada kumpulan marhaban pulak. pastu aku tanya, tak perlu bayar ke kumpulan marhaban tu? adik ipar aku takyah.
TAK PERCAYA AKU. - misti FIL blum mention lagi kena bayar tu.

aku cakap ler kat laki aku.."haa..majlis ada kumpulan marhaban lagik..dah cakap..dah ala ala grand tu.. nasib baik takder orang mention kena letak buai lawa2 lagi.."

laki aku cakap, dia bagi duit - RM X. takder lebih2 kalau derang mintak.

dlm kepala hotak aku, aku dok kira2 dah..sapa laa nak basuh pinggan...
4 perempuan beranak kecik (termasuk aku)
sorang adik ipar perempuan tak dapat balik.

yang available utk basuh pinggan  - mak mertua (misti dia sebok layan tetamu dahh), adik ipar umur 20thn & biras (sebab dia takder anak).

lantakla. aku nak kelik2 anak aku ajek.

pastu, hari isni, yang available utk mengemas umah & pinggan mangkuk or whatever kena basuh slps kenduri - mak mertua & adik ipar.
aku nak kelik2 anak ajek.

aku ada 2 orang anak lelaki.
kalau derang berkhatan pun, kalau aku nak buat "sedekah" pun,
masak kat masjid. pastu sedekah makanan kat masjid.
kesimpulannya - takder masak2 & kemas2 umah. nanti AKU YANG PENAT. AKU TAK SUKA BETUL AKU YANG PENAT.

asben first rite?..mende ni boleh pujuk lagi kannn

Salam/selamat sejahtera kengkawan....

mintak tolong bagi pandangan sikit...

Aku nak buat kendu ...
pehbedah Post at 22-12-2011 14:20

apa2 pun keizinan suami tu amat penting...dah cakap tu kira ok lah...
sekurang2nya dia dah tahu wpun dia tak izinkan...
cakap jealah mak yg nak buat kenduri tu....
takkan nak gaduh2 sampai masam muka 2@3 minggu...
lagipun ank kita jugak dah lah ank laki sorang tu jea....

ikut cakap laki atau tak..kenduri nanti jemput aku la...

aku lapar..

sebagai isteri yg solehah...ikut ckp suami...full stop.

Reply  pehbedah

pendek kate ko memang dah decide nak buat kenduri tu kan, so org nak ckp ape pun ...
KarTell Post at 23-12-2011 10:57

ok lah sebelum kartell ke laut lagi meh aku bagi pencerahan..ok..aku dah nyatakan kat depan2 sana jika diberi pilihan antara emak atau suami aku tetap pilih suami mak pulak masih boleh dipujuk manja tanpa kecewakan hati dia...aku tak pernah tinggalkan suami aku keseorangan kat rumah sedangkan aku bersama anak2 bersukaria kat kampung bersama suku sakat aku...atau aku pergi habiskan duit diaa..melepak kat shopping mall.. jika dia dapat bersama adalah satu bonus bagi aku...tidak pernah sama sekali...yg selalu aku buat  selama 13 tahun lebih ini... balik kampung dimasa ketiadaan suami yg bertugas ke luar negara yg kadang kala makan masa berminggu2 kadang ada masa berbulan2...jaman sekarang ni pun tak dak masalah pun jika berjauhan laki binik.. masih boleh bercakap sambil bergelak ketawa seisi keluarga tanya dimana...buat apa... hanya ngadap screen komputer tekan butang itu ini....haaa..muncul lah muka depan screen...la ni lagik hebaq..yg jenih kepit kat ketiakk... bab kenduri tu pulak setelah aku timbang kati pendapat kengkawan aku buat keputusan aku buat 2 tempat tanpa mengecewakan mak aku..dan tanpa ada pertanyaan yg pelik2 dari suami aku...kat kampung aku buat kenduri ikutlah mak aku dia nak wat cam ne..dan kat rumah aku buat makan2 jemput org setaman...adil aku rasa....terima kasih diatas pandangan kartell amat2 dihargai...sesungguhnya kita ni tak sempurna setiap hari kena belajar dan belajar dan terus belajar...teguran dan peringatan itu bagus boleh buat kita yg mungkin tak sedar ingat perkara kecik di mata hati sendiri tapi sebaliknya di mata hati org lain...