CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7716|Reply: 40

Masalah kejiranan di apartment/condo/flat

Hi semua, hari ini baru first time nak bukak thread di sini. Kalau mod rasa tak sesuai boleh pindahkan ke board yg lebih sesuai.

Saya cuma nak tanya pendapat tentang pemeriksaan dari unit oleh orang-orang surau di kwsn apartment.

Semalam saya didatangi oleh sekumpulan lelaki dari surau yg ketuk rumah mcm nak roboh pintu. Diaorang bagi salam, fine saya jawab dan saya kata tunggu sebentar (yelah nak pakai tudung + sweater lengan panjang nak tutup aurat ~ lebih kurang > 5 min kot) tapi masih ketuk+bagi salam bertalu-talu. Bukankan tak beradab namanya. Lagipun saya dah jawab salam. Cuma tunggulah sekejap nak buka pintu.

Saya sedari masalah ini timbul bila ada sekumpulan pelajar menyewa unit depan rumah saya kemungkinan ada bawak lelaki/perempuan masuk rumah. Di sini saya agak ignorant dengan jiran-jiran sekeliling sebab saya kerja keluar around 9 pagi dan balik lewat malam. Jarang tahu exactly student-student tu lelaki/perempuan. Satu lagi unit depan saya jugak dah berfamily (tapi young family dan kelihatan mcm orang baik-baik (wife pakai tudung labuh, husband rajin ke masjid-bukan surau sebab saya tgk dia balik naik kereta dan selalu jugak terserempak bila saya balik kerja tapi tak pernah tegur saya ).  Skrg ni saya tinggal sorang dan abang saya ada dtg melawat incase kalau kena angkat barang berat/tolong pasang perabot tapi dia datang samada wakt petang/malam after dia balik kerja (paling kerap pun seminggu sekali je) dan selalunya paling lama pun 2 jam je lepas tu dia balik rumah. Yelah takkan abang sendiri dtg tak boleh kot.

Masalah disini, jiran-jiran jarang bertegur sapa, tapi SUKA buat assumption bukan-bukan. Bukankan lebih elok tanya baik-baik bukannya hantar orang surau yg dtg mcm nak buat raid. Saya rasa kurang senang dengan keadaan mcm ni. Abang saya suruh report kat managment tapi bagi saya perkara ini kecil je tapi terasa le jugak kan.

Apa pendapat anda semua di sini?

Rate

1

lau camtu tt bila hujung minggu trylah beramas mesra ngan jiran tetangga
nmpk skit yg tt berusaha nk menegur jiran2 tu
manalah tahu ada perubahan ke pasni

Hi semua, hari ini baru first time nak bukak thread di sini. Kalau mod rasa tak sesuai boleh pindahk ...
cepheid Post at 30-6-2010 12:48 PM

Good Topik TT...

yang sekumpulan lelaki surau tu ketuk2 ada apa sebenarnya?

lau camtu tt bila hujung minggu trylah beramas mesra ngan jiran tetangga
nmpk skit yg tt berusaha n ...
reenz013 Post at 30-6-2010 12:51

terfikir jugak nak buat mcm tu tapi jiran yg berkeluarga tu nampaknya selalu balik kampung bila weekend dan yang bujang tu saya tak berapa pasti elok beramah-mesra ke tak.

by the way, orang bujang yg duduk depan unit saya tu dah banyak kali naikkan temperature saya sebab buang sampah depan rumah saya . saya cakap baik-baik diaorang gelak je.

disketkosong Post at 30-6-2010 12:53

diaorang tanya ada lelaki ke tak dlm rumah saya. itu sahaja tapi dengan muka yang bengis sekali. tapi kalau ada lelaki pun patut tanya bukan muhrim ke tak?

Follow Us
Post Last Edit by medangmru at 30-6-2010 14:09
disketkosong Post at 30-6-2010 12:53 PM

Yg tu rsnya jemaah tabligh...nak tazkirah dr rumah ke rumah...

diaorang tanya ada lelaki ke tak dlm rumah saya. itu sahaja tapi dengan muka yang bengis sekali. ...
cepheid Post at 30-6-2010 12:56 PM

itulah yg sepatutnya....kalau xder lelaki jgn benarkan masuk...dan kalau ikut hukum memang tak boleh pun...

Good Topik TT...
medangmru Post at 30-6-2010 12:52

Thank you mod. Cuma rasa terkilan sikit tindakan mereka tu.

Thank you mod. Cuma rasa terkilan sikit tindakan mereka tu.
cepheid Post at 30-6-2010 12:58 PM

sama2 TT..

hmmm baru mguu lepas jadi kat akak
jiran sebelah ni pindah dalam 4 bulan gitu...so dia tak tau sgt sapa family akak
1 night b4 akak got back from home  my brother dtng wtout informing akak
akak balik dah lambat(akak ni single mum) tapi anak2 ada la kat umah.
kul 12 sampai umah.masa nak bukak pagar, tiba2 je dorang 1 family semua tinjau kat tingkap rumah dorang dan perli2 akak
bukak pintu rumah adik akak jengah
akak terus ckp kuat2 ohh.. kau rupanya yg datang tadi, patut le semua kepala kura2terendap2 kat luar...
diorang ingat aku bawak janntan tido sini
serta merta kura2 ni semua masuk dalam cengkerang

Yg tu rsnya kemaah tabligh...nak tazkirah dr rumah ke rumah...
medangmru Post at 30-6-2010 12:56

rasanya kalo jemaah tabligh takde dia nak ketuk tak bersopan cemtu medang... just bagi salam 3 kali.. kalo takde berjawab diorang gi tempat lain...

tapi kalo yg nak serbu org wat maksiat tu, tak silap undang2 kita perlukan 7 org termasuk anggota polis...

Reply 11# orgutan

simpati dengan akak. bukan apa masyarakat kita ni boleh dikatakan busybody tak bertempat.

memang saya tanya dekat orang-orang surau tu dia kata floor saya duduk ni diaorang dapat aduan pasal lelaki/perempuan masuk rumah cuma saya rasa jiran-jiran ni mcm baling batu sembunyi tangan. buat aduan pada orang surau tanpa menyiasat terlebih dulu. saya pun perasan jiran yg berkeluarga (young family) depan rumah saya selalu main-main jenguk kat tingkap. boring betul.

rasanya kalo jemaah tabligh takde dia nak ketuk tak bersopan cemtu medang... just bagi salam 3 ...
ryo_takahashi1 Post at 30-6-2010 02:09 PM

ada gak yg 'ganas2" Ryo....sbb aku pernah ikut jemaah tabligh ni 3 hari masa study kat U dulu...mmg ketuk pintu umah org tak hengat punya kuat.,.

ada yg jenis bersopan ....ketuk 3x dan bg salam 2x...lepas 3x kalau tak nyahut...derang terus pergi rumah lain...

rasanya kalo jemaah tabligh takde dia nak ketuk tak bersopan cemtu medang... just bagi salam 3 ...
ryo_takahashi1 Post at 30-6-2010 14:09

yang dtg pun 5 orang je + 1 budak kecik..boleh kata nak buat raid ke ryo?

saya cuma terfikir masa tu lepas maghrib, kebetulan saya dah selesai solat. kalau saya tengah solat, adakah saya kena keluar bertelekung?

lagipun kalau dah jawab salam, bukankan elok tunggu kejap. mcm kita pergi rumah orang bagi salam lepas tu tuan rumah jawab kita tunggu je diluar sampai tuan rumah bukak pintu.

ada budak kecik????Errr....kalau penguatkuasa mana bley ada budak kecik...tak cukup sah /syarat nak jadik saksi..

ada gak yg 'ganas2" Ryo....sbb aku pernah ikut jemaah tabligh ni 3 hari masa study kat U d ...
medangmru Post at 30-6-2010 14:11

selalu orang tabligh di malaysia ni, jenis yg ada janggut pakai ketayap putih ke medang? masa duduk di UK dulu, orang-orang tabligh janggut panjang + pakai jubah putih, ada jugak pakai baju biasa. tapi cakap punyalah soft-spoken.

ada budak kecik????Errr....kalau penguatkuasa mana bley ada budak kecik...tak cukup sah /syarat nak  ...
medangmru Post at 30-6-2010 14:17

agaknya saja dtg melawat kot
nasib baik pintu tak roboh

selalu orang tabligh di malaysia ni, jenis yg ada janggut pakai ketayap putih ke medang? masa du ...
cepheid Post at 30-6-2010 02:19 PM

selalunya stail baju derang camtu la....samada putih atau merah...janggut tu kira kalau ada mmg derang akan simpan...tp kalau jenis yg tak tumbuh janggut camner la plak kan..

Selalunya pakai ketayap atau sarban ...jarang nampak yg pakai songkok...kalau ada pun mungkin jemaah tabligh yg baru nak berjinak2 dalam jemaah ni....

Biasanya tgk pada leader....ada leader yg garang ( esp bab katuk pintu ni )...tp bila muzakarah ngan org...suara mmg lenut abih...nak berdakwah selalunya kene lembut dan pandai ambik hati..

tabligh ni ekstreme sikit, semua tak boleh