CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sobsob

Aku Nak Bersalin C-Sect, Somi Lak Suh Bersalin Normal.. Uang Menjadi Puncanya..

Close [Copy link]
tt sibuk merancang nak beranak C section dah mengandung ker belum? kasi pregnent dulu la ek
dewi Post at 18-1-2011 09:36

belum pregnant. sebab ini perkara serius so aku kene plan dulu - aku sedar ajal maut rezeki ni di tangan Allah tapi sebagai manusia xsalah rasenye aku rancang..

c sect ni, tetap mcm anak dara compare branak normal agak loose pastu..(1 st wife dulu)..2nd wife pas c-sect ttp mcm dulu woohoooo..

Reply 115# sobsob

Another thing sobsob, kalau bersalin normal with epidural, masih lagi kita boleh nengok anak terus lepas dia keluar tuh. Masa 'crowning' (nampak umbun2) doktor ambik tangan saya suruh rasa kepala baby. Memang strange feeling lah, but memorable experience. Masa baby keluar doktor terus kasi saya pegang, memang terharu sangat la, air mata berjurai2 masa tuh. Kalau ceaser mana nak ada gitu, pasal tak sedar, bila sedar je baby ada kat cot sebelah, nak pegang pun mungkin tak kuat pasal jahitan ceaser tu.

Reply 122# katak_ensem

Sorry to say lah, you don't sound smart.Not all vaginal delivery, vagina tu jadi longgar kay. Kalau pompuan tu jaga elok2 that is. Buat senaman kegel, tunggu 5-6 minggu minimum lepas bersalin baru bersetubuh, biar betul2 sembuh. Saya tak pantang, tp ini memang jaga, saya tunggu genap 100 hari baru husband leh dekat. First anak no problem, insyaallah balik normal. Second pun insyaallah boleh. Lain kalau dah 3-4 kali beranak of course la tak boleh, tp masih lagi boleh di control kalau buat senaman kegel.

Buat kegel my dear ladies bukan hanya untuk suami je, tapi untuk hari tua.

Reply  sobsob

kenapa tak nak bersalin normal....kalau private pun tetap sakit....
noor2 Post at 20-1-2011 19:06

It is all in the mind actually....people have this misconception....kalau di hospital private...the "tools" yang digunakan semua yang canggih2.......

It is all in the mind actually....people have this misconception....kalau di hospital private... ...
braincell Post at 21-1-2011 07:34

bagi yang mampu bersalin normal tu...lebih baik ikut cara normal..ngeri bila ingat pengalaman bersalin C ni...noor juga tak pernah bersalin di hospital Gov dan bersalin C...dan noor juga jenis penakut...tapi sebab memang tak boleh bersalin secara normal..

Follow Us
TT, take one step at a time.  First sekali, TT dah bosan dgn hubby yg asyik Astro fasal keperitan hi ...
AnitaSabrina Post at 19-1-2011 21:05

agree with anita especially on delivery c-sect

tidak seindah khabar dari rupa sebenarnya

if you can opt for normal, better opt for normal.....coz sakitnya kejap, pastu dah boleh happy2.....ketakutan bersalin nih sebenarnya perkara normal bagi setiap wanita.... dulu tengok gambar bersalin je akak dah menangis2 stress giler sampai suami naik risau, kes takut sangat!

kak hemo sendiri 3 x c-sect, bukan pilihan ya...terpaksa, baby ku besar2 ikut genes father dorang...so memang kalo nak tunggu beranak normal, ada kemungkinan mati bersalin kut coz my pelvic bones sgt rapat (nih doc ckp, ntah apa tah dia ada explain lain gak tapi time tu daku tak kisah nak dengar, janji keluarkan je baby cepat2).....

complications waktu melahirkan nih sebenarnya semua mengikut susunan Allah; normal or c-sect if disusunNya - some experience bersalin ni macam buang air besar je, some rasa siksa no matter how high-tech manusia ada sekalipun....

c-sect or normal, the moment you see your baby, hilang semua sakit....c-sect pun bertarung nyawa jugak n high risk.  I was put under ICU for 4 days after my 2nd delivery - c-sect, bertarung nyawa jugak tu....something i dont want to experience anymore!  But i got no choice, my third baby confirm le kena tarah perut jugak cuma Alhamdulillah the third ones was the fastest, the easiest for me.

cuma bezanya bersalin normal ni cepat sembuhnya, lepas beranak dah boleh jenjalan mcm normal......whereas c-sect nih terkedek2 le gak nak berjalan normal, tu belum campur incident yang kak hemo tengok on other patients;  jahitan terbukak, jahitan takmo baik2, bernanah kena dressing hari-hari!!!....belum campur lagi bab nak kempiskan perut, belum campur lagi bab nak make sure jahitan tu kuat, tiada jangkitan dalaman, etc......byk citernya....

not to scare you, but to tell you c-sect ni pun bukan kerja mudah.....all gynaes will recommend normal delivery if we dont have complications sbb itu yang paling natural, less risks.  Pastu tak dpt beranak byk2....the most children you can have is 3-5 depending on one's body, kak hemo sendiri dibenarkan 4 orang shj......i came across a kakak yang dibenarkan utk have 5 children, all c-sect! tak tahulah camner dia jaga sampai boleh c-sect 5 times, maybe teknik c-sect tu kot...

so, untuk TT, kak emo sarankan.....get pregnant first, enjoy the pregnancy, do a lot of readings and then later baru ask your feelings again and  discuss with gynae and husband..

Rate

1

Ermmm....manusia nie memang fitrah suka lari dr kesakitan, kesengsaraan
tapi kalo kita suka mengundang "kesengsaraan" sebelumnya ianya datang
nie bukan firtah manusia namanya....ini negatip thinking

so TT....just enjoy ur time wt hubby, patutnya utk masa sekarang u kena lebih
berfikir utk merapatkan jurang filosopi idup antara ko dan hubby bukan CREATE another one
ko dah kenal hubby itu idupnya susah, ko kena ajar dia cemana nak let go the feeling of scarcity
ramai org2 yg ada kehidupan dhaif sebelum ini deleveloped such thinking in their life
so ko kena belajar cemana nak tackle fundamental problem between u and him
ni masalah asas antara ko dgn dia pun tak selesai....ko nak carik bala berangan/bergaduh
sebab nak bersalin c-set and what not....huhuhuhu

btw tahu tak awak, soal rezeki, anak semua nie...kita ada rezeki memasing
dengan perbuatan awak mengengkari suami dgn alasan berduit, byk simpanan segala
bukan jaminan utk awak mendapatkan kelahiran yg seperti yg awak rancangkan...
bukan sikit, pompuan susah bersalin sebab derhaka pd somi....benda yg dirancang semua bersepai ditengah jalan
so my nasihat, cuba berdamai dgn somi terlebih dahulu...
nikmati pengalaman yg ada sekarang....ambik masa utk bersembang dgn somi dan paham dia

lahir normal ka, c-sect ka....mana2 laaa....try to make the best experience out of it
some women are blessed wt easy pregnancy thru out 3 trimester...and some are not
so for me, my stand is simple....just enjoy the experience given, anggaplah we are lucky to have that opportunity
kekadang bila kita letak byk sangat syarat utk membuktikan kita BETUL...suami SALAH
akhirnya takde sapa pun yg menang....kalo dah rezeki ko nak bersalin normal, by all means....u will have it
kalau tak??....takkan sampai nak menjahanamkan diri sendiri sebab tak jadi wanita sejati
melahirkan anak secara semulajadi....hohoho
sama gaklah dgn org yg kepingin sangat nak c-sect....kalo tuhan kata ko tak sempat nak bersect-sect
terberanak dlm kete...haaa, nak jawab apa?....so doakan yg terbaik saja utk u dan baby
bagaimana-bagaimana .....buatlah persediaan sebab ada benda yg diluar kawalan kita
supaya kita belajar utk jadi lebih humble...

my 2 cents di pagi jumaat....

Rate

1

emm..pendapat aku..beranakla normal..tak der sorang perempuan pun tak penakut..tp itu satu kelebihan kita seorang perempuan yang tidak ada pada lelaki.Kalau kamu tahu kelebihan melahirkan anak dengan normal..kamu akan menangis menyesal kerana opperated...percayalah..terlalu byk hikmah dan kenikmatan yang harus kamu tahu dan pelajari..dan pendapat aku..suami kamu bagus dan cukup sayang pada kamu..hy kamu tak nampak..sbb kamu rasa kamu mampu berdiri sendiri.bertuahnya kamu kerana punyai suami yg tidak lupa asal dia..dan menyayangi kamu..hy suami yang kata "OK..opperated jer"...itu adalah golongan ..ada aku kisah?...

sekian.

Reply 118# sobsob

try gi kelas ante natal, lamaze clas dgn suami  Insyallah fears tu kurang sket, bile kita dah paham dgn proses2 kelahiran tu...selain tu banyakkan berdoa semoga dipermudahkan..kita hanya merancang..tapi menda2 mcm ni di luar kemampuan kita

my fren pernah kerja dgn cord blood bank masa tu dia single lagi..dia kena ambik darah dari cord sebaik saja baby lahir, so everytime customer nak bersalin dia kena ada kat labour room tu gak, so kiranya kerja dia terpaksa tgk org bersalin life  sokmo

dia ckp kalau dia bersalin nanti let it be normal, pasal apa dia takut tgk yg kes c-zer ni, dr buat incision kecil jek, pas tu ade dua tiga org duk tarik buka tpt tu , mengalahkan nak buka durian, baru dok boleh seluk ambik baby..ngeri katanya..tuan punya badan tak nampak semua

Reply 116# sobsob

biarla nak mengada2 pg private pon... bukan beranak hari2... muahahah.... aku sokong je demi keselesaan n emosi... tapi yang c sect tu aku lagi ngeri banding besalin normal..

yang bab2 duit, kena bincang molek woo.. aku pon pjj ngan somi... kerap gak gadoh ni nak masuk ank kedua.. tapi bila diskas baik2 n kita terangkan nape nak beli, nape nak itu ini, n ckp kat dia insya ALLAH kita takkkan susahkan dia.. aku rasa somi ko akan paham... gunakan kuasa daya bujukan wanita yang ada pada ko tu.. hihi...

lor igt sobsob ni dh peknen haha.
kalau bole takyah la csect, cuba stadi normal delivery ni.
cara pnafasan,,camne nk teran..sng belajar kat kelas.
mama dh 2 kali normal..ok jek takde apa nk ditakutkn..sakit tu ilang terus bila baby dh kuar.

csect tuk case2 ttentu tu xpela. kalau bersebab..
doa suami tu lg satu...kalau dia xredha awak g csect ntah ape2 jd nnt..just peringatan je

lor igt sobsob ni dh peknen haha.
kalau bole takyah la csect, cuba stadi normal delivery ni.
cara pnafasan,,camne nk teran..sng belajar kat kelas.
mama dh 2 kali normal..ok jek takde apa nk ditakutkn..sakit tu ilang terus bila baby dh kuar.

csect tuk case2 ttentu tu xpela. kalau bersebab..
doa suami tu lg satu...kalau dia xredha awak g csect ntah ape2 jd nnt..just peringatan je

ala beranak normal je...lagi pn ada teman kamar bersalin...somi leh tengok...kalo pi LSCS somi x dpt tgk...kan bgus kalo somi ade kat seblah time beranak...boleh mintak maap direct je mse nak bersalin tu..hikhik...kalo doktor bg kaunselling pn, diorang akan suruh beranak normal je...LSCS ni banyak komplikasinya...

komplikasi terhadap ibu
bleeding
wound infection
prolong bed rest lead to DVT..leh dapat salur paru-paru tersumbat...
risk of bius cam muntah2, pening kepala, kulit gatal2...

pastu komplikasi terhadap baby
cedera kat anggota badan cam luka kat dahi or melecet..

kalo yang berdarah banyak tu ada risk kene buang rahim gak...

kalo pilih beranak biasa pon, kalo kali pertama kene check tulang pinggul dlu..kalo penah beranak biasa kira senang la nak beranak normal sekali lagi...

Post Last Edit by Rynaf at 22-1-2011 17:43

setuju dgn forumer2 yg penah c-sect..suatu pengalaman yg Rynaf raser xmau dh utk second baby nnti...muntah2 akibat kesan bius, kepayahan nk bgn lps operate, jln t'kedek2, nk bersin ke batuk ke, t'paksa tahan kat bwh tue...even dh habis tempoh 60 hari, masih terasa lagi sakit kadang2...Rynaf sampai skrg continue minum air pati ikan haruan dan air gamat..semoga next pregnancy dpt la normal...

hanya boleh kata bersyukur mendapat hubby yg bab2 pregnant ni ikut suka tuan punya badan .. nak pregnant bila, nak pregnant berapa kali, nak bersalin kat mana, nak pantang kat mana ... nak anak brp org ... nak letak nama anak apa ... boleh ikut suka planku.

bab2 normal & ceasar ni ... itu rezeki time nak besalin .. yg penting semua selamat & mudah.

dah takde tpt lain nak citer masalah rumahtangga....nilah puncanya cerai berai kalangan org muda

Reply 135# Rynaf

Rynaf, for me dulu effect c-sect selama setahun.  Sakit kat incision & sakit kat bahagian dalam kat rahim.  Suffer giler masa tu.  

Yg herannya I looked after myself very carefully.  Tak carry heavy weights.  Baby hubby yg carry most of the time.  I hold baby masa duduk mostly.  Maybe luka kat dalam lambat nak sembuh sebab sakit lama.  

Anyways, keep taking good care of yourself.  Because lambat laun insyAllah you'll be pain-free and heal completely.  Makan masa (banyak masa!).  

TT, ni ingat bersalin je sakit.  She thinks pregnancy is a breeze?  Bersalin tu kejap je.  Nak bawak baby tu 9 bulan.  That's why orang macam Nicole Kidman tu engage a gestational carrier.

Aku brsalin first csect.. 2nd normal.. 3rd, csect.. Yg 3rd tu aku yg pilih.. mmg marah tol MIL aku.. time normal aku amik epidural but not 100%, so still rsa sakit.. Aku plak mmg jenis x tahan sakit.. Thn, lain org lain rezekinyer.. Aku lbh rsa sehat biler csect.. Cpt baik, alhamdulillah.. Selalu gak dgr org kta csect ni byk side effect.. Risau gak time dh tua2 nnti.. Pd aku, normal or csect tu pilihan masing2.. Ikot kepercayaan.. Tiap 1 tu ader kelebihan n kekurangn.. Ikot la aper TT punyer keutamaan.. Pd aku, if takut, 2-2 pon takut, ader risk msg2.. Prtaruhkn nyawa..  Tp, pilih la mna yg paling sesuai.. Aku csect coz aku prcaya beberapa prkara...

bayangkan ko nak c-sect tiba tiba kepala bayi dah nak kuar...so maknanya ko boleh beranak natural...aku tak rasa doktor nak bedah suka suki ajer perut orang....lagipun parut c-sect ni bukan cantik sangat...buat rosak perut ajer...