CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: weta_studio

Bang..takde duit kecik ke?

Reply  faizulct

Aku penah tanya kat kedai mamak, kedai cina & kedai India. Diorg kata ada servis ...
tungkai Post at 12-5-2011 09:40

ni yg macam pickup yg tergolek kat hiway yg bawak duit sen sampai 70 ribu tu ke

Reply 81# jfq

Ntah..malas aku nak pegi tanya. Biasa diorg naik van atau motor. Mostly yenna yg buat keje camtu

me kalau kena macam ni, me kluarkan segala isi pewot dompet tunjuk kat dia yang me memang tader duit kecik.
sengeh depa ...

Reply 7# tungkai
Heheheh !! betul la kan.. lain kali harga barang letak la genap terus,,takde la susah payah nak kira ke ape kan??? nak kasik balance pon senang..

Reply  lasagnaklcc

ha yang ni aku pernah kena. memang aku hangin. nak gaduh je dengan akak jual  ...
masterudeng82 Post at 11-5-2011 10:49

hmm... sama mcm aku pernah buat.

tp bukan melayu je yg camtu... cina pon buat. klu tgk muka dorg lagi la, mcm org mintak utang.
mamak pon mengada2.... lam kedai tu punya la ramai org, sentiasa kuar msuk, boleh takde duit kecik.

pendek kata, dorg mmg nak senang keje je....

pernah jugak dlm satu jam ice kene due kali.

1. kat kedai kain, brg yg mak pesan tu rege die RM35.00. ice bagi la not 50 tp die mintak duit kecik. sdgkan ice tgk dpn die punya la bnyk duit. mcm2 not ade. die mintak duit kcik ngan ice. ice bgtau takde, ice tunjuk la not lain seratus je ade. korg tau ape die jawab, "takpe la klu gitu.... tak payah beli laa." ade ke patut????

ice klu ko taknak jual, aku lagi hingin nak beli laaa....!!! mmg dapat cisss la mamak tu. (dlm ati ice kate, balik penang laaa!!!)

2. pastu ice pegi mydin (kat kg.) beli barang 42.80. ice bayar guna seratus tu. sbb 50 tadi dh pass kat adik  kat situ pon die mintak duit kecik. serius ice kate, slma ni beli barang kat mydin ke giant ke, ice tak pernah dimintak duit kecik. kali ni, mmg ice sound arr.... "ko nak ke tak nak duit ni, klu taknak panggil manager ko jumpe aku skrg, duit dlm cash machine tu ko nak simpan utk sape? tak mati aku klu aku letak balik ..

Rate

1

kakakaka aku penah hadapi benda ni.. tapi lawan tetap lawan

Follow Us
Aku tak suka bila nak beli tiket LRT pastu org kaunter tu byk songeh, taknak accept 50rm. Apehal ko jual tiket takde duit kecik? Bukan jual kereta bro.

ni aku nak crita plak... aku pg tandas awam..nak kencing..masuk 30sen... aku ulur lah rm10..dia x da duit kcik..suh aku tuka kat cafe..aku pun x pa lah..aku pg cafe mintak nak tuka sggt2..dia kata x da.. aku panas..aku pg blkg tolet 2 aku kencing je blkg tandas 2..

Reply 17# Mizlyn

betul gak kan...cam tt kata kat cafe tu kot2 tokeh dah kutip smua duit dia pgg....so tggl sikit je duit kecik msti le cashier tnye da duit kecik ke idak? klu dh nak beli setin minuman rege singgit doplohsen hulur rm50/rm100 apekeheinye? ce komer ambik 5 tin terus..msti dia xkan tnye ada duit kecik ke idak......

Miz setuju dgn pendapat Fcl29... kena la beringat2... kira kena pk..kita nak beli barang tu ka ...
Mizlyn Post at 13-5-2011 13:50

tu la....sndiri yg tak beringat pstu sndiri hangin....dorg tnye je ada duit kck ke idak....klu xde dorg bg le baki klu mmg dorg ada duit tukar kan......klu sorg beli brg rege rm1 byr guna rm50/rm100...klu 10 org jenuh la tokeh tu nak nukor duit. for me its not a big deal....klu xde sy ckp mmg xde smbil senyum...kan senyum tu sedekah.....xde timbul isi peniaga melayu tak hape2 duit tukar pon xde

sy penah haus sgt kat gerai tu air mineral rm1...duit rm100 je yg tggl sbb x perasan duit kck dh habis......sy ambik keropok/gula2 dll dlm anggaran rm10...then sy sedekah kat budak2 yg main berdekatan...x miskin pon buat cmtu.

Rate

1

Reply 1# weta_studio

duit kecik semua toke sapu laaaaaaa

pengalaman aku sebagai pembeli mmg lah menyampah klo jadik camnie...
and klo dorg siap suh kita yg tukar tu pun kira melampau..
and plg teruk aku kena.. dia cakap.. kami takde duit keciklah pastu dia terus buat muka and buat tak layan....
aku pun terus lah letak balik...

dari pndangan dia tu aku igt dia mesti pikir aku sengaja nk bg duit besar and that why dia camtu tp mmg aku bukan sengaja sbb aku pun peniaga juga dulu so aku tau per situasinya...

setiap peniaga mmg memerlukan duit tukar or duit syiling or float money...
peniaga yg baik akan berpikir camnie..
dulu waktu aku meniaga setiap hari aku akan tukar rm200 duit syiling dan
mlm sebelumnya aku akan prepare rm100 duit tukar (rm1, rm5 dan rm10) untuk float money.
and sewaktu meniaga bila memulangkan duit baki tu mesti kena buat dengan betul..
cth kita nk pulangkan rm25.. klo duit rm5 byk guna duit tu, klo tak guna je cam biasa..
tp ada juga cashier bongok, duit baki rm30, dia bagi duit singgit2, jadi bila smpi turn org lain habislah duit kecik tuekan?
dan dulu aku waktu krisis duit tukar, aku smpi guna duit syiling cth baki rm6 = rm5 sekeping dan syiling rm1 sbb aku nk hadkan duit rm1 yg makin berkurangan...

tp ada juga situasi pembeli bodoh...
dia ada duit rm100 beli air harga rm1.20 pastu bayar... dgn kata lain dorg nak tukar duit sebnarnya...jadi sengaja bayar guna duit besar... aku byk kali jumpa camnie.. bila pikir balik tak logik utk ko beli teh ais guna rm100 sekeping... so selalunya aku kata takyah bayar je.. so dia pun hangin sbb tak dapat tukar duit n aku dpt sedekah air sebungkus..
sbb dorg mmg igt kedai makan tmpt tukar duit kot? len kali apa tak bayar pakai cek je klo beli teh ais...

haha

Rate

1

tu la....sndiri yg tak beringat pstu sndiri hangin....dorg tnye je ada duit kck ke idak....klu ...
220796 Post at 13-5-2011 22:30

betul.. saya sgt setuju... inilah melayu yg sepatutnya penuh dgn budi bahasa dan memikirkan tentang org lain, bertolak ansur dan bersopan... bukan mati pun bagi duit kecik... and klo takde duit kecik pun bukan mati pun bagi sedekah 2,3 ringgit...
for me its not malay who done that most of the time im counter with ch***se people who want to change their BIG money and M**ak yg selalu kata takde duit kecik... baru buka bistro dah belagak, apa tak letak signage kad kredit je senang aku nak swipe bila makan roti canai... duhh

Reply 85# ice98

ganas juga ko ice.. tp memang pun kena cakap mcm tu.. nak meniaga buat lah cara nak meniaga.. duit kecik mesti ada untuk pertukaran.. kalau takde duit kecik, baik meniaga perabot ka yang besar2.. sah2 tak guna duit kecik kan.. ni takat meniaga pasar malam pun takde duit kecik.. haru!!

len kali kita guna sistem barter jela...
beli nasi lemak singgit tukar denganr air kotak

or makan rm5 tukar dgn prepaid sekeping hahhaa

tp ada juga situasi pembeli bodoh...
dia ada duit rm100 beli air harga rm1.20 pastu bayar... dgn kata lain dorg nak tukar duit sebnarnya...jadi sengaja bayar guna duit besar... aku byk kali jumpa camnie.. bila pikir balik tak logik utk ko beli teh ais guna rm100 sekeping... so selalunya aku kata takyah bayar je.. so dia pun hangin sbb tak dapat tukar duit n aku dpt sedekah air sebungkus..
sbb dorg mmg igt kedai makan tmpt tukar duit kot? len kali apa tak bayar pakai cek je klo beli teh ais...
surfinv Post at 14-5-2011 07:12

ni sy stuju....hahaha! ada gak forumer yg komen cmtu kan kat sini kan .....beli teh ais rm1.20n naik bas rm1.50 hulur rm50/100. nape x swipe cc or bg cek je trs? kene ujung bulan kat smua org hulur duit besar.....ni hangin x tentu pasal. klu beli lebih dr rm5 msti x jd isu kan.....sbb tokeh kedai xleh nak sedekah byk sgt.....

len kali kita guna sistem barter jela...
beli nasi lemak singgit tukar denganr air kotak

or maka ...
surfinv Post at 14-5-2011 09:50 AM

kalau boleh...kekekeke

teringat balik masa zaman aku keje McD dulu,,,,,Store baru bukak.....Mamat tu beli hanya McEgg dan Kopi ....hulur duit RM1000 ( masa tu Not seribu ni masih ada lagi...)...rega belian tak sampai RM4.00....bygkan...RM1000 tuhhhhhhhhhhhhhh...

dia hangen satu badan bila dibgtahu takder duit pecah.....kalau ada pun bahyer kan tukar dgn not sebesar tu,,,,pelesu kalu...fuhhhhhhhhhhh..menjawab..

[e tak kata dgn dia je medang, encik tunggu saya pecahy tabung jap yer pastu nak kira duit sen2 lagi....
hahaha

tu sumer kisah2 dol org2 tertentu huhu

kan ke klo kita nk naik bas pun dah tulis kat situ, sila sediakan duit secukupnya...
dan sy seru pada org ramai jadilah bangsa yg bertamadun...

seperti, klo membeli tu cuba bagi bayaran tu dgn the exact price dgn cara ini, ia akan membantu sumer org jadik senang kan dan kita akan jadik leboh bertanggungjawab
seperti kita dpt mengawal perbelanjaan.
ni bila balik umah je baru nk pikir, apa yg aku beli tadi ekk? tadi ada rm50 skrg dah pecah tinggal berapa jer... hmm
kan ke payah...
bukan susah pun semua tu tak mati pun klo jadi org yg bertanggungjawab..

cth plg simple.. klo mat saleh makan mcd , dia sendiri akan bangun dan buang sendiri sampah2 dia.. tujuannya ialah suapaya org lain boleh guna meja tu balik dgn cepat
dan menyenangkan semua org...
klo kita haram... n bila time kita pulak nak cari meja bila penuh, tau pulak maki hamun pekerja mcd tu kata lembablah nk kemas meja pun lambat... bersepahlah apa lah tak gitu medang hahaha?

Rate

1

Hmm...aku keje dengan gov agency, deal dengan duit. Sudah polisi kami tak boleh simpan satu sen pun duit setiap hari, semua collection kena masukkan ke bank pada hari yang sama. Tapi selalu jugak aku kena maki dengan customer sebab takde duit kecik pagi2 esp awal pagi. Aku nak explain yang kami tak boleh simpan duit walau satu sen pun at the end of the day. Dan memang polisi juga kami tak boleh bawak duit sendiri masuk ofis (maksudnya tak boleh dulukan duit sendiri etc sebab cash keluar masuk kena direkodkan segera) So macamana kalau korang dalam situasi aku?

Rate

1