CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23947|Reply: 130

Taman Negara - Kuala Tahan, Pahang

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:11

Taman Negara is the most extensive protected area of pristine, lowland, evergreen rainforest in the country. . Over 1300 square kilometres of tropical jungle in its natural state was designated "THE GUNUNG TAHAN GAME RESERVE". This became the National Park in 1938 when the Sultan of Pahang, Terengganu and Kelantan set aside the present area, and named it the "KING GEORGE V NATIONAL PARK". After Independence, the name was changed to TAMAN NEGARA. The stated purpose of Taman Negara is "to utilise the land within the park in perpetuity, for the propagation, protection and preservation of indigeneous flora and fauna".

Credit to http://www.malaysiasite.nl/tahaneng.htm

Salam,
Dah check kat belakang-belakang tapi tak jumpa thread berkenaan tajuk di atas jadi saya buka thread baru, kalau ada MOD tolong merge. T/kasih.

Perjalanan kali ni secara solo, bercuti campur kerja seorang diri, sepi tapi indah...jom kita mulakan..
Disebabkan saya perlu membuat penyelidikan sendiri tentang jarak masa serta kemudahan terbaru jadi perjalanan saya adalah sama seperti perjalanan yang sudah kami tetapkan kepada pelancong luar, tak ada short cut.

Tepat pukul 9.00 pagi saya bertolak dari hotel Crown Plaza Mutiara dengan Van yg disediakan menuju ke selatan. Dalam lebih kurang sejam perjalanan kami sampai di Hentian Lancang, hujan masih renyai, cuaca basah, langit gelap. So gambarpun golap.

Saya cuma berminat ambil gambar buah-buahan yang banyak dijual di salah satu gerai di situ. Untuk kawasan utara selalunya musim buah bulan 6 hingga 7 ke 8 tapi di Pahang dan Perak dah berbuah lebat rupanya.

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:16

Kuala Tembeling

Sampai di Kuala Tembeling lebuh kurang pukul 11.30 pagi. Daftar di pejabat Mutiara Taman Negara, confirm bilik dan bot kemudian baru ke pejabat perhilitan untuk mendaftar masuk ke Taman Negara. Yuran untuk diri hanya seringgit dan RM5.00 untuk kamera. Denda sebanyak 10 ribu ringgit jika didapati tidak mematuhi undang-undang Jabatan Perhilitan. Sijil yang dikeluarkan itu mesti dibawa setiap kali kita keluar mengambil gambar di kawasan yg sudah diwartakan.

Bagi orang utara mesti sedikit teruja bila ke Pahang, nak juga rasa masakan Pahang, Gulai Patin masak Tempoyak ...Seumur hidup saya tak pernah makan tempoyak. Pernah nampak tak teringin nak mencuba..  

Sg Pahang

Jetty Kuala Tembeling

Kedai makan, tempat pelancong berkumpul

makan time!! Tapi ni kecoh sikit, masa on the way ke Taman Negara aku tak berani makan sbb cuaca mandom, takut termuntah dalam bot kayu...maklumlah anggaran 3 jam dlm bot tu...ini gambar sebelah balik...cuaca bagus, makanan best...

yg lain-lain aku tak berani ambil takut tak kena dengan perut, murah, cuma RM6.00 sekali dengan nescaffe ais!!

Pengangkutan untuk bergerak ke Taman Negara

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:27

Perjalanan dengan bot kayu selama 2 jam lebih sebab menentang arus, selalunya perjalanan balik lebih pantas sebab mengikut arus. Perjalanan untuk aku mmg pantas sebab aku seorang diri dalam bot panjang tu, boleh porem lagi guna 3G, yes ada line w/pun terkemut-kemut. 2 X 5 dengan hp cabuk aku

Enjoy sangat walaupun lebih dua jam, boleh duduk, golek2, angkat kaki, buatlah apa-apa pergerakan yang tak menimbulkan masalah pada pinggang dan pinggul serta kapten bot ...naik bot Kuala Kedah lagi siksa wo!!

cuaca tak baik sgt, gelap dan hujan sekejap2 so gambar semua agak kelam

sangkar ikan patin

ini patin sangkar, sedap juga..

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:31

Dalam Perjalanan

kamulah makhluk Tuhan yang tercipta yg paling shekshi!!!

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:42

Kuala Tahan dan Mutiara Taman Negara

Kuala Tahan ni pekannya kecil aja, kemudahanpun minimum. Pendapatan rakyat setempat datangnya dari hutan rimba, ladang-ladang dan hasil kampung serta hasil dari sungai. Bagi mereka yang tak mahu menggunakan jalan sungai melalui Kuala Tembeling boleh terus pandu kereta ke Kuala Tahan dan menyeberang ke mana-mana tempat penginapan menggunakan "crossing boat" hanya seringgit untuk ke Mutiara atau Taman Negara. Tempat penginapan lainnya kebanyakan di seberang sungai jadi mungkin boleh terus pandu ke resort berkenaan.

boat utk menyeberang, seringgit seorang

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:47

Mutiara Taman Negara

chalet

jenis hostel

my room

teka, ni apa????

Rate

1

Follow Us
Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 22:55

Check in saja di resort aku dah start book mana-mana excursions yg berkenaan akan tetapi sgtlah dukacita sbb tak ramai pelancong yg ada, kebanyakannya M'sian dan ada yg dtg dengan co trip, so aktiviti dia org mian kot situ jah...Kebetulan pula musim hujan resort tu mmg agak lengang. So sementara nak menanti mana-mana tour yg dah confirm aku pun merayap-rayap , sambil buat hal sendiri termasuklah.....klik-klik...

Pakcik ni awal-awal dah welcome aku kat depan chalet

image ni semua di luar chalet jah...tak payah jalan jauh

....sambung lagi nanti

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 19-12-2011 23:07

hahhahahhahahha, terkezut!!

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 09:37

petang hari yg aku sampai hujan lebat.......tunggu punya tunggu tak ada pun orang lain yang nak pergi melawat perkampungan orang asli atau aboriginal, disebabkan aku nak pergi juga walaupun hujan tgh turun mencurah2 maka resort tu carikan juga guide cum boatman untuk bawa aku masuk kampung tu, kena bayar mahai ...pasal minimum 4 org...macam biasa aku naik bot sorang diri...sebelum tu aku dah beli biskut chipsmore 6 kotak + kek nona bbrp bungkus utk anak-anak org asli..

perjalanan dgn bot sekejap ja, 10 mint tak sampai rasanya..

si Eddie (bukan nama sebenar - private guide)

Perkampungan Suku Bateq

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 09:42

Kampung ni kecil, selalunya satu family saja, ini ketuanya atau org sebut Tok Batin

ini salah sorang cucu dia tgh buat demonstrasi buat api dari daun kayu dan akar

bapa budak yg pakai baju kuning tu dah meninggal, adik beradik dia lagi 3 org pun dah meninggal, anak Tok Batin tu 4 org dah meninggal 3 perempuan satu lelaki, anak dia semua 7 org....Pendek kata peratusan kematian dlm masyarakat ni sgtlah tinggi

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 09:49

ini isteri kepada anak tok batin yg dah meninggal tu, mmg tak nak keluar langsung

sumpit untuk dijual kat pelancong, aku tak beli, aku beli sikat, tu yg kat atas tu

minta nak beli raga ni, katanya RM50 hengget tp menantu dia guna untuk simpan ikan yg dia org tangkap dr sungai so menantu dia tak nak jual

sbb nak ambil gambar semua cepat-cepat tarik kain ke atas

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 10:04

Night Jungle Walk

Balik dari melawat perkampungan orang asli Bateq masih ada lagi aktiviti yg menarik. Jungle trekking waktu malam. Tak pernah buat jd teruja juga kot-kot terjumpa ........... ingat dalam hati tak berani nak sebut .

8.30 malam kami mula berjalan dari resort, baru lepas hujan, jalan sangat becak. Nasib baik first one hour  track dan tangganya konkrit so mmg tak susah sangat. Lepas tu memang masuk lopak semua, pacat tak ada!!! Nasib baik....inilah bbrp species binatang yg aku jumpa, yg kamera ku dapat capture. Banyak pakai zoom pasal agak jauh. Trip ni mengkhusus kepasa serangga..

sejenis siput, org asli panggil siput bulan sebab cahayanta terang mcm cahaya bulan, sangat cantik, siang mmg tak ada

labah2

semut rasaksa , kalau gigit mmg sakitlah, sampai putus kepalapun dia tak akan lepas ni

lipas hutan, dah kn lenyek

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 10:08

sepasang burung sedang tidur

sejenis serangga, macam kupu2

belalang yg terperangkap dalam sarang labah2

jutaan semut

kulat

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 10:14

sambung Night Walk

Bumbun Tahan tu tempat yg di bina macam menara, 2 tingkat untuk kita view binatang liar yg jauh di dalam hutan. Malam mmg tak nampak tp nampak mata aja/....agak2 mata apa tu?

kupu2 besar

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 10:22

Jungle Trekking and Canopy Adventure

Ini hari kedua, sgt-sgt mencabar, bermula jam 9 setengah pagi, hari masih bacah dan lecah, pacat ada di mana-mana . Perlukan stamina dan tenaga yang cukup untuk aktiviti ini. Kasut dan sarung kaki serta seluar track panjang lebih sesuai berbanding short.

Sejenis fern/paku pakis yg bertukar warna mengikut cahaya matahari, kalau tanpa cahaya warnanya hijau, kalau terang cahaya matahari warnanya biru

Bunga petai hutan

beluncas

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 10:31

sambung lagi

pacat

pokok ginseng yg sgt bermanafaat kepada industri perubatan

meranti

menuju ke canopy

tempat mendaftar dan menunggu giliran

semua sekali ada 11 canopy dan jarak seorang perjalan di atas canopy adalah 10 meter sebab canopy tak boleh menampung berat yg berlebihan. Di setiap hujung canopy ada platform dan hanya di atas platform kita boleh mengambil gambar. Tak lebih dari 4 orang boleh berada di atas platform untuk keselamatan. Di atas canopy tak dibenarkan sama sekali mengambil gambar....sayanglah ada buah tampoi depan mata, boleh pegang lagi...

ini yg terakhir dan paling rendah

Rate

1

Post Last Edit by cmf_blingblings at 20-12-2011 10:43

image dr atas bukit yg agak tinggi, nampak tak ada projek lebuh raya yg sedang dibina atas bukit seberang sungai

sesetengah pokok balak di sini tumbang disebabkan faktor usia dan ada juga yg ditebang oleh renjer hutan kerana mengalami kerosakan di bahagian dalam akibat dimakan anai-anai atau pokok2 lain. Biasanya bila daun mulai gugur dan hanya tinggal batang pihak renjer akan memeriksa samada pokok tu dah mati dari dalam atau dari akar.

Rate

1

BB, sayang arr picca ni blurr. really sexy, pure and natural. hurmmmm amazing

BB, sayang arr picca ni blurr. really sexy, pure and natural. hurmmmm amazing
moyas Post at 18-12-2011 17:23
AKU TERKEZUT SEBENORNYA......tak ready pun dengan kamera pasal ngantuk, tetiba nampak sekumpulan menesia lompat, rambut kombang kenteng2.....dlm hati kata Wah, inilah dia!! nak suruh drebar bot slow, I malu pasal wanita itu topless

AKU TERKEZUT SEBENORNYA......tak ready pun dengan kamera pasal ngantuk, tetiba nampak sekumpulan menesia lompat, rambut kombang kenteng2.....dlm hati kata Wah, inilah dia!! nak suruh drebar bot slow, I malu pasal wanita itu toplesscmf_blingblings Post at 18-12-2011 17:34

wah! wah. luk kena angin sungai jer luk rasa mengantuk. kalo luk x ngantok wa rasa picca ni lg sharp and very curly hair appeared more fibrous. tp! derang ni watper x tepi sungai tue noks? rajin luk g sana?