CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zadzamusa

BERKONGSI belanja hantaran.

Reply 220# faraway1

aku nak kawen tahun dpn

hantaran 10k - duit aku
cincin risik, cincin tunang, gelang kawen - duit aku
barang hantaran utk aku - duit aku
kad kawen, doorgifts, photography, khemah, pelamin utk majlis sblh aku - duit aku
kos makan2 jamuan - duit mak+bapak aku

tunang aku

sume bende duit bapak die. hahaha
tp ada la 1,2 benda yg aku hadiahkan utk die jadikan hantaran.
dan ada jugak yg aku kongsi byrkan sbb die nak sgt jdkan hantaran tp x cukup duit dan die segan nk mintak bapak die. (macbook air)

background aku nak kata kaya x la, adik beradik 3 org, tp mak bapak aku jenis bnyk duit simpanan
tunang aku bapak die manager ladang, die plak anak tunggal.

mak aku pencen nurse, bapak aku pencen jkr tp ada bisnes sendiri la.

aku - gred 41 baru2 nak idup. hahaha
tunang aku - ada master tp gred 41 kontrak. huhu

rezki org lain2 kan.. ape2 pun nnt kawen kitorg dah plan kongsi2 bayar sume bende
tunang aku ni zero hutang, keta pki keta lama bapak die, PTPTN dulu mohon x layak sbb bapak manager.

walaupun aku mampu bagi duit hantaran pki duit sendiri, tp aku rasa x salah kalo pompuan tolong top up kan SIKIT..

masa taun 2004 aku kawen dgn lakiku dulu duit belanja kawin kitorang share(org kata hantaran... tp bukan hantaran yg dlm dulang tu)

aku sebenarnya mmg skeptikal bab share2 ni sbb aku ada pengalaman my ex bfs and ex fiance dok pow duit aku... kiranya aku ni lebih kaya drp dorang la gitew.. padahal dorang keje engineer ada bisnes gak tapi sengkek.. aku gaji bawah 2 ribu lak tanggung biawak idup kan

tu la verangan nak kawen dgn orang kayer kann... masa kitorang tunang, my ex  siap bg 10K lg cash .... tp slowly dgn cara diplomatik dia pow balik dr aku kan

aku mmg suweyy sket bab cintan cintun ni sbb tak merasa kawen dgn org kayer mcm korang laki mampu bg duit belanja kawin sampai 10 ribu
mmg kecik ati bila org dok citer2 semua laki dia bayar la apa la semua kan

sedangkan aku kawin dgn laki aku ni kami share duit belanja tu
tp Alhamdulillah laki aku mmg bertanggungjawab... duit yg kami share tu buat kenduri ala kadar... takde pelamin, baju pun 10 taun umur nyer baju pengantin sewa murah2 kat butik kampung2.. boleh plak tu siap ada DJ dgn kompang... bapak aku nye pasal la ni... burst duit belanja... semua mintak duit dari aku sbb bapak aku mmg tak kuar sesen pun... mcm korang mak bapak sponsor sbb mak bapak korang org kayer... mak bapak aku mmg tak kayer sbb aku yg tanggung hidup dorang pun... barang hantaran pun cokia2 cap avon jer tak mcm korang semua ada aipon la aiped la bagai kan... fotografer mmg takde la kan... tak mcm korang siap ada custom album plg cokia pun rega rm1500.. sampai skang kami takde gambar kawin yg mcm korang semua tu... sedih? aku tak sedih tapi jeles... hehehehee....

anyway, Alhamdulillah idup takde utang sesen pun... lepas 2 taun kawin beli rumah sendiri dan skang dah beli macam2 aset lain la... tapi takleh celen dgn korang la... korang lagi grand duk umah besar... umah aku kecik je... masih tak mampu lagi nak pakai alpad sebijik... sedih memang la sedih.... tapi aku pandai2 la pujuk diri sendiri.... sbb dunia ni bukan ana yang punya dowhhh

cer uols tanya mak bapak uols dulu kawin ada main share2 x?  

ikut pendapat masing2 la...selalu yg belum kawin, masing2 masih dilamun cinta mmg suka share2 ni...xpe, kita tunggu lepas kawin...adakah akan diungkit bila gaduh nt...bg pompuan konon pengorbanan or bg pinjam je tp bg lelaki duit tu dah kira burn...ada ke yg byr ansur2 balik kt bini lps kawin?

nak sgt glamer, tp x mampu, sanggup share duit hantaran...lepas tu bila bercerai, keluar paper "bekas suami masih berhutang wang hantaran RM..bla..bla..'' kalau xde duit tu, byr mas kahwin/mahar & kenduri yg wajib je.

lain la dpt laki kaya, semua dah ada, duit hantaran+honeymoon, rmh, saving, insurans, etc. so bg lelaki kalau betol2 nk kt pompuan tu kena la usaha lebih sikit, nak seribu daya, xnak seribu dalih.

adik2 lelaki iols semua lepas grad keje simpan duit xde enjoy sana-sini mcm budak2 skrg...diorg beli kereta, rmh & ada target nk kawin umur brp dah start saving..xdela nak share2 menyusahkan pihak pompuan...buat malu kaum lelaki je..cash/money management tu penting.

aku setuju kalu bakal suami tak mampu....sbb aku pn dulu kongsi...topup sbb aku tahu dia tak berapa  ...
yumeina Post at 3-11-2011 09:04

bagus nyer kalo perempuan semua mcm nih.
suami bkn dinilai dr kemampuan bg wang hantaran n pompuan bkn dnilai dgn jumlah wang hntran.
tp kenapa ada yg meletakkan jumlah hntaran yg tinggi? nk tunjuk kt sapa?
xjatuh martabat perempuan kalo berkongsi kira nyer bkl suami xmampu.
ssh sama ssh org kata. kalo dpt suami kaya...bonus laa.
mcm aku...duit htran mmg xkongsi tp beli gelang tok kawin...kongsi separuh2.
lg pn bakal isteri xkisah sbb dia dh dpt 3 ketul cincin yg aku bg. sama2 ssh...jd ban2 laa mn yg boleh.

Post Last Edit by faraway1 at 3-11-2011 09:58
setiap org lain pandangan....
adakah terpaksa tak berkira sbb dah kawin dengan dia?
kalu terpa ...
yumeina Post at 2-11-2011 11:45 PM

sudah tentu me berusaha tuk jayakan hubunga, besok genap
kami 6 tahun tapi tidak untuk duit hantaran....

sebenarnya bukan pentingpun apa pandangan orang,
my lelaki idaman ialah lelaki yang mampu sediakan
duit hantaran, ini penting pada me,
dan me tau ianya tidak penting pada U..
tapi kalau u happy, so apa kisah dengan pandangan orangkan.

Post Last Edit by faraway1 at 3-11-2011 18:02
Reply  faraway1

aku nak kawen tahun dpn

hantaran 10k - duit aku
cincin risik, cincin tunang, ...
raxief Post at 3-11-2011 01:24 AM

duit hantaran, ini penting pada me
sebab ini tanda dia ready menjadi suami memikul
tanggungjawab yang bukan sedikit...

ini my definisi pasal lelaki.....
dan ianya boleh jadi berbeza pada u, ikut kefahaman u sendiri.

Follow Us
Post Last Edit by wallflower at 4-11-2011 07:26

Aku rasa aku sendiri kena faham dulu apa itu mas kahwin,barang hantaran & duit hantaran.

Mas kahwin,ikut negeri dan memang tanggungjawab bakal suami.

Barang hantaran nak letak atas dulang2 tu,masing2 beli utk diri sendiri cuma tukar aje masa hari menikah.

Wang hantaran pula ialah hadiah daripada suami,100% dpt kat perempuan.Selalunya,guna  duit tu sikit utk kenduri belah perempuan,jika perempuan tu takde simpanan.

Kalau pihak perempuan memang dah ada duit khas utk kenduri,duit hantaran tu tak diusik,buat pelaburan dgn beli emas atau disimpan.

Maka,aku hairan kenapa timbul pula soal berkongsi duit hantaran,sedangkan duit tu hadiah drpd bakal suami.Maknanya,suami bagi sajalah ikut kemampuannya.

Kalau dia mampu 7k,buat apa pihak perempuan nak topup2 lagi bagi genap 10k pula.Walaupun alasannya mahu jaga airmuka,aku rasa tidak wajar.Malah ada unsur riak di situ.Lagi teruk kalau hal ni dirahsiakan drpd pengetahuan parents lelaki,tak pasal2 diorang ingat anak diorang dah byk perabis duit kat perempuan walhal bukan semua kos tu anak lelaki depa yg tanggung.

Kalau lelaki mampu setakat 2K,mengaku sajalah.Tak perlu minta bakal isteri tambah2 lagi supaya kedengaran banyak.

Reply  faraway1

aku nak kawen tahun dpn

hantaran 10k - duit aku
cincin risik, cincin tunang, ...
raxief Post at 3-11-2011 15:24

Errr... Pendapat ko dgn realiti/ hakikatnya tak sama pun.   
Takda pun tunang ko topup pungg.

Post Last Edit by wallflower at 4-11-2011 07:18

Jadi aku mahu tanya,apa motif kongsi wang hantaran?Korang guna wang hantaran tu untuk apa?Sebagai modal kenduri atau hadiah untuk disimpan pengantin perempuan?

Aku bagi contoh situasi.
Katalah kenduri belah perempuan,memang perempuan yg tanggung sendiri guna duit simpanan.
Suami pula hanya mampu sediakan 5K sebagai wang hantaran kpd bakal isteri.
Jadi apahal perempuan masih nak top up kan wang hantaran 5K dari suaminya itu supaya genap 10K misalnya,adakah supaya wang hantaran kedengaran banyak?

Dan kalau namanya pemberian hadiah dr suami,lagilah pelik kalau perempuan tu sibuk2 nak topup kan duit hadiah diri sendiri.Malah lebih sadis kalau in-laws cakap kita ni mahal dan menyusahkan keluarga mereka,walhal diorang tak tahu tu duit pengantin perempuan sendiri.

Jadi pengantin perempuan,berhentilah buat perkara yang x wajar hanya untuk menyelamatkan airmuka orang lain.Belum tentu pengorbanan awak itu berbaloi.

Post Last Edit by wallflower at 4-11-2011 05:48
xjatuh martabat perempuan kalo berkongsi kira nyer bkl suami xmampu.
ssh sama ssh org kata

sy masih tak faham konsep kongsi duit hantaran kalau suami tak mampu...apa nak kongsi2,bagi sajelah setakat mampu...

kalau mampu takat 3K,bagi saja 3K...apasal mahu perempuan top-up kan pula.

duit hantaran, ini penting pada me
sebab ini ...
faraway1 Post at 4-11-2011 00:09

kefahaman sy pon seakan2 kaka fara .

bahkan ada kemungkinan lelaki yg minta share2 duit hantaran ni sekadar mahu menjaga maruah dirinya saja.
    tak nak mengaku yg beliau masih tak upaya ambil alih tanggungjawab parents perempuan itu.
    (kita andaikan jumlah hantaran yg diminta bersesuaian,tidak melampau).

lelaki boleh saja bertegas dgn jumlah wang hantaran yang mahu dihadiahkan,negotiate lah dgn wali perempuan itu.
    jika x berjaya,carilah wanita lain.

Reply  paola

Sepupu i da kawen.dia nye hantaran rm8k jek. Tp dia pesan kat aku, klu laki tu a ...
md_nana Post at 1-11-2011 08:17

so true...kalau hantaran 16K pon,kalau share duit perempuan xde maknanya ...baiklah sikit,tapi mmg khas diberi utk perempuan sbg penghargaan...

Post Last Edit by wallflower at 4-11-2011 08:41
aku setuju kalu bakal suami tak mampu....sbb aku pn dulu kongsi...topup sbb aku tahu dia tak berapa  ...
yumeina Post at 3-11-2011 09:04

sy nak tanya,maksud akak kongsi duit dgn suami tu macamana? adakah akak tolong keluarkan modal utk kenduri sebelah  pengantin perempuan?

atau akak tolong genapkan wang hantaran yg sepatutnya akak terima daripada suami?katalah parents akak mahu 15K,suami hanya mampu setakat 10K,maka akak tambah duit akak 5K lagi.

sebab lain tempat,lain konsep wang hantarannya.

lazimnya di tempat saya mmg kenduri masing2 tanggung sendiri,jadi wang hantaran menjadi hadiah pemberian kpd isteri.jadi terpulang bagaimana beliau mahu menggunakannya,samada mahu menghabiskan kesemua sekali utk majlis perkahwinan itu atau menyimpannya.Kirannya kami membantu bakal suami dgn menanggung sendiri kos kenduri di pihak kami.

khenn...malang nye  pastuh nnt yang komen pon weols2 jugak
siputsedut Post at 3-11-2011 14:41

adeh letih pulak cakap pasal kongsi2 wang hantaran ni...off-topic kejap...mahu ucap congrats kpd hadek siput ...doakan turn kami pula ya

so true...kalau hantaran 16K pon,kalau share duit perempuan xde maknanya ...baiklah siki ...
wallflower Post at 4-11-2011 08:03

Kawan aku hantaran rm10k.aku mase tau tu pon mcm tekejot.coz laki dia keje kerani jek. Tp mase nak dkt ngan majlis, ade family tedekat btau yg diorg share..nak nmpak gah laaa sgt...

Post Last Edit by Hana at 4-11-2011 09:59
sy nak tanya,maksud akak kongsi duit dgn suami tu macamana? adakah akak tolong keluarkan modal ...
wallflower Post at 4-11-2011 08:19

Ko misti orang pantai timur kan?  
Aku tak topup wang hantaran aku. Ikut kemampuan dia ler. Kalau orang tanya, mmg sebut nilai laki aku bagi ler.  
Ada tu mcm orang tak caya lak byk tu, hantaran aku.
Perbelanjaan belah aku ditanggung oleh aku dan keluarga. Sbb aku nak mcm2 itu ini masa kawen.  Nak baju vogue la. Nak album keras la. Nak mekapup artis la. Hehe. Mcm2. Aku upah sue cantik dan saidatul nisa taww ( dgn riaknya) utk mekapup. Nak upah nurul shukor, kena piki 1000 kali (sedor diri pulokk tak mampu)

Masa nikah, aku dpt cincin jer. Tapi, semua biras aku dapat gelang emas.
Mau tak jeles? Haha. Musti lah jelesss beb.  
Takpa lah takdapat gelang emas tapi, kalau aku beranak musti nak swasta. No negotiation taww.  
Bagi aku, wang hantaran rendah bawah nilai par takpa. Takda gelang emas utk batalkan air sembahyang pun takpa.  Duduk serumah dgn parena in laws pun takpa (mak mertua mmg baik pun)
Tapi, bersalin misti kat swasta. Nasib baik, laki aku ikutt kehendak aku yang satu tu wp laki aku peg gomen. Sykt aku bukan cover sgt kos beranak. Mmg duit poket sendirilah.

Mcm lari topikk aje. Hahaha

pasai duit hantaran nie...aku setujulah pendapat korang sepatutnya duit hantaran mendapat persetujuan kedua2 belah pihak...nie tak ada mak bapak perempuan nak menunjuk punya pasal sanggup letak tinggi...tapi pihak laki tak mampu nak bayar..klu aku jadi laki tue, aku tinggalkan jer perempuan tue...klu belum kahwin dah minta tinggi, lagi2 lepas kahwin lagi banyak...tapi kepada lelaki yg mampu pulak, jgn pulak kedekut...

aku x paham berkongsi hantaran tu cemana...
situasi aku sendiri.., (masih dlm perancangan)
hantaran dlm 7k + cincin + rantai tgn + mas kawin dia sediakan, brg2 hantaran dia dan aku, aku sediakan...ni dah abeh betolak ansur dah..
err....xdak maruah ke aku wat camni???

Reply 248# Hana

tunang aku x top up sbb aku & family mmg lebih dr mampu.

tp aku xde la nak rasa marah atau hina/merendahkan kawan2 aku kalo diorg kawen, diorg share hantaran dgn gf diorg.. sbb x sume kwn aku dtg dr keluarga senang..

dan untuk kwn2 pompuan aku plak, aku x la kutuk diorg bongok ke ape kalo diorg top upkan SIKIT hantaran tu..

Post Last Edit by ctsueraya at 4-11-2011 19:10

wow hangat sungguh topik ini
ala2 takut nak bagi komentar iols

nie plak pendapat iols yang setahun jagung nie
kalau boleh iols nak bakal suami iols bagilah duit hantaran setakat dia mampu
maksudnya yang dia mampu nie iols tak payah topuplah....

dulu iols selalu beranggapan camnie "kawen tue sekali seumur hidup"
so siap berangan
-tunang nak pelamin, doorgift bagai(grand)
-kawen wajib ader malam berinai(yang bleh tukar baju smpai 10-20 pasang bagai)
-majlis kahwin pun nak grand siap ader pelamin impian bilik tidur impian gituh
-lad nak yang org bleh hengat smpai bebiler dengan door gift yang special
yerlah katanyer "kawen tue sekali seumur hidup"

tapi nie semua masa takder kesedaran(hengat kaya sangatlah nak wat kenduri 7 hari 7 malam bagai)
ader cecita nampak nak kalahkan wedding of the year...nanges artis2 malaysia kang

but as the time goes by: iols jumpa satu blog nie...laki dia pilot tak silap...kira mmg dia lebih dr mampu nak buat majlis mcm iols angan2kan kat atas...tapi motip baju nikah pun dia pinjam dari mkcik dia...terkedu iols  terus hensappp...katanya taknak susahkan bakal suami wlpun suami mampu..biarlah suami tu guna duit utk kelengkapan lepas kahwin. sebab kehidupan lepas kawen tue lagi penting

then pas gi kursus kawen pun....banyak sebenarnya adat kita dalam majlis kahwen tue sendiri yang bukan mengikut syariat islam.. so dah jadik berlebih lebihan plak...kesimpulannyer berwasatiah dan bersederhana jerklah

maka iols rasa eloklah iols buat sederhana sajerk(yer ker???) amin
dan semoga wang hantaran tue tak menyusahkan bakal suami....sekian
just my 2 cents...yang baik jadikan pengajaran..yang buruk bior sajork, jgn jadik ikutan