CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ayu_ludo

aku confuse dgn salesman (hire purchase kerete)..

Reply 20# mambang

iyer ker? dulu aku sendiri yg coll tanye bank dan update payment duit diverstment
    after 2 week loan customer approve! tak kira lah bank mana pun yg kasi loan dan jenis kereta apa!
    ini antara company car dealer dgn bank.. salesmen mungkin jarang tahu hal ne

ko kene faham bank punyer prosedur......

dia punyer maximum dia akan bagi adalah 90 % daripada harga keter.....pastuh di tgk gak kalau ikut formula diorang tgk kemampuan peminjam.....mugkin yang 90% tu pun ada yg diaorang kurangkan lg...slsman tu nk cari jln selamat, tu yang dia markupkan rege tuh....kalau dah lepas toilak 10% deposit dan ptong skit lgpun...ko punyer target loan amount tu masih dapat lagi...

Kalau nk wat ikut harga sebenar 50,400....loan 90% rm 45,360..deposit ko akan jad rm 5040 , ko kena tambah lg rm2k......ada kemungkinan juga bank akan potong lagi amount pinjaman kepada 43000 ke contohnya....so salesman tu amik jln selamat dan ni mmg antara strategi diorang dalam submit loan ke bank......pasal yang lebih rm1,000 tu dia memang kena bagi balik kat ko biler bank dah bayar kat kedai dia.... ko double check ngan dia blkla...... nie aku cakap berdasarkan pengalaman.....lainla kalau ko mmg nk bayar deposit sebanyak 10% drpd harga keter

takde maknanye.senang cite takyah penin penin
ko dah kene klepet ngan selsmen tuh.
die dah songlap donpayment 1k ko tu.
kalo betul loan ko dpt tu ko mintak balik 1k kat selsmen tu..tapi stendek melayu tak kisah n eventually halalkan.
makap loan sume tu blkg cite n skrg loan da approve n lou bank kuar kat ko approve jumlah tu..tapi ko dah termalang terbayar lebih 1k.

makap loan akan bwat dlm borang application loan utk model lg high end.dgn itu ko dpt 90persen loan utk kete lg high end dr kete ko nak beli.. kat situ dp rendah..tp masalahnye ko dah terbayar lebih,,ko jgn penin nanti dgr salesman tu putar2 ko

Reply 24# copor

hehehe..berani dia nak putar aku? ekekek..
ok guys..rasanya settle..tp entahla..settle bedasarkan trust....dia akn pulangkan balik 1k aku yg terlebih tu....
tapi dia ckp...after dah amik kete..dia bank in dlm account bank.....dia kate... " saya pun taktaula itu bank kasi libih"..

Reply 19# mambang

tengkiu, sbb takut salah faham ler saya tanya pendapat forumer before amik further action...and sebab dah bayar d/payment ar saya risau duit terlebih tu x dapat balik...kalau belum bayar tak risau sgt...saya bleh reduce 1k dr d/p...tapi da byr.......hopefully semuanya bleh settle dgn janji mulut dia tuh..........tp saye makin x paham awatla kena mark up price and dp..konon bank akan senang lulus...hah..amik ko..last2 bagi terlebih pulak

Follow Us
ko kene faham bank punyer prosedur......

dia punyer maximum dia akan bagi adalah 90 % daripada ha ...
konzzz303 Post at 12-11-2010 10:29

setuju dgn apa yg diberitahu tu... salesman mark up supaya loan dpt tinggi.... dlm kes ni kira salesman yg masih berhutang la.... actually x perlu byr habis dulu downpayment tu... berdasarkan pengalaman aku la, just byr booking fee (500-1,000) jer dulu... once dah loan approve, tgk balance berapa yg perlu byr, then baru bayar...   bukan nak skeptical, tp kalau salesman dpt bayaran, susah dia nak pulangkan... tp bergantung gak... kena mintak, kalau tak report jer kat boss dia...

Reply  copor

hehehe..berani dia nak putar aku? ekekek..
ok guys..rasanya settle..tp entah ...
ayu_ludo Post at 12-11-2010 15:48

lepas amek kater baru bank in?kalau die tak bank in,,die buat bodo je,,cmne,,sbb takde black and white kan?cine ker?amek la sama melayu...sebb walaupon melayu pon ade tipu2 jugak,,at least melayu tu islam,,,susah sikit die nak menipu,,makan duit haram ni,.,,tp aku xnafikan,,,melayu pon ramai gak penipu makan duit haram

kalau 1 sen pun mintak jugak lebih2 lagi salesman tu cine. aku biasa berniaga dan aku tahu mcm mana customer cine. setiap sen begitu berharga pada mereka. kita kena ikut mcm tuh. jgn sambil lewa.

patut TT leh dpt komisyen daripada salesman tu kalau TT beli kete takde org yg kenalkan

aku dulu mintak RM500 komisyen, tp last2 dpt RM350 ajer psl salesman tu ckp insuran yg bank amik bukan insurans panel dier...hampes gak ler tp ok ler drpd tak dpt lansung

Reply 30# buDak_gaTaL

hah? pembeli kete pun leh dpt komisyen? x penah dgr pun?

Reply 28# dunham_bush

hahaha..lawak la ko......betul2...x kisah bangsa apa...kalau hati jahat nak makan duit haram..jadi jugakla...

salesman tu cina...sku sebenarnya lebih senang berurusan dgn cina...masa aku masuk kedai perodua tu mmg ada salesman cina, india n melayu..tp aku pilih cina....bukan per....sbb cina aku tau diorang slalu nak 'tunjukkan' kaum melayu bodoh.....(dlm semua konteks yer)...jadi saje je aku mmg slalu pilih cina dlm apa urusan pun, sbb aku nk tgk tahap kepandaian diorang muahahaha

anyways, bila aku tanya ok betul ya u pulang duit..dia cakap betul punya..company pulang..kalau company x pulang, saya sendiri pulang...boleh gitu...(kire dia da mengaku kebodohan & kesilapan dia-sbb aku rasa dia yg salah masa hantar application)

Reply 27# mrafidi

aku mmg bayar booking fee ritu..pastu aku kena outstation lame 1 bulan, jadi b4 aku g..dia ckp better bayar d/p selebihnya sebab kete (skang ni pun) dah ada..cuma delay sbb aku x dpt sign agreement lagi..so dia kate boss dia 'bising'...sbb tu bayar habis..ala kalau nk ikutkan..bsn pun lmbt buat keje..bukan aku saje nk lmbat..diorang baru je pos borang angkasa tu kt aku...

Reply 29# lepak75

alrite bebeh, aku akan pastikan hal tersebut (wpun 1sen) !

Reply  buDak_gaTaL

ayu_ludo Post at 12-11-2010 07:26 PM

mcm bila ada member nk beli kete, kita kenal salesman tu & rekemen kat dia

bila member tu beli salesman akan kasik kita komisyen

tp kalau xde sape2 yg kenalkan, cubalah tanya ada kasik komisyen tak

lbh kurang mcm tu ler

sebenarnya ini penipuan terancang...nasib baik u alert....

Reply 22# konzzz303

Betul dia cakap. Bank hanya akan Beri 90% Maksimum Loan dari jumlah Harga kereta.
So, maksimum Loan yg awak akan dapat hanyalah RM 50400 X 90% = RM 45360.

Memandangkan awak bayar deposit RM 3000 (ini yg awak mampu) maka, awak kekurangan RM 2400.
Itu lah sebabnya Salesman dia UP lagi Harga Kereta supaya nampak macam awak bayar 10% Deposit.
Byk salesman buat camnie, sbb ada sesetgh pelanggan nak buat Full Loan.

Yg mana berlebih tu, awak leh call bank suruh dia kurangkan Harga Loan tu. Xde masalah.
Asal Jumlah Loan tu Mesti Maximum 90% dari Harga Kereta sebenar. Awak boleh beritahu bank tu
suruh ubah Loan jadi RM 47000 sahaja. Bank boleh kurangkan nilai Loan, tp x leh nak tambah lebih Had.

sy beli kete dpt komisen RM 300.beli ngan dealer melayu......myvi gak...tp loan ngan bank rakyat

kenapa x buat loan goverment? interest lg rendah... 4% atas baki, kalau convert mcm loan bank dlm 2.2%
ttg salesman cine ke melayu bg aku sama aje.... 1st dulu aku beli myvi, salesman (melayu) kata nak bagi bag di bonet tp sampai sudah x bagi punn... last2 senyap jer.... kali kedua aku beli alza, salesman cina... d tp yg aku tengok cina ni walaupun dia kedekut dan berkira tapi apa yang dah kita janji dengan dia biasanya dia akan tunai kan....

Reply  buDak_gaTaL

ayu_ludo Post at 12-11-2010 19:26

Ya ayu...Yg ni betul sbb Star pun pernah dapat...
Atas alasan comp tu mmg sediakan duit klau ada yg rekmen....
So bila kita g beli sendiri keta tu kira kita layaklah dapat duit tu...
Tp tgk rege keta lah...
Janji ko kena sebut pasal ni....Klau x haram lah salesman tu nk bgtau....