CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aleem

Segalanya Tentang PTPTN - Dokumen Ujrah 1% kene submit 90 hari

Reply 13# mia_5510

yup tul..gi jek..aku pun bru jek pi court 2 mgu lps..kt mahkamah KL tu..nnti dia tya setuju ke tk ngn saman yg dapat tu..ckp jek lah setuju..dh kita bhutang...sape suh tk bayo..then, kt luar tu jumpa lawyer, then pastu kena bincang2 ngn PTPTN sama ada nk bayar bape lak..

aku ni bayo nye culas..kdg2 bayo..pastu senyap aje..memg dh kali htr surat rayuan..kuikui..

so pd adik tt, aku rs, maybe dia tk buat surat rayuan, then tk bayo, then senyap aje..tu yg terus dpt surat court..sbb jarang org akan dpt surat direct terus dr court ni, selalunye, akan dpt surat warning letter dr lawyer dulu...tu pun, akan mengambil ms yg btahun2 gak bru dpt surat court tu...

p/s : TT ke adik TT yg dpt surat ni? mcm ko jek TT oiii hehehe

aku antara batch pioneer. dah 10 tahun x byr dan aku tak bangga pun dgn diri aku yg menangguhkan hutang ni. daku dh tak ingat, maybe br byr dlm 500 jer kot dr 10k. alasan xnak byr sbb sakit hati dgn ptptn yg kenakan charge 4% + dh byr insuran which is kalau mati, hutang burn (insuran byr).
skrg dah insap, nk byr.. tp aku smbung study la pulak skrg ni so takde income utk ku byr pd ptptipu itteww. check kt ptptn takde rekod, nama pun tak blacklist alhamdulillah tp surat tuntut hutang sentiasa smpai kt rumah hinggakan mak aku mintak no akaun nk tlg byrkan tiap bulan.. malu siot!

Salam, aku antara orang yang dah kena blacklist ngan PTPTN. Baru last week dapat surat mengatakan aku xleh keluar dari Malaysia sebab nama dah kena black list kat imigresen. huhuhuhu...

Yang wat aku tension ialah... last year aku dpt surat warning dari PTPTN,kalau aku x bayar, surat saman akan menyusul. Yang mengelabah time tu.. tentu2 lah mak aku kan.. hehehehe.

then kita orang pergi ke pejabat ptptn kat damansara. memandangkan aku ni xde pendapatan tetap dan keje sendiri, so aku ckp aku leh wat bayaran RM50 sebulan. jadi la kan dari x bayo langsung... 1st time g, ok la.. pegawai yg incharge tu siap bg tau lagi jgn panik dan suh aku wat surat rayuan.

2nd time pegi sebab nk hanto surat by hand la konon nye, jumpa ngan kerani kerek mane ntah kat kaunter tu, ckp surat aku x lengkap sebab xde salinan kwsp. kekdah nye aku mane ade kwsp.. keje sendiri kot... business kat rumah je.. bile aku xplain, minah tu tetap suh aku gi call kwsp. xpaham aku.. huh.. dah la sibuk dok gelak2 kat kaunter sambil bergosip... pegawai xde katanya.. kursus! mcm celak* je perangai.. huhuhu

kekdahnye dah wat bayaran bulan2 pun still kena black list ek.. huh!

aku grad taun 2009, tapi xpenah bayar 1sen pon
agak2 kena sampai naik court x?

Reply 80# fly_in_d_sky

samala ngan aku..dh bayor bulan2 tolak gaji tu..dpt surat nak saman bagai..kunun ade balancela..2 thn lepas balance 8k tertunggak..tiba2 tahun lepas dh susut nilai jd 5k tertunggak..yg aku hangin satu badan..kalu betul la ptptn nak ikut surat perjanjian ptptn aku..thn 2011 januari ni dah abis bayor..aku tunggu gaji esok..kalau still potong..AUTA KAREY la si kerani bon***  ptptn tuh..kan dah kena..dia punye explain mcm le aku blajo tahap pmr 8E..

Reply 83# CheMelor

tuler..tapi aku takde blacklist lagila..tak taula in future..

Follow Us
tak paham la ngan ptptn nih...

tahun lepas kite dapat surat amaran yang suh bayar tunggakan tu sebab kite tak bayar ptptn langsung...
esoknya kite terus wat surat mintak tangguh bayar sebab lagi next 2 weeks kite nak lapor diri keje tetap.. hantar pakai courier lagik...

lepas je dapat gaji, kite terus bayar.. tapi ansur2 la..  4bulan kemudian orang ptptn call, cakap kite nyer tunggakan dah habis.. lepas tu dia beritahu lepas nih boleh la bayar 70 hengget sebulan.. [kite nyer tunggakan ada la dalam 1000++ ] tapi kite memang bayar lebih setiap bulan, kecuali bulan sebelas tahun lepas sebab lupa nak bayar..

kemudian, dengar2 lak pasal ujrah tu.. tukar pinjaman dari 3% ke 1%... baru hujung tahun lepas kite isi borang ujrah tu online.. last 2 weeks, my aunt called dari kampung [address ptptn kan kat kampung -ikut address ic].. cakap beliyau terima kad dari ptptn.. kandungan surat tu - kite layak untuk dipertimbangkan untuk diturunkan ke 1%..
then, sabtu lepas... dapat email dari ptptn.. kandungan email tersebut..
Tuan/ Puan, Tuan tidak berjaya ditawarkan pertukaran pinjaman dari (3%) kepada pembiayaan ujrah (1%). Dimaklumkan bahawa permohonan tuan tidak dapat dipertimbangkan atas sebab-sebab berikut:- Status 2 - Anda telah dikenakan tindakan penguatkuasaan/undang-undang oleh PTPTN. Sila buat semakan di laman web ptptn. Sekian terima kasih.

fine.. tak dapat tukar ke 1% tu tak kisah la... yang buat kite hangin satu badan tu.. kenapa status kite masih dikenakan tindakan????????
walhal bayar lebih tiap2 bulan.. now ptptn tinggal 12,800.14..  
kalo ikutkan.. dah bayar ptptn sebanyak 2,065 sejak bulan5 tahun lepas.. tapi kalo tolak dari pinjaman asal, yang dibayar just 1,199.86.. yang 865.14 tu interest ke... tinggi jugak ye..

Reply 85# mamapot

nampak sgt PTPTN x update keje diorg
he3 ....

alah..bagi aku PTPTN ni bullsh*t. malas nak deal lebih, lantak la nama kena blacklist ke, naik mahkamah ke..yg penting ada duit aku bayar je kat diowang sekali banyak, pastu kalau ada apa2 buat la rayuan, pastu tunggu rayuan di terima ke tak. Kalau nak harapkan response dr diowang memang haram. So bayar je la hutang, atas dasar sebab kalau x byr hutang berdosa.

aku memang tak penah byr langsung for the past what...9 years..hahahhaha. Last mth sekali aku bayar 5K and ingat2 sebelum akhir thn ni nak settle yang balance lagi. Malas nak pikir sebab memang salah aku gak tangguh2, tapi rasa lege sebab dpt gak bayar atleast lebih byk dr kenkawan aku yg dah start bayar awal2 dulu..

apa2 hal pun memang menyesal habis amik PTPTN, bukan apa, sebab masa student gila jahill dan associate kan diri dgn riba. Turn out to be memang benda2 mcm ni lebih membawa pada kemudaratan. Mana taknya, memang la dok reduce interest dr 4% to 3% and now to 1%. Tapi ko tgk tak statement dia bila sampai, dah ada siap2 kos pentadbiran ke hapa..dlm RM30 tetiap bulan. Memang makan duit haram betul.

Reply 88# fly_in_d_sky

itula pasal..bab mintak duit cepat je.. bab terlebih bayor nak pulangkan..hazab ya amatts nak dpt balik..anyway today tengok gaji memang still ptptn tu potong lagi..mmg cakap tak serupa bikin la kerani tu..bunga dh abis bayar tinggal pokok je nih..

Reply  fly_in_d_sky

samala ngan aku..dh bayor bulan2 tolak gaji tu..dpt surat nak saman bagai..k ...
mamapot Post at 24-1-2011 11:07 PM

susah ler PTPTN niesetiap kali dpt gaji tolak duit PTPTN dulu
hazab nyer
pd sesapa yg nak pinjam, pk la 100x
dpt duit senang tp nak byr ............. hazab ...

kalau leh PTPTN tu banned ajer org yg x byr langsung
nak clear nama ... byr deposit 10% ke ape ke
dr buang kertas, buang ink printer + buang duit stamp n send pd org yg byr PTPTN setiap bulan

ader utang kt ptptpuuuu nie...
takot nk hapdet...nnt depa kejar smpi lubang cacing...
penah byr laaa dulu dlm 5rat kot...pastu stop...
skrg nie br nk align blk sumer2 utang... smlm check blom BL lg...
mintak2 ptptpu x antar surat saman kat i....

Alah apa susah...bayar je lah...dah nama pun pinjam kan... buat apa nak merungut...

Tapi patut berterima kasih juga kat PTPTN, kalau xde mana ada duit nak bayar yuran pengajian...dengan adanya PTPTN ni kita boleh genggam ijazah, diploma dan seangkatan dengannya...kalau kita boleh bayar duit kereta (loan bank lagi tinggi tau...) kenapa x boleh nak bayar PTPTN yang sebulan hanya 200 je ikut perjanjian.... Bagi peluang orang lain pun nak belajar juga....

Bukan nak sokong PTPTN tapi itulah hakikatnya...bak kata mantan perdana menteri :- Melayu mudah Lupa....  

bab membayor ni..aku takde masalah sangat....lagipun mmg masa ptptn kasi pinjam dolo pun syukur sgt sebab aku mmg guna duit tu secara berhemah sampai sempat wat rolling modal cari keje lepas grad..tapi yg masalah nyer..dah bayar tiap2 bulan tiap2 tahun takde missed bayor walaupun sebulan tu anto surat saman tu yg menjadi masalah..

Dieorg ne macam along ek..bila sangkut cam ke tua bayar balik...ade tak forummer sini settle suda loan-ptpnipu nie

nak tny korang

sosi de dpt surat tawarn dr ptiputipu ni... tawarn ujrah tuh ckp anda berjaya la dpt turun ke 1% tuh

tp de kwn ckp tuh semua tipu jerk sbb nak dptkn update status kita

skrg ni sosi tgh buntu nak update data ke x utk dptkn ujrah tuh

kalau x dpt rugi plak sbb hutang mmg byk

tp alamat yg dia anta surat tuh mmg betui dah

name aku da ken blacklist..
aku byr la jugak 150..tp bkn tiap bln..
cm hanjj btl la ptptn nih...
...
zuriey Post at 20-1-2011 12:26

kira ok lagi 5k.....aku lagi 30k......dah blacklisted pun.....skang byr bulan2 150.....bila cek baki x berganjak2....itu kira sedekah kat ptptpuuuuu la......:@ ....aku tepon kalo nak clear nama dia kata suh byr half atau lumsum......tunggu jerlah kalo dpt rezeki terpijak ....

Reply 96# sosimple

jangan percaya kawan anda, isi dan terus hantar dengan kadar segera, sebab sah laku dalam tempoh sebulan dari tarikh tawaran tersebut. Memang dia akan kurangkan ke 1%, tetapi selagi belum dapat surat yang telah ditandatangani (kontrak baru) hanya bayar macam biasa nanti PTPTN akan selaraskan akaun. Moral, jangan dengar khabar angin. Lebih baik bertanya terus pada PTPTN langsung. Kalau PTPTN nak dapatkan maklumat pun, kita tak boleh berbuat apa2 sebab memang kita dah berhutang, jadi jawapannya bayar sahaja, jika tidak tergantung roh kita jika kita mati nanti. Wallahualam

PTPTN oh PTPTN... kes aku nak mohon 1% caj pun cam2 keje nak  kena wat.. minta sain sana sini.. pastu nak mati setem lg... pastu nak pos lg..  ish.ish.ish....  x dpt kurang lg xtau la...

ermm aku pon baru tau yg ujrah 1% tuh perangkap yg maha hina oleh PTPTN... cara dorg nak perangkap mereka yg xbayor dengan kene gak bayor melalui ptongan gaji kann..

masalhnye adalah adakah kadar yg akan dipotong tetiap bulan tuh akan berganda?? ye la kalo bayar ikut kemampuan skrg xder la rase berat sgt...

biler da wat cam neh tentu akan terase...kalo dilploma let say kene bayar rm150.00 degree plak kene bayar rm160.00 so jumlah RM310.00 adehhhh~~~