CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4334|Reply: 37

Adab sopan sewaktu menggunakan LRT.

Salam, semua.
Pagi2 begini, bulan posa lak tu, aku dah meradang. Geram dengan perangai pengguna LRT yg tak hormat orang lain. Ikut suka hati depa je. Tau la nak gi kerja, tapi agak2 la sket. Tren padat pagi ni (aku naik yg dua gerabak tu, sebab terlepas yg extra panjang), so terpaksa berhimpit ngan laki org, tunang org, bini org, bla bla...

Begitulah aku selama 20 minit dr tmn melati. Sampai je klcc, ada cik kak ni tak menyempat2 nak kuar. Aku ditolak dgn rakusnya dr belakang. Aku pun nak turun kat stesen ni gak tapi ada penumpang lain sedang bergerak depan aku, so aku sound la cik kak tu, "Boleh sabar tak?"

Eh, makin mengada lak cik kak sorang ni. Dgn muka masam mencuka, disikunya aku ketepi lepas tu dia blah cam gitu sambil mengomel, "Yg kau lembab sangat tu apasal?!"

Subhanallah. Menyirap darah satu badan! Sabau je la aku sambil urut2 dada tahan marah. Puasa....

Macam ni lah, senang cerita. Maybe ramai pengguna lrt cam aku di luar sana. Aku nak cadangkan beberapa adab tertib naik lrt. Ikut ler kalau berkenaan utk kesenangan semua.

1. Bergerak ke pintu lebih awal bila lokasi dituju makin hampir. Jangan pintu dah nak tertutup baru terhegeh2.
2. Sebut 'excuse me' atau 'tumpang lalu' untuk minta laluan. Jangan main redah je cam org tak bertamadun.
3. Kalau tengah tunggu tren tu, tolong la beratur. Jangan terpa tak tentu asal.
4. Kalau nak menguap tu, tolong la tutup mulut. Kitorang tak nak tau ko makan apa sahur tadi.
5. Bagi la tempat duduk tu kat org yg sepatutnya cam ibu2 mengandung, warga tua, OKU. Ini tak, berebut2 kejarkan tempat kosong, cam main musical chair la pulak.
6. Kalau terpaksa berdiri, jangan la bersandar kat tiang pemegang. Kalau tak, benarkan penumpang lain berpaut kat badan ko tu, boleh?
7. Waktu naik/turun escalator kat stesen, tolong berdiri di sebelah kiri. Jangan menari2 di tengah cam org mabuk todi, menghalang laluan org lain yg perlu bergegas ke tempat kerja.

Sekian cadangan adab tertib naik lrt dari aku. Sori la kalau bunyinya kasar sket. Jika ada sesapa nak tambah, amatlah dialu2kan.

Terima kasih kerana menggunakan pengangkutan awam.

Rate

1

Nuox tambah
-Klu nak bersembang sila lah rendahkan volume, org lain xnak tau pon cerita or gosip yg korang dok sembang ty..nih sembang psl menu berbuka, pasal laki, pasal anak pon nk canang 1 lrt...fedup tau x..dh mcm kt pasar plak..please respect org lain

bwk kete je ler ko....byk sgt songeh

tambah lagi..

kalau nak naik tren sila la beratur luar dari garis kuning tu n pastikan org dalam keluar dlu..ini tak,dah nampak org dok beratur tepi,still lagi nak duk depan2 pintu tempat tren berhenti je...hbis tu kitorang yang beratur tu apa jadaahnyer???duk saje2 berator ke..

nsb baikla dh lama tak nek tren..nek bas je skrg...ini luahan ketidak puashati aku taun2 lps...

nak tambah.. jgn dok kiss-kiss la dalam tu.. nyampah je tengok

tambah lagi..

kalau nak naik tren sila la beratur luar dari garis kuning tu n pastikan org dalam  ...
chintachanduri Post at 11-8-2011 09:42

kete spot dua pintu yu mana?

Follow Us
Reply 6# saGOO_Return

sejak takde anak vvip support i,i naik tren n bas sajorkkkkk

nak tambah.. jgn dok kiss-kiss la dalam tu.. nyampah je tengok
figurae Post at 11-8-2011 09:45

aku pernah tgk mat salleh n minah salleh dok berkiss2 dalam tren..aku ya malu tgk diorang..buat2 tak nmpak sudah..

tapi bila tgk org islam buat cenggitu,rasa nak penampor je dua2 ekor tuh...:@

Reply 7# chintachanduri

sadissnyerrrrr

nk ai jemput berantar u pg keje ke?..

ps: ai selalu je seyom seyom dlm lrt...xde pe pon..

aku paling bengang dgn jantan2 kebret yg selamba masuk ladies coach tanpa rasa bersalah. eh itu komuter kan

Reply 1# adromir

. Bergerak ke pintu lebih awal bila lokasi dituju makin hampir. Jangan pintu dah nak tertutup baru terhegeh2.

kekadang ni masalah gak terutamanya if pergi stesen tak familiar, tak sure sebelah mana yg bukak. penah gak konpiden je tunggu, sekali pintu belakang yg bukak.

tp kat singapore best! MRT dia ada arrow tunjuk pintu mana yg nak di buka

Reply 9# saGOO_Return

nak ajk i naik lambo u ke bung sagooo..

u selalu seyom2???apakah itu??mohon pencerahan..

Reply 12# chintachanduri

xla...ai da jual lambo ai...skang bwk kancil 660..mau tak mau tak? suke tak suke tak?

seyom2 tu meaning dia cium2 laaaa

Reply 13# saGOO_Return

i tak kisah...naik tren pun xpe..

u selalu cium2 dlm lrt??? bwk bertobat...

lagi satu bagi yang kaki tido dalam lrt..please lah tido dengan gaya yang paling sopan hokay...ini tak dengan mulut ternganga siap berdengkur umpama hippopotemus..adoiii.....lagi tuh siap bersandar elok je kat bahu kita..

Nuox tambah
-Klu nak bersembang sila lah rendahkan volume, org lain xnak tau pon cerita or gosip y ...
nuox84 Post at 11-8-2011 09:29

Aku sokong. Bengang giler dengar diorang ni bersembang. Betul2 depan muka kita diorang mengumpat org itu org ini. Bau mulut tu toksah cakap la...

bwk kete je ler ko....byk sgt songeh
saGOO_Return Post at 11-8-2011 09:31

Dah pernah bawak kereta gi kerja. Laaaaagi sakit jiwa! Jem, duit tol, parking susah, minyak naik, side mirror bengkok kena hentam dek motorsekal menyelit, kereta lain mencilok tak bagi signal, bla bla bla...

nasi tambah...

tolong jgn benarkan mat bangla dan kaum sejenisnya naik esp belah petang...buusyuukkkk

lagi satu bagi yang kaki tido dalam lrt..please lah tido dengan gaya yang paling sopan hokay ...
fa_mulan Post at 11-8-2011 13:32

dah teertido..mane ler nk kire sopan x sopan..bukan sedor pon..sabar je ler kaklong oi

Reply  saGOO_Return

i tak kisah...naik tren pun xpe..

u selalu cium2 dlm lrt???:curs ...
chintachanduri Post at 11-8-2011 12:31

da bertobat dahh   ai cium2 cermin lrt laa..sbb melekat kt pintu dia org penuh sgt

12Next
Return to list New