CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: baroque

jodoh...

Reply  sixret

so rezeki telah ditetapkan eventhgh kita usaha dan doa?
mix_chinese Post at 24-12-2010 11:32

"Tidakkah mereka melihat bahawa Allah melapangkan dan menyempitkan rezeki-Nya kepada siapa yang Dia mengkehendaki?" (30:37).

As-Syura (As-Shura) [27] Dan kalaulah Allah memewahkan rezeki bagi setiap hambaNya, nescaya mereka akan melampaui batas di bumi (dengan perbuatan-perbuatan liar durjana); akan tetapi Allah menurunkan (rezekiNya itu) menurut kadar yang tertentu sebagaimana yang dikehendakiNya. Sesungguhnya Dia Mengetahui dengan mendalam akan segala keadaan hambaNya, lagi Melihat dengan nyata.

Ya, rezeki telah ditetapkan tetapi berusaha dan berdoaitu tetap PENTING DAN PERLU.

Saya bagi contoh mudah:

Allah dah tetapkan maksimum Ali boleh dapat dalamkehidupannya ialah RM500,000.

Ketika Ali hanya ada RM10,000.Ali berusaha,berdoa danbertawakkal, Allah tambahkan rezekinya sebanyak RM20,000 selama 5 bulan.LaluAli bersyukur.

Kerana Lai bersyukur,Allah tambahkan rezekinya.Lalu Aliberdoa dan berusaha dan bertawakkal,lalu Allah tambahkan lagi.Sehingga maksimumrezeki Ali yang telah ditetapkan Allah.

Maksudnya: “Kalau kamu bersyukur atas nikmat-nikmat-Ku, Aku akan tambah lagi nikmat-nikmat-Ku. Tetapi kalau kamu kufur nikmat, ingatlah sesungguhnya siksa-Ku amat pedih.” (Surah Ibrahim: 7)

"Tiada seekor binatang melatapun di muka bumi ini melainkan telah dijamin oleh Allah rezekinya...." (Hud:6).

"Perintahlah keluargamu mendirikan sholat, dan berlaku tabahlah menghadapi hidup. Tak perlu kamu bertanya soal rezeki" (Al Isra':13).

contoh lain:

Ali,seorang graduan,tidak tahu(have no idea at all) aparezeki untuknya.

Dia belum mempunyai kerja.

Dia BERDOA SIANG DAN MALAM supaya Allah mengurniakankerja untuknya.

Dia BERUSAHA menghantar resume di beberapa syarikatswasta.Dia pergi interview(usaha),lengkapkan diri dengan ilmu(usaha),berpakaiankemas(usaha),mempunyai sikap yg baik(usaha).tapi 10 syarikat menolaknya(ujian).

Sekarang bergantung pada Ali sama ada dia nak berputus asaatau bersangka baik terhadap Allah dgn trus berusaha menghantar resume atauberusaha cari kerja lain yang tiada kena mengena ngan bidang yg dia belajar.

SEMUA DIA ATAS ADALAH UJIAN ALLAH KEPADA ALI.

Dalam waktu dia hampir berputus asa, ibunya menyuruhAli mengusahakan tanah ladang 3 ekar milik kelaurganya.

Jalan setrusnya,bergantung kepada perhitungan Ali:

1)berfikiran negatif dgn memberontak dan menyalahkanAllah kerana tidak memberi dia kerja yang diingini.

2)berfikiran positif dgn mengambil peluang mengusahakantanah itu sambil redha dgn ujian dan bertawakkal.

Katakan Ali memilih untuk berfikiran positif,Ali terus-terusanberdoa,berusaha dan bertawakkal dalam mengusahakan tanah di kampungnya.Selepas20 tahun, dia menjadi jutawan(sesuai dengan qada rezeki Allah terhadap Ali).

Guideline dalam kehidupan selari dengan kehendak Islam:

Berusaha

Berdoa

Bertawakkal

Bersyukur(jika tercapai)/Redha(jika tidak)

P/S: Ketika Berusaha,Berdoa dan bertawakkal, kita PERLU SABAR.

Ingat: Jika kita tidak dapat sesuatu yg kita nak, ALLAH ADA PERANCANGAN LAIN UNTUK KITA.

Lanjutkan bacaan:

http://www.e-bacaan.com/keratan020715.htm

http://sang-rajawali.blogspot.com/2009/02/rezeki-yang-telah-ditetapkan.html

http://www.darussyifa.org/modules.php?name=News&file=article&sid=3

http://osamabinladen.wordpress.com/category/rezeki/

http://www.bicaraaddin.com/v3/Isu-Semasa/bersyukur-itu-lebih-berat-dari-bersabar.html

Wallahua'lam

Post Last Edit by sixret at 26-12-2010 17:23
Nak tanya....

Qada yang berubah tu, maksudnya, Allah dah tetapkan seseorang tu punya takdir t ...
ibnur Post at 25-12-2010 18:05

Maaf.mungkin penerangan saya tidak lanjut.

bukan begitu konteks maksud sya.

Allah Maha Mengetahui sesuatu urusan.Setiapyang berlaku hatta satu daun kering gugur ke bumi juga terdapat dalam pengetahuan Allah.

Qada yang berubah2 itu sendiri berada dalam pengetahuan Allah sesuai dengan sifat Allah yang Maha Mengetahui.

Doa hambanya juga berada di bawah pengetahuan Allah.

Makbulnya sesuatu perkara itu hanyalah kerana rahmah Allah sesuai dengan pengetahuan Allah dan ketetapan Allah.

Doa hamba hanyalah asbab sampingan kepada berlaku(atau tidak berlakunya) sesuatu perkara.Kerana doa dan usaha hambanya menunjukan betapa lemahnya manusia dan bertapa berkuasanya Allah.Sifat ubudiyyah kepada Allah.

" Dan padasisi Allah jualah anak kunci perbendaharaan segala yang ghaib, tiada siapa yangmengetahuinya melainkan Dia-lah sahaja; dan Ia mengetahui apa yang ada di daratdan di laut; dan tidak gugur sehelai daun pun melainkan Ia mengetahuinya, dantidak gugur sebutir biji pun dalam kegelapan bumi dan tidak gugur yang basahdan yang kering, melainkan semuanya tertulis di dalam Kitab ( Lauh Mahfuz )yang terang nyata."Ayat 59 Surah Al-An'aam.

Sesungguhnya Allah tetap melakukan segalaperkara yang dikehendakiNya. Allah telahpun menentukan kadar dan masa bagiberlakunya tiap-tiap sesuatu.
[At-Talaq (65) : 3 ]

"Dari Sulaiman Radiallahuanhu katanya :Rasulullah Sallallahu Alaihi Wasallam bersabda : Tiada yang boleh menolak qada'Allah kecuali doa dantiada yang boleh menambah umur kecuali dengan berbuat amal kebajikan". (Riwayat Al-Imam At-Tirmidzi)

Dengan doabersungguh-sungguh mengikut kaedah Islam(doa mustajab) dapat mengubah apa yang telahditakdirkan ke atas manusia. Perubahan itu sendiri telah berada di bawahPENGETAHUAN DAN KETETAPAN ALLAH.

sya terangkan melalui contoh:

semua benda ciptaan Allah mempunyai sifat. Contoh pisau.pisausifatnya tajam atau tumpul.

ketika tajam,pisau itu mengihris,boleh mencederakan kita.

jika kita ambil pisau lalu menetak tangan kita, dengan sifatpisau itu dan dengan logik akal kita, pisau itu akan mencedrakan kita.

kita tahu memandu laju lalu terlibat dalam kemalangan maut akanmenyebabkan kematian.logik akal.

Allah kurniakan akal untuk kita menentukan/menilai sesuatuperkara itu.Tapi akal tidak berupaya memikirkan kekuasaan Allah jika Allah ingin menunjukkan kekuasaanNya dalam sesuatu perkara.

Contoh: Kisah Nabi Ibrahim

Ketika Nabi Ibrahim hendak dibakar atas api,dia berdoakepada Allah…lalu Allah memakbulkan doanya.Nabi Ibrahim berdoa juga telahberada di bawah pengetahuan Allah.

Firman Allah SWT yang bermaksud: “Wahai api! Hendaklah engkau menjadi dingin dan selamat terhadap Ibrahim.” Mereka hendak memperdayakan Ibrahim dengan dia lalu Kami berkati di dalamnya untuk seluruh alam.(Al Anbiyaa’: 69 dan 70)

Allah menjadikan api itu dingin,bertentangan dengansifat api kerana Allah memakbulkan doa Nabi Ibrahim.

Mengapa Allah memakbulkan doa Ibrahim?

Banyak sebab:

Api itu bukanlah asbab kepada ajal(yang telah ditulisdi Luh Mahfuzh) Nabi Ibrahim.Sebagai satu tanda kekuasaan Allah dan mukjizatNabi Ibrahim di samping memberi peringatan kepada orang2 sekeliling.

Qada:Allah tahu Nabi Ibrahim dibakar

Qada:Allah tahu Nabi Ibrahim akan berdoa

Qada:Allah tahu api itu bukan asbab kepada ajal NabiIbrahim

Qada:Allah menyelamatkan Nabi Ibrahim dngan mengubahsifat api itu menjadi dingin.

Maka di sini doa itu sangat penting.sama ada Allahmakbulkan atau tidak,itu bukan urusan kita.

Ali ingin memandu keretanya ke Seremban.

Ali berusaha,berdoa dan bertawakkal
kepada Allah sebelum bertolak.

Ali-tidak tahu apa nasib yang akan menimpanya.

Usaha Ali-pastikan kereta dalam keadaan selamat,sudahdiservis,memandu ikut peraturan,tidak laju.

Doa Ali-Ali sudah berdoa dengan bersungguh-sungguh.

Tawakkal-Kerana tiada pengetahuan tentang masa hadapandan perkara itu tidak boleh diramal,Ali menyerahkan segala-galanya kepada AllahSELEPAS dia berusaha dan berdoa.

Dengan rahmah Allah(sesuai dengan ketetapan Allah diLoh Mahfudz),Allah memakbulkan doa Ali dan menyelamatkan Ali dari sebarangkemalangan,an kemalangan itu bukan suatu “ujian” untuk Ali dan kemalangan itubukan asbab kepada kematian Allah.

Slepas selamat sampai di Seremban,Ali bersyukur.

Konsep penyerahan takdir dalam Islam.

Berusaha sambil menggunakan akal

Berdoa

Bertawakkal

Bersyukur/Redha

Berusaha,Berdoa dan Bertawakkal perlukan kesabaran.

Lanjutkan bacaan:

http://www.facebook.com/topic.php?uid=161018694050&topic=13100

http://www.saifulbahri.net/index.php/Umum/Khutbah-Jumaat-Doa.html

http://buluh.iluvislam.com/?p=30

http://webblog.myjodoh.net/2007/04/10/tentang-qada-qadar/

http://www.ukhwah.com/print.php?sid=2655

Wallahua'lam

Ada firman - "Tuhan tidak akan mengubah nasib sesuatu kaum sehingga kaum itu mengubahnya sendiri"

Dulu aku ada ajukan soalan kat satu forum: "kalau Datuk K tu org kampung kerja toreh getah, adakah CT akan kawin dgn dia?" Takde siapa boleh jawab.

So, toksah fikir sgt bab nie. Kalau pikir byk nanti jadi gila.  Berusaha, berdoa dan bertawakal. Nabi sendiri tak galakkan umatnya memikirkan sgt soal qada dan qadar.
Bell Post at 24-12-2010 10:47

Kita boleh cakap itu ini tentang CT kahwin dengan Datuk K. Kita rasa kita ada HAK.

Kita rasa Siti ada HAK untuk memilih siapa jodohnya(dalam kes ini Datuk K).

Tetapi kita LUPA HAK ALLAH.

Hak Allah yang telah MENETAPKAN JODOH SESEORANG SEJAK AZALI LAGI DAN TELAH TERTULIS DI LUH MAHFUDZ.

Dalam KETETAPAN ALLAH, TAKDIR ALLAH tiada satu pun BERSIFAT KEBETULAN.

Perkataan "Kalau" itu sendiri sudah merujuk kepada KEBETULAN.

Setiap yang berlaku hanyalah ASBAB untuk Allah melorongkan sesuatu perkara kepada TERJADINYA KETETAPAN ALLAH.

Kesimpulan:

Jodoh Siti dah Datuk K-TELAH TERTULIS DI LUH MAHFUDZ SEJAK AZALI.

Sepanjang rentetan pertemuan itu ini hanyalah ASBAB kepada tkdir jodoh itu berlaku.

Kritikan itu ini tidak sesekali menghapuskan ketetapan Allah.

Kebetulan tiada dalam perbendaharaan Allah. Maka perkataan "kalau" tiada dalam kamus Allah.

Wallahua'lam.

Syukurlah, terjawab jugak misteri selama ni yg menghantui saya, tiap2hari saya terdengar2 suara orang bercakap dan menyanyi dari dalam dirisaya....mengikuti huraian incek, tahulah saya mungkin frekuensi badansaya 103.7FM...
baghal Post at 25-12-2010 01:00

Frekuensi bintang lak berapa ek... {:1_126:}

sebab tu la kuasa jatuhkan talaq tu ALLAH amanahkan kpd lelaki dan ALLAH hadiahkan kpd lelaki le ...
mr_evergreen Post at 26-12-2010 14:20

X tau mana pi post ko, samada ko dah delete pas ko quote post aku atau dah hilang secara ghaib, so aku balas kat sini. Thread ni psl jodoh antara lelaki pompan, BUKAN psl sapa yg lebih berhak jatuh talak. Yg ko suh aku bukak minda pastu kaitkan mak bapak aku psl apa?? Nak main mak bapak pula. Klu nak reply post org sekalipun, agak2 la bro, jgn nak kaitkan dgn mak bapak. Mak bapak aku dah bersemadi dlm kubur. Ko merepek apa??! Lenkali klu ko x reti nak balas elok2 post org lain, JANGAN BALAS! Aku tanya ko soklan elok-elok, blh plak ko kaitkan dgn mak bapak aku! Lenkali guna akal la bro!!

Post Last Edit by mr_evergreen at 26-12-2010 21:29
X tau mana pi post ko, samada ko dah delete pas ko quote post aku atau dah hilang secara ghaib, so aku balas kat sini. Thread ni psl jodoh antara lelaki pompan, BUKAN psl sapa yg lebih berhak jatuh talak. Yg ko suh aku bukak minda pastu kaitkan mak bapak aku psl apa?? Nak main mak bapak pula. Klu nak reply post org sekalipun, agak2 la bro, jgn nak kaitkan dgn mak bapak. Mak bapak aku dah bersemadi dlm kubur. Ko merepek apa??! Lenkali klu ko x reti nak balas elok2 post org lain, JANGAN BALAS! Aku tanya ko soklan elok-elok, blh plak ko kaitkan dgn mak bapak aku! Lenkali guna akal la bro!!auReLL Post at 26-12-2010 21:04

ko dah bukak ke aqal ko?mcm supporter bola indon je ko nih

Follow Us
ko dah bukak ke aqal ko?mcm supporter bola indon je ko nih
mr_evergreen Post at 26-12-2010 21:14

Ko yg biol, x tau etika berforum ke? Aku tanya ko soklan elok2, yg ko pegi kaitkan dgn mak bapak aku apsal? Itu dah dikira PA. Ko sendiri yg x hormatkan org. So jgn expect org lain akan hormat ko. Ko sendiri yg x guna akal. So ko sendiri la yg kena bukak otak ko. Lenkali klu ye nak post sekalipun, jgn suka-suka jer nak kaitkan dgn mak bapak org. Ape ko suka klu aku kaitkan mak bapak ko? Ckp mcm x pakai akal ko ni.

Ko yg biol, x tau etika berforum ke? Aku tanya ko soklan elok2, yg ko pegi kaitkan dgn mak bapak aku apsal? Itu dah dikira PA. Ko sendiri yg x hormatkan org. So jgn expect org lain akan hormat ko. Ko sendiri yg x guna akal. So ko sendiri la yg kena bukak otak ko. Lenkali klu ye nak post sekalipun, jgn suka-suka jer nak kaitkan dgn mak bapak org. Ape ko suka klu aku kaitkan mak bapak ko? Ckp mcm x pakai akal ko ni.auReLL Post at 26-12-2010 21:33

sbb ko tak sedar diri mcm supporter indon...

sbb ko tak sedar diri mcm supporter indon...
mr_evergreen Post at 26-12-2010 21:37

Apa yg aku x sedar diri? Ko ni berhujah mcm x pakai akal. Aku cuma tanya ko elok2 kan tadi, apa kaitannya post ko dgn tajuk thread. Lepas tu ko tetiba sound suh aku bukak minda dan kaitkan dgn mak bapak aku, apahal? Ko sendiri x blh nak jwb hujah aku, bila x blh jwb, sentuh psl mak bapak plak. Apsal, mak bapak ko jenis penyokong indon tegar ke? Ko tuh yg x sedar diri, tetiba nak kaitkan dgn mak bapak bila x blh jwb hujah org. Dah tu tetiba nak kait dgn indon plak. Tah bila masa thread ni psl indon. Betul2 ko ni dah mabuk todi. Pirah mabuk!  

Apa yg aku x sedar diri? Ko ni berhujah mcm x pakai akal. Aku cuma tanya ko elok2 kan tadi, apa kaitannya post ko dgn tajuk thread. Lepas tu ko tetiba sound suh aku bukak minda dan kaitkan dgn mak bapak aku, apahal? Ko sendiri x blh nak jwb hujah aku, bila x blh jwb, sentuh psl mak bapak plak. Apsal, mak bapak ko jenis penyokong indon tegar ke? Ko tuh yg x sedar diri, tetiba nak kaitkan dgn mak bapak bila x blh jwb hujah org. Dah tu tetiba nak kait dgn indon plak. Tah bila masa thread ni psl indon. Betul2 ko ni dah mabuk todi. auReLL Post at 26-12-2010 21:41

mmg sah ko jenis manusia tak sedar diri,kalau pun makbapak ko org yg sedar diri...diaorg tak blh jadikan ko jenis yg sedar diri mcm dia org...sbbnya ko mmg jenis penjilat zionis

mmg sah ko jenis manusia tak sedar diri,kalau pun makbapak ko org yg sedar diri...diaorg tak blh j ...
mr_evergreen Post at 26-12-2010 21:45

Huh, mula2 tadi indon, skg dah masuk zionis plak... tu dia, klu xleh jwb hujah org, buat PA bnyk2.... tu la style org yg kalah hujah...  diri sendiri x sedar diri, tapi mengata org... paku dulang paku serpih sunggoh... padahal avatar dia kemain letak ayat2 segala...   

Huh, mula2 tadi indon, skg dah masuk zionis plak... tu dia, klu xleh jwb hujah org, buat PA bnyk2.... tu la style org yg kalah hujah...  diri sendiri x sedar diri, tapi mengata org... paku dulang paku serpih sunggoh... padahal avatar dia kemain letak ayat2 segala...   auReLL Post at 26-12-2010 21:48

aku kalah hujah tp ALLAH lg tau kenapa aku beralah,jadi aku tak perlu jadi penjilat zionis utk menang

aku kalah hujah tp ALLAH lg tau kenapa aku beralah,jadi aku tak perlu jadi penjilat zionis utk m ...
mr_evergreen Post at 26-12-2010 21:52

Ko nak sebut nama Allah? Toksah la wei, buat malu Allah jer. Ko sendiri yg x reti nak jwb soklan org elok2, pastu kaitkan mak bapak la, siap masukkan sekali indon, pastu masukkan lagi zionis, tah pape... yg x berkenaan sumer ko masukkan sekali. Tah ape masalah ko ni. Dah xleh nak balas hujah, terus buat PA. Agama ko ajar mcm tu ker? Ker mak bapak ko yg ajar? Avatar kemain pakai ayat2 Allah, tapi post mcm org takde agama. Siap boleh konar2 pi indon la, pi zionis la... mabuk todi ka???

Ko nak sebut nama Allah? Toksah la wei, buat malu Allah jer. Ko sendiri yg x reti nak jwb soklan org elok2, pastu kaitkan mak bapak la, siap masukkan sekali indon, pastu masukkan lagi zionis, tah pape... yg x berkenaan sumer ko masukkan sekali. Tah ape masalah ko ni. Dah xleh nak balas hujah, terus buat PA. Agama ko ajar mcm tu ker? Ker mak bapak ko yg ajar? Avatar kemain pakai ayat2 Allah, tapi post mcm org takde agama. Siap boleh konar2 pi indon la, pi zionis la... mabuk todi ka???

auReLL Post at 26-12-2010 22:06

nak buat mcm mana kalo dah makbapak ko dah ajar ko mcm tu
kalau diaorg tak bg ko buat dgn sbb tertentu, tp ko masih nak buat
bkn salah makbapak ko la yer
ko paham apa aku cerita ni,tp kalo ko tak paham mmg hati ko gelap
kalo ko teruskan menggelapkan hati...ko kena cebok mulut tuh

nak buat mcm mana kalo dah makbapak ko dah ajar ko mcm tu
kalau diaorg tak bg ko buat dgn sbb ter ...
mr_evergreen Post at 26-12-2010 22:18

Disebabkan ko yg mulakan kait dgn mak bapak, jadi aku percaya mmg ko la yg ade masalah molot longkang. Haruslah ko kumur2 dgn clorox 7 hari 7 mlm pun tetap bau longkang gak. Pelik betul aku, dah terang2 post ko, ko pi delete, ada hati lagi nak terus tegakkan benang basah. X tau malu sunggoh. Lelaki apa ko ni. Lelaki dayus namanya. Manusia hipokrit yg bertopengkan agama. Agak2 ko ni pefeeling post ko tu berilmiah la tu kan, sampai bila ada org tanya, ko terus sentap mcm mak2 gayah. Tak bley ditegur post dia ni rupanya, perasan ustaz. Tapi siap molot bau longkang x sedar diri. Blm habis minum todi lagi ke?

Disebabkan ko yg mulakan kait dgn mak bapak, jadi aku percaya mmg ko la yg ade masalah molot longkang. Haruslah ko kumur2 dgn clorox 7 hari 7 mlm pun tetap bau longkang gak. Pelik betul aku, dah terang2 post ko, ko pi delete, ada hati lagi nak terus tegakkan benang basah. X tau malu sunggoh. Lelaki apa ko ni. Lelaki dayus namanya. Manusia hipokrit yg bertopengkan agama. Agak2 ko ni pefeeling post ko tu berilmiah la tu kan, sampai bila ada org tanya, ko terus sentap mcm mak2 gayah. Tak bley ditegur post dia ni rupanya, perasan ustaz. Tapi siap molot bau longkang x sedar diri. Blm habis minum todi lagi ke? auReLL Post at 26-12-2010 22:23

ko mmg lempab,tak guna berjidal dgn org lempab...gelap hati...sampai busuk hati

ko mmg lempab,tak guna berjidal dgn org lempab...gelap hati...sampai busuk hati
mr_evergreen Post at 26-12-2010 22:26

Org yg busuk hati ialah org yg tak psl2 pi kaitkan mak bapak org lain bila dah tak boleh bagi hujah dgn cara yg baik. Booooooooooooooooooooooooooooo......   

Org yg busuk hati ialah org yg tak psl2 pi kaitkan mak bapak org lain bila dah tak boleh bagi hujah dgn cara yg baik. Booooooooooooooooooooooooooooo......   auReLL Post at 26-12-2010 22:28

org yg lembap bodoh dan jahil akan berusaha ke arah itu...berterusan.

org yg lembap bodoh dan jahil akan berusaha ke arah itu...berterusan.
mr_evergreen Post at 26-12-2010 22:29

Aku setuju. Ciri2 itu mmg ada dlm post2 ko , terutama apabila ko dah kalah hujah, x boleh nak balas post org dgn cara yg baik, terus ko kaitkan dgn mak bapak. Mmg seswai la ia utk ko.  

baru aku terfikir,agaknya dia nak carikan jodoh utk daughter dia kot...patutlah bunyi pang-pung/pang-pung kuat sgt...dia pakai ekzos besi rupanya