CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 2396|Reply: 29

tersepit antara kerja & keluarga

Edited by Zaien at 3-3-2023 03:29 PM

Assalammualaikum semua,

nak sharing masalah disini kot la ada nasihat / cadangan / idea boleh bantu aku. kot ada yang mak/mommy/ibu yang bekerja keras tinggalkan anak untuk mencari rezeki untuk sharing cerita untuk aku lebih motivasi kan diri ini....

aku kerja dah 8 tahun kat sebuah syarikat ni.
semuanya okay aje cuma waktu bekerja tu tak menentu ( masuk waktu office , balik tak tentu jam berapa )
dulu semasa takde anak memang keje aku banyak outstation kesana sini sampai berbulan tinggalkan laki.
lepas dapat anak dah terbatas la.. dengan laki aku tak bagi aku keje luar dan minta duduk di opis saja.

benda ni jadi isu la sbb ofismate yang lain smua all out bila bekerja  ( AD-HOC ) kesana sini walaupun masing2 ada keluarga juga anak laki semua tinggal.
lepastu baru2 ni syarikat ada krisis sampai kena resize semua department . ada yang department terus kena shutdown.
ada yg nama2 yang akan diberhentikan. ( termasuk aku la ) sebab aku problem hanya tak boleh outstation saja.
semalam nama aku naik, kena panggil bos2 mengadap utk aku buat pilihan.. samada ada nak stay & keje mcm dulu bz outstation atau antar notis berhenti.
aku ada bincang dengan laki.. laki pun mengenangkan masing2 ade komitmen kena bayar bulan2..
jadinya dia suruh aku stay jela & kerja outstation.. anak dia pandai2 la handle nanti hantar tadika /hantar rumah pengasuh.. malam kalau kerja pandai2 la nak bawa ank pi kerja atau minta belas ihsan pengasuh untuk jaga malam ( dibayar lebih la duitnya )
aku ada apply jawatan baru kt syarikat/kilang lain. cuma laki tak yakin aku mampu untuk coop dengan environment baru.

dalam pada yang sama aku rs sangat2 down/murung. tiba rasa mcm mak tak guna kena tinggalkan anak.
macam tak dapat tengok anak membesar nanti macam mana.
utk pengetahuan semua syarikat aku ni majoriti ramai staff perempuan dan mereka smua sangat2 workaholic ( stakat tinggal anak laki tu celah gigi aje ) mana yang tak boleh ikut rentak belah aje la dari situ.
aku tak mampu nak belah sbb masih banyak komitmen kena settle kan , nak tak nak aku kena teruskan kehidupan dengan kerja disitu.
semalam pun bos aku ( wanita ) cakap, sekarang kita dah tak boleh senang relax macam dulu,
kena all out pergi sana sini meeting / outstation. "saya pun tinggalkan anak2 minta laki & family jaga semua.
lepastu dia ckap lagi "kalau boleh privasi la jangan semua benda nak kena update kat laki, sebab kita bekerja" ( bila part sini aku tak tak sedap dengar, sebab pada aku kalau dah di luar kawasan wajib la inform if pape jadi kat jalan menyesal pun tak guna cth ko tipu laki ko cakap ko kat sini alih2 dah sampai ke tempat lain semasa eksiden )

mcm jadi hilang respek tiba aku. bagi aku macam seolah2 ko mengtuhankan kerja ko dari benda lain.
memang syarikat tengah krisis tapi jangan la sampai family terabai. huhuhu aku tak tahu la persepsi family diorg macam mana kan? maybe sebab gaji besar takde hal la bini kerja penat macam tu?
pada aku macam aku dah gagal jadi mak yang baik. bila dah balik tengah malam nangis juga aku bila tengok muka anak sambut kita tunggu kita balik kerja nak cerita apa aktiviti kat tadika tu. sekarang pun aku banyak spend time dengan anak. jarang nak tgk media sosial? main game kat hp sebab nak luangkan masa dengan anak aje.

semoga ada rezeki yang lebih untuk aku.. aku plan nak meniaga makan2( ini memang impian aku tapi support tak ramai lagi ). mak aku nak bantu aku meniaga maybe tahun depan cuma risau juga meniaga ni pun byk dugaannya.

Rate

1

Dalam zaman Yang mencabar ni mmg Ada pengorbanan Yang kene buat
Samada kerja sbb komitmen - anak/family sedikit terabai atau
Good quality time with family - kewangan Maha tight

Jarang Orang Yang dapat both world family and kerjaya

Kene pikir baik2. Kalau ko takde kerja, dapat tgk anak depan Mata tapi komitmen tight pun tak guna.
Silap2 gado laki Bini sbb masalah kewangan

All the best

Selagi ada kerja, kerja ajelah,  duit ada, kalau xde kerja duit xde boleh murung taw,

Uol keje apa? Kenapa byk kena outstation? Xleh wat online ke?

Edited by Lagubestbest at 4-3-2023 01:53 AM

Kalau apa yg you maksudkan sukses/ bekerjaya bererti climbing corporate ladder, jelas2 you trade masa untuk duit, kalau tak outstation pun, balik awal pun sampai rumah dah gelap, gitu lah future you sampai bersara. n bila bersara nanti bolehla sembang ada rumah landed kat shah ale dan condo berjuta seunit tepi KLCC. Berbaloi?

since uols kata ada komitmen. uols xde pilihan melainkan kena kerja.

you dh buat pilihan bijak spend as much as quality time dgn anak sampai less di medsos. which is very good.

1) be nice to yourself. jgn banding dengan orang lagi2 bab jadi ibu nak jaga anak ni. you n your husbnd lagi tahu kesusahan you

2) my advise bertahan ditempat kerja sekarang sambil cari kerja yang less outstation or memang duduk opis. obviously you terpaksa sacrifice part of gaji (no outstation no extra income). and keselesaan environmnt kerja. (possible u tak payah outstation tp coworker or office baru toxic)

3) nak berhenti, mesti ada saving and back plan. lagi ramai keluarga hancur, suami isteri bercerai anak terabai sebab xde duit, banding ada duit.

Follow Us
penmerah replied at 3-3-2023 07:26 PM
Dalam zaman Yang mencabar ni mmg Ada pengorbanan Yang kene buat
Samada kerja sbb komitmen - anak/fam ...

ye betul zaman mencabar skang.. semua benda mahal perlukan duit.. even sardin setin pun brape dh hahah
blom msuk lgi hutang2 /loan ke apa kan..

ninja boy replied at 3-3-2023 08:01 PM
Selagi ada kerja, kerja ajelah,  duit ada, kalau xde kerja duit xde boleh murung taw,

betull.. duit takde lagi murung kan.. even skang mental pun mcm tak kuat huhuuhuhu

ResellerMaxis replied at 4-3-2023 01:26 AM
Uol keje apa? Kenapa byk kena outstation? Xleh wat online ke?

kerja syarikat healthcare.. online memang tiada..
semua kena fizikal working..

Lagubestbest replied at 4-3-2023 01:48 AM
Kalau apa yg you maksudkan sukses/ bekerjaya bererti climbing corporate ladder, jelas2 you trade mas ...

klau bersara smua hutang clear n segalanya ada takpe la ..
ini gaji pun sikit walaupun dh 8 tahun bekerja..

HappyGumbira replied at 5-3-2023 03:26 AM
since uols kata ada komitmen. uols xde pilihan melainkan kena kerja.

you dh buat pilihan bijak spen ...

thank you sis for ur advise...

ye selagi termampu kita stay bertahan.. moga ada sinarnya

Pening kan bab kerjaya ni bila dah jadi mak..  sbb tt dah kata ada komitmen,terpaksa teruskan je la..huhu..sambil2 tu cari la kerja lain sbb tt kata gaji tak byk pun kan walaupun busy ke sana ke sini..huhu

Jangan quit kerja sekarang sebelum dapat kerja baru. Tak kira la kalau ada savings 6 bulan ke apa, quit only bila dah dapat kerja lain. Kerja dah 8 tahun uols kata gaji masih kecik, cuba guna headhunting service cari kerja yg tak perlu travel sangat dan gaji lebih kurang.

Elle_mujigae replied at 10-3-2023 02:53 AM
Pening kan bab kerjaya ni bila dah jadi mak..  sbb tt dah kata ada komitmen,terpaksa terusk ...

betul.. gaji sendiri tak cukup nak cover untuk sebulan.. memang laki pun bantu juga bayar.. sama2 tanggung bayar komitmen semua.. termasuk duit belanja..

gaji kecil tapi kerja sgt2 penat otak. balik rumah pun dok fikir pasal keje/slide/minit meeting
kadang report adhoc perlu buat even waktu tu jam 10mlm huhuhu

pernah berbual sharing dgn kawan2 sekolah, diorg terkejut dgn 8thun kerja gaji masih serendah itu. bajet gaji dh 4K.. pdahal baru 2K++ aje..

bitterchoc replied at 10-3-2023 08:40 AM
Jangan quit kerja sekarang sebelum dapat kerja baru. Tak kira la kalau ada savings 6 bulan ke apa,  ...

memang sedang mencari & update resume kat mana2.. sbb company mcm dah tak stabil sgt plak..
tengok ramai staff lain dah apply siap2 sana sini tinggal pangil utk iv aje.. moga ada harapan juga la buat kita..

Zaien replied at 10-3-2023 10:58 AM
betul.. gaji sendiri tak cukup nak cover untuk sebulan.. memang laki pun bantu juga bayar.. sama2  ...

samalah sis... sy pun keje almost 6 years tp gaji maintain rm2k plus je. bile dh meningkat senior, job task bertambah tapi gaji gitu juga, so amik keputusan utk move out. Alhamdulillah, lepas resign pastu start keje tempat lain, rezeki bertambah and gaji pun ade peningkatan. within 3 years, gaji dh almost nk cecah 4k compared to 6 years with 2k plus tu je

so for TT, nampak gaya resign is the better option, better chance utk u achieve increment in salary, tp if possible, make sure another job dh ade dlm tangan then baru submit resign letter. kalau nasib baik, maybe the company akan counter offer ke utk minta u stay ke.. who knows kan..

i da standby surat resign dr 2018..tp smpi skrg x penah submit. ye..stress dgn keje. tp kalau itulah yg boleh bagi u duit utk survive, bertahan la. try adapt n improvise dgn keadaan tu. jgn ckp i x cari keje lain ea.. jenuh da campak resume sana sini.. stress psl keje, lg stress kalau xde keje

sphinx replied at 10-3-2023 04:16 PM
samalah sis... sy pun keje almost 6 years tp gaji maintain rm2k plus je. bile dh meningkat senio ...

sedih ye kerja bertahun tpi gaji begitu kan? ingatkan aku sorg je mcm tu..
tapi seidh bila bos ckp suruh bersyukur sbb gaji teknikal lagi sikit dari itu..
tapi mereka teknikal boleh claim OT claim mcm2 lgi claim perjalanan lagi..
mcm kita ni x dpt nk claim apa sgt.. so harapkan gaji dh tolak epf socso tu dpt la 2k+ tu kan?

SeriBunga replied at 10-3-2023 05:16 PM
i da standby surat resign dr 2018..tp smpi skrg x penah submit. ye..stress dgn keje. tp kalau itulah ...

sama la.. aku simpan aje surat resign...
resume dh try antr.. ade dlu dpt iv tpi x dipanggil..
ade dlu dpt iv spa dh pergi iv lulus tpi sbgai simpanan. cuma katanya tggu dpt panggilan sekiranya ade kekosongan..
hurmm penyudahnya tiadaa

cuba kurang kan komitmen boleh ke? sambil cari kerja lain yg lebih fleksibel. kesian mak2 yg takde masa utk anak. pedulikan la orang lain tu mungkin skrg dorang rasa OK, 20 tahun kemudian mereka menyesal sbb anak2 kurang peduli pada dorang.

12Next
Return to list New