CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: razzmat

internet plan

umobile dgn digi mana bagus?

Reply 21# lostnfaun

U Mobile dengan DiGi, masing-masing ada kelebihan dan kekurangan, biar aku cuba kupas berdasarkan pemahaman aku;

Liputan (Coverage)

Liputan DiGi adalah lebih luas berbanding U Mobile dan terdapat di bandar-bandar utama dan sebahagian bandar-bandar kecil. Kawasan pedalaman dalam kebanyakan kes adalah masih lemah. U Mobile pula, disebabkan rangkaiannya adalah 100% 3G dan tiada rangkaian GSM, hanya terdapat liputan di beberapa bandar utama, tetapi U Mobile menutup kelemahan liputannya dengan membuat perjanjian roaming dengan Celcom. Maka, liputan U Mobile secara efektifnya adalah seluas liputan Celcom.

Liputan 3G untuk kedua-dua rangkaian diringkaskan ke dalam jadual di bawah,

DiGi
U Mobile
Lembah Klang
Perak: Ipoh, Taiping, Kampar
Pulau Pinang
Kedah: Alor Star
Pulau Langkawi
Kelantan: Kota Bharu, Tanah Merah
Terengganu: Kuala Berang, Marang, Dungun, Chukai
Pahang: Kuantan
Melaka: Merlimau, Jasin
Johor: Batu Pahat, Johor Bharu
Lembah Klang
Perak: Ipoh
Pulau Pinang
Negri Sembilan: Nilai, Seremban, Port Dickson
Johor: Johor Bharu

Sekali lagi, dari sudut liputan 3G, DiGi nampaknya memiliki kawasan yang lebih luas berbanding U Mobile. Seperkara yang menarik, di sesetengah negeri, DiGi meletakkan liputan 3G nya bukan di ibu negeri sebaliknya di bandar utama lain. Contohnya di Terengganu, tiada liputan 3G di bandar Kuala Terengganu tetapi terdapat di Kuala Berang, Marang dll.

Pakej Data (Data Plan)

Aku hanya sentuh pakej data untuk broadband sahaja, pakej data standard untuk digunakan dengan line handphone tidak disentuh di sini kerana terlampau banyak pakej yang berbeza untuk iPhone, Blackberry dan Smartphone. Ringkasan pakej data broadband adalah seperti dalam jadual di bawah,

DiGiU Mobile
Discover kuota 3GB (RM68/month)
Explore kuota 6GB (RM98/month)
Explore kuota 10GB (RM108/month)
MB40, kuota 2GB (RM40/month)
MB68, kuota 5GB (RM68/month)
MB128, kuota 20GB (RM128/month)

Dari sudut speed, dikatakan U Mobile adalah lebih laju dan konsisten berbanding DiGi dalam sebahagian besar kes. Tetapi speed kedua-dua operator secara umumnya adalah comparable.

Dari segi harga, U Mobile adalah lebih berbaloi kerana harganya yang lebih murah dan price-per-MB yang lebih rendah. Tetapi, U Mobile Broadband hanya boleh digunakan di kawasan yang ada liputan U Mobile sahaja (tiada istilah roam ke Celcom untuk U Mobile Broadband). DiGi pula, boleh digunakan di semua kawasan yang memiliki liputan DiGi.

Kesimpulan

Lihat pada diri kita, di mana kita kerap berada apabila menggunakan broadband dan ambil pakej yang sesuai. Kelajuan sebenarnya bergantung pada kawasan dan kepadatan penduduk. Setiap operator lazimnya menyediakan trial mode (~7 hari tempoh percubaan) untuk kita menguji keupayaan broadband mereka di tempat kita sebelum kita melanggan secara tetap. Elok juga jika kita pergi sendiri ke laman web operator yang berkenaan untuk membaca pakej, fine print dan kawasan liputan yang ada.

Harap ini membantu.

Rate

1

Reply 22# TokMudim

terima kasih tok, mmang bagus penerangan awk...jelas sgt

maknanya klu nk guna BB better digi la kn compare dgn U mobile.. tok skang guna operator mana?

Reply  lostnfaun

U Mobile dengan DiGi, masing-masing ada kelebihan dan kekurangan, biar aku cuba ...
TokMudim Post at 15/7/2011 07:33 PM

tok mudim, umobile ada package macam digi smart plan lite tak, aku skang guna digi smart plan lite RM 33 sebulan untuk internet dan untuk call dan sms guna baru charge. kalau ada pakage cam ni boleh gak nak try umobile. sebab digi ni bila aku balik kampung di terengganu hancus dia punya liputan, org call pun tak masuk.

Reply 24# tepets

try la prepaid unlimited rm28 tu...starter pek baru pun baru rm8...atau buat mnp nak pakai no. sama

http://www.u.com.my/prepaid-packages/unlimited-mobile-internet

Reply  tepets

try la prepaid unlimited rm28 tu...starter pek baru pun baru rm8...atau buat ...
ecomoda012 Post at 17/7/2011 11:11 PM

tq bro, aku dah baca kat site umobile smalam, tapi leh pakai no sama ker untuk umobile sebab takde jumpa plak dlm website dia boleh pakai no sama (012) aku guna skarang ni.

Follow Us
tq bro, aku dah baca kat site umobile smalam, tapi leh pakai no sama ker untuk umobile seb ...
tepets Post at 18-7-2011 09:24

bole buat mnp utk stay no. sama:http://www.u.com.my/value-added-services/mnp-query

den pun ingat nak tukar u-mobile pas raya ni...no skrg kredit bnyk lagi

bole buat mnp utk stay no. sama:

den pun ingat nak tukar u-mobile pas raya ni...no skrg  ...
ecomoda012 Post at 18/7/2011 09:39 AM

yup rasa macam berbaloi plak umobile ni.. topup 100 boleh pakai sampai 3 bulan untuk internet, call free 100 minit sbulan plak tu, kalau tak abis pakai boleh forward ke depan, mmg sesuai la ngan aku yang jarang pakai call dan sms, biasa aku guna whatapp jer,,

Reply 23# lostnfaun

Sama2, tiada masalah, saya sekadar berkongsi apa yang saya tahu.

Saya guna Celcom dan Maxis, dua2 prepaid. Hehehe. Tapi saya memang minat kaji offering dan suka compare antara telco-telco dekat Malaysia ni. Sebenarnya setiap telco ni ada kelebihan dan kekurangan masing-masing, tapi secara average semuanya sama sahaja.

Reply 28# tepets

U Mobile ni sebenarnya OK, cuma agak low profile dan tak ramai tahu pasal telco ni. Tapi ada hikmahnya juga, bila tak ramai sangat orang, line pun tak sesak, dan internet/data pun akan jadi laju dan smooth most of the time.

Isu coverage ni rasanya tiada masalah sangat, since U Mobile pun akan roam ke Celcom di tempat yang dia tak ada line. Tapi nampak juga kesungguhan dan komitmen U Mobile expand coverage dia secara perlahan2.

aku pakai digi smart plan sekarang. tetiap bulan konsisten dapat rebet rm5 + rm17. pasal apa dapat rebet tu aku tak tau la pulak

Reply 31# al-asil

Eh, ko guna autobilling ek? Slalu nyer rebate2 ni sebab kita guna autobilling.

Reply 26# tepets

TH pun baru je beralih ke prepaid U-Mobile...bye2 Maxis:@...

sblm ni guna maxis more on internet gak...lau nak kol/ sms beli hot tiket...activ10 tu dah jarang guna la plak!:@

bila kira2 byk rugi!! sebulan tu topup RM40+ 3 hot tiket rm 15 = RM85

skrg dah beralih, puas hati ku... bye2 penjual topup Maxis yg berlagak

Reply  tepets

TH pun baru je beralih ke prepaid U-Mobile...bye2 Maxis...

sblm ni guna ...
tebuanharimau Post at 19-7-2011 15:18

so abg TH puas hati la eh? coverage pun ok?

ingat nak tukar u-mpbile gak lepas 10 thn pakai hotlink

Reply 34# ecomoda012

baru register migration tadi...dlm 3 hari ni akan aktif...guna nombor lama (maxis) tapi roh U-Mobile!

coverage x jadi isu kot...sbb U-mobile kongsi antena ngan Celcom..tp x sesesak celcom la kot

skrg ni gigih nk abiskan kredit yg tinggal RM2 tapi..
baki dlm hot ticket ada 200 minit & 800 sms ...tp x dpt habiskan sbb kena topup Hot ticket dulu baru leh usik baki tu..
nak beli hot tiket pun asyik abis je memanjang :@

akhirnya...selamat tinggal Hotlink... trima kasih atas kenangan 10 tahun

aku tgh pening memikirkan nyer..ingt nak gune celcom je la kot..mls dowh nak pk2 telco mn nak pilih..huh

Aku pakai exec50 celcom+rm68 data plan..dulu time aku amik data ni ade 2 pakej..68 dgn 98..68 utk 512kbps dan 98 utk 1.5mbps..tapi skang dah xde pakej camtu..aku pun pakai la pakej lama..skali try kt galaxy tab member aku pakej baru rm38 bleh dpt speed smpai 2000 ke 3000kbps bile buat speedtest..aku punya 68 paling tinggi cecah 1.4mbps je...hangin aku..bezanya aku dpt 5g allocating volume..bile call customer service die ckp aku punye promotion dulu so skrg pakej aku tu dah tukar jadi rm88 wlpn aku byr rm68...tapi yg aku xpuas hati pasal ape speed aku die tak update..dah la cust sevice die xpaham dan xtau tentang pakej aku..pastu bleh lak ckp pasal speed ni berbeza mengikut device..cet galaxy note ni bkn hp zaman tok kaduk..sudahnya aku try tukarkan simcard pakai yg rm38 tu kat g note aku bleh lak dpt speex double ape yg aku dpt pakai rm68..sudahnya jalan penyelesaian aku terpaksa downgrade pakej dari 68 to 38 smlm..dpt la speed normal mcm org lain cuma rugi la coz pakej 68 tu terpaksa dikorbankan..pakej tu dah la skrg dah mahal jadi 88..bengong btul clcom punya taktik ni...

aku pakai digi smart plan 68. internet 3gig. kalo nak kol, dia charge 15sen. nanti bil hit 100, ko dapat discount. memang laju lar. dalam ladang pun ada coverage skit. sama ja dgn maxis. cuma xselaju macam maxis. tapi kureng skit ja dari maxis.

i baru jekk survey2 celcom plan. instanet.
plan dia mcm best jek... ada sesapa guna tak?
......caner??
.......best??

i kompol2 suma page dia pastu i satukan.
yg balh kiri 3 keping tu cost penggunaan

- rm 5  sehari
- rm18 seminggu
- rm50 sebulan

kepada otai2 semakfon sini... bleh tak bitaw i hempon ape yg paling murah yg bleh jadi wifi modem kpd org2 lain (laptop2 n hempon2 sekitarnya) ??
nak beli samsung s2 atau ifon 4 mahal bangat.

i baru jekk survey2 celcom plan. instanet.
plan dia mcm best jek... ada sesapa guna tak?
......can ...
bangcak Post at 10-2-2012 11:44

Daripada handphone, baik beli 3G wifi router. Dengan modem sekali dalam RM200 lebih jer.