CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_blanco

Salah Anggap/Pandangan Negatif ttg org dr M'sia Timur (Sabah/Srwak)

huhu aku pun plg benci bila kena tanya ni 1st tyme dtg malaysia ka?
wow as if sabah x tmsuk malaysia dowh...
masa kena hina2 tu rasa cam mo ckp ma drg "hina2 aku pun, aku pena naik flight occay.
ko ada?"
pikir la bah ms btanya tu kalu betul kt tggal atas pokok jd d mana kunu airport kt?

Aku orang semenanjung, masa belajar dekat Universiti dulu aku ada dua orang roommate asal dari Sarawak. Satu orang Melanau, satu orang Iban. Aku pun ada juga kawan-kawan dari Sabah.

Bila aku berbual-bual dengan mereka, mereka pun kadang-kadang frust juga bila segelintir orang anggap Sabah dan Sarawak masih mundur dan tak setanding dengan Semenanjung. Mungkin juga kerana bila disebut sahaja Malaysia timur, apa yang terfikir adalah rumah panjang kayu, hutan-hutan, jalan tanah merah, padahal itu sume mungkin kurang tepat dan tak relevan pada masa sekarang.

Buku teks dan kebanyakan artikel-artikel berkenaan Sabah Serawak banyak menonjolkan ciri kebudayaan tradisional dan kurang menonjolkan pembangunan dan permodenan Sabah Sarawak. Ini mungkin sebabnya ramai orang Semenanjung yang masih anggap orang Malaysia timur tinggal di atas pokok, tak pakai baju, dan lain-lain stereotype yang tak boleh diterima.

Kawan aku di Sarawak, dia cerita pada aku, kampungnya jauh di pedalaman, nak masuk kena redah sungai, tapi dah ada komputer dan broadband yang jauh lebih laju dari di Semenanjung.

kebanyakan yang anggap orang sabah-sarawak 'tak bertamadun', 'tinggal atas pokok' dsbnya adalah generasi lama...kalau gen baru pun jenis katak bawah tempurung, tempurung tu pulak kena timpa batu-bata....

Cuma salahkah anggapan aku bahawa awek Sabah/Sarawak ni ramai cun-cun?

aku rasa orang semenanjung jadi mcam tu sebab nak masuk sarawak pun kena lalu immigration dan ta ...
Nichelena Post at 24-5-2011 10:47

sebab itu sudah termaktub dlm 20 perkara yg dimeterai sebelum sabah/sarawak masuk dlm pembentukan malaysia...... di sarawak masih mengamalkannya cuma di sabah saja tiada sudah......

org2 sabah masuk sarawak pun guna passport......

klu pigi malaya...mykad pun tidak kena check klu time ketibaan....
klu berlepas je kena check....

kebanyakan yang anggap orang sabah-sarawak 'tak bertamadun', 'tinggal atas pokok' dsbnya adalah gene ...
alphawolf Post at 25-5-2011 09:10

sapa awek2 tu....si nera af..... sheols sudah out la....

sebenarnye sy nk citer pengalaman sy. sy bukan org sabah sarawak, ada satu waktu dulu sy masuk satu  ...
annehuda Post at 24-5-2011 14:06

penah tengok af...... linda nanuwil, marsha milan londoh, nera, velvet, rich exstrange, lotter, felix(mungkin mix).... tu la segelintir suku kaum kadazan-dusun....

adam af2 tu pula dr suku kaum bajau.....salma mentor, mas af2 pula suku kaum pantai timur sabah (sandakan, tawau, lahad datu etc....).....

Follow Us
penah tengok af...... linda nanuwil, marsha milan londoh, nera, velvet, rich exstrange, lotter ...
devilito Post at 25-5-2011 10:10

tetiba rasa segan sgt sbb nama2 yg disebutkan tu chantek2 n hensem2 orgnye....

...dan juga beberapa kawan aku masa belajar dulu....

org tuh wat lawak bodo je tuh.....

org yg ckp camtu ialah org yg katak bwh tempurung..diorg takde google..

salah kan RTM yang selalu tayang dokumentari pasal orang kadazan etc yang duduk rumah panjang..jahit manik buat perhiasan..
eh tapi orang sabah sarawak kat johor memang suka jahit manik ngn cari ulat sagu.. tahun bila tah, ada siar di tv3 suku.. x ingat..
diorang (mereka) kat johor siap ada pasar pagi jual makan asasi masyarakat sabah, s'wak.

kawan aku yang study kat sarawak cakap.. orang sana lagi kuat semangat kenegerian.. berpuak-puak macam orang kelantan, tengganu. dia la yg cakap..

kebanyakan yang anggap orang sabah-sarawak 'tak bertamadun', 'tinggal atas pokok' dsbnya adalah gene ...
alphawolf Post at 25-5-2011 09:10

x salah pun anggapan ko tu

Reply 51# chiro

sy x nafikan wujud semangat kenegerian d kalangan org sabah/sarawak ketika berada d semenanjung,salah satu sbb knpa benda camtu jadi sbb diorang nak jaga org senegeri dari dibuli bila kat tempat asing..x salahkan dorang jg kalau buat mcm tu,rasanya situasi mcm ni slalu t'jadi..individu2 yg datang dr satu tempat yg sama akan menjadi spt 1 keluarga kalau dah tinggal kat tempat asing w/pun baru 1st time jumpa..

saya suka sipadan island..hehehe..

tetiba rasa segan sgt sbb nama2 yg disebutkan tu chantek2 n hensem2 orgnye....
annehuda Post at 25-5-2011 10:51

uols kena berbangga bebbb......

naimareim Post at 26-5-2011 02:00

sipadan island utk org2 diving je...... pulau2 lain spt p. manukan, p. sapi lagi best apa...... p. tiga bole mandi lumpur lagi....

Post Last Edit by siputsedut at 26-5-2011 08:58

saya orang kelantan...hairan la kenapa orang fikir orang2 di timur malaysia tinggal atas pokok? mmg ade certain area sangat tebal hutannya..atau bersih pantai nya..tp tempat2 mcm tuh of course la reserved utk pelancongan..takkan nk tarah semua bukit dan hutan yang ada sbb nk bina bangunan tinggi2 kot...

ni low class minded la

kan kata tak sekolah kan sentap lak...ini mmg ignorant...

tp tabahlah...saya orang kelantan pon selalu kena hina..siap buat slogan lagi "kelantan mundur 2014" tah pape..bangga sangat jadik anak bandar..reban ayam pon tak pernah jumpa...kambing pon tak pernah sentuh...padi pon tak pernah nampak.. sedangkan orang2 kampung cam saya...dah menikmati jalan2 kat mall yang diorang dok bangga banggakan...dapat rasa naik kapal terbang cam diorang..apa benda yang diorang buat kat kl saya tak nikmati lagi? sedangkan diorang tak pernah rasa pon apa yang saya rasa kat kampung so..siapa yang rugi? takyah kecit ati ye kawan2 dengan orang2 yang minda tak pernah keluar dari bawah tempurung tu

naimareim Post at 26-5-2011 02:00

saya nak pergi sipadan tp asik tak dapat tiket murah

sebenarnye sy nk citer pengalaman sy. sy bukan org sabah sarawak, ada satu waktu dulu sy masuk satu  ...
annehuda Post at 24-5-2011 14:06

orang dusun rupa nya cantik2

orang dusun rupa nya cantik2
siputsedut Post at 26-5-2011 08:55

ioolsss segan uollsss..... i ni rupe biasa2 je.