CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7178|Reply: 23

Nak exercise tapi keliru...

salam..

body aku ni agak berisi so aku mmg berazam nak start diet,exercise bagai..aku lebih suka amalkan lompat tali coz aku ada terbaca lompat tali boleh bakar byk kalori..lagi pun mmg aku have fun dan tak letih pun main lompat tali ni..hehe..aku plan nak exercise 2 kali sehari..pagi dan petang..so nak tanya:

1) kalau nak exercise masa pagi lepas bangun tu,better mkn breakfast dulu ke atau exercise dulu dlm 15 min?lepas exercise tu terus mkn ke atau tunggu sekejap?

2)masa nak exercise petang tu (dlm pukul 6 gitu la),kena makan dulu ke sblum pukul 6 tu?nak makan apa?kena tunggu mknan hadam dulu ke baru nak exercise?

3)masa puasa nanti boleh exercise tak?tak termuntah ke kalu exercise jugak?exercise masa puasa ke,lepas berbuka atau masa sahur?

**exercise yg dimaksudkan dlm thread aku ni hanyalah skipping rope saje..bukan angkat berat**

konfius laa..ada org ckp elok execise lepas mkn...ada yg ckp elok exercise dlm keadaan perut kosong..mana satu ni...

saya suka exercise dulu baru makan....
kalau TT makan dulu, pastu melompat-lompat....chances nak dapat appendiks tu tinggi....

saya suka exercise dulu baru makan....
kalau TT makan dulu, pastu melompat-lompat....chances nak da ...
jazaa1 Post at 20-7-2011 19:59

oooo bru ku tau ada kene ngene dgn appendiks jugok..tp kalu lepas makan,kita buat kerja2 ringan mcm kemas rumah,mop lantai,jalan2 naik tangga,its ok kan..

perut jd cramp kan kalu exercise lepas mkn?

kerja ringan-ringan tak pe....
Asalkan jgn berlari, melompat-lompat....
Sbb tu bebudak selalu dapat appendiks....

1) kalau makan dulu sebelum bersenam nanti tak muntah ke?utk bagi energy sikit sebelum bersenam,tab makan buah tapi x banyak,itupun sejam sebelum bersenam.

2)sama gak dengan soalan no1,cuma kalau tab makan lepas bersenam dan consider that as my dinner.make sure tab makan yg simple2,kurang karbohidrat.

3) bulan puasa nanti tab limit kepada masa bersenam kepada setengah jam kalau selalunya tab bersenam selama sejam...atau 15minit kalau selalu bersenam stengah jam.asal bersenam je ok la kluar peluh.jalan2 kat taman pun ok.

jangan paksa diri bersenam,buat aktiviti lain gak selain lompat tali.makan banyak sayur dan buah-buahan dan banyakkan minum air waktu bersenam tu.sentiasa ada air kat depan mata.

konfius laa..ada org ckp elok execise lepas mkn...ada yg ckp elok exercise dlm keadaan perut kosong..mana satu ni...

tab rasa ini terpulang kpd badan kita sendiri mcmne kita nak.ada yang nak makan dulu dan ada yang lebih selesa bersenam dgn perut kosong.makan tu bukanlah makan lauk pauk,cukup sekadar makanan yang dapat bagi tenaga semasa bersenam dan tab memilih utk makan buah atau biskut je,sesuatu yang ringan.itupun at least sejam sebelum senam.dalam tempoh sejam tu tab dah stop makan.

Follow Us
utk p'mulaan jgn buat exercise yg lasak, maybe TT bleh mulakn dlu dgn b'jln kaki/slow jog kat mne2 tmn, bila body da bleh trime perubahan tu br la bleh buat exercise yg lasak,
tp sblm exercise tu buat warming up dlu, jgn bg body t'kejut lg2 kalu da lme sgt x exercise

lips slalu exercise waktu pg setiap ujung mggu, coz pg udara fresh lg, slalunye lips akn mkn sket sblom exercise, alas perut- menda yg x heavy sgt mcm buah/roti sekeping, sbb kalu perut lips kosong lips akn rse mcm nk pitam, pe pun ni t'pulang pd bdn setiap individu

exercise mse bln puasa? bleh je kalu TT larat
yg penting jgn paksa diri & berhenti bila rase perlu
gud luck ye TT

TT, nak makan dan minum sblm bersenam pun biar berpada, jgn pulak mkan nasi sepinggan penuh, pas tu minum air satu jag...kmdian g bersenam..tu cari naas...gali lubang kubur sdri kata org tua...(jantungan kata indon)

alangkan...kalu nak solat pun kena berpada-pada mkn dan minum...pas tu tggu bbrp minit, ini kan pula nak melompat2...

solatpun salah satu senaman gak... atau boleh gak berjalan seolah2 "tawaf" keliling meja...sebesar ruang tamu beberapa kali...ni kalu hari hujan pun boleh buat...

sebelum senam makan pisang or roti sekeping dua - lepas tu tunggu barang sejam baru buat senaman.

Time puasa buat lah senaman ala ala yoga or pilates -- tak yah lah nak berjogging melompat lompat sebab tu pakai banyak tenaga.

sebelum senam makan pisang or roti sekeping dua - lepas tu tunggu barang sejam baru buat senaman.
...
DARSITA Post at 20-7-2011 23:42

oooo lama sgt nk tnggu hadam roti sekeping?

aku tak reti la yoga..penah buat skali..abis lenguh urat2..huhu..yoga ni mcm x kuar peluh je..lambat la nak kurus..

salam TT.saya dulu gemuk.BMI pun tahap obes.tinggi 179cm dgn berat 110kg.
saya mula diet tahun 2009.untuk permulaan,saya just buat senaman yg simple.menari (yg nih buat sorg2 dlm bilik sbb malu),main badminton dan senaman ringkas.
Alhamdulillah,beserta dgn diet,berat saya turun 85kg masa raya 2009.
lepas raya tu baru saya start joging.saya amalkan sampai la hari ini.
alhamdulillah berat saya dah ok skrg.so selamat berjaya TT.

ya...bagusnya senaman tu

salam..

saya pon nk turunkan berat badan... sama mcm tt
saya siap beli treadmill, da berlari dlm 4 ari
tak tau lak kena mkn sikit.. sebab saya MAKAN BYK <----- dengan anggapan, pas makan nnt, leh bakar lemak semula, hehe

btw, berat badan da turun 2kg within 4 days sebab bila lari atas menatang tu, saya pastikan calorie burn hingga 100... fuh..

Post Last Edit by fifie_olin at 25-7-2011 14:14

haku try jwb yerk...

1) kalau nak exercise masa pagi lepas bangun tu,better mkn breakfast dulu ke atau exercise dulu dlm 15 min?lepas exercise tu terus mkn ke atau tunggu sekejap? -pastikan ko minum air bykk before or after exercise....kalo ko nk mkn gak...mkn pisang seketul suda

2)masa nak exercise petang tu (dlm pukul 6 gitu la),kena makan dulu ke sblum pukul 6 tu?nak makan apa?kena tunggu mknan hadam dulu ke baru nak exercise? - sama mcm di atas..tunggu hadam tu selama 2 jam....

3)masa puasa nanti boleh exercise tak?tak termuntah ke kalu exercise jugak?exercise masa puasa ke,lepas berbuka atau masa sahur?- boleh jek ko  buat before sahur n before berbuka...yg penting air kena byk minum...kalo bleh masa pose jgn exercise berat2 sgt..light2 sudaaa...yg penting kuar peloh...plg lama 20min udahhh cukup..

lg satu x digalakkan sgt exercise tali ni...aku penah bc akan effect pd lutut..sbb tampong berat badan...pe kata ko lebihkan kepada briskwalking (bkn lenggang kangkong yer...tp jln secara laju2 gitukk...cer try....konpem peloh berjurai2....jantung berdegup kencang...sgt bagos hokeiiii....

Reply 1# menatang

1) kalau nak exercise masa pagi lepas bangun tu,better mkn breakfast dulu ke atau exercise dulu dlm 15 min?lepas exercise tu terus mkn ke atau tunggu sekejap?

Jawapan : Senaman paling baik adalah ketika celik mata dari atas katil. mengucap kalimah syahadah dan ucapkan Alhamdulillah kemudian buat senaman nafas dgn menggerakkan kaki ke atas dan ke bawah sambil tarik nafas dgn perlahan. lepas tu buat senaman nafas sambil duduk atas katil dgn cara tarik dan hembus nafas perlahan-lahan 10 kali.

amalkan minum jus buah utk 'jaga' perut waktu pagi. Jgn bersenam selepas makan. Selepas makan, amalkan berjalan. Jgn biarkan kekenyangan sambil duduk sendawa. Itu mmg nak tambah montel lah jwbnya...hehehe

2)masa nak exercise petang tu (dlm pukul 6 gitu la),kena makan dulu ke sblum pukul 6 tu?nak makan apa?kena tunggu mknan hadam dulu ke baru nak exercise?

Jawapan : Sekali lagi, jgn makan dulu kemudian bersenam. Boleh minum jus buah dulu utk beri tenaga. Senaman waktu ptg adalah senaman membakar kalori. Senaman yg paling bagus waktu ptg adalah di tempat terbuka supaya cahaya matahari dpt membantu membakar lemak.

3)masa puasa nanti boleh exercise tak?tak termuntah ke kalu exercise jugak?exercise masa puasa ke,lepas berbuka atau masa sahur?

Jawapan : Semasa bulan puasa, elok jgn bersenam. Buat senaman nafas sambil berzikir utk mengatur perjalanan angin dlm darah dan dpt meredakan degupan jantung yg tidak sekata. Dapat juga mengelakkan tekanan darah tinggi dan elak sakit jantung juga. Jika awak rajin bersengkang mata tgh malam, buatlah zikir dan wirid pd bulan puasa. Itu juga boleh membantu mengurangkan berat badan dan mengurangkan penyakit..

haku try jwb yerk...

1) (bkn lenggang kangkong yer...tp jln secara laju2 gitukk...cer try....konpem peloh berjurai2....jantung berdegup kencang...sgt bagos hokeiiii.... ..
fifie_olin Post at 25-7-2011 14:11

ekekeke.... lenggang kangkong laju2 boleh....??

ni dari apa yg trainer aku bitau

WAJIB SARAPAN SEBELOM BERSENAM..
menu : 2 keping roti gandum bersama air jus / milo kosng tanpa susu

kalau bersenam tanpa sarapan dulu mcm mana nak ada energy n akan jadi pening n pitam.pas bersenam tu kompom kita akan melantak kaw2..

makan makanan yg tinggi karbohidrat sebelum at least 1 jam sebelum bersenam. karbohidrat pemberi tenaga. protein pula memperbaiki tisu muscle.

biasanya lepas subuh, sebelum aku buat briskwalking/jogging/hiking, aku minum segelas air masak.
lepas buat aktiviti2 tu dalam 30 minit - 1 jam, baru aku breakfast.
tak rasa lapar ke?
tak pun.
apa pun semuanya bermula dengan mind set kita.

TT kalau badan comel jgn main lompat tali. nnti tempurung kepala lutut rosak. u akan sakit sendi bila umur 40 tahun. jd jalan laju, joging slow lebih efisyen.. bila dpt BMI ringan baru boleh main skipping... cari rentak dulu... dh dpt rentak fitness. badan dh ringan baru adapt latihan lebih berat dan intesiti tinggi.

12Next
Return to list New