CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4752|Reply: 25

buat loan tuk sewakan kereta?

salam,

nak tanya pendapat korang kat sini....sedikit maklumat mengenai financial saya...
saya budget bulan2 on paper cukup2 makan jer....but selalunya tengah2 bulan dah habis, sebab maybe banyak perbelanjaan yang tak terancang dan harga makanan yang makin naik sekarang nie....then, saya baru masuk rumah baru so banyak la yang nak kena beli tapi tak terbeli2 sebab budget constraint....

kad kredit ada dua...and every month tak dapat bayar habis....kalau sebulan belanja 1k...selalunya dapat bayar 800 jer...yg lain carry forward sampai kalau2 ada bonus or claim ot, etc...but sekarang nie dalam tue ada quit a few k's jugak la dalam tue....

saya ada jugak wat part time kat luar, but biasanya every 4-5 months baru ada payment.....so hutang dalam kad makin naik n naik....saving takyah cita la...bergerak harapkan bonus asb/tabung haji jer...tu pun selalu kena korek....

so....aku ada idea tuk wat sewa keta..wat personal loan 16k...repayment 15 years sebulan 155......beli keta second kancil budget 10-12k....sewakan....menurut kawan2 yg dah terlibat bisnes nie, bulan2 lebat boleh dapat 1k++..time kemarau, boleh lepas bayaran bulanan keta dorang..maybe dlm 300-400....but the risk is there (im well aware off) n bisnes nie illegal yer....

planning saya, income sewa keta bahagi 3...maintenance, belanja dapur/rumah, and saving utk sttlement personal loan tue...hopefuly kalau dapat settle loan tu dalam 2 tahun dah kira ok la sebab keta tue pun keta second yg dah berumur 7-10 tahun memang takkan bertahan lama punyala....

if bisness tu tak jadi, at least by next year ada a few installment yang dah settle, so still bole cover monthly payment loan tue....but tu worst case senario la...sapa nak bayar rm150 per month for nothing kan...kancil masuk 10 tahun dah uzur sangat kekdahnyer.....

so, tuan2 sekelian...apa pandangan anda plak? should i proceed?

Haik...takda reply? Problem camnie takde value ker kat thread nie...ke salah thread? Mod, kalau tak 'ngam' boleh tolong moved ke thread yang berkenaan ...thx

jgn kena kes mcm dato apa tah yang amik duit deposit org utk sewa keta..last2 illegal bisnes jadi nya

bz plak aku skrg ni.
aku dpt trace ade yg tak kena dlm plan ni tapi nak kena ambik masa belek skit..
hopefully aku sempat jenguk sini semula nanti utk btau pandangan aku

Reply 4# eniliana

Thanx fren...looking forward for your insight....

Kalau kes ambik diposit secara haram memang la illegal...but as i said this business by law memang illegal...but kalau nak legal, u require a lot such as own office n lot, capital, etc...but saya just nak wat kecil kecilan jer...saya cuma worry if something happen..instead of kluar daripada rat race nie...ive end up dengan commitment loan for 15 years...

Follow Us
sgt risikooo, ade sbb bnda ni illigal, kalo TT x screen betul2 orng yg nk sewa kete tu,

dibuatnya penyewa bwak dadah, kna than polis, x ke naya je TT nnti.

sewa kereta kalo buat business illegally mmg byk risiko
dibuatnya org yg sewa keta ko tuh bawak lari keta tuh...camna?

Aha..tang buat kerja illegal yg tengah pikir skrang nie...target audience student, but student pun ada gak yg gila2 nie hisap dadah ker, racing ker...kalau kantoi camner....kalau kena curi ada insurans n bole tanam gps device dalam keta tue...

salu bisnis kete sewa kt ipta laku la...budak2 suke bejalan, kalu jenes xde keter, deolss carik kete sewa....

psl risiko ko pon da tau khen...

so...patut aku 'on' ker 'tak'..

Macam risky je memandangkan banyaknya tanggungan yang TT kena settle every month kalau tak kena gaya boleh menambahkan beban yang sedia ada tu.  Kereta sewa ni pun depends kat mana kawasan TT tinggal ada pemintaan ke tidak.  Ni belum masuk bab maintenance lagi maklum le kereta 2nd banyak kerenahnya kengkadang.

rasanya ok kalau kt IPTA... tp nak sewakan tgk org gakla.. jgn la sewakan pada org negro ker foreigner ker.. masak wooo..
slalu kalau sewa kt pelajar ni ko kene accept kalau dorang bagi balik kete ngn empty tank.. haha.. dpt surat chinta ke... kemek sini sana.. melainkan ko ade wat surat perjanjian ngn penyewa

kad kredit ada dua...and every month tak dapat bayar habis....kalau sebulan belanja 1k...selalunya dapat bayar 800 jer...yg lain carry forward sampai kalau2 ada bonus or claim ot, etc...but sekarang nie dalam tue ada quit a few k's jugak la dalam tue....
suffian79 Post at 16-11-2011 08:57

masalah utama kamu ialah kad kredit

tu dia...kat sini pun kena jugak ker..

kad kredit ada dua...and every month tak dapat bayar habis....kalau sebulan belanja 1k...selalunya dapat bayar 800 jer...yg lain carry forward suffian79 Post at 16-11-2011 08:57

part time kat luar, biasanya every 4-5 months baru ada payment.....so hutang dalam kad makin naik n naik....saving takyah cita la..suffian79 Post at 16-11-2011 08:57

ya allah... banyak nya org yg ada masalah kewangan.... aku try bantu sebaik mungkin sebab aku pon ada bisnes gak. sebelom tu TT kerja apa? aku ada suggestion... itupon kalau kau nak ikot la. aku wat konsep bisnes.

1. masa masuk tender sila letak terms 30%-40% payment from quote price as work confirmation.
- ini utk kurangkan non-return capital & secara tak langsung bila kau buat macam ni kau akan dapat dua faedah iaitu kau ada modal dan standby cash dlm 10%. standby ni kau kena betul2 reservekan jangan joli.

2. buat OD
- tujuan buat OD adalah sebagai ganti personal loan. cuba carik apa2 harta/sijil/fund yg kau ada utk dicagarkan dlm bentuk OD (personal). aku baru je call CIMB diorang ada sediakan overdraft utk kegunaan personal.
- overdraft ni pulak kau boleh combine dengan 3 cc. tapi memandangkan polisi bank negara skrg tak izinkan lebih drpd dua maybe kau boleh consider tambah 1 charge card.

3. masalah credit card.
- aku suggest kau utk separatekan kegunaan cc kepada 3 iaitu charge card (cth: AMEX) dan dua lagi cc yg berlainan bank (cth: Maybank dan bank Rakyat).
- guna AMEX utk personal spt minyak kereta dan grocery. tujuan guna charge card ialah utk kurangkan hutang melalui pembayaran gaji bulanan tetap.
- ambil Maybank c yg paling tinggi credit limit (cth: Maybank) so sila gunakan sbg cc utama. sebaik sahaja 12hb, sila STOP kan transaction awak. kemudian guna cc yg kedua hinggalah 11hb berikutnya (cth: Bank Rakyat).
- tujuan buat mcm ni ialah utk minimakan compounding interest pada outstanding balance kedua2 kad.

kalau ikut style aku, aku buat mcm ni

cc MBB - cc utama sebab kelebihan boleh dapat point, rebate serta credit limit yg tinggi.
cc BR - second cc sebagai STANDBY utk balance transfer daripada MBB dan DRAW CASH kalau emergency.

so....aku ada idea tuk wat sewa keta..wat personal loan 16k...repayment 15 years sebulan 155......be
suffian79 Post at 16-11-2011 08:57

aku tak nak komen pasal bisnes sewa kereta tu. maybe kau kena dengar kata forumer lain yg berpengalaman. bagi aku, tak perlulah kau buat personal loan... better kau buat loan kereta terus je tak boleh ke?? sebab personal loan ni interest dia tinggi wehhh... lagipon, sila pertimbangkan

1. kau kerja swasta ke gomen? kalau swasta, cuma RHB Easy dan CIMB express cash je boleh buat PL ni.
2. Bank boleh approve ke amaun yg kau nak tu? aku tak rasa diorang approve kan. so, nak tak nak kau kena buat loan kereta jugak.

gini la TT.... alang2 kau ada cc tu, aku suggest kau iklankan nak sewakan TV, peti ais dan mesin basuh kat student sebulan 50 (maknanya 150). if diorang nak, kau gi swipe cc buat installment plan utk beli peti ais dan mesin basuh tu then suruh delivery ke alamat sana... dlm masa setahun kau dapat dah modal kemudian boleh continue sewakan barang2 tu....

tak pon kau beli je kat kedai second hand... tapi kena banyak modal laaaa

kalau nak lebat lagi, kau pergi carik rumah kosong kat student location dan mintak pajak kat owner 300 sebulan... pastu kau sewakan balik kat student 6 orang satu kepala 150.. dapat untung 600 tiap2 bulan...

buat la TT drpd kau nak beli kereta tu nak menten lagi.. ini rumah tak banyak sangat nak menten, if nak jimat kau buat la sendiri kalau rumah kau dekat.. kalau malas suruh je budak2 tu panggil orang pastu tolak duet sewa... habis citer... bos pempuan aku buat benda2 ni dia pakai Honda Stream ok...

tu dia...kat sini pun kena jugak ker..
akula203 Post at 16-11-2011 21:24

dah tekan button

dah tekan button
wanitajelita Post at 16-11-2011 21:46

bagusss...td nak tekan jugak..tp sebelum sempat dah crash browser..so pas tuh ..tak bukak dahhh........hi si jelita...byk knowledge ttg kewangan nampaknya...dah jd financial consultant...ke..???

TT...ni aku nasihatkan berdasarkan pengalaman org paling dekat ngn aku yer..kalau berguna amik iktibar kalau xberguna..abaikan...

Untuk masuk line kereta sewa ni ko kna betol2 strong dari segi netwok..tak kira la ngn student, pelanggan, gengster, atau Polis.

Aku cakap mcm ni sebab sewa kereta mcm bunyi senang..bayar duit, penyewa pakai..pulang balik. Dapat yg ok..yer..on time dapat balik...dapat dalam keadaan sama dan takde bawak masalah.

Masalah2 yg bakal timbul

1) Kereta kena lasak habis-habisan. Lagi2 yg TT nak beli tu kereta dah berumur. Silap2 maintenance bulan2 lagi banyak dari income hasil sewa kereta.

2) Kereta disalahguna.
Banyak kes..kereta yg disewa digunakan utk buat keje xbaik..contoh merompak. So kalau kereta masuk lokap..dan TT bukannya yg buat jenayah..ingat senang2 lepas...? Tak semudah tu.
Macam2 la pengalaman org sekeliling pasal ni..wat kegiatan black money la..mcm2.

3)Ada gak kereta xdipulangkan on time...tgk2 dah pon dilarikan ntah ke mana.. Dalam condition ni TT nk report polis boleh..tp kalo ada connection gangster etc ok jugak..
Kawan TT tu mungkin citer bab untung je..dia xciter bab susah kot.

3 point cukup la..kalao ada masa nnti sambung.

12Next
Return to list New