CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: teletubis

Sampai bila isteri perlu berkerja

setuju dengan semua forumers.. tepuk dada tanya selera.. walaupun kita bekerja, kita masih boleh bina quality time dengan anak2.. kita masih boleh buat supaya anak2 tak rasa kekurangan walaupun kita tinggalkan dia di rumah orang untuk jaga.. dalam hidup ni harus berkorban untuk dapatkan sesuatu.. tak semua yang kita nak kita akan dapat serentak.. tapi kita cuba la untuk menjadi yang terbaik..

Post Last Edit by tina^^ at 21-4-2010 14:50
bagi aku kalau nak kerja.....kerja jerla.... tapi tolong jgn bebel kat anak bila tengah marah " ibu  ...
mder Post at 21-4-2010 11:21

tak pernah marah anak mcm nie..i think, very the tak patotler...

i selalu tell my children, or rather associate kan mama work = abang school.

lepas baca aper kakak bibir panas tulis semua benda buat mesti niat ibadah, perhaps i want to instill satu lagik taughts, ie mama work = abang school = ibadah

semua orang ada tanggungjawab memasing kena carry / fulfill. ibadah can be performed in many ways. samada orang besar or orang kecik. i saw he takes pride bila i associate mcm tue. beucase mama work, abang gotta go to school. i selalu borak2 dgn dier tanyer aper best pergi sekolah?? from the feedback i think he enjoys going to school..

bila sesekali i cuti, nanti dier yg tanya...mama i go to school, why u dont go to work??

setakat nie alhamdulillah, we had mutual understanding on this.

disebabkan i berkerja, i have limited time with my children. i selalu pk, ini adalah medium untuk my children belajar survival skill and being independent, for they have to know that mama will not be able to have the eyes 24/7 on them (but Allah will) so, back to concept perbuatan dlm hidup nie semua mesti buat kerana Allah. in tackling this issues - juggling between career & family ibarat menarik rambut dlm tepung....tepung jgn sepah, rambut jgn putus. cross fingers! aper2 pon nak buat kena ada ilmu, yer tak??

bekeje sampai mati ler..sampai bila plak?

Reply 74# HOTlips

gud one, hot...gud one

idup nie semua ada kemungkinan...
tuhan akan duga kita kot mana sekalipun...

Reply  HOTlips

suka dan setuju dgn apa sis mentioned...
tp to be fair..realiti ttp realiti..h ...
hereana Post at 21-4-2010 12:52

yup....myself pun dikelilingi adik2 yg KENA kerja utk mencukupkan
ai bagi semangat lagik kat depa2 tu....ikhlas nak tolong "cukupkan" demi anak2
so pd i , at this stage of life....soalan PATUT atau TAK PATUT.. tak wujud

soalan nie akan dtg bila single income dah CUKUP ...cukup nie subjektip laa kann
bila dah cukup tapi bini keje utk alasan2 lain.....terletak pd pilihan memasing

Reply 82# tina^^

Betul tina. Bukan susah pun. Dgn niat saje memboleh kan kita mendpt 2 in 1. Dpt duit n dpt ganjaran pahala.
Apa saja yg kita buat kalau disertai niat, adalah ibadah. Misalnya nak makan, jadik ibadah kalau kita niat krn Allah. Padahal nak isi perut. Kalau kita niat makan utk tambah tenaga pastu dpt tingkatkan mutu kerja, mutu solat, kan ibadah tu? Nak berak pun ibadah. Niat ni bukan niat mcm ibadah khusus. Tak perlu la sampai kena sebut usalli atau nawaitu bagai.
Mcm mana pun kena ingat la juga.... niat x menghalal kan cara
Nanti inul pun nak claim ibadah. Goyang2 utk bapak2 release air kat kepala!

Follow Us
Reply 78# hereana

jgn sesekali taksub dgn rezeki yg ada..adalah dr usaha sendirik..smpai lupa dr Allah..yg mengizinkan kita 'utilise' segala pinjaman nya..nanti wat kita jadik selfish sgt..

Correct!

Sahabat2 Nabi pun ramai jutawan. Tp mereka x menjadikan itu sebagai maksud hidup!
Sebenarnya kebun, pejabat, kedai, sekolah adalah keperluan. "Kerja" yg sebenar adalah beribadat kpd Allah
"Tidak aku jadikan manusia dan jin melainkan utk beribadat kpdKu"

Sebarkan agama adalah kerja kita! Kerja kita semua! Kerja anak2, kerja suri rumah, kerja pengarah, kerja ustaz, ustazah, kerja ulamak, kerja peon, posmen, kerja semua org!

Bak kata aji... kerja sampai mati!

first n foremost tq to hotlips.....on the ibadah part....sometimes terlupa bab2 yg neh......
sbb dah terbiasa ngan keadaan sekeliling......

sbb penah try dok umah....2 taun......belajar....
mmg rasa hopeless.....penat.....keje tak abis2.....dlm pada masa yg sama bela late MIL.....
after dia meninggal dunia.....job sama je, masak, amik anak, gi pasar, gi nursery....chat jumpa kawan2.....very monotonous ........

then my other half cakap....pergi lah keje....it's not abt money....its about u....u r becoming typical housif.....not happy .....

so here i am bekerja....trying very hard to balance work n family.....so far so good....kadangkala tergelincir gak......tapi bila baca forum n blog psl keadaan org lain....aku amat bersyukur ngan apa yg aku ada.....

so yes....aku akan terus bekerja sehingga diizinkanNYA.......

kadang2 bertanya pada diri sendiri 'sampai bila aku nak kerja?' perlu ke aku bekerja? gaji 100% utk kegunaan saya. bil telefon, kereta (nama saya), keperluan peribadi/family semua suami tanggung.  duit utk simpanan, atau kalau gi main2 dgn anak2 kat shopping complex (saya suka shopping). nak beli rumah atas nama sendiri, rasa tak syok pulak nak hutang2 ni.

tengoklah tahun depan nak dok rumah jaga anak2 dan suami aje. skrgpun dah bagi hint kat suami 'kalau saya benti, tiap2 bulan kena masuk dlm saving akaun saya ye, jumlah yg sama mcm yg saya masuk skrg...belanja dok rumah kira lain...' he he...

berdoa semoga suami setia hingga ke akhir hayat saya... amin...

sedikit petikan dr majalah NUR,
"Apa yg boleh kita lakukan ialah ikhlaskan niat bkerja krn Allah dengan itu Allah akan melorongkan rezeki utk kita menyara anak-anak.Jangan pula kata kita bekerja kerana hendak menyara anak anak kerana kita tidak yakin dengan rezeki Allah"..

renung2kan bersama

kerja kena ikhlas, klu tidak ikhlas memang lah fikiran ni akan fikir macam2..tetapkan dlm hati ikhlas kerana Allah..lagi satu aku anggap kerja aku ni sebagai hobi gaklah..maknanya sesuatu yg diri sendiri juga minat. klu dah tak minat dengan hobi ni, jawapan paling baik berhenti...

Haku suka komen Hot Lips......haku tak pandai tulis, tapi apa yg ko tullis tu haku setuju jelah hehehe.

Haku kije tapi adalah side income, cadang tahun depan nak quit job. Haku plan walaupun haku  berenti dari kije 9-5 skrg ni, tapi masa seharian haku tak hanya pada rumah je, selepas habis buat kije2 rumah ie: kemas + masak +++, haku kuar utk buat kije side income tu. Jadinya haku tak bosan jadi fulltime housewife dan haku pun tak bosan sebab kije pejabat....2-2 haku dpt. Insyaallah itulah haku plan, seimbang.

Sebab kalu haku jadi fulltime HW, boleh nanar kot sebab haku tak leh dok diam, ada je benda nak buat, alangkah cuti Sab & Ahad pun habis rumah haku decorate balik, bayangkan Isnin - Jumaat, mahu rumput2 kat depan tu haku kutip satu2 pakai tangan hahaha.

Tapi dlm masa yg sama haku suka bersosial, jumpa orang, buat planning itu ini sebab haku suka pada sesuatu yg baru dan mencabar, bila projek or kerja tu berjaya, haku memang hepi giler. Kalu tak berjaya, haku akan cuba kasi gak berjaya biarpun sikit hahaha......haku ni giler, haku tak leh duk rumah tidor + makan je, dan haku pun dah bosan giler tahap gaban dok kat opis ni buat benda yg sama 10 tahun dulu. Walaupun projek2 lain2, tapi jalan kije sama je.........tutup mata pun boleh buat hahaha........

Kalu duk rumah tak bekerja pun boleh buat duit, jgn ingat semua ibu2 yg gi bekerja byk menyimpan,  ada yg duit gaji habis utk bantu suami keperluan rumah dan keluarga, tapi ada gak yg 100% masuk poket...wah itu beruntung hehehe.

Tapi pada haku boleh je, cari duit2 tambah, ambik upah jaga anak orang ke, kalu rasa susah ambik bayi, ambik yg dah skool @ transit, singgah umah tghari utk makan + mandi, pastu dia gi skool agama ke tuisyen petang. Kalu 50 hengget sebulan utk sorang, kalu dpt 2 org budak dah 100 hengget, bukan jaga full time pun.

Atau ambik upah mengait or menjahit, ada jiran haku ni ambik upah jahit tengkuk baju kurung je, kalu ada rezeki lebih dptlah permintaan nak baju kurung jahit tangan, ok apa....dpt gak duit poket sikit. Sambil2 tu, boleh masak & tgok anak.

Pada hakulah, apa2 kita buat pun nawaitu kena betui, dan berusaha, insyallah...ada rezeki tu.

Jgn dok rumah layan sinetron pagi sampai petang pastu sambung pulak sinetron kat padang permainan, itu bukan duit masuk, dosa yg dapat hehehe.....

kerja kena ikhlas, klu tidak ikhlas memang lah fikiran ni akan fikir macam2..tetapkan dlm hati ikhla ...
cmf_iddine Post at 22-4-2010 11:15

hahahaha..ini jawapan tepat utk aku kot. HOBI.

next week, aku plan nak ambik half day pagi sebab nak gi stadium shah alam. ada metrojaya sales.
petang, masuk ofis balik.
sorang ofismates single komen, apesal aku nak balik ofis? baik balik berehat ajer kat rumah.

aku jawab - "sebab nak berehat ler,kena balik ofis. kalau balik umah, takdernye boleh berehat. mimpi ajer laa.."

keje aku biasa2 ajer. itu pasal boleh lepak2..

productive work ialah keperluan untuk membina self esteem

productive work tu tak semesti keje makan gaji

buat keje macam sukarela pun productive work..wat kominiti keje wat keje amal umah oang tua pun productive work..buat ler keje apa pun asal producing good or services to others so individu tu akan merasai aku bolehhhhhhhhhhhh, aku hidup, aku berada di dunia, aku sebagian dari masarakat dannnnn seme2 yang positif

jadi full time housewife pun productive work....

tapi kalo ada keje full time pun jangan pikir ianya productive work haaa sebab kalo setakat keje makan gaji lepas tu balik umah cam cencorot or di opis dok masuk porem keje bergebang sampah jek..bukan nak bincang ilmu pada saya seme tu non productive

kalo busan dok pi jalan2 tepi pantai soang2 tenangkan fikiran make love with nature dan tenguk kebesaran tuhan dengan seme ciptaan semulajadi, tu pun productive work

yang penting akal tu cerdas dan inquire kuat walo pun cuma terdampar di katil sakit or dok di kosi roda jek pun buleh ada productive work misal cipta or tulis novel etc

creative thinking, mende sampah tu pun bleh di kitar semula, macam mana NAK ADD VALUE, tambah nilai kehidupan sedia ada dari segi material or non material

nanti individu rasa berbaloi, aku boleh ! so confidence bertambah so self esteem makin bagus so fear makin kureng

terlalu berbeza orang yang mengetahui dengan yang tidak

u nak keja ka tanak keja ka u pk la sendiri

watever yr decision is make it for a good cause. supaya tdkla bila dah terlantar mengadap sakaratul maut nanti baru ko terpk apebende yg aku buat selama ni.
once u made decision (for good causes) ko tak pk apa org lain kata, depa nak kata ko dok umah buang masa ka, ko keja sbb ko bukan ibu yg baik ka...lantak pi depa
An effective person does not make measurement for somebody else clothes base on his body measurement.
sekian melalut tak hengat

u nak keja ka tanak keja ka u pk la sendiri

watever yr decision is make it for a good cause. supa ...
misy Post at 22-4-2010 14:06

'An effective person does not make measurement for somebody else clothes base on his body measurement.'

tapi napa kat post lai satu tu depa dok nasihatkan kawan kita based on depa nya experience yakni depa study dan pelajar but still bleh hamil dan ada anak..sukses gitu

tak ke depa tu ukur kat badan sendiri tang baju untuk di pakei dek kawan kita yang bermasalah tuh?

productive work ialah keperluan untuk membina self esteem

productive work tu tak semesti keje mak ...
ajinomotonosuga Post at 22-4-2010 13:32

indeed....

keje utk serve bukan utk diri sendiri saja...
tadi masa pi sekolah, terdengar guru besar tegur kerani2 kat sekolah tu
kalo ada org dtg ke pejabat, jgn laaa...duduk saja
bangun dgn cepat dan layan tetamu yg dtg....
nie keadaannya bila ada parents dtg nak jumpa....muka depa mencuka
cam parents nie menyusahkan dia plak.....

bak kata motivator nie, bgn pagi....betulkan niat
bukan utk kita semata, bukan utk anak2 saja...bukan utk somi saja
utk berbakti pd manusia lain.....tak kisahlaa keje atau tidak
we find the way.....

indeed....

keje utk serve bukan utk diri sendiri saja...
tadi masa pi sekolah, terdengar gur ...
my-alja Post at 22-4-2010 15:11

tapi kan anik..penceburan kaum ibu ke bidang pekerjaan makan gaji ni baik swasta or public seme tu sikit banyak telah menjatuhkan self esteem kaum bapak..

ko setuju tak?

tapi kan anik..penceburan kaum ibu ke bidang pekerjaan makan gaji ni baik swasta or public seme  ...
ajinomotonosuga Post at 22-4-2010 15:28

yup....bak kata mel gibson

I love women. They're the best thing ever created.
If they want to be like men and come down to our level, that's fine.

fine wt him....tapi tak semua lelaki bole bersaing dgn pompuan2 nie
tu aku laa ajik, khennn....

the more u compete, is weaken you...