CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Duta lover

PenDApat: Majlis Perkahwinan Idaman

malis idaman aku yg aku sedang usahakan skarang..

pagi nikah, tghari kenduri.. buat kt taman tasik titiwangsa.. kt tmpt eyes on malaysia dlu.. amik katering.. dh kawin2 makan2 blk umah boleh rehat..

hantaran, bunga telur bagai tempah je kot sbb skang aku duduk kt ayer hitam johor, pusat kawin2 mcm nilai 3 tu.. huuhuhuhu..

tapi masalah problemnya ialah ongkos.. kene campak duit kasik org buat baru menjadi majlisnya..

aritu baru buat majlis tunang sendiri pun pnyela penat..

nasib baik la aku dah selamat nikah.. bg aku perkahwinan aku ni tak grand tp sgt berbaloi,n berpadanan..yg penting takde pembaziran dan bermegah2..cukup la..penat woo nak pk itu ini..

risau gak..
kalau wat simple2...agaknya menyesal tak lpas 10 thn kawen
sbb tak merasa jadi "raja sehari"

Alhamdulillah...   

Bestnya dah kahwin.. Masa kahwin tu um ...
freekey Post at 2-5-2010 05:59

masa kawen tu umur 26..
tp ok la kan umur segitu kawen.. hahahha...

neway...lepas akak aku kawen dulu
aku tolong gak mak ayah aku kire2 duit orang hulur ni..
haha...
...
Duta lover Post at 2-5-2010 20:23

kalo hulur duit kenduri kawen ni sebenarnyer ikut kemampuan..
kalo kwn baik aku yg kawen biasa bg yg best2 laa....
biasanyer aku suruh derang wat wish list.. so kami kekwn leh bg hadiah idaman derang...
kalo kenduri tu wat kat hotel biasa kami husben n wife bg la rm100..
kalo dewan yg class sikit pun samer laa... tp biasa paling sikit rm50 la..
duit tu xbg kat parent pengantin.. suka bg kat pengantin sendiri..
sbb duit tu biar la derang yg dpt..
masa aku kawen dulu beribans gak la kekwn kasik.. alhamdulillah.. rezeki..

aku tak suka kenduri2 tipikal yang aku selalu pergi, especially de karaoke memekak tuh. aku prefer buat kat dewan (hotal maybe takde duit), so that rumah tak sepah, sume orang tak penat. aku bukan jenis yang suka nak susahkan orang lain, mintak sedara mara tolong sebab aku nak kahwin. aku dah rasa banyak kali, orang lain yang kahwin, aku yang bersusah payah. bukan berkira, tapi kalau penat macam nak mampus and family pengantin perangai cam gampang maybe korang tau la camna rasanya. yang penting aku nak nanti majles aku sume orang happy, enjoy, datang untuk makan jek. and plus, takde sanding2 bagai.,

Rate

1

Follow Us
pengalaman majlis kawen mai oklah sederhana tp meriah..dua2 belah pihak wat majlis sanding segala..hehe..preparation 6bln awal,ok ler shopping time sales n bli brg2 sume kt tempat yg leh dpt harga sgt murah..we all cr bunga telur kt jln kuala kangsar,ipoh..mmg murah..lbh murah dr kt air hitam..we all org jhr tp keje kt perak...both of us mmg nk perkahwinan yg meriah n mmg nk sanding2 gitew..hehe..jemput all sedara mara,kawan satu sek,satu u n the best dorg attend our majlis..bab tu yg paling seronok..

mcm mai ddk kg..so klu takat wat kecik2 cam nikah je..mmg x blh kot..bkn x blh hape,yelah org kg,x psl2 nnt mendtgkan fitnah plak..wat kecik2 katenye nnt x mampu or mesti dh pape ngan somi tht's why nikah je..mmg pathetic..tp tulah hakikat kejadian..huhu..

satu lg psl goody bag..kdg2 p majlis org ler kan...bag je besar dlm xde pape..bkn kite nk sgt isi dlm beg tu just pendpt mai kan..xyhlh letak sudu garpu kicik ke,potpouri ke,sapu tangan kicik ke,sabun ke,bekas menkuang ke,coz x taulah uols simpan ke x..klu mai,mai buang..baik bg s.thing tht org x buang..cnth: bg mug ke..kat cni je klu kte bli benda merepek dh bazir sgt..

bab mkn paling penting..kena cr org masak yg sedap..biar mknn mencukupi tuk sume tetamu..yg ni mmg kena amik berat r..jgn plak smp bazir terbuang...pas majlis kawen korg,duit org bg utk pengantin je, we all bli full house furniture..hehe..so pas kawen ddk sekali umah pun dh sempurna lengkap..

Rate

1

prefer orang bagi telur rebus ...drpd gula2... =D

prefer orang bagi telur rebus ...drpd gula2... =D
Duta lover Post at 3-5-2010 19:24

telur tu simbolik perkahwinan org melayu..klu gula2 tu mcm wat besday party hehe..tp gula2 bese tuk kanak2 ribena je..klu kt area johor,telur tu wat telur pindang..

nasihat mai,klu u kawen x perlulah tempah paper bag bubuh muka pengantin tuh..nnt org buang pastu terpijak2 gmbr pengantin..sedih loo...wat yg simple n nice..yg pntg berbaloi ngan duit yg kite kuarkan..TP bab  paling penting gmbr pengantin..yg ni pada mai, mmg kena cr photographer yg pro skit ler..sbb gmbr ni kenangan sepanjang hayat..anak cucu cicit pun leh tgk..so worth if kuar duit lebih pong..peace..

me punya...
sebab sedara tak ramai..
parents pun both da x de..
me igt nak wat kenduri kat kedai nasik beriani jer...
sewa kedai tu drpd pkul 7 sampai 11 ke..
pastu ajak sedara2 terdekat n member2..
aturcara majlis:
1- doa selamat
2- doa makan
3- makan
4- bergambar dgn jemputan
5- salam2 n balik...

korg rasa camni bleh jimat banyak x?

Post Last Edit by blackrose at 4-5-2010 10:38

saya dulu kawin kenduri nak kata besar-besaran tu tak ler tapi saya  anak sulung pompuan plak tu...jemputan my parent adalah dalam 1500 org. Buat kampung biasalah.. semua kena jemput..kang kalau tak jemput ada yang kecik ati. Apa yang penting bagi parent saya ialah makanan cukup utk semua tetamu.

Saya habis u tak lama pas tu kawin, so kewangan tak de lagi sebab tak kerja lagi. Duit hantaran suami tulah saya beli set bilik tido ngan mak andam. tu pun cari yang murah2 jer tak de tukar2 baju. jurugambar pun amik 1 roll jer (x de  dslr lagi time tu))

Belanja hangus kenduri semua duit mak + abah.Ngeh-ngeh. LAgi pun  abah dah bagitau dia tak nak duit hantaran tu. Dah niat dia nak kendurikan anak pompuan dia yang sorang ni. Tumbanglah lembu sekor. Tapi tulah masak2 semua gotong royong. Orang rewang pun ramai. Modal pun tak besar mana lembu sekor + 3-4 ribu dah cukup dah kenduri utk 2 hari

Goodies  utk semua tetamu telur + nasi + lauk+kuih sikit. Biasalah orang jawa, memang camtu bagi lauk pauk sebagai goodie bag dengan tujuan anak2 dirumah boleh merasa sama lauk kenduri kawin. Orang kampung ni tak macam orang bandar kalau kenduri anak cucu semua diangkut sekali. Diaoarng ni datang berdua jer. Zaman tu tak de lagi paper2 bag tu. Bungkus plastik jer.   Bak kata maimoritaka.. harap besar jer paper bag,, dalamnya tak hapa2 tah..last2 buang jer  bukanlah mengata tapi tulah.. kos beli benda2 tu lebih mahal sebenarnya.

MAlam tu dah selesai kenduri pakat2 anak beranak kira duit orang salam kat mak ngan abah. Woo.. berbaloi2 balik modal + untung sikit. So abah punya kos dah cover baliklah. Saya pun ada gak orang salam..kawan-kawan yang mana tak bagi hadiah diorang bagi duit.

Apa yang penting sangat meriah time tu. Yang penting semua berpuas hati dan tak membazir. BAgi saya biar simple tapi  happening.

Rate

1

insya-Allah bulan depan akan berkahwin, harapan, impian & doa :

1. majlis akad nikah berjalan dengan lancar..ni yg paling penting

2. semoga majlis berjalan lancar & meriah

3. majlis sebelah perempuan buat di dewan dan secara sederhana ajer, moga2 byk kwn2 dan saudara mara datang...leh pakai baju lawa2...photographer terer amik gambar supaya muka pengantin berseri & cun/ensem makanan cukup utk semua tetamu sempat beramah mesra dengan semua kenalan dan jemputan yang datang supaya mereka rasa diraikan bersama dan tak tersisih serta doa restu dari semua pihak

4. majlis di rumah lelaki, semoga semuanya pun selamat..buat kat rumah ajer

cuma yang aku tak berkenan dr pengalaman menghadiri majlis2 kenduri kawan2 sebelum ni adalah orang nyanyi tak sedap tapi nyanyi karaoke tak hengat...kalau sekali tu dah ler, ni tak habis2 nyanyi sore kuat lak mcm melalak, org tetamu yg datang nak beramah mesra berbual pun rase bingit dan dah tak dengar psl sore penyanyi terlampau kuat...dj pun kene mainkan peranan kawal keadaan. paling teruk pernah satu majlis kawen bestfren, mamat ni still nyanyi lagu mendayu2 mase pengantin datang. bg isyarat stop dia n dj wat dono jer. paluan kompang jd tak dengar psl nyanyian kuat sgt. ganggu majlis ajer.

tp ada gak yang nyanyi ok, jd best ajer. penah dtg majlis kanak2 nyanyi, mungkin dah selalu memang pertandingan kot...sedap sgt sore pun sederhana jd tak menganggu org. pa system kot kene kawal, jgn terlampau sgt.

Rate

1

tak suke kenduri ade karaoke

MJ pun nak kongsi majlis kegembiraan ni jugak la....actually mj baru je kawen 2 bulan yang lepas...majlis mj agak meriah jugak la sebb mj ni tunggal so derang kene amik kesempatan ke rumah kawen ni sebb dah takde dah lepas ni..mj start majlis dengan upacara khatam Quran..tahlil arwah (abah)..marhaban dan sambut pengantin baru (sesetengah adat)....sebelah petang nye diadakan pula majlis akad nikah (lega sekali lafaz je)...
hasben mj asal Sabah so sure la keluarga sana ternanti kan upacara yang asing buat mereka....sebelah malam diadakan pula mlm berinai besar....diringi dengan kompang dan semasa upacara tepung tawar diiringi dgn kompang hadrah (sedap bunyi nya..sayu)....mlm tu mj pakai sanggul lintang....

keesokan hari....dlm tengah hari majlis persandingan mj ngan hasben mj....mj pakai baju kaler dish-pink (kombinasi kaler pink dan purper) warna idaman mj....
tercapai jugak impian mj nak pakai baju kaler pink.....

cume mj agak terkilan sepatut nya ade kederat yang buat kerja rewang ni tup2 derang tak dapat dtg terpakse saudara mara /mak cik pakcik dan sepupu buat keje rewang ni....geram

lepas je kami sanding ade pulak persembahan tarian.....hehehehe raja sehari la katakan.....makan beradab....dan potong kek....lepas tu bergambar.....ade karaoke...bapa mertua mj pun turut menyanyi dan siap import dr Singapore lagi berkarok (saudara mj dr singapura)

goody bag utk tetamu (dewasa):
- telur pindang (mak mj masak 3 hari 3 mlm)
- kopok ubi
- gula2
- bahulu

kanak2
- gula2

tetamu khas goody bag + cup cake

Menu masakan :
sabtu : makanan - pagi - nasi campur
- gulai ikan masin
- sayur
- petang - nasi lemak
- sambal sotong (hasil tangan mak MJ)
malam - nasi goreng & bee hoon

ahad : nasi minyak & nasi biasa
lauk - perut masak lemak cili api (gulai) (style melaka)
- daging rempah (style melaka)
- arca timun (style melaka)
- ayam goreng rempah
- kelapa goreng cili (ala2 serunding) (style melaka)
- ulam2
- cendol
- kuih muih...putu mayam..pulut impit.. kuih bakar bawak dr melaka (style melaka)
- kambing golek.....(sekor)

kesimpulan nya Mj amat berpuas hati...mmg la tak sume nye perfect...tapi sedikit tidak ape yang kite ingin kan selama ni tercapai la jugak.....

esok nye kami kene sental periuk belanga hahahahhah

just doakan kebahagiaan kami

Rate

1

Kalu pegi kenduri kawin memang kena hulur dwet ehh? wajib ke ehh?

kalu kat tempat saya...tak wajib...so bila bersalam2 ngan family pengantin...sapa2 yg salam tgn kosong tu....jgn risau la....tader hal...

tp kalu kat tempat hubby...dah jadik sampai macam wajib plak bagi dwet...sampai kan penah sekali saya kena...saya yg hulur kat ibu pengantin...so somi saya tak hulur la kat bapa pengantin...sekali bapa tu masam je.....tak tengok muka hubby..

pastu masa kenduri kawin saya....ada tetamu yg dtg...punyer la segan sbb tak leh nak bagi dwet ke apa ke la kan....dia buh dalam sampul angpow tu...kertas surat kabor yg di potong cantik2.....sian kan ?

apa yg saya perati...mmg ibu bapa pengantin kat tmpt somi saya ni..kalu bersalam tu mmg sambil meraba la duit kat tgn org yg bersalam dgn mereka tu....jd bila bersalam..raba2..kosong..takdak dwet...terus berubah muka.....macam tak ikhlas la plak jemput org dtg kenduri...

Rate

1

tak suke kenduri ade karaoke
anrede Post at 4-5-2010 01:12 PM

samalah kita..elok pasang lagu2 aje kan gerenti sedap...volume pon leh kontrol sederhana bg semua tetamu selesa

kalu kat tempat saya...tak waj ...
hairanaz Post at 4-5-2010 01:35 PM

ish kat mana yg wajib sangat tu...mcm pelik lak

kadang2 orang bagi hadiah kat pengantin, harga ratusan ringgit jd tak bagi duit dah...takkan nak masam muka gak kan fikir buruk dtg mkn free

dah buat jemputan majlis, bukan wajib bayar pun...kalau nak wajibkan jual ler kad jemputan sebagai tiket...nak datang bayar :re:

pasal salam duit tu erm... susah nak cakap lah..kalau ikutkan  kat tempat saya dah jadi wajib dah benda ni.. bukan apa macam kira hadiah la..sebagai tuan rumah  memang iklhaslah jemput makan kenduri  tapi sebagai tetamu kita ada rasa berperi kemanusianlah membalas jasa baiknya menjemput kenduri makan. erm ikut ikhlaslah nak bagi berapa...hadiah plak biasanya yg bagi kawan2 pengantin jer..jemputan biasa2 selalunya salam mak bapak pengantin jer.

insya-Allah bulan depan akan berkahwin, harapan, impian & doa :

1. majlis akad nikah berjalan d ...
buDak_gaTaL Post at 4-5-2010 12:10 PM

Tahniah BG....insyaAllah....moga2 perkahwinan mu berjalan lancar...Aminn

kalu kat tempat saya...tak waj ...
hairanaz Post at 4-5-2010 01:35 PM

dah jadik mcm trend skang ni hairanaz.....hulur tangan mesti berisi...kalau kosong nanti tuan rumah tarik muka....kalau berisi...tuan rumah senyum sampai ke telinga....nak tak nak...bg je la...walau dlm tu taruk RM5 jer....

cuma cara ni lagi mudah dan senang banding kalau nak beli hadiah bagai...