CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Eokboy

Orang Asli semenanjung tuntut hak Bumiputera

Reply 95# vionna007

well i nie suku kaum semai jea..hehehehe..

Reply 100# qumang
anak OA sekarang nie ramai jea yg 5A...dah tak heran pun..best student in of the famous school at KL pun de jea..masuk UM kuar jadi engineer dah beli bungalow, kete besar..

orang asli kan peribumi...nape plak tak leh jadi bumiputera..pelik lak

pegawai aku OA gak...

Reply 8# Eokboy

ini statement org xsekolah. ckp bertamadun, tp rupanye msh duk dlm gua zaman batu.
helo, ingat org sakai mcm ktorg ni xreti berforum ke? w/p ktorg ni sakai tp xsesakai ko. ckp xpakai otak. korg tu y pendatang tau. dtg kat malaysia ambil segala hak org asli.

best nyer..jumpa mai hik dlm forum ni.....sedih la..bila ada org nak pertikaikan hak kiter...jgn ingat org asli ni duk dlm utan jer....yang dh berjaya pun ramai tau....

Follow Us
tula. jgn suka suki je nak kutuk bangsa orang lain terutama OA dan bumiputera sabah/sarawak. seperti kata zu_nia, masuk UM.. kuar jadi engineer dah beli bungalow, kete besar.. err... nak tambah.. bukan UM je.. segala U la dipendekkan cerita.

kalau pasal hartanah.. qumang tak pasti untuk OA.
tapi kalau utk bumi sabah/sarawak.. kami ada Tanah Hak Adat Bumiputera (NCR)
yang bangsa lain takleh usik.

Reply 61# zu_nia

Anak Orang asli memang ada yang berjaya.  Betul kata awak ada orang asli hanya berharap kpd bantuan kerajaan semata2 tanpa berusaha utk meningkatkan taraf hidup . Bantuan sekolah pun free, tapi masih lagi kerap mengalami masalah ponteng sekolah.

orang tu memang jahat...nak kena cili mulutnyer tu ckp org sakai......
vionna007 Post at 21-10-2010 08:19

mesti dia ingat dia aja lah bagus.
dia aje lar layak duduk dalam dunia ni.
benci tau suka suka saja panggil orang tu sakai orang ni sakai.
dia aje lar manusia.
orang lain separuh binatang.
apa ni?! macam ni ke perangai melayu = islam, saya takkan masuk Islam! :@
jahat, pengganas!!!!!!!!

Slama ni xdpt ke?  Aii.. ksiannye.  

Depa la the TRUE bumiputera.

Reply 109# sky_ephemeris

tak semua org perangai camni kot.. limited edition punye manusia tu..

utk beragama adalah hak masing2. 
dlm family qumang.. adik beradik, 2 Islam.. 4 bukan Islam
orait je.. saling menghormati. sib baik tak dapat Ipar cam TT kita ni.
Ipar qumang sangat baik. tidak sombong,, menghormati orang tua..
menghormati adat..agama kami.. dan menerima kami seadanya.

Reply 109# sky_ephemeris
ish x boleh cakap macam tue jugak..hak beragama itu individu..bukan semua melayu Islam perangai yg tak ok..saye sendri btunang & bkawan dengan orang melayu Islam..alhamdulillah family tunang saya menerima saya dengan tangan yg terbuka..mereka tak de pulak nak kutuk2 bagai..mereka ok jea..siap banyak tolong saya..even member2 saye pun melayu Islam tak pernah bangkitkan issue kaum nie..mereka ok jea..even family2 dorang baik dengan saya..so bukan sume melayu Islam yg berperangai & berotak macam eokboy tue..

tapi saya selalu jugak dengar orang melayu cakap benda2 macam tu kat orang mentang2 lar orang lain tak diikitiraf secara rasmi. jahat sangat panggil sakai kat orang asli! orang sabah serawak ada jugak dibela, orang asli siapa nak bela? orang semi-bumiputera? ahli politik ke? benciiii!!!! :@

Reply 109# sky_ephemeris

ini bkn kena mengena dgn agama atau bangsa, tp sbb attitude sesetgh org y anggap diaorg je y bgs.

Reply 113# sky_ephemeris

maybe u bjumpe dengan orang yg memang attitudenye yg nan hado gitu..syukur orang disekeliling saye even my roomate too sangat melayan saye dengan baik..even parents die kalo saye datang umah saye suke masakan ayam masak merah maknye confirm maknye buat khas untuk saye..kebetulan jugak my dad & her dad kenal time nak bagi kelulusan nak bina petronas atas tapak dulu..tapi trust me tak sume yg bperangai yg tak elok..ade jugak yg ok jea..bagi saye orang yg treat bangsa lain dengan mhina2 nie orang yg tak boleh nak hidup bmasyarakat..tak tau la lifestyle die di Universiti or tempat study kan macam mane die bmasyarakat dengan orang lain..tapi saye ok jea..

ooh teringat pulak saye dulu pernah jugak member yg mhina..budak lelaki sorang nie..tapi oleh kerana mulut saye laser saye cakap la "at least aku putih,rmbut lurus nampak macam korea ko pulak dah la gemuk,hitam"..sekarang nie bile bjumpe die cakap saye makin cantik dah berubah, die mintak maaf cuz selalu kutuk2 saye dulu..1st2 jumpe saye ignore jea die cuz tingat peristiwa die suke mhina kaum OA & saye..tapi sekarang maybe die dah sedar kot..

Reply 114# fionabea
betol tue..it is not about races or religion but it is about the way u behave with the community..

Post Last Edit by tokapi at 21-10-2010 18:52

rasanya ada kekeliruan.... aku percaya, bukan isu OA ni bumiputera atau tidak, soalnya perkara 153 tu menyatakan peranan YDPA Agong dalam mempertahankan hak orang Melayu dan Bumiputera... cuma slack dekat ayat dia, dia sebut "..Melayu dan Anak Negeri mana-mana antara Negeri Sabah & Sarawak"..

Sepatutnya boleh la kalau ditukar kepada "Melayu dan  semua negeri di Malaysia.."

Hak-hak OA terjamin dalam perlembagaan, terutama sekali hal-hal pemilikan tanah dan pemberian tempat di dalam perkhidmatan awam..

Rujuk Artikel 8 perkara 5 ;
dan Artikel 160 di mana jelas diterangkan maksud "Orang Asli"

kasihan org asli ni, dah lah kaum pertama kat semenanjung tu tp tak dpt hak bumiputra pulak. kes ni  ...
devilito Post at 20-10-2010 08:48

ye lah.. kesian kan...

ye lah.. kesian kan...
redbun Post at 21-10-2010 18:56

Rujuk Artikel 8 perkara 5 ;
dan Artikel 160 di mana jelas diterangkan maksud "Orang Asli"