CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 12004|Reply: 92

Mcm Mana nak cakap kat BOSS

Post Last Edit by marmar at 2-7-2010 11:04

Salam, Akunak minta pendapat forumners yg ada kat sini. Diharap sudi membantu memberikanpendapat dan cadagan.

Aku dah kerja dengan sykt yg aku kerja niselama 7 thn. Pekerja kat sykt ni aku sorang je.Bos 2 org sbb diorg ni jointventurebuka sykt ni..

Memandagkan dah 7 thn aku kerja kat sini tpbenefit dan gaji + bonus mmg ciput sgt. Sykt bkn x mampu nak bagi tp bos ni kedekut sikit.

Memandangkan aku sorg je staf, jd org luar selalu ingat yg gaji aku mesti masyuk dan bonus mesti berbulan2 sbb sykt byk untung.

Tp hakikatnya gaji aku cuma cukup2 makan je.Bonus paling byk 1 bulan gaji sdgkan untung sykt

berlipat2 kali ganda. Benefit pulak cuma medical(tu pun entitle utk aku je…family x layak). Cuti tahunan 10 hari…lepas 4 thnbaru dapat 14 hari.

Mcm mana aku nak kasi hint kat bos supayaupkan sikit gaji aku dan kalau blh bonus tu kasi le ikut prestasi + keuntungan sykt + prestasi aku…

orange dulu dah tahap bengang, terus anto surat resign kat bos sambil luahkan kat bos orange dah fed up sbb 5 tahun keja x naik pangkat. Menggelabah bos orange tu. Tak kasik resign dan janji akan naik pangkat.

Mmg orange naik pangkat pun...tp lepas 2 bulan orange benti jugak sbb dpt offer govenment.

orange, aku ada jg niat nak buat mcm tu, tp risau gak sekali bos cakap berenti la..tp aku tau dia xkan senang2 bg aku berenti. Aku ada gak hint kat dia pasal ada sykt ni nak ambik aku kerja byr 2 kali ganda dr apa yg aku dpt tp diorg mcm tau2 je aku xkan terima offer tu. Bos aku ni betul ambik kesempatan kat aku. haishh...

ko keje as apa sebenarnya nama post/jawatan ko...apa kelayakan ko..
brp gaji yg diaorg bg..secara kasar kalau tak mau bg scr tepat...

apa skop keje ko kat syarikat tu..

nak tahu dulu sebelum bg pandangan..

aik dah 7 tahun keje lama tu..  takkan x berani lagi nak cakap direct je kat bos.. dah tentu ko sorang je staff diorg..

Reply 1# marmar

Resign...find new job....klu counter stay....

Follow Us
Reply 4# wirazam

Jawatan yg tertulis adalah Admin Manager tp kerja yg aku kena buat semua yg disuruh oleh bos aku. Termasukla beli brg2 ofis yg dah habis. Aku lulusan IPTA. Kerja aku sekarang mmg x related yg apa yg aku belajar dulu. Sykt byr aku RM3K (dgn pengalam kerja 10 thn). EPF pulak baru thn lepas mula mencarum. Tu pun lepas ada org dari EPF dtg dan % caruman majikan & pekerja dipotong dari gaji aku...sykt x mencarum utk aku...bos kata caruman sykt dah termasuk dlm gaji aku jd kalau aku nak mencarum tolak gaji.

nasihat aku,kalau ko leh ckp direct kt bos ko lg baik la tp kalau x ko cari la keja lain,xkan smp tua nk mcm tu..kedekutnya untung byk tp pekerja sorang jek..

Reply 5# darkcloud

aku ada gak sound sikit2...lebih2 x berani sebab takut diorg cakap kalau x puashati cari je kerja lain. Dan aku nak sound dgn nada bergurau le kalau blh tp tu yg aku x reti...aku xnak le diorg terasa/tersinggung kalau aku sound. Ada masa2 sykt untung byk..bos ada cakap sykt xnak joli duit keuntungan sbb nak back up kalau2 in future xde job. Diorg kata kalau ekonomi meleset ke apap ke diorg still blh byr gaji aku utk 2 thn...(mcm la diorg nak buat mcm tu....)Jadi bonus pun paling byk aku dpt pun sebulan je walaupun untung berjuta2. Bila fikir2 balik, aku xkan kerja sini sampai pencen..jd buat apa nak simpan duit/gaji/bonus yg aku layak dpt...time aku kerja bagi le kat aku..esok2 org lain kerja bg le kat org lain...lain la diorg..mmg dah x ke mana dah sebab sykt tu dorg yg punya.

aku rasa baik ko berenti je.. pasal ko dah kena tipu... apasal pulak gaji ko dah termasuk caruman syarikat.. pendapatan syarikat la yg patutnya kene tolak utk bg benefit EPF pd pekerja..

Reply 8# elok12

Aku nak sound dulu. Tp tu yg aku x reti dan xde skill nak cakap supaya diorg x terasa sgt dan tak tau bila masa yg sesuai aku patut cakap. Nak cari kerja lain...mungkin tak buat masa ni selepas aku menimbang baik dan buruk kalau aku kerja lain...aku masih nak kerja sini tp aku nak bos pertimbang sikit gaji /kenaikan dan bonus aku setimpal dgn apa yg aku buat utk sykt diorg..

kalau mcm tu ko cari masa yg sesuai time mood bos ko ok..better ko ckp ikhlas la dr hati ke hati,luahkn ape yg ko nk..mintak naikkn gaji tp make sure ayat power yek,hujah2 ko mesti disokong dgn fakta2 yg bernas cthnya mcm prestasi ko n company la,aku rs mesti bos ko syg nk lepaskn ko sbb ko satu2 staf dia yg tau selok belok company,kalau dia ambik org lain masak lak nk ngajar..

Reply 10# darkcloud
masa mula2 aku dpt kerja kat sini, diorg cakap doirg bagi gaji aku ni dah termasuk caruman diorg sebab diorg xnak mencarum atas alasan kalau aku kerja 2-3 pastu berenti lech diorg nak uruskan dgn epf. Aku agree mula2 sebab aku nak kerja tu sbb susah nak dpt kerja. Pastu dah sethn aku cakap kat diorg aku nak mencarum...tp diorg buat2 lupa..sampai la thn lepas ada org dr epf dtg. Pastu diorg tanya aku nak carum ke tak?Aku cakap mesti la nak...tu yg diorg kata kalau nak kena tolak gaji aku...:-(

Reply 12# elok12

elok, yes! tu yg aku nak buat. tp aku xde kekuatan nak luahkan sbb x pernah buat. Aku jenis yg x byk cakap dan kalau cakap mmg direct. X reti nak cakap gurau2 supaya org tak terasa. Mmg ada masa2 mood diorg ok especially bila bila dapat kontrak juta2...time tu nak je aku cakap tp tersekat2 sebab kat dlm hati aku rasa menyampah sgt. Yelah..cerita kat aku tp kalau bonus aku bertmbah xpe gak..tp ni kerja je makin bertambah gaji mcm tu jugak..haishh...

sbb ko jenis xbyk ckp n takut2 la bos ko buli ko (hehe sorry to say yek) so skrg ko kena lebih berani,kalau ko takut2 mcm ni senang la ko kena buli,ko kena berani demi masa depan n demi poket ko hehe..kumpulkn kekuatan n susun ayat baaaikkk punyer sblm ko ngadap bos ko..

w/pun dorg x cakap tp aku tau aku aset penting dlm sykt diorg. Kalau aku berenti mmg diorg mati kutu. Mana nak cari pekerja yg nak buat kerja mcm aku buat..dah le sykt x besar mana, nama x hebat..benefit xde...pastu pekerja sorang (xde geng nak borak2). Aku rasa kalau ada org terima kerja ni pun mungkin 2-3 bulan je tahan. Sblm aku ni ada 3 org pernah kerja kat sini. Paling lama thn pun 7 bulan. Bos yg sorg ni pun mulut blh tahan gak kalau cakap..mmg x berlapik. Awal thn aku cuti 1 minggu sbb anak masuk hospital diorg kelam -kabut jugak. siap call aku hari2. Bkn nak tanya anak aku dah sihat ke blm tp tanya bila nak masuk ofis. Bila aku masuk ofis, ramai staf bising2 sbb dorg kata kalau aku takde kenapa xde org blh buat kerja aku?Kenapa mesti tgg aku balik?Aku demam doktor bg MC 2 hari (doktor x bg aku stress sbb aku ada problem jantung). Tp hari ke-2 Mc tu aku dah kena masuk ofis, bos call suruh aku dtg juga sbb dia kata kat ofis xde org nak jaga.

Reply 15# elok12

elok, aku akan cuba buat sesuatu demi masa depan dan poket aku ni. Aku mmg lemah bab2 komunikasi ni. Dah le kat ofis ni mmg aku sorang je jd lagi le aku x byk cakap. Kalau bos cakap apa aku mengiyakan je selama ni..tp kat dalam hati meronta2 nak luahkan. Lain di hati lain di mulut. Bila balik rumah aku mula la tension2 sebab fikir kenapa la aku x cakap jer...huh! doakan aku diberi kekuatan utk buat yg terbaik utk masa depan aku ...

company ko company register sdn bhd tak? kalo ye... ko memang dah kena tipu.. suma majikan wajib carum epf, itu dah tertakluk dlm akta buruh.. baik ko cek balik dgn kwsp tentang caruman majikan.. biasa kalau auditor datang diorg akan cek epf..

Reply 18# darkcloud

company aku kerja ni mmg sdb bhd. Syarikat mmg mencarum bahagian aku dan bahagian majikan. Cumanya kedua2 caruman (majikan & pekerja) ditolak dari gaji aku..tp kat payslip xde tulis le yg caruman tu ditolak dari gaji aku. Diorg tolak siap2 dari gaji aku. Jd kalau katakan utk bahagia majikan aku nak tolah lebih (%)..diorg x terjeas pun..yg berkuran gaji yg dpt kat aku le..dan SOCSO x tolak pun :-(

"Di samping itu sumber kewangan ini boleh digunakan untuk pembelian rumah, dan juga untuk pembayaran rawatan . Kadar pemotongan gaji yang dikenakan adalah sebanyak 18.5 dan 21.5 % untuk dimasukkan kedalam akaun simpanan . Setiap majikan diwajibkan mencarumkan wang pemotongan gaji pekerja tersebut di pusat kumpulan wang simpanan sejak hari pertama pekerja tersebut berkhidmat. Ini terkandung di dalam Akta Pusat Kumpulan Wang Simpanan." Quote Akta Buruh 1957