CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 31615|Reply: 217

Aku Nak Bersalin C-Sect, Somi Lak Suh Bersalin Normal.. Uang Menjadi Puncanya..

Close [Copy link]
Post Last Edit by ParinAmat at 17-1-2011 11:16

tadi aku teman laki aku dinner sambil berbual2 mesra. laki aku mengimbau kenangan lama betapa susahnye idup die mase zaman blaja dulu especially masa time kat matric. susah dari segi kewangan. fyi, kitorang ipta yg sama. so aku tau la time matric kitorang mmg dapat duit poket RM1k utk 1 semester xsilap aku. pastu laki aku cakap kalau xcukup duit die segan nak mintak kat parents die duit sebab parents org susah. ok aku paham..

tapi...........xsemena2 laki aku menyentuh tentang lifestyle aku. die cakap aku idup senang xpenah rase susah. dalam hati aku eh macam penah idup ngan aku jer mase kecik2 dulu. aku kecik2 nak beli lego, playdoh etc2 semua kene kumpul duit sendiri ok.. die cakap xsuke la tengok aku spend DUIT AKU beli baju mahal2 blablabla. dan aku was like @#@%$#%??? aku ni bukan jenis tiap2 bulan mesti beli baju mahal2, tukar2 handbag2 ribu-riban punye org. tapi sekali-sekala lepas penat2 keje hampir tiap2 hari balik malam aku nak la jugak happykan diri aku. itu pun setelah ditolak segala benda2 wajib (duit kete, bagi parents, savings etc2) baru aku soping sket2. kalau aku soping selalu aku beli barang utk laki aku jugak. aku pun bengang la bile duit gaji aku dipersoalkan. tibe2 laki aku lak lagi hangin dari aku.

sebelum ni kitorang pjj. alhamdulillah skang dah dapat idup sama2. pastu mmg ada plan untuk expand family insyaAllah taun depan sebab aku target nak ade baby sebelum umur aku 30. pastu aku menyuarakan hasrat nak gi spital private sebab aku nak selesa sket la dan aku opt for c-sect. (sila jangan cadangkan aku beranak normal sebab aku penakut ya amat bab2 nih) jadi kalau aku sendiri dah gatal nak gi private c-sect lak tu of kos la aku pandai2 simpan duit sendiri. plan 2011 mmg aku nak save RM1k sebulan untuk part yg ni je. xganggu saving tetap pun. laki aku mati2 xsetuju suh aku gi hukm dan deliver secara normal. membazir katanye. haihhh...

persoalannye, aku xpaham la nape laki aku camni. aku paham la kalau die nak risau kalau bini boros melampau. ni aku dh ade savings pun. bukan aku spend duit xingat sampai duit makan xcukup ke hape. sape2 yg dah kawen ni boleh share x agak2 nape eh laki aku camni. sila jgn mintak aku slow talk ngan laki aku. dah berjuta2 kali aku slow talk approach baek punye pun aku xkan dapat jawapan ok.

thanks in advance.

tadi aku teman laki aku dinner sambil berbual2 mesra. laki aku mengimbau kenangan lama betapa susahn ...
sobsob Post at 16-1-2011 21:52

cuba ko tanya doktor..dia galak natural birth kaa suh ko potong perut jek haa?  seingat aku, depa galakkan natural birth

kalo nak senang birth, masa hamil tu giat lah jima' sama, nanti senang banak gak..tak caya tanya doktor banak

napa awal2 dah decide nak potong perut? lembu banak dia tak suh vet potong pun..haa..natural gitu

btui..ramai pompuan moden la ni memilih untuk caesarian, tunggu doktor kata apa lah , kalo complicated beno kang dia potong, kalo dia nampak ok je dan bleh banak on time, labouring kejap jek..sabaq laa skit

tu maksud rasa susah beranak..bertarung ngan nyawa, syahid woooo haaaa kan?  susah2 suami tu mana leh lawan susah soang ibu nak lahirkan anak..kalo kombar ? kalo triplet, quadraplet..plet plet plet???? haa...kan besh

bagus lah kalo laki salu ingat waktu susah, masa dia tgh senang..makna dia beringat ingat lah tu

walo pun duit sendiri ko guna beli seme tu..suami tu nak tenguk bini dia 'macam' dia, kalo dia jenis berjimat so dia nak bini dia cam tu, kalo dia pakai cukup2 apa ada bertaun2 cam tu..dia nak bini tu pun cam tuh..dah bini dia..dia suke lah bini dia macam dia, takkan bini dia nak macam siti nurhaliza..dia bukan datok K

nko 'feed' ego suami tu..nanti mudah je pujuk nak apa..ko tak yah mintak, dia tau apa ko suke..nanti dia kasik apa ko suke..as long ko pandai feeding his ego

ego dia ialah soang yang selalu beringat waktu susah hidup dan kuat berjimat so pandai2 lah kasik dia kredit bab cengitu

lai pun, taat suami ni wajib kalo bukan hal bertentangan syariat, kalo suami nasihat berjimat so wajib taat

baju simpan dalam lemari berkurun2 , pakai sekali dua setahun nak wat per? membazir wat sarang lipasssssss jek..kan? aaaaa

pakai camna pun..macam tu gak, suami tu tau luar dalam..so ko nak pakai untuk apa? dia nak tenguk ke? kalo dia suke..ok lah, berhias untuk suami, kalo dia kata takkkkkkkk payahhh..sama je ko tu..so tak payah lah

alaaaaa..awek mayu cantik mana lah sangat..asik sambal belacan jek..
saaamaaaaa jek

sebelum ni kitorang pjj. alhamdulillah skang dah dapat idup sama2. pastu mmg ada plan untuk expand family insyaAllah taun depan sebab aku target nak ade baby sebelum umur aku 30. pastu aku menyuarakan hasrat nak gi spital private sebab aku nak selesa sket la dan aku opt for c-sect. (sila jangan cadangkan aku beranak normal sebab aku penakut ya amat bab2 nih) jadi kalau aku sendiri dah gatal nak gi private c-sect lak tu of kos la aku pandai2 simpan duit sendiri. plan 2011 mmg aku nak save RM1k sebulan untuk part yg ni je. xganggu saving tetap pun. laki aku mati2 xsetuju suh aku gi hukm dan deliver secara normal. membazir katanye. haihhh...
sobsob Post at 16-1-2011 21:52

Nak komen bab ni jer ehhh..

I dah anak 4.. tiap kali bersalin.. I minta c-sect... tapi tak pernah sekali pun doc layan... tak puas tu.. I cakap nak epidural.. pun doc tak layan.. so bersalinlah normal.. Nak kata serik?.. dah empat pun anak I... Allah jadikan sesuatu mesti bersebab... ingat jer.. setiap kesakitan kita melahirkan anak... banyak terhapusnya dosa2 kita....

Rate

1

erk..laki tt pun mungkin tak paham jgk dgn tt bab nak beranak cara c-sect tu

errr my wife pun opt c-sect cos die takut kene seluk2,takut bawah die koyak.. aku ok je..janji die happy..neway die ada high blood pressure n salu kejang..so aku pun support c-sect die kat private..

my hubby pun lebih kurang
kalau bab duit mmg berjimat cermat
smpai kdg2 tu dh peringkat kedekut pun ye gak
bygkan la...nk p mkn luar tempat sedap2 sikit pun katanya membazir...x fhm betul
nk mkn hotel...huh ...toksah harapla...pdhal berkemampuan jek...

so pendek kata...aku keluar lunch time ofis o mkn sedap2....jgn kasitau hubby...legaaa

Follow Us
kertas 1

section A
kalau x silap aku, beranak biasa nie banyak advatage dari segi recovery, reshaping, hormon, emosi dan lain2.. nak citer detail aku dah x ingat.. otak dah lemau aa pagi2 nie. cuba mintak pendapat pakar/org lebih arif/berpengalaman. kengkadang kalau org nak berniaga, benda x perlu pun dia kata bagus... cepat siap, trus balik..

tuhan jadikan mulut utk makan... alternatif lain.. boleh je makan pakai tiub..

section B
aku amat meminati pompuan berpakaiaan seragam.. x kira aa polis cun, askar cun, kerani bsn cun, dll.
sbb: nak gie keje x yah nak matching2 baju,
ada 10 pasang pun x pe.
sbb: semua 10 pasang baju utk akan digunakan mengikut.

kertas 2

lelaki dijadikan dgn penilaiaan logic yg leih tinggi drpd penilaiaan perasaan (contoh perasaan: marah, bosan, happy, sedih, etc). logic amat berkait rapat dgn practicallity..

contoh 1:
almari tidak sepatutnya menutup fire alarm walaupun kengkonon fire alarm itu x cantik dan mencacatkan permukaan dinding yg penuh ngan wall paper bunga2.. haiz! fire alarm tersebut tidak dpt/sukar digunakan. sekiranya berlaku kecemasan. accessibility fire alarm tersebut akan menjadi punca masaalah yg lebih besar n tragedi.

contoh 2:
bebear melambak, benda gantung2 kat rear mirror dlm keta mampu menyumbang kpd blindspot. pergerakannya juga mengganggu konsentrasi ketika pemanduan; dimana, lelaki lebih aktif menepis pergerakan luar kawal asing.

setiap suami mahukan isteri yg bersih, kemas dan cantik. logically kalau dia dah suruh stop, bermakna apa yg ada dah mencukupi. lebih dari itu, akan dianggap sbg pembaziran yg x perlu (yg bukan pelaburan) pada waktu/keadaan/situasi tersebut.

Reply 6# pingger

tahniah.. laki anda x suka makan kat hotel...

kalau laki suka makan mihun/nasik lemak/etc + green tea + rokok lemau kat hotel, balik rumah muka berseri dgn senyuman, tidur lena tanpa sebarang masaalah/stress.. sila pantau laki anda.

me pulak selalu citakan camana susahnya me masa kecik
sampai bosan kot laki me terutama kalau me kata
''u takkan faham sebab u tak pernah susah''.....
jadi me stop citakan pasal kesusahan cam meraih simpati pulak dari dia.......

but bab me habiskan duit camana, tak pernah jadi persoalan..
bak kata dia, itu duit me, so dia tak masuk campur apa me nak buat...
duit me maksud di sini elaun yang di kasilah....

Reply  pingger

tahniah.. laki anda x suka makan kat hotel...

kalau laki suka makan mihun/nasi ...
mziskandar Post at 17-1-2011 03:48 AM

dia x suka sbb bos dia dh slalu bw, aku yg jrg2 dpt merasa ni...teringin la juga...tp katanya membazir...huh...
sesekali je...bukan nk minta hari2...hari2 lain kedai mamak pun hokey

Post Last Edit by ibuiqah at 17-1-2011 09:06

ermm...
aku rasa kalau ko cuba utk  beranak secara normal pun pok..
br la rasa lengkapnyer jadi seorg wanita...
br ko rasa kenapa org cakap "syurga tu terletak di bawah kaki ibu" ...

pasal laki ko tu background dia mmg telah diajar jgn membeli yg mahal2..
mungkin bila dia ngk tiap kali balik umah ada je benda bawak balik..
dia ingt ko dah cam membazir plak aganyer
tp aku pun cm tu jugak hari2 ada je benda yg terasa nk beli..hheheh
so bincang laa terus terang apa yg ko rasa..jgn pendam2..

Reply 1# sobsob

bila perempuan bekerjaya dan ada duit sendiri mcm ni lah...
selalu berkata..duit saya..ikut saya nak buat aper...ego!

for me n wife...tiada istilah duit masing2..kesemua duit sama2..menabung bersama..guna sesama...

opt la bersalin normal. tapi, ambik EPIDURAL.
EPIDURAL ini menghilangkan sakit contraction. itu yang major sakit tu sebenarnya.
ada orang senang beranak. sakit kejap terus beranak.

bersalin normal ini, part pantang mmg terukla. itu mmg tak dapat lari.
takut nak kencing. takut nak berak. takut luka bernanah. takut jahitan terbukak. seribu ketakutan.   opss..takleh citer lebih2. nanti ko makin takut pulak.

hukm dgn umah ko dekat ke? private hospital apa yang dekat dgn umah ko?
hukm tu bukan gomen. tapi, semi-gomen. ok jugaklah laki ko suggest.
aku rasa, ko patut tanya laki ko jugak pasal anak kena cucuk.
nak cucuk kat klinik gomen ke klinik swasta ke hospital (paed)?
anak mmg wajib cucuk tau. klinik gomen hari bekerja sahaja.

ko kena ambik kira perbelanjaan selepas beranak jugakspt barang2 utk berpantang, barang2 kelengkapan baby, upah tukang urut/bengkung/etc, daily pembantu atau pembantu utk 2 minggu pertama atau berpantang  kat umah mak ko ajer. mak ko ler pembantu yang free. tapi, misti la kena hulur jugak kan?
Harap2 ko berjaya menyusukan baby. kalau gagal breastfeed, cost utk susu pulak. ada baby alergik susu lembu, kena beli susu soya. susu soya? uihh..mahallll..

aii..mcm2 la sebenarnya cost selepas bersalin sebenarnya. adakah semua pakai duit ko atau duit laki ko segala tok nenek perbelanjaan selepas bersalin.

oh ya. cost opt c-sect ko dah ambik kira. aku rasa, ko kena ambik kira cost utk baby jugak. kalau kena kuning yang teruk, kena tahan kejap kat hospital. itu pun cost jugak.
tapi, normally, semua baby akan kena kuning.
kalau kes minor, boleh ajer guna cara tradisional. jemur kat matahari.

Rate

1

errkk.. hi... ai budak baru kat sini....

terbaca luahan TT ni cam ada persamaan dgn my frens punya kes...
suami dia selalu citerkan kesusahan dia dan pergorbanan dia masa belajar dulu2..
(nak bagi contoh dan iktibar kat isteri)
tup2 timbul masalah dalaman rumahtangga...
rupa2nya si suami tidak mahu isteri boros dan bershopping sakan...
sbbnya dia cemburu isteri byk duit..tapi dia selalu pokai dlm pocket...   

isteri lak jenis yg tak makan teguran.... buat derk je...sabar jelah...

kes TT ni lain skit...
tak perlu heran la peel suami cam tu...
bila dah bersama berbelas tahun nnti ada je perangai  yg baru dia kuar...
so ko sabar jela..

yg bab bersalin tu aku no komen la... pilihan masing2...
tetapi kalau bagi akula baiklah cuba cara normal dulu...
senang tuk berpantang dan bertungku bagai... (jaga kesihatan dalaman wanita)
sbb rata2 yg bersalin belah perut ni...  susah nak jaga perut nnti...
perut masuk angin dan cpt buncit... walau anak satu...
maybe kaedah moden boleh buatkan wanita tu kembali slim tapi tetap tak sama dgn kaedah tradisional...

lagi satu bersalin normal baru kita dpt rasa betapa cabaran dan pengorbanan sakit bersalin seorg ibu tuk melahirkan seorng nyawa ke dunia ini..... sehabis nafas nak meneran dan menahan kesakitan dijahit kalau koyak...
itu baru pengorbanan seorg isteri tuk suami dalam melahirkan zuriatnya.  

suami ana pun jenis berkira
tapi ana bersyukur sebab dia dapat control keborosan sifat ana ni
camna pun sekali sekala dapat juga memboloskan diri
dulu ana pun cam TT nak bersalin kat private xnak kat gomen
mohtip sebab nak abiskan duit yg dah dikumpul disamping dapat bersenang lenang lps beranak
alhamdulillah ikut cakap dia bersalin kat gomen dan bila berlakunya komplikasi masa bersalin tu, hospital gomen ada peralatan yg lebih canggih dari swasta dan yg penting xdelah kita ni dijadikan bola
masa bersalin tu xde amik epidural atau apa, sakit mmg sakit tapi sekejap aje, lps baby kuar semuanya hilang, then bila berpantang cukup senang dijaga berbanding dgn c-sect
utk info TT my 1sy baby kuarnya besar hampir 4kg tapi mungkin doa dari suami gak memudahkan kelahiran tu
camna pun TT kalau ko rasa dah x boleh bincang sendiri dgn laki ko, gilah cari seseorg utk cakap dgn dia
cumanya ana rasa x salah kalau dgr cakap suami andai ianya bawa kebaikan

my hubby pun lebih kurang
kalau bab duit mmg berjimat cermat
smpai kdg2 tu dh peringkat kedekut pu ...
pingger Post at 17-1-2011 03:03

he2 sama mcm iols je time lunch hour je br dpt mkn mahal erk
time kuar ngn somi mmg makan kat warung jele hu2
alasan x pandai mkn kat tempat mewah2 hu2

slow talk cara tak betul kot, tu yg tak dapat faham hati somi ko tu..

skang neh ko tanya dia lagi.. selama ko idup ngan dia neh, nampak benor ke keborosan ko membeli barang2 keperluan diri sendiri.. kalo boros tu nampak tang mana.. tang baju2 ke, tang mekap ke.. kdang2 somi pon berkira ttg amaun utk diberi pada makpak istri, meskipon uang itteww datang dari henbeg si istri.. tanya dia betul2.. benda tak puas hati ni kena slow talk smp betul2 kuar apa yg terbuku dlm hati..

org lelaki ni dia nampak jauh.. memang kalo operate, sakit tu sekejap.. silap2 tak sakit pon sebab dah bius.. tapi proses nak jaga sementara nak sembuh tu leceh la sket..

dia dah leh nampak kemana uang tu akan dibelanjakan pada operation di pvt hosp yg rata2nya above 5k.. so dia beranggapan dari uang riban2 tu beterbangan pd operation nye cost, why not usaha dulu utk cuba beranak normal.. tak salah kan.. uang tu pon leh diguna utk benda2 keperluan baby+ko sendiri lepas bersalin sok2..

aku setuju pada suggestion somi ko utk beranak normal kat hukm..

masa memula kawen dulu,,,mmg laki aku berkira yahamatttttt...
sampai kurus makan ati jap aku masa tu...

tapi alhamdulillah...makin lama...dia makin pemurah ngan aku...
lepas kawen...dia tak pernah beli baju baru tuk diri sendiri...
asek aku je yg dapat baju baru...kalo dia tak belikan...aku yg beli sendiri...
tapi kalau agak2 aku dah 'over' menyoping...mmg dia tegur la jugak...

n dia pernah suarakan hajat nak aku bersalin kat spital private ...
tapi aku lak tanak...sbb aku pulak yg rasa aku nih berkira...
sbb banak kat spital private pun tetap sama gak rasa sakit banak tu kan?
aku rasa la...aku tak penah banak...aku agak2 je la...
jadiknya batpe nak membazir ribu riban banak kat privet?
aku neh 2x dah masuk spital gomen...ok jek layanan yg aku dapat...
jadik...diam2 aku decide nak banak kat spital gomen jah...
spital gomen pun skrg ni leh pilih nak dok 1st class ke 2nd class kan?
pun lebih murah dari privet...ntah la...tu pendapat aku la...

jadiknya...bila dia pun dah terlebih2 pemurah ngan aku...
makanya aku tak kisah bila sesekali dia tanya aku duwet gaji aku buat apa?
n sesekali aku belanja dia makan kat tpt mahal2...alhamdulillah...

Reply 13# Hana

yup..aku setuju ngn ko hana..aku bsalin kt HUKM thn 2007..amik epidural & bsalin c-sect..ok aje hosp tu pun..sbb aku ada penyakit, kena pksa 2 minggu awal tuk bsalin..pg tu dh pecah air ketuban, tp sampai petang, jln tk bukak2..still 5cm, so doc tknk amik risk, tpksalah belah perut...wawawa..(blm due lg, cmne nk bsalin nye, baby pun tk mo kuar lg..huhuh)... bil pun dlm 900 lbh jek, tp sbb hubby keje gomen, guna GL, aku tk yah byr pun..

bsalin private ke, semi gomen ke, gomen ke..sama aje sakitnye..ttp sakit jugak..maybe layanan doc @ staffnursenya yg mbezakan nye..kalo TT rs, TT mampu, nk bsalin di private..ikut TT lah, tp biarla dpt psetujuan suami..tk guna gak kalo TT sakit bsalin kt private, tp suami tk izinkan..tk redha nk bsalin nnti..sama gak sakitnye nnti..

maybe suami TT tk mo TT mbazir2..nnti lps bsalin, byk lg perbelanjaan yg nk ditanggungnye,,susu la, pampersla..maybe, TT dh biasa hidup senang, tk ada rasa apa2 kekurangan, nk ape aje, semuanya dpt..tp pnh tk TT tya hubby, apa lg benda yg dia blm dpt, tuk bhgiakan family dia pulak...

dan aku rasa, gaji TT tk diusik oleh suami,,TT tk rasa susah payah tuk menanggung bil @ hutang sama2..aku rasa la.. maybe duit gaji TT, TT guna sorg2..sbb tu TT mampu simpan 1k sebulan tuk bsalin kn...huhu

so tpulangla..up to u la..

Reply  Hana

yup..aku setuju ngn ko hana..aku bsalin kt HUKM thn 2007..amik epidural & bs ...
annorr_maira Post at 17-1-2011 11:55

untuk org yang dah sekali beranak operate, 4 kali beranak normal, aku rasa beranak normal lagi ok. aku masa operate x sedar langsung sbb fully bi