CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mama_humaira

nk mintk pendpt mcmner nk urus kewangan aku yg tgh meruncing ni..plzz

Terimakasih.. byk orang share info kat sini tanpa rasa segan.. kita kena +ve. Rasa macam motivasi pulak.. Sekarang saya mula berjinak-jinak dengan menjadi ejen takaful PruBSN dan unit amanah Public Mutual. Cari side income.
Ini website saya : http://www.prubsn4all.com

Reply  yong_ayie

flow kuar duit kami [selalunya terlebih2 jer flow kuar dr apa yg tertera  ...
koken_7 Post at 1-8-2010 12:08

thank you koken_7.. mungkin benar saya nie gabra and suka pk susoh2...
now teksi tue dah bg orang bawak so far dia ckp nak beli...

skang nie saya kene susun balik financial saya especially saya planning nk amik kete baru (kete kancil adik nak pakai) and motor baru (teksi dah tak de, so suami g keje takde kenderaan)

takut gak nak amik kete baru sbb kene bayor lebi dr rege kancil skang...

Reply 102# yong_ayie

oh2...apa kata jgn amik keta baru dulu (yg mahal)...ini dinamakan 'bad debt'...it is better spend get a 'good debt' and build up the wealth 1st...then br spend....

Pd pendangan merak salah satu cara utk kawal perbelanjaan kita ialah perlunye belanjawan bulanan isi rumah...ini adalah cara yg merak buat dan alhamdulillah... merak jarang mkn luar..p keje merak & hubby bawa bekal, tiap2 hr merak masak.ptg blk keje pn merak msk ..sesekali ada la mkn luar tp jarang2..anak merak 2org mak jg kt rmh & merak bg mak duit saku tlg jg anak ikut rate nursery.

merak p keje 8.45am blk smp rmh 6.15pm (opis ngn ngn rmh 10mins jer) tumpang bdk opis share minyak bln2 jimat kos.hubby p keje naik moto jer jimat (kt rmh ada 2 keta= satu da abis byr hubby guna p keje klu ujan, satu lg keta utk jln2 family.)

dlm bab financial management kita kena make sure apa priority tp sbg manusia kita ni selalu tergoda kan kan kan...merak pn cmtu. tp merak sntiasa ukur dibaju sndiri. klu tgk sale kt shopping complex jgn terpedaya sbb sale tu nnt ada jer lagik so jgn mmbazir RM kita,beli bila perlu dan mst bijak buat pilihan.

pengagihan kewangan merak & hubby ialah hubby byr segala bills, keta, brg dapur, susu diapers anak2...wp gj hubby rendah dr merak tp alhamdulillah dia blh handle semua..gj merak lak utk byr insurance sekeluarga dan keperluan lain (cth savings, duit saku mak/ayah/in law, baju kami sekeluarga, mkn luar,etc)..

insyaallah klu bijak uruskn kita xder masalah, takat ni kami blm beli rmh sbb klu ikut belanjawan merak instalmen rmh mmg lepas klu bln2 rm1k tp monthly savings akn mengecil, jg merak fikir 4thn akn dtg bila anak mula sekolah..jd budget merak beli rmh ialah bila gj merak rm5k above ...mungkin juga merak bernasib baik sbb skrg dok rmh kg je xpayah byr sewa alhamdulillah..

kpd kwn2, bijak berbelanja ikut kemampuan jgn ikut org lain...org hanya nmpk senang kita tp org x tau betapa ssh kita nk byr hutang...perancangan yg bijak menjamin kehidupan kita and most important our children.

Thread yg amat bagus... Bila baca dari page 1 sampai laa yg terkini....byk info yg melati dpt

Good to know ramai yang makin sedar dengan kepentingan pengurusan kewangan. Spend within our budget. Semuanya berkaitan dengan gaya hidup kita sendiri.

Ada beberapa garis panduan untuk mereka yang kurang arif dalam menguruskan perbelanjaan.

1. Jika ingin terikat dengan sebarang pinjaman (kereta, rumah etc), pastikan nilai bayaran bulanan tidak melebihi 1/3 dari gaji kita.

2. 1/3 dari gaji pula diasingkan sebagai simpanan (lagi banyak lagi bagus). Untuk bumiputra tak perlu susah2 nak fikir simpan kat mana.. ASB aje lah tempatnya.

3. Duit selebihnya itulah digunakan sebagai wang perbelanjaan seharian, bayar bil2 api air, duit minyak tol maintanance kereta etc. Kalau boleh catatkan sebarang urusan perbelanjaan so that kita boleh nampak dan bujet nilai tetap untuk setiap bulan.

Sebenarnya, tak kira walau sekecil atau sebesar mana pun gaji kita, yang paling penting adalah BAGAIMANA kita menguruskan kewangan kita dan memaksimakan nilai duit yang kita ada.

Rate

1

Follow Us
Reply 106# kicaptigaayam

klu dh tersilap merancang camne plak? mksdnya bl dh bt keputusan n lepas tue br tersedar kite tersalah cara mengurus...

camne nk tue?

kpd kwn2, bijak berbelanja ikut kemampuan jgn ikut org lain...org hanya nmpk senang kita tp org x tau betapa ssh kita nk byr hutang...perancangan yg bijak menjamin kehidupan kita and most important our children.
merak7118 Post at 5-8-2010 10:31 AM

betui2......

Reply 103# koken_7

saya mmg jenis berat sikit bila nak buat hutang nie.. tp hubby jenis x sabau sikit.... dia jenis tak pk panjang and x suka pening2.... saya selalu slow2kan buat keputusan dan tindakan nak buat2 hutang slps bagi reason2 saya (yang hubby akan slalu ckp, time hidup nielah nak beli ape nak, keje penat2 nak buat ape ^_^)

tp nanti tup..tup dia dah buat proceed dulu sbb tak sabau mnanti saya.. kekadang mende cenggini pon boleh jadi gaduh dgn hubby.. fenin-fenin...

mcm kete nie nk tukar dr kancil gie exora (boleh kah aku?? huhuhu, tp hubby dah proceed pun..) sbb kami nie ade ramai isi serumah.. nk g memana sokmo ade yg kene tinggal..

so saya pikir.. nak kalo time tak cukup.. saya cover pakai wit dividen asb laaa (ade laa amik loan asb..)

Reply 109# yong_ayie

dari kancil nak tukar exora ?exora tu mmg smart tapi mahal kan? minyak pun mahal rasanya dengan maintenance lagi.suppose kalau nak jugak kete besar sket,beli alza je la.murah sket.
tapi nak wat camne,husband yong dah beli eh?komitmen bape taun lak tu?

time gaji dinaikkan aku siap2 buat 1 lg takaful supaya duit tolak siap2 dlm takaful yg juga simpanan kekal. baki duit yg ada akan simpan dlm bank islam dan xakan usik duit itu utk emergency case spt mak bapak sakit, sibling case, pindah tpt kerja, melancong dll
buat tempoh 3 tahun x de sgt masalah kewangan kecuali masalah penjimatan x dapat dipraktikn lagi tidak seperti zaman mula2 kerja, memandangkan kita jd org penting company tanggungjawab dlm kerja menyebabkan kena kuar minyak sendiri dulu, nk masak2 kat rumah x boleh lg kerna kerja sampai mlm,

Tt,apa prkmbgn trkini?

kalau buat kerja part time spt BFT perlukan beratus2 modalnya itupon belum tentu ada pembeli.. trust me, wj pernah beli CCPP tapi supply melebihi demand. last2 bagi kat mak
kalau buat kerja part time di pasar raya spt cashier takot anak takde sapa nak jaga/kena OT taska.. unless hubby sudi buat part time lepas kerja while TT duduk rumah jaga anak
kalau jual insurans perlukan full time komitmen.... selain upfront nya agak tinggi sebab kena g kursus dan exam, kan?

utk TT lak wj suggest akak bangun pagi masak nasi lemak/nasi goreng/mee goreng dan jual... itu aje kerja yg tak perlukan modal tinggi dan confirm laris..rasanya itulah yg terbaik setakat ni selain teknik2 buat overlap mcm suggestion forumer lain...

time gaji dinaikkan aku siap2 buat 1 lg takaful supaya duit tolak siap2 dlm takaful yg juga simpanan ...
ninja boy Post at 16-8-2010 23:36

utk masalah kewangan meruncing ni jangan lah suggest TT produk mahal2.... kalau insurans combine dgn saving/investment tu mahal, minima 100....
utk bajet yg betul2 tight2 spt TT ni, better go for personal accident coverage. asalkan ada protection cukuplah, aku sendiri cuma amik 24 ringgit je sebulan P.A. dgn MBB. cukuplah kan sebab kita masih ada CIDB dan soc-so.

cara berjimat cara aku
4)menyorokkan nilai $ gaji dari pengetahuan keluarga dan rakan2 kerna mereka suka meminjam/megepaw menjadikan kita banker ninja boy Post at 25-6-2010 13:55

yup. totally agree

sian lak baca luahan hati isteri2 orang kat dalam ni..
yg pasti pempuan je sibuk financial family. laki korang pergi mana?

mama..

nasib saya dulu serupa cam u..just imagine, even saya kerja di bank, tp hutang berlambak..AKPK, duit rumah, duit kereta, personal komitment..time tue terpaksa mengharapkan elaun kerja outstation utk survive..tambahan pula saya bercerai, jd terpaksa tambah kos sewa bilik (saya kuar rumah) + nafkah...kalau ikutkan total, negatif tiap bulan2..time tue plak gi bercinta buta dgn seorang moderator perempuan forum cari nie yg lying bitch, at last saya di tuduh nak kikis dia...walhal kita nak dia faham kedudukan kita jer  

so saya setkan minda saya to look forward..saya bukan nak promote..oleh kerana saya ada sedikit kepandaian dlm trading forex, fcpo, stock dan unit trust..saya kumpul modal utk melabur..saya gi ngajo org camna nak apply pemahaman teknikal dan fundamental dlm trade forex dan fcpo..dr situ saya kumpul modal utk buat trading sendiri..sambil2 itu, saya tekun bekerja..perform yg terbaik..

hasilnya, sumer kesusahan tue hilang sedikit demi sedikit and at last lega la sket ..tak kaya, tapi selesa semula. Berkat usaha doa skali..dpt la rasa keberkatan doa yg di makbulkan oleh tuhan..

saranan saya yg pernah berada di kedudukan kamu..jgn mengeluh..sentiasa berusaha cari peluang utk kuar dr kesempitan..kadang2 jalan tue ada di depan mata kita, cuma kita tak perasan ajer..
amirul_nazri Post at 24-6-2010 10:05

ko ada minta pinjam duit dgn dia kaa?

Post Last Edit by baby_pingu at 1-1-2012 09:39

tuan2 dan puan2.. mintak tolong "like" this please..

-edited sbb iklan-

Post Last Edit by baby_pingu at 1-1-2012 09:41

Kebanyakkan org dah biasa dgr tentang ASB, unit trust etc sbg sumber pelaburan kerana track record yg baik.. Jika bole saya katakan, ada sesuatu yg lain yg juga mempunyai track record yg baik dan pulangan yg lebih byk....

-edited sbb iklan-

FUSION EXCEL nie MLM utk perbodohkan rakyat mesia......!