CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pehbedah

Kenduriiii..alaaaa...bukan wajib punnnn......

bincang dgn somi..pujuk2 dia.....yelah kita serba salah..mak kita nk buat..somi tak mau buat..tp kalu nk buat kenduri tu..biarla sblm anak kena khatan sbb anak tu leh mkn sama..kalu buat pas dia khatan...sian dia kena pantang mkn..tgk je org mkn.....

Mudah-mudahkan sajalah

Boleh saja buat kat masjid, masak2 dan hantar..semut dalam umah pun sedar
ini kalo betul nak lepaskan niat...my mom buat utk cucu2 lelaki dia kat masjid kpg
myself pun buat camtu, anak sulung naik quran..khatam quran, semua buat sedekah sket2
tapi skala mudah saja....ada gak bunga telur, buat dgn anak2..bangga siot anak tu

Tapi bila sebut orang tua dan keluarga jawa nie(i menantu keluarga jawa)
kenduri ini ala-ala big event for them, bukan setakat nak ikat siratulrahim...
dan mahap cakap, sebagai org luar...kekadang i rasa melampau-lampau
sebut pasal kenduri org jawa, takde yg mudah....semua komplikated
tapi perkara bagus tentang depa nie, semua ringan tulang...dan pemurah
dan sangat memenatkannnn...

huhuhu....minggu depan nie kenduri, kecut perut memikirkan jutaan manusia

cakap je kau nak belanja org kg makan. klu cakap 'kenduri' nnt suami rasa seriau guna la bahasa org  ...
kelat Post at 22-12-2011 15:41

kenduri bunyik cam juta jutaann ekkk...  bunyik belanja org makan nampak ringan sikit kannn..

Reply 1# pehbedah

semata-mata nak buat kenduri, kau sanggup membelakangi suami kau?

kenduri bunyik cam juta jutaann ekkk...  bunyik belanja org makan nampak ringan sikit ...
pehbedah Post at 22-12-2011 16:32

mlm ni awak 'kenduri' dulu dgn suami awak...  pastu pujuklah 'abang, mak nak buat mkn2 sikit sbb anak dah sunat, kita balik ye'...

Mudah-mudahkan sajalah

Boleh saja buat kat masjid, masak2 dan hantar..semut dalam umah pun seda ...
my-alja Post at 22-12-2011 16:28

hahaha...muncul punnn..memang aku tunggu komen alja..dan ada la sorang dua lagii...memang betul belah2 aku ni memang jowo...mak aku...selagi mana dia nak buat dia nak jugak buat..kesimpulannya org jowo ni macam2...aku ingat lagi bila aku bawak hubby aku gi kenduri org jowo...dia kata..dah la bagi makan2..pas tu bagi lagi bekal bawak balik..bagi  jajan2...murah hati betol org jowo nihh..lagi dia pelik napa yg datang bawak anak ramai2...maksudnya yg besar2 pun bawak gak ker...boleh je bagi duit kat masjid kann...

Follow Us
Post Last Edit by KarTell at 22-12-2011 16:51

Sekali dah berjaya sembunyikan perbuatan di belakang suami, lain kali boleh buat lagi. Trust Me.

Sebaik2nya, bincangla dgn suami supaya dia izinkan walaupun die xnk ikut blik kg ataupun bincang baik2 dgn mak supaya mak xkecik ht kalu xwat kenduri....saya percaya mak awak faham kedudukan awak sbg isteri yg harus taat pd suami...esok bila anak lelaki awak dh besar pon kewajipan die mendahulukan ibu (dlm perkara yg tidak melanggar perintah Allah) dr isteri...bygkan kalu awak buat jgk kenduri utk anak awak tanpa pengetahuan suami..apa awak nk jwb dkt org kg bila dorang tanye suami xblik ke join kenduri anak..nk jwb ape sdgkan suami awak xtau yg awak wat kenduri...lame2 org dh pndang serong kt suami...suami xbertanggungjwab dsb....atlast bile suami dpt kesan ada something yg xkene dari layanan org kg kt die, bila siasat rupenye baru die tau yg awk wat kenduri xbg tau die tp bg alasan yg xsepatutnya pd org kg ttg suami awak...at last bergaduh...fikirkanlah yg terbaik..lg satu..kalu wat kenduri tu jgn la tambah dgn amalan2 yg pelik2...minta nasihat ustaz mcm mane nk wat yg terbaik dn mengikut ajaran agama..

Rate

1

TT,
Pendapat akulah, kita ni dalam masyarakat M'sia ni datang dari pelbagai latar belakang banyak  ...
cmf_blingblings Post at 22-12-2011 16:02

muncul pun bling2...betul la tu..masalah aku kat sini bukan pasal kewangan bling2..masalah hubby aku ni memang dia tak pernah hadiri majlis berkhatan..kenduri masuk rumah baru..dan ada la 2 3 majlis doa selamat lain yg biasa kita org melayu buat..dia pun masa kecik tak didedahkan dengan benda cam ni..jadiknya tak de perlunya majlis berkhatan dibuat..dah selamat potong bird budak lelaki tu..dah sembuh..okey lahh..dia cam tu jaa..majlis seme tu cuma sampingan2 je..tu pendapat dia laaa..aku ni pulak dibesarkan dengan suasana kampung jowo..jadiknya mungkin jugak jiwa aku dah sebati ngan adat2 jowo yg jadi ikutan tapi ada je yg aku langgar punn....masalah dia lagi bila dah buat kenduri akan jumpa org kampungg..dia memang ada masalah bercampur dengan org kampung atau org ramai..sebab dia seorang yg sangat susah nak bersembang..ni mungkin faktor persekitaran dia yg dikelilingi org bukan melayu..faktor family dia jugak..yg tak pernah buat majlis2 ni seme...buat pun bagi kat masjid..mintak org masjid uruskan...jadi penyertaan dia tu tak de..

Sebaik2nya, bincangla dgn suami supaya dia izinkan walaupun die xnk ikut blik kg ataupun bincang bai ...
azmanal Post at 22-12-2011 16:51

tu lah masih ada masa lagi nak buat perbincangan...selalu balik kampung pun hubby jarang ikut memang selalu bawak anak2 ja..takat org kampung tu tau nape balik hubb tak ikut..dah paham dahh..selalu org kampung akan tanya mananya laki...kalo hubby ke luar negeri aku akan cakap dia ke langit...kalo hubby dalam kawasan tapi jauh aku cakap ke lautt...

Sekali dah berjaya sembunyikan perbuatan di belakang suami, lain kali boleh buat lagi. Trust Me.
KarTell Post at 22-12-2011 16:49

sebelum2 ni pun takat perkara2 kecik buat dulu beritahu kemudian...kadang tak sempat nak bincang pun..cuma kali ni saja campur2 sikit...tapi hubby selalu cakap buat la apa2 yg dirasakan perlu dan tidak melampaui batasan sebagai seorang isteri...buat masa ni tak de masalah..lagipun hubby selalu cakap jangan terlalu mengharapkan dia ...pikir...dan bergerak sendiri...dia cakap cam tu sebab dia tak nak aku terlalu bergantung kat dia...aku harap problem aku ni tak berat sangat..

Reply 31# pehbedah

lagipun hubby selalu cakap jangan terlalu mengharapkan dia ...pikir...dan bergerak sendiri...dia cakap cam tu sebab dia tak nak aku terlalu bergantung kat dia

betul la tu. tapi ada dia cakap "Awak kalo nak buat ape2 tak payah la nak bgtau saya. Buat sembunyi2 jek dah."

Ada?

pendek kata, hormatilah suami anda.

muncul pun bling2...betul la tu..masalah aku kat sini bukan pasal kewangan bling2..masalah ...
pehbedah Post at 22-12-2011 17:03
macam tu rupanya, jadi peranan kau kena lebih besarlah pahbedah, kalau tidak kau akan terikut cara laki kaulah. Benda ni ambik masa sebenarnya tapi semuanya terletak atas kebijaksaan kau sendiri. Pujuk and slow talk, cakap nak buat kenduri kecil aja, gether adik beradik, nak anak-anak didedahkan dengan budaya masyarakat yg rapat. Aku jenis tak suka nak buat kenduri bagi duit kat masjid dan buat, rasa macam melepaskan batuk di tangga. Macam tak dengan hat yg ikhlas, minta maaf, ini cuma pandangan peribadi aku. tak menyentuh peribadi sesiapapun.

Aku ni lagi payah tau pah, laki aku haram tak faham segala adat kita ni. Zaman aku baru2 kahwin kau heret laki aku gi kenduri, aku bagi dia pakai baju Melayu bagai, haram dia tak makan. Dia jijik sgt makan bawah khemah panas2 gila tu. Tambah pula kalau dia tengok air sirap tu semua ....aku telan semua, aku bawa mineral dari dalam peti sejuk buat bekal, aku bawa sudu dan garfu incase r/kenduri tak sediakan...itupun kalau dia nak rasa lauk tu tapi selalunya dia dok sebelah kipas sambil sengih atau tarik muka.

Kalau aku nak buat kenduri aku kena ajak dia sembang baik-baik ala-ala buat proposal untuk bajet tahun depan kaedahnya. Kenduri apa? Untuk apa? Siapa yg dijemput? Makanan apa? Satu-satu aku kena cerita. Tapi aku mulakan dengan kenduri ala-ala gether2 kat umah aku sebab aku sendiri mmg rajin masak. Aku jemputlah dua tiga buah rumah, aku buat kerap2 supaya suami aku rasa selesa dengan jiran tertangga. Laki aku ada masalah sikit, dia tak tahu beradat kalau nak tegur orang, tak ada lapik2..nasiblah kalau yg ada anak ganas2 tu mmg nasaklah kena jerkah bagai.

Tapi alhamdulillah, suami aku dah jadi lebih Melayu dari org Melayu, kenduri rumah jiran dia dah boleh tolong pasang canopy, tukang makan. Kenduri rumah aku dia dah pandai bawa diri, kelola dan raikan para jemputan lelaki, tak kekok dah..Kau kena rajin2lah buat kenduri kecil2 dulu kat umah kau kalau nak suami kau biasakan diri dengan tetamu..macam aku...boleh punyalah..kalau dia tetap tak nak, tak mengapalah. Kau ikut cara dia dulu, slowly kau ubahlah....tak payah gaduh2 pasal hal-hal macam ni..

Rate

1

kalu hubby uols mmg jenis yg x kisah.. buat je lah... lgpun uols nk jaga hati mak gak kan.. tp uols  ...
carly_lah Post at 22-12-2011 16:11

jika pilih mak ngan hubby..aku pilih hubby dalam masa yg sama tak nak kecewakan hati mak..bab2 mak masih boleh dipujuk manja lagi...belom cakap pun dengan en hubby...sebab dia pernah cakap nanti bila anak lelaki dia khatan tak perlu la kenduri2 bagai...sebabnya perkara kecik je punn...minggu lepas ada jemputan best friend sekolah buat kenduri anak dia..hubby cakap tak paham la nape lepas khatan kena ada kenduri siang2..ada la dia tanya 2 3 perkara...aku cuba la jawab..dah sesi soal jawab sudahnya aku tak pergi punn...

Reply 26# pehbedah

ehemm...ehemm....i paham
orang jawa sangat bangga dgn kenduri-kendaranya...
sekarang lagi canggih, kenduri kahwin...buat cabutan bertuah, karaoke, jgn cakaplah!
ada sedara boleh dapat sampai rm32k...masa kenduri kawin
mine pun rm16k...

kekadang i konfius gaklah, macam last 2 yrs...arwah abah meninggal
masih sedih tapi bila masuk urusan kenduri-kendara nie....orang bergelak suka ria
sebagai org luar, i tak berapa suka....huhuhuhu
7 malam berturut-turut...ada yg 21 malam berturut, i tell u...sangat menyusahkan orang
tapi badan2 jawa nie kuat...i habis kenduri, kena tahan kat hospital 5 hari..masuk air 6 botol!
harap2 kenduri nie, i tak masuk hospital lagik....byk keje nak buat nih!...so kena tukar taktik
nak pakai baju kebaya supaya takleh duk kat lantai, pastu kain mahal...supaya takyah basuh pinggan, hahahha
dapat bayangkan muka MIL nanti cemana

bincang dgn somi..pujuk2 dia.....yelah kita serba salah..mak kita nk buat..somi tak mau buat..tp kal ...
kurmasafia Post at 22-12-2011 16:27

masih ada masa lagi nak bincang tinggal buka mulut saja...tarikh yg dipilih pun budak yg dikhatankan dah sihat walafiat dahh..so tak de masalah bab2 makan...kira dah abis pantang..

hihi..dh abis pantang lehla mkn..kalu aku pon..aku nk wat gk kenduri skit bila anak aku khatan nt....

macam tu rupanya, jadi peranan kau kena lebih besarlah pahbedah, kalau tidak kau akan terikut cara l ...
cmf_blingblings Post at 22-12-2011 17:24

hahahaha..aku pun kadang ajak dia gi mana2 yg melibatkan org ramai..biar dia jumpa org ramai...tapi kena ada sesi pujuk memujuk la dulu baru dia nak ikut...kalo tak dia akan kata nooo...hubby aku tak de kawan melayu yg datang raya bling2...kesian betul...cerita bling2 banyak manfaat untuk aku...mekasih banyak2...

hihi..dh abis pantang lehla mkn..kalu aku pon..aku nk wat gk kenduri skit bila anak aku khatan  ...
kurmasafia Post at 22-12-2011 17:38

ontah la kurma...kadang perasaan kasih mak ngan bapak ni lain kott...kita ni mak kalo boleh nak buat anak gembira selagi tak melampau2...nanti mesti ank ko sonok...

Reply  pehbedah

ehemm...ehemm....i paham
orang jawa sangat bangga dgn kenduri-kendaranya...
se ...
my-alja Post at 22-12-2011 17:32

banyak duit org kampung ni alja...bab2 makan memang kadang memang terlampau banyak...kenduri ini nak buat kenduri itu nak buat...tapi sonok la tengok derang rewang rewangan...kita yg tengok ni pun naik letih...pakai kebaya nyonya... duduk kepit2..hahaha...