CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Parents tak puas hati soalan Matematik Tahun Satu pun tahap KBAT

sibuk nak math aras tinggi la kbat la..tapi sistem komunikasi hauk kemain, tengok je la sistem pdrm masa time promo saman ritu..hauk yakmat...

sarah_ary2 replied at 15-12-2021 03:39 PM
Eh betullah jumlah kaki bukan berapa ekor haiwan ehhhh  kalau ai dah menyumpah dah ni

lol.iols pun mati2 ingat budak yg salah.rupa2nya cikgu yg bebal

Aku rasa ramai budak bukan tak pandai maths tapi sejak kecik macam dah dimomokkan yg maths tu susah by parents n org sekeliling. Mak bapak kalau boleh sejak kecik sebelum sekolah lagi kena bagi diorang fikir maths ni senang. Semuanya ada cara and tak payah memorization sangat. Jgn suruh hafal formula tapi tunjukkan mcm mana maths tu apply dlm hidup dia sehari2. Kalau asas campur tolak tu boleh je terapkan secara informal sejak kecik

Edited by dua_chzy at 15-12-2021 03:51 PM
Dwdrum replied at 15-12-2021 12:50 AM
Susah lah if parent tidak mahu usaha untuk belajar.. KBAT itu apa?

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi. Bahasa Inggerisnya HOTS - High Order Thinking Skills. Ni berdasarkan hierarki Taxonomy Bloom. Sista kena ingat Malaysia ini kita ada sekolah bandar dan sekolah pedalaman. Budak2 ni bukan semuanya dari latar belakang privileged or orang tua mereka ada usaha untuk belajar silibus tolong anak. Di sekolah saya majoriti mak pak B40 jenis tak kisah pun dengan akademik kerana mereka sundri bukan bright students semasa zaman sekolah. Sangat challenging kerana guru2 bukan saja kena didik pelajar tapi juga kena ambik peranan didik mak bapak supaya reti didik anak.

kakikuDibibirmu replied at 14-12-2021 08:33 PM
Ujung-ujung graf turun katanya, apa yang hendak dihairankan KPI muntri hauk pun 90% lulus dengan cem ...

Hapa lagik. Tengok la result SPM tahun depan. Musti cemerlang punya.

tripleid replied at 15-12-2021 03:35 PM
Kbat la sgt,...

ini ckgu yg tak faham soklan. ahahahah. sian budak2 jenuh bilang kaki ujung2 dipangkahnya.

Follow Us
ultra78 replied at 14-12-2021 06:11 PM
Masa aku kat form 5 dulu pun sekadar belajar menaip pakai wordstar aje..

Bila masuk kolej ba ...

Memang sangat huntong. Sebab tu cikgu2 pun kena la hapgreeddddd kemahiraannnnn. Ni guna excel pon tak tau, hapaaaaaaa. Blaja tak nak. Asek komplen komplen komplen. Sebijik perangai budak2 yang dia ajar.

Btw buku teks sekarang pun best. Tapi budak2 sekolah ai tidak dihargai. Buku teks free pon boleh jahnom walau tak sampai 3 bulan guna.

Ni buku teks BI Form 4. Feveret aiol so far.

http://online.anyflip.com/kbeei/jjqy/mobile/index.html

kbat la konon.. tapi bila budak jawab tak ikut skema jawapan kene tolak markah jugak wpon jawapan betul.. sbb tu budak2 sekarang lurus terlebih bendul...
tah hapa2...

tripleid replied at 15-12-2021 03:42 PM
lol.iols pun mati2 ingat budak yg salah.rupa2nya cikgu yg bebal

Kannn???? Hahahahahah apoooooo penjodoh bilangan pun x tau

Orenn1 replied at 15-12-2021 04:24 AM
Masa sekolah rendah subject paling lemah adalah bahasa inggeris, selalu dpt c lol mencacatkan pemand ...

Oo gitu kesahnya. Pandai aku lg drp kau. Aku semua A. Hihihi

Anak main game
Main henfon
Mak bapak tak bising lak ya?

KIM.K replied at 15-12-2021 02:29 PM
Iols selalu salah jawapan sebab typo
Step atas tulis 23
Bila tulis step bawah tinggal 3 je, lupa d ...

Ye faham, aku pun ada masalah tu jugak mula2 tu tp aku byk ckp dgn diri sendiri dlm hati masa kecik2, ada je isu aku kena selesaikan lol so aku ckp kat diri aku nampaknya ko dah berapa kali tulis nombor salah, ko kena check balik kat atas masa tu juga lps ko tulis nombor apa2. So lps aku tulis nombor mata aku sepantasss kilat check balik kat atas aku tulis betul tak, mmg berhasilll sgtt. Nombor mmg senang terbuat silap sbb tu kena double check, klu tulis or mention any number, acc bank ke no tel ke just double check, aku mmg tak tak pernah tak double check klu number

iman_kasih replied at 14-12-2021 05:31 PM
Pada pendapat iols,  sebelum anak2 melangkah masuk darjah 1, mak ayah kena pastikan anak2 menguasa ...

Mana ada kelas LINUS dah sis. Dah dimansuhkan. Makbapak jugak yg bising sebab anak diasingkan kelas. Walhal kelas LINUS tu membantu anak2 yg tercicir. Bukan terus kekal dlm kelas tu. Ada peningkatan , naik la  kelas.

Sekarang kelas smua cmpur . Cuma kesian kat budak2 yg mmg tak lancar 3M tersekat macam tu aje. Takkan cikgu dan budak lain nak tunggu diaorg mahir 3M kan?

Kelas anak ai pun drjh 4,anak ai ckp ada yg masih belum pandai baca.Kesian kat budak tu

Edited by Orenn1 at 16-12-2021 04:16 PM
KIM.K replied at 15-12-2021 02:29 PM
Iols selalu salah jawapan sebab typo
Step atas tulis 23
Bila tulis step bawah tinggal 3 je, lupa d ...

Baguslah, ko masuk2 sekolah terus pandai semua subject, semua org nak mcm tu klu blh. Aku pun nak mcm tu tp tak tahu mcm mana nak buat bg pandai bhs inggeris, yg lain dpt A yg itu dpt C mmg tak happylah. Zmn aku tu hanya bergantung pd buku teks n cikgu jah n dua2 pun haukk, family aku jenis totok melayu bukan speaking london dlm rmh, sekolah rendah pulak semua melayu yg non malays pegi sekolah cina dekat situ. Bila form 1 baru becampoo, kat kelas aku student chinese n indian ckp org putih sesama dorg, campo melayu skit2 lah kdg2. Nasib baik mula2 masuk form 1 aku just duduk je tmpt aku tu jenis kerusi sorg2 takde cantum2 berdua tp dekatt dgn kelompok non malays keliling aku, belah sana semua malay. Sbb kedudukan aku tu lah secara tak langsung aku dpt pick up n belajar english dgn agak bagus jugakk time tu. Sebelah aku budak kaur baik dgn budak cina dgn sorg budak india yg jenis kuat christian pakai salib tak habis2 cerita pegi church lol, nama dorg Lilian , sangheeta kaur n jacq (mamposs haraplah dorg tak ade kat sini) Dorg ni speaking london keliling aku, aku ni nasib baik jenis pendiam suci murni masa tu, nak ckp pun nak ckp apa kan lol tp aku ingat masa baru2 masuk form 1 tu aku dgr je butir2 dorg ckp lps tu aku sembang lah dgn diri aku sendiri swlalunya dlm hati lol yg takleh lupa ayat pertama aku speaking london adalah hasil ciplak dr sangheeta kaur kohkohkohh sangheeta kaur ni benggali cantikk aku sukalah tgk dia mula2 tu, so masa awal2 tu sekali tu time break aku dgr dia ckp kat lilian, 'lilian wait for me'....sbb lilian dah nak pegi. Aku yg sakaiii ni masa tu pun startlah ckp sorg diri dlm hati 'oooooo ckp mcm tu klu nak suruh org tunggu kita' sadissss khennn, then aku pun buat plan nanti aku akan gunakan ayatt tu lol. Esoknya time breakk aku dah plan nak ckp benda tu nmpk je sangheeta kaur bangun nak g break, aku pun 'Sangheeta waitt for me' bajet2 mcm dah biasa speaking london kat rumahhhh lol kohkohkohhhh mmg takleh lupa benda ni, ayat pertama....acah2 sgtt uolss sanggheeta pun 'come! let's go!
Iyalaha kita ni lahir zmn lain,  nak usaha satu2 benda tu tak sama, dulu takde byk kemudahan mcm skrg. Apapun kena ada kemahuan n usaha klu tak mmg tak blh nak berjaya lah.

.

Flake123 replied at 15-12-2021 03:45 PM
Aku rasa ramai budak bukan tak pandai maths tapi sejak kecik macam dah dimomokkan yg maths tu susah  ...

Act aku dulu penah ajar anak sedara math masa umur dia 3 setengah tahun. Yang aku ingat mula2 dia blh 1 sampai 10, lps tu aku naik kan skit2 sampai 100. Tp masa aku ajar 1 sampai 10 tu  aku buat aktiviti mcm2 dgn nombor tu.... aku siap buat sendiri nombor dr 1 sampai 100 print out laminated bagaiii. Bila dia pandai baca satu sampai sepuluh dan kenal satu sampai 10 mcm mana, kdg2 aku cabutlh satu, random n tunjuk kat dia n takya ni nombor apa dia bagitahu lah mmg betullah semua, then aku suruh dia susun nombor tu satu sampai 10 ikut urutan, lps tu aku suruh dia susun nombor secara menurun start dr 10, 9,8. mcm tu...mmg budak boleh buat sebenarnya. Lagi lepas tu aku naikan ajar dia belas2 sampai seratus. Aku suruh bilang puluh2 pun dia boleh...yg 10, 20 , 30 tu dia blh buat sampai 100, of oz mula2 kena ajar dulu tunjuk susun card nombor sama2, lps2 tu dah blh buat sendiri kita tanya semua blh jwb., aku ajar penulisan jugak, tulis nombor mcm zmn aku tu tulis byk2 tu. Lps tu aku ajar operasi tambahh yg melibatkan nombor kecik2 mcm 1+1, 1+2, 1+2, 2+2 mcm tu lah lebih2 kurg dan mmg boleh buat jugak, tp part operasi tambah cara kita menerag pe budak tu sgt penging supaya dia faham. Læs tu aku ajar pulak operasi tolak melibatkan nombor2 kecil jugak, ada byk benda2 lagi aku cuba ajar yg tak heavy sgt time anak sedara umu 3.5 tahun mmg dia boleh semua, masa tu aku tinggal msia n ada peluang buat benda2 gitu sbb aku nak anak2 sedara aku tu pandai math lol tp mmg berhasill yach aku punya usaha tu, apa yg aku ajar tu nmpknya otak dia dah ada keupayaan utk memahami, act ada lagilah benda2 lain yg aku ajar mcm tulis abac, sambung tigik2 , colour2, sebenarnya aku cari matefial utk budak pre school masa tu. Mmg seronoklah masa tu sbb usaha tu nampak hasil, ye lah ajar budak 3.5 thn buat operasi matematikk nmpk berhasilll mau tak seronokk. So pd mummy2 yg rajin boleh lah buat aktiviti belajar skit2.

dua_chzy replied at 14-12-2021 11:50 PM
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi. Bahasa Inggerisnya HOTS - High Order Thinking Skills. Ni berdasark ...

Aha...Ramai pula yang tidak setuju... Benda bagus untuk latih budak.. . Mungkin ramai tidak faham concept kbat...tetapi  ramai ingat budak akan stress dan hilang childhood......student yang parent tidak peduli anak memang susah sikit untuk di ajar ... Akak harap chazey buat yang terbaik ssorang pendidik...

Apa yg kbatnye aku rasa benda tu simple jelah

Soalan atas tu, ko pilih la 19 tu,jadi 10+9. Pastu 10+34 =44. Tambah lagi 9 jadilah 53. Soalan tu sbnrnye nk tunjuk selain kombinasi 34+19 tu ada jugak kombinasi lain yang boleh dpt jumlah yg sama.
Yg soalan 2 petak kosong dpt jumlah 71, ko letak 70+1 pun dpt jawapan tu jugak. Yg 90 tu,bahagi 2 dptlah 45.
Mmgla nampak berbelit skit tp kalau faham basic concept boleh nampak dah camne nk jawab

akubest replied at 14-12-2021 07:31 PM
tayah nak KBAT sangatla
push bebudak tu jd pandai itu ini
masuk sbp mrsm bagai

Setuju sangat! Sibuk nk kbat ada sahsiah ntah ke mana. Tahun 1 asal tau mengira, pegi kedai tau berapa harga berapa balance duit dh ok la tu

Yang jadi masalahnya bila masa pkp haritu guru hanya forward page mana nak buat & video generic kat youtube. Dengan harapan parents terangkan pada anak. Aku sendiri cuba sedaya upaya ajar tapi sampai satu tahap aku rasa stress sangat sebab xtahu macam mana nak explain. Sama jugak macam ajar membaca. Dulu kita sebut B-A = Ba . Budak zaman sekarang terus Ba sahaja.

Last last anak bila belia asik kena anxiety melampau sbb x score time exam...