CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3162|Reply: 12

Escalator Manners

Post Last Edit by ice_szeto at 28-7-2011 13:51

Assalamualaikum wbt & Selamat sejahtera.

Okey, hari ni tajuk aduan kita berkenaan dengan Escalator Manners atau dalam bahasa melayunya tatacara menaiki eskelator.

Wa nak tanya satu soalan. Adakah korang tahu bahawa apabila menaiki escalator, korang hendaklah berdiri di sebelah kiri dan laluan di sebelah kanan adalah untuk orang berjalan pantas

Kalau tahu bagus, kalau tak tahu sila ambil perhatian.

Wa sebenarnya tetiap hari travel naik LRT dan pasti akan menjejaki escalator ni.
Tapi ape yang sangat buat wa geram ialah hamba2 Allah yang tak tau tatacara menaiki escalator walaupun dah ada signage yang diletakkan. Adakah tak nampak atau buat-buat tak nampak

Sangat geram ok apabila tengok mahkluk2 ni bersantai-santai macam nak pegi holiday sedangkan orang-orang kat belakang ni kemain lagi dup dap dup dap jantung nak cepat. Kadang tu orang belakang plak malu tak tego suh gerak ke tepi atau jalan cepat. Kalau wa memang wa cakap excuse me suh diorang gerak. Tak kuasa laa nak duk tegak macam tiang padahal dah sah-sah side tu bukan untuk bersiar-siar makan angin.

Ade one day tu kan, pepagi nak g keje nie side belah sana tu orang2 dia semua bersantai-santai. Sekali tu ade mamat tu dengan kuatnya jerit "Woiiiii!!! dah berdiri belah kanan duk bersantai-santai buat ape? takkan tak reti-reti jalan cepat..blaa.blaa...blaaa..." tapi gila saiko laa dia jerit tu sebab wa yang kat bahagian sebelah nak naik ni pun dengar. wa rasa dia sebenarnya ade problem sebelum tu sekali hamba2 Allah ni plak buat pasal. Lagi laa naik angin kannn...

Kat bawah ni ade escalator manners kat negara jepun. Kenapa kat negara kita suka suki je sampai menyusahkan orang lain

So, korang pernah ke alami perkara macam nie?
Kisah ke tak kisah. or memang tatau rules naik escalator camnie
Single Polls, Total 17 Users voted
Your User group have no permission to vote

Rate

1

aku tahu...tapi aku takde la bengang sangat kalau orang tak ikut sebab aku jarang rushing....
tapi kesian la kat manusia2 yg nak cepat ni...

memang ada nampak sign mengenai escalator nie tapi x amik pot sangat sbb mmg selalu dok kat belah kiri dan alert bila ada org yg dok lari2 anak kat escalator sbb nak cepat

dan yea mmg bengang bila kita nak cepat dan terpaksa berdepan dgn org yg wat xtahu aje, boleh jah nak dok lane kanan tue andainya xde org yg nak cepat dan mmglah kena bagi laluan sbb dah terang2 sign tue ada diletakkan kat situ

owang malaya neh mmg terlalu layu tuk bermanners di tmpt awam.. even smpah berlonggok kt dpn idong pong depa leh biarkan sbb nak tunggu alam flora or cleaner mai kutip.. berat sgt tgn tuh..

apetah agik eskelator manners neh.. dulik hapa gamaknya.. sama jah dgn on the road.. ade jah gampang2 yg rilek2 dok lane tgh sdgkn dia bwk 60kmsj jah.. gilo?? berderettt kete kt lane tgh.. lane kiri kosong.. tak phm aku bakpe dibiarkan kosong.. lane kanan lak laju..

lane kanan tu aku phm la kan tuk memotong.. tp aku pelik bila kita nak memotong makhluk2 lembab lalu lane tgh neh.. kete habitat mane ntah kt lane kanan dari jauh bg hibeam kt kita.. so nak soh kita memootong lane kiri?? habitat tu amek lesen kt diriving skol US kah?

owang malaya yg soooo typical malay neh mmg susah nak dpt ade manners.. even nak soh beratur amek duit kt ATM pong boleh aje dok rapat2 dgn kita yg sedgn w/draw.. hapa ko nak tgk baki duit aku ke nak tgk aku tekan pin num?

so sorry to say la.. aku ni cube tuk meniru contoh baik2 dari bangsa asing.. tp kdg2 owang kita sndrik pndg mcm nak telan kita sbbkan kita tunduk mengambil sudu atas lantai yg terjatuh namun takde sapa sudi angkat..

Rate

1

tahu tapi xde la bengang sgt... aku kalo xde sape blakang mmg duk je mane2 lane kanan ke kiri ikut ske ati... tapi kalo ade nk rush, aku cepat2 alih ke lane kiri bg laluan...
kalo nk cepat ckp je excuse me... xde masalah

owang malaya yg soooo typical malay neh mmg susah nak dpt ade manners.. even nak soh beratur amek duit kt ATM pong boleh aje dok rapat2 dgn kita yg sedgn w/draw.. hapa ko nak tgk baki duit aku ke nak tgk aku tekan pin num?
genchi Post at 27-7-2011 08:53

semalam pun aku bengang dengan sorang mamat tua kat blakang aku time aku g bayar bil celcom aku...dia nak tgk2 apa yg aku buat sampai aku blh rasa panas nafas dia kat tengkuk aku!!!!

pastu bila aku tgk kat blakang,dia purak2 tgk tempat lain pastu pandang aku dgn muka heran.aku cepat2 blah then aku sempat glancing kat cubicle payment atm tu, dia terus menerkap mcm gaya memeluk mesin tu supaya org tak tgk apa dia buat..bangang betulll

keypoh nak tau pasal org..kalo aku lembap di mesin tu takper lah jugak~nie aku br start nak guna..n duration aku guna mesin tu pun tak sampai 2 min.

sory TT, off topik....

masuk topik asal~

aku paling bengang kalo org berdiri di depan eskalator~move ur As*!!!

Rate

1

Follow Us
semalam pun aku bengang dengan sorang mamat tua kat blakang aku time aku g bayar bil celco ...
leylapple Post at 27-7-2011 09:57

huhuhu kalo gen pong harus tensen hokeh.. sama la cam kt mesin tuk kuarkan penyata kwsp tuh.. cina tua.. dok rapat2 dgn gen.. ape kes?? rimas hokeh.. pstu time kita dan smer2 owang dok kuarkan slip tuh.. bini dia bleh slamber badak dok sblh tgk..

phm kalo tak prnh wt n nak tgk owang buat sebagai contoh.. tp kalo dah 10 owang ko tgk .. ape kes?? tak reti manners tuk berator betoi..

kalo gen harus gen tenung balek mamat tua tuh.. dgn muke rimo malya nak terkam kambeng

Saya pilih no.1.Sbb duk Ipoh ni mana ada guna LRT ni semua.So klu guna escalator kat pasaraya je la.Rasanya kalau kat pasaraya ni jarang org yg nak cepat2 sbb time tu semuanya bersantaikan.
  Kalau time guna escalator ni saya berdiri selalunya sebelah kiri.Ada juga sebelah kanan.Tapi kalau ada org yang nak cepat bagilah laluan.Saya ni jenis org yang fleksibel dan memahami masalah org.Kalau time saya nak cepat orang buat tak tahu mestilah saya marah.Macam bila bawa kereta atas jalan raya, kalau ada kereta yang terlalu perlahan duk line kanan mestilah saya pun terbakar je dengan sikap pemandu yg macam ni.
   Saya nak kongsi sikit pengalam pasal escalator ni.Pernah satu hari saya gi Jusco Kinta City Ipoh.Ada sorang ibu dan anaknya naik escalator yang nak turun.melompat2 si ibu tu sampai tercabut kasut tumit tingginya.Si anak pulak sampai nak terjatuh dan tak takut untuk naik escalator tu.
  Pastu agaknya baru tiba kesedaran si ibu yang dia salah menggunakan escalator yg turun dia pun selamba je ubah gi escalator yang menaik pulak.Agaknya terlalu banyak benda yang siibu tu fikir sampai tersalah naik escalator.

Rate

1

pasal escalator manner tu hanya boleh digunapakai kat Escalator yg besar2....leh muat 2-3 oprg sebelah menyebelah....kalau yg kecik mcm Escalator kat Ampang Park dan bangunan2 lama ( kat KL ni )...takleh guna pakai sbb hanya muat utk seorang jer.....tp kengkadang ader je yg main kusi2 bahu suh ketepi sebab dia nak cepat,,,,,,,,,,

pasal escalator manner tu hanya boleh digunapakai kat Escalator yg besar2....leh muat 2-3 oprg sebel ...
medangmru Post at 27-7-2011 20:10

ooo..kalau kat Ipoh ni kat Yik Fong.Kat situ banyak jual barangan komputer.Escalator dia memang kecil.Kalau badan besar dan gemuk boleh muat seorang je..   So kalau ada org kat belakang nak cepat kena sabar je la.sabarkan separuh daripada iman.

Patut ada option : Tau tapi pura2 buat tak tahu

Kalau aku stop kat KL Sentral memang aku naik/turun tangga je... tak kuasa nak naik hangin tengok perangai mangkuk2 yg x reti nak berdiri kat left side eskalator.

Paling menyampah kalau nampak couple yg berkepit 24 jam sampai naik eskalator pun nak berdiri sebelah2:re:

hari nie wa menapak tangga okeh ..tensi tgk makhluk2 yang duk bersantai kat lane kanan time orang berkejar-kejaran nak ke tempat keje

Aku vote no2.

Pasal bediri belah kanan sambil santai2 tue aku dh lali dh hari2 stress. Satu lg yg aku xpaham, lepas turun eskulator pastu nk lengang2 kangkung tehegeh2 mcm dh nk mamp*s. Kita yg kat belakang nie xcukup kaki nk cari ruang sbb nk elak dia. Belakang kita ada org lg, itu pn kena pikir jugak. Slalu pmpuan la. Sorry to say. Bejalan smbil main mesej la ape la. Khayal dlm dunia dia je. Ada skali, hp blackberry jatuh kat celah2 lrt. Jatuh bawah rel. Leka sms punya pasal. Nie depan mata aku kat stesen KLCC.