CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAL

Malu Nak Masuk Kolej Kemahiran, Sudahnya 'Jerut' Leher Terbeban Hutang Kolej Swasta

Kemahiran rasa no problem, byk je yg offer.  Tapi kalau anak minat TESL, syariah mmg x byk yg offer.

Pada aku lagi malu masuk kolej swasta. Bodoh pun boleh masuk janji berduit

mojarean_X replied at 2-8-2022 11:58 AM
Teringat zaman early 2000s, almost setiap hari ada je surat tawaran belajar dari pelbagai kolej2 s ...

mondus operandi pun mcm scammer..klu ko x apply..dia akan hantar offer ke rumah..

menteri pendidikan umno punya projek la ni..tapi bikan nuart la sbb nuart dh duduk dalam jel masa scammer ni bermula

ambil form6 jelah jimat belanja, memang terus ke degree
teringat org kampung dulu nk jdi doktor tapi matriks xdpt 4.0, kiciwa masuk ipts ambil biotek kot, xthu apa khbr skrg

kalau MARA buat Hari Terbuka tu pergi lah tgk..dorang ada mcm2 kolej..dpt elaun sara hidup lagi...buat apa mengkayakan IPTS pas tu diri sendiri kayap

Masuk poli/giat mara/IKBN buat kursus wiring atau repair2.
Cerah masa depan. Tapi mmg la akan di pandang rendah oleh sedara mara, kenalan jiran tetangga.
Aku masuk UiTM dan lebih 15 tahun keje makan gaji. Kawan sejiran sek men aku, masuk Giat Mara, ambik sijil Cat dan ketuk kereta. Skrg dah ada bengkel sendiri dan ada bini 2. Dia mmg dah berjaya.

Follow Us
kalau result tunggeng nyor tu try apply uitm yg selangkah ke uitm ape kenama dah skrg. masuk kene bljr blk mcm spm laa dpt elaun lagi. dulu gigih weols serata sek gi promot.  result ok buat dip then seterusnya la. yuran pun murah.
kalau yg laki rasa mmg malas piang nak bljr, amik la kemahiran, ilp,ikm,ikbn eh mcm2 la ada.
anak sedara i result mmg meletop kebabom teruk nau weols push dia masuk ilp, skrg aman daman bonding dgn cmpny offshore buat degree kat jerman. kalau tgk result spm tu serupa ko xpernah bljr la selama ni maknya cikgu addmath tiptop la kat negeri tu smpai terkedu tgk result anak.
tp dah dpt peluang bljr tu jgn la ko main2 plak buat peel sama mcm kat sek dulu. yg ni layak dipelempang smpai hilang muke.

Anak aku 2 org IPTA. Yang ke 3 ni result tak cun masuk IKM. Dapat sijil IKM SKM 3 sambung diploma SKM 4. plg tinggi SKM 5. Tu mana pun laku. Ada je yg bersuara suh masuk U swasta nampak grand katanye. IKM ni tak kelas. Bagi aku, klu akademik anak kurang, IKM ni la paling bagus untuk develop kemahiran. Hands-on banyak praktikal. IKM ada sampai SKM 5. Tu kena sambung advanced diploma kat IKM tapi insyaAllah peluang kerja luas. Buat apa abih duit bayar mahal semata2 nak glamour. Baik guna sepenuh nya kemudahan dan peluang kerajaan sediakan untuk anak2. Elaun pun dapat. Duit jimat dan anak dapat good education. Pedulikan apa orang kata. Yang penting masa depan anak.

Anak aku 2 org IPTA. Yang ke 3 ni result tak cun masuk IKM. Dapat sijil IKM SKM 3 sambung diploma SKM 4. plg tinggi SKM 5. Tu mana pun laku. Ada je yg bersuara suh masuk U swasta nampak grand katanye. IKM ni tak kelas. Bagi aku, klu akademik anak kurang, IKM ni la paling bagus untuk develop kemahiran. Hands-on banyak praktikal. IKM ada sampai SKM 5. Tu kena sambung advanced diploma kat IKM tapi insyaAllah peluang kerja luas. Buat apa abih duit bayar mahal semata2 nak glamour. Baik guna sepenuh nya kemudahan dan peluang kerajaan sediakan untuk anak2. Elaun pun dapat. Duit jimat dan anak dapat good education. Kita bayar tax gunkan lah kemudahan tu. Pedulikan apa orang kata. Yang penting masa depan anak.

Apa lah nak excellent tapi Cari info malas. Nk senang je.mendapatlah..kolej swasta ada je yg bagus tengoklah kau ambik course apa..klaau ipta pun ada gak yang hauk cuma orang Tak cerita berita Tak viral. Sedar Tak ramai budak Tak ambik SPM dah..so depa kena pilih future path tu earlier..tapi Tak der yang bantu sebab depa kategori budak keciciran.budk2 ni biasanya memang Tak boleh dok dalam kelas dengar ..depa suka belajar pakai tangan/kemahiran macam guting rambut ,menjahit etc. Tapi peluang begini Tak banyak di awal usia.

Nak berjaya tak perlu malu pedulikan apa orang lain nak kata bukan mereka yang akan bantu tanggung hidup pun

aku dari IKM bahagian construction start masuk practical kat company lama,terus amik keja..
sekarang software skill 3D model and advance kot alhamdulilah pilihan tepat belajar kemahiran.
x penah mengangur kot market luas

member aku sorg ni semua dia sebat... sijil, degree, master, phd.. siap dah ada tittle Ts. dan Ir dah.. kagum aku..

still terkejut dengan budak time kerja sementara dulu

dia study nurse swatsa, hutang PTPTU dekat 50k wei

aku yang degree ni pun tak sampai hutang sebanyak tu

hujung-hujung kerja gaji minima je dia, tak jadi nurse pun

Masukla kolej profesional mara (KPM)
Yuran free, dpt elaun 300 sebulan, asrama free, pastu kalau score 3.9 mara hantar gi oversea buat degree

Banyak lagi boleh masuk
Kptm utk diploma (mara convertible loan)
Kuptm utk degree master phd (mara convertible loan)
Unikl foundation program 1 year murah je pastu ambik bachelor
IUKL (under JKR) foundation free waiver yuran, bachelor boleh apply mara conv loan juga
Uniten pun foundation free yuran, mmu pun sama. Bachelor je bayar tu pun boleh loan mara loan ptptn

Takpun masuk form 6 hanya setahun setengah je (3 sem), terus masuk bachelor kat mana mana u

Atau apply utk pre diploma uitm. Bukan b40 pun boleh apply pre dip uitm..pre dip ni macam feeder utk diploma uitm (confirm dpt diploma uitm asalkan cgpa sesuai penerapan)..

Byk je choices bukannya asik asik vokasional atau kolej komuniti je...

betul tu

meols budak vocay, budak IKM, polytech mara mmg on the spot je offer kalau attitude bagus

Elok masuk IKM/ IKBN/ ILP /ADTEC / Giatmara/ Kolej komuniti etc dari buat loan study riban2 pastu sangkut loan study bertahun2

Bidang kemahiran sangat penting tau, tak rugi pun belajar. Kalau yang siap SKM tu lagilah senang nak buat duit, or nak migrate kerja oversea ke apa ke.

My school friend ada sorang tu belajar main² pastu flop study, I dun remember spm dia camna. Last I dengar dia amik something related dengan kimpal mengimpal then dia fly Japan, lama jugak la dekat sana.

I rasa malu2 meow ni so yesteryears, parent kena lebih alert minat anak dalam bidang apa, and sumore we can give back to community. Eceh gitu speaking.

Masalahnye budak2 umur 17/18 tahun xde la fikir panjang sgt..
Masa i kat sekolah dulu pilihan yg selalu diwar2 kan uni n form6 n matrix.. siap ada lawatan pergi uni etc..
Budak2 kelas belakang cikgu2 pun xhirau sgt..
Tu pentingnye peranan mak pak.. i guess mak pak b40 pun xpeka sgt bab kemahiran.. janji dpt degree boleh war2 kat makpak b40 lain..

Gue belajar ni sbb anak Lepas spm
Baru tahu utk politeknik Ada 3 jenis
1Premium (setaraf university awam)
Politeknik Ipoh, Shah Alam and pasir gudang
2.jenis conversional -yg ni byk cawangan kat setiap negeri
3. Politeknik metro
Then Ada kptm kolej politeknik mara. Ni pun byk cawangan

Yg swasta Ada German  Malaysia institut utk buat
diploma . Boleh Minta convertible loan Dari mara

Institut kemahiran mara.
Dan rasanya byk lagi.
Spoilt for choice, budak2 kat Malaysia ni,antara rajin dgn tak je.
3.