CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: azieokie

Financial Sector Talent Enrichment Programme (FSTEP)

Reply 6# epal_ijau

FSTEP ni pada pendapat aku mmg deal ngan BNM tp dia brainchild dari tan sri zetty akhtar..focused kepada financial yang akan diserap masuk ke dalam bank/insuransyang GP200 tu mcm lebih pada skim kemahiran untuk kerjaya..sbb yg dapat ni akhirnya xsemestinya akan serap keje bank shj..

just my two cents

Kalau dah masuk program ini akan kena ikatan kontrak selama setahun dan setahun lagi jika diserapkan ...
zaidi_jb Post at 4-2-2011 10:49

aha..klau nk brenti sekerat jln nnt kena byr RM45,000 sbg penalti..hrp2 sy dpt bertahan walau apa pon..insyaallah

alang2 dh terjmpa senior fstep..nk gak tnya pengalaman spjg training..kena wat assignmnt mcm kt uni ka..apa ka..hehe

Reply  epal_ijau

FSTEP ni pada pendapat aku mmg deal ngan BNM tp dia brainchild dari tan sri z ...
beyou Post at 4-2-2011 15:46

apa yg sy tau laa kan..fstep nih pon x menjamin yg kita akn dpt job yg ditawarkan..dia akan ad penilaian pas abih program..

klau nasib baik, insyaallah dpt laa job 2..

Reply  epal_ijau

FSTEP ni pada pendapat aku mmg deal ngan BNM tp dia brainchild dari tan sri z ...
beyou Post at 4-2-2011 15:46

Yup. FSTEP ni memang idea asal Tan Sri Zeti sebab katanya bank2 kekurangan tenaga pakar yg terlatih. Program yang lg satu tu hanya sebagai satu tanggungjawab sosial dan ihsan Bank Negara dalam memastikan graduan yg terkini lebih berketrampilan dan berkhemahiran khususnya dalam komunikasi.

Post Last Edit by zaidi_jb at 4-2-2011 18:31
apa yg sy tau laa kan..fstep nih pon x menjamin yg kita akn dpt job yg ditawarkan..dia aka ...
azieokie Post at 4-2-2011 16:00

Bergantung juga pada rezeki, kalau tempat saudara menjalani latihan praktikal tuh suka pada prestasi saudara, maka mungkin akan diserap. Masa saya dulu, maklumlah batch pertama, jadi macam pilot project, kalau bank2 nak serap kami, mereka kena bayar balik sejumlah wang kepada BNM balik jika nak serap kami. Masa tu pula ekonomi agak gawat, jadi bank2 mencari pelbagai alasan tak nak serap, ye lah, lebih baik mereka serap management trainee mereka yg betul 2 dah mereka train, x perlu bayar balik, kalau macam FSTEP ni mereka akan bayar balik. Jadi, mereka mewujudkan pelbagai alasan tak nak serap, termasuklah katanya graduan FSTEP ni tak fasih BI lah, dll, padahal alasan sahaja. Tapi ramai rakan2 saya yg kena serap, rata2nya yang telah jalani latihan di RHB Bank. Kalau macam di Maybank, CIMB dll, janganlah harap nak diserap dekat sana. Mereka pandang sebelah mata graduan tempatan ni dengan alasan English tak fluent. Padahal saya rasa kebanyakan kami ok jer English. Cuma ada beberapa orang sahaja yg diserap. Kalau rasa2 nak kerja di Maybank, CIMB dll, lebih baik mohon terus dengan bank tersebut, tak perlu masuk melalui program FSTEP ini.

Walau bagaimanapun, batch2 terkini ini pula, sistem telah berubah di mana bank2/ insuran/ takaful diberi peluang memilih sendiri bakal staf mereka dengan menjalani program di FSTEP jadi dengan sistem ini, kebanyakan graduan FSTEP akan mendapat kerja lebih cerah bila awal2 lagi bank dah cop mereka.

Post Last Edit by zaidi_jb at 4-2-2011 18:45
aha..klau nk brenti sekerat jln nnt kena byr RM45,000 sbg penalti..hrp2 sy dpt bertahan wala ...
azieokie Post at 4-2-2011 15:57

FSTEP memang best. Saudara pasti akan mengingati kenangan sepanjang berada di sini. Semasa saya di FSTEP dulu, enam bulan pertama, kami menjalani latihan dalam kelas di Menara Takaful di Jalan Sultan Sulaiman dalam pelbagai bidang iaitu Bank konvensional, Islam, takaful, insuran dan pelaburan. Di samping ada juga kelas Toastmaster, Komunikasi dan Pembangunan Diri.

Enam bulan kedua pula, menjalani latihan industri di bank2 terpilih. Semasa latihan ini, FSTEP akan panggil calon untuk jalani Outward Bound di Lumut secara berkumpulan mengikut peringkat demi peringkat selama 10 hari. Wah, tu yang sangat,sangat,sangat best. Biasanya program Outward Bound ini, hanya organisasi2 besar sahaja yang anjurkan sebab mahal antaranya TNB, Petronas (sebulan Outward Bound di sana dan programnya lebih mencabar antaranya kalau kami di FSTEP akan ada slot Solo Camping selama 1 malam sahaja, tetapi kalau TNB / petronas ni, selama 3 hari, 3 malam, sampai ada yang dah mesra dengan monyet dan beruk dalam hutan. Biasanya kami hanya diletakkan di kawasan dekat perumahan staf Outward Bound sahaja, kalau yang TNB dll akan diletakkan di Hutan Simpan Teluk Murok yang agak keras sedikit. Nak2 dekat air terjun. Kalau rezeki saudara merasa OB di sini, memang best. Maklumlah kerja kat TNB dan Petronas banyak cabaran, jadi mestilah tahan cabaran) dan juga latihan untuk PTD (masa DPA) pun dibuat di sini.

Lepas kelas (pertengahan tahun) akan ada Peperiksaan. Jadi cubalah jawab yang terbaik. Sekian.

Follow Us
Reply 12# zaidi_jb

yes...totaly 100 percent pe yg zaidi _jb ckp tue....tp yg penting........dekat kelas insurans...memang best.......rindu ngn en .syuk ngn sorang lg luper le....sape ye....zaidi....

uhhh.. dapat interview FSTEP khamis ni..
any suggestion ape perlu aku buat??

p/s: takde basic financial..sbb nak try so aku amik..aku cume ada basic architecture je..

Reply 14# beyou

waktu ak dulu...dorang akan bg test bi....pas tue br interview...tue dulu ar...waktu first batch...la nie...x tau ar...mybe bank2 yg nk hire ko akan interview ko kot...

Reply 13# hippo_gurl

alamak, saya pun luper, yg rambut panjang2 tuh.

Reply 14# beyou

Saya dulu lagilah, bukan ada basic langsung dalam Banking, degree dalam Mass Comm. Boleh jer lepas. Cuba je, mana tahu rezeki.

Reply 15# hippo_gurl

Saya kenal awak tak? PM saya kalau boleh. Huhuhu.

Reply 18# zaidi_jb

hahah..ye ler tue kot....la nie kau x keje banking kan...sbb penah baca post ko dulu.....

Reply  zaidi_jb

hahah..ye ler tue kot....la nie kau x keje banking kan...sbb penah baca po ...
hippo_gurl Post at 7-2-2011 13:20

agak2 ape soalan dalam interview tu??kene study baca ape2 dulu ke??

Reply 17# zaidi_jb

mass com..kot ada related ke ngan financial?? risau agaknye dia akan tanye ape nnt dlm interview

pegi je beyou.......mana tau rezeki....sbb korang mybe keen interview ngn hr bank@incurans company....

haru...{:2_77:}
aku tgh study pasal financial.. tgk pon dah
cane la ni nak jwb.. huhuhuh..

katenye ada buat essay bi ek?
ape stage2 yg lain?? selain dari yg dia suruh sy bawa beberapa dokumen ni..

adakah kita berpotensi mendapat kerja after masuk fstep ni??

sorry la kalau aku byk tanya.. sbb risau plak.. da la xde kene mengena..nasib arr kalau ada rezeki..

pegi je beyou.......mana tau rezeki....sbb korang mybe keen interview ngn hr bank@incurans company.. ...
hippo_gurl Post at 7-2-2011 23:07

insya allah

FSTEP memang best. Saudara pasti akan mengingati kenangan sepanjang berada di sini. Semasa saya  ...
zaidi_jb Post at 4-2-2011 18:43

Sepanjang klas tuh ad kasi assgnmnt x? sbb klau bleh sy nk usung buku2 sket bwk ke KL..maklum laa..sy nih duk kg nun d utara..x sabar nya nk p..bnyi mcm seronok ja outbound training 2..agak2nya mcm PLKN x? wahh..teringat zmn2 PLKN masa muda-mudi dl..

dr segi pemakaian..spjg klas kena pkai ksut bertutup jugak ka? bkn apa..tkut nk kena bwk spare laa plak sbb sy ad spsg ja pun..
aha..lg 1..klau dr star lrt msjid jamek, jauh x klau nk jln kaki ke darul takaful? sbb sy akn guna star lrt ampang..

uhhh.. dapat interview FSTEP khamis ni..
any suggestion ape perlu aku buat??

p/s: takde  ...
beyou Post at 7-2-2011 11:01

aha..gud luck laa eh..
sy pon xdak laa prepare sgt mcm nk study smpai juling ka..apa ka..
soalan time sy interview arituh x menjurus pd financial semata2..

lbh kpd nk tau psal personaliti, minat n kebaikan. keburukan n sewaktu dgnnya..jwb pon relax2 ja..
study laa sket psal program fstep nih..sbb dia nk tau apa yg kita phm psl prog nih..

hrp2 bleh membantu