CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5025|Reply: 21

perbualan bersama polis

ini adalah perbualan sy bersama seorang polis.
sy cuma bantai dia pasal pencapaian polis yg masih di takuk lama. mat brempit, kes ragut, pendatang asing n lain2 kes. tapi polis ni bagi sy jawapan yg terjawab oleh sy. pengajarannya kita x patut bersangka buruk kat polis.

polis: ikut statistik,,,seorang polis harus jaga berapa org?
me : 10 org kot
polis : berapa pula polis yng besara, pencen dan meninggal..?
me: ikut statistik..seorang polis harus jaga 500 org.
polis: awak boleh buat ?
me : ohtidak
polis: saya CABAR awak jaga 5 org budak kecil yang nakal.
me: blh je
me: pempuan jg budak..bese la
polis: x perlu jaga seorang lelaki india yang ade kes bunuh,rogol dan samun dan juga cabul.
polis: kalau awak boleh jaga budak kecil 5 orang ..
polis: boleh awak jaga 5 org lelaki yang ada kes berat?rogol,samun?bnuh?
polis: boleh?
polis: baru 5 beb..
polis : kalau 10?
polis : 15?
polis : 20?
polis : dan sterusnya?
polis : zaman skarang ni sedangkan bapa rogol anak..
me : sy tengah befikir pe nak jawab
me: haha
polis: takkan nak letak polis duduk dalam stu rumah?
polis: ragut?
polis: nak polis duduk sorang2 tgh jalan?
polis: die nampak di hadapan.
polis: di belakang die
polis: sape nampak?
polis: dalam jarak 1km.
polis: mata awak boleh nampak semua bnda?
polis: sebagai polis
polis: pe yang kami buat adalah cuba bagi yng terbaik..
polis: tapi org awam ade bagi peluang atau pon bantu polis
polis: sy snggup potong tangan kalau ade org awam yg nak bantu polis..
polis: nak suruh masuk RakanCop pon takut....
polis: takut masuk mahkamah...c'mon la...blamin is not the way..but fight it together

sama2 la kita renung kan

even kalau pasal rasuah pun..bukan semua polis amalkan rasuah.
lagi satu..sikap orang awam yg suka memberi la yg menyebabkan terjadinya rasuah.
kalau x ada yang memberi, x ada yg menerima.

sama-sama la kita hargai jasa, pengorbanan dan khidmat polis.
KALAU X DA POLIS KAT MALAYSIA NI ATAU 1 HARI SEMUA POLIS CUTI..
adalah dijamin korang nk kuar buang air besar belakang rumah pun x berani.

Itu pasal polis kena ada.

Masalahnya yg saya tinguk..semenjak dari rekrut lagi polis ni dah di asuh supaya mempercayai polis saja..itu psl mereka tidak mengaku sebagai org awam. pernah dengar tak..selalunya polis ini di galakan berkahwin dengan polis juga?

Pasal tugas2 polis tu memang kita tidak mempertikaikan..dan pastikan apabila menjadi polis maka betul2 bersedia menanggung beban di dada lah..kalau polis di cemuh..kenapa mesti terasa? jangan ada perkataan "polis pun manusia juga" itu menandakan polis tersebut memang tidak sesuai utk menjawat jawatan polis.

OK saya ada satu cerita lah..sebelum itu saya ingin memaklumkan saya bukan polis..saya tiada kawan polis atau sedara maree polis..

pada suatu petang..Terjadi kemalangan perlanggaran kereta di sebuah jalan raya utama..maka pada hari itu..jalan tersebut pun tersangat2 lah jemnya..penyebab kemalangan tersebut ialah dua org arab yg telah melanggar sebuah kereta yg di pandu oleh seorang mak cik..

Pada masa yg sama..pemandu arab tersebut..tiada sebarang dokumen spt Passport..dan lesen memandu..dan kebetulan pula kemalangan tersebut terjadi di tepi sebuah kampung..maka org kampung pun berduyun2 lah melihat dan apabila melihat bahawa punca berlakunya kemalangan tersebut merupakan org arab..maka amarah org2 kampung sekalian pun terbakar lah bak api menyala2..ada yg memegang kayu..botol, helmet serta org kampung tersebut mengerumuni dan mengelilingi kedua2 arab tersebut..

Satu lagi masalah ialah..penarik kereta sedang menunggu..jadi pada andaian saya..ada 3..

1. mungkin arab tu akan di belasah..besar kemungkinan akan mengakibatkan fatal..
2. Mungkin polis ingin melihat kejadian yg sebenar sebelum semua itu akan berubah..
3. penarik kereta akan menundah kereta tersebut..besar kemungkinan boleh menghapuskan bukti2..

So saya pun call lah balai sentul (direct)..bagaimana pun selama proses tadi berlaku..ada lah kemungkinan saya di sambungkan sebanyak..15 kali..paling geram bila ada seorang polis tu mengatakan pada saya.."apa hal u sibuk? nanti diorang pandai lah datang balai buat repot?" saya cakap " tapi jalan jem encik..sekurang2nya hantar lah anggota utk pantau jalan, kenderaan tak bergerak!.." serta saya ceritakan juga bagaimana org2 arab tersebut sudah di kerumuni oleh org2 kampung. Polis tadi (lelaki) tanya saya siapa? saya cakap saya pelapor saja..kemudian polis pun minta nombor telepon saya lah..dan saya pun bagi lah..

Lebih kurang dalam masa 3 jam..(arab tu tak nak di lepaskan oleh org kampung) baru lah polis sampai..sedangkan dari sebuah balai disitu..jarak jika menggunakan motor hanya 3 minit..

ok selepas polis sampai..arab tersebut pun di bawa ke balai lah..semasa ketiga2 mereka dalam MPV..polis rf12xxxx (sebaya saya lah tu) call saya dan meminta saya datang ke kenderaan MPV mereka. saya tanya kemudian apa hal incik? dia cakap" Eh..takkan lah tak der aper kot? minyak kereta kami dah pakai dah ni, penat kami lagi saper nak bayar?..hulur lah sikit..sambil jari telunjuknya menggaru2 tapak tangan saya..

Macam saya tak percaya..tujuan saya melaporkan hal tersebut bukan utk memenatkan polis, menghabiskan minyak kereta mereka..atau pun utk memberi mereka duit..tujuan saya adalah utk keselamatan..

Bagaimana pun saya tersenyum sambil tidak melayan permintaan kopral tersebut..dan dia dan rakannya berlalu dengan muka geram serta pada masa yg sama sempat lagi menunjukan isyarat tangan spt "apa lah!"...

Saya tidak puas hati dengan keadaan tersebut.. selepas 5 minit..saya menelepon semula kopral tersebut..dan ingin mengajaknya minum..saya cakap" encik X, encik nak duit minum dari saya ker?" dia jawap " Tadi engko tak bagi.." saya cakap lagi" mcm ni lah encik x..saya tak der duit nak bagi utk encik minum..tapi kalau nak sangat juga..encik call no ni xxx..nama dia DSP xxx..cakap sama tuan dsp saya suruh dia belanja encik x minum.."

Terus dia letak telepon..

kesimpulannya.. polis ni ada yg baik ada yg buruknya.
tapi kita kena positif.. pandang la polis dari segi kebaikannya.
memang x dinafikan yang baik lebih banyak dari yg buruk..
lol:

4# azahan

Betul, memang ramai polis yang baik, yang ikhlas menolong orang, tapi x dinafikan juga, ramai Polis yang jahat, jadi penjenayah berlesen, pau orang, pau indon, Polis2 macam ni merosakkan nama kesemua Polis. Contohnya kita ambil sehelai kertas putih yang dititiskan dakwat hitam sebagai analogi. Kita akan melihat titisan hitam sahaja sedangkan putih keseluruhan tu kita x nampak. Itulah lumrah manusia, x boleh salahkan civilian juga..

Assalamualaikum semuer,

Benar....
Di mana mana pung sama...............ada yang baik dan ada yang sebaliknya.
Ada rajin..............ada yg pemalas.

Tapi pabila seseorang itu menjawat sebagai Penguatkuasa, ia lebey kritikal.
SEBABnya..........
1. ia di latih agar menjadi baik
2. ia di ajar mengenai undang undang dan hukumannya
3. ia di latih berdisiplin
4. ia di latih utk berhadapan dgn masyarakat
5. dll

Bottom line, kalau menjadi Penguatkuasa, pendakwah, imam, asokar, ahli politaik........hendaklah 'jaga image' diri.
Jangan salahkan oghang awam sekiranya mereka hilang kepercayaan atau memandang buruk terhadap anda!

Wsalam

Follow Us
Aku x suka sangat dengan Polis ni, tapi aku sangat respect Polis Traffic, aku rasa peranan Polis Trafic sangat di rasai. Setakat dia pau 20-30 ringgit tu, lantaklah situ, hal dia dengan tuhan. Tapi masa jalan jem ke, lampu isyarat rosak ke, peranan mereka sangat-sangat kita perlu..

pernah dengar tak..selalunya polis ini di galakan berkahwin dengan polis juga?

Adakah ini cerita yang FOAFOAF?

8# alphawolf

penah jgk dgr cerita ni..mgkin bila diorang suami isteri dalam bidang yg sama, masing2 akan jadi lebih memahami..
kakak kepada kwn aku pun baru je kawin tahun lps..akak dia polis. kawin dgn polis gak..
nmpak nya melepas la peluang org awam nak kawin dgn polis..

Ayah kepada kwn aku ni seorang pesara polis. Antaranya rumusan yg dia buat berdasarkan kerjaya polis ni:-

a) masuk pagi blk malam.
b) sampai rumah malam bos call suruh dtg pjbt coz ada operasi.
c) hbs operasi pun dah dekat subuh.
d)kul 8 kena dtg blk pjbt.
e)bl ada operasi memang xleh cuti n xder masa dengan keluarga.
f)Bila xder masa dengan keluarga, bini mula lah masam muka.
g)Anak-anak pun kesian jugak.Tak dapat kasih sayang dari seorang ayah.Nak pujuk wife pun, seminggu barulah berjaya.
h)Cuti payah nak dapat.Hari raya lagilah plak.
i) Kalau xder operasi, malam duk ronda kawasan rumah awam yang duk syok tido.
j) Risiko bukan setakat nyawa jer. Kesihatan pun turut terjejas.

sebab tu la kalau bini polis tu pun seorang polis jgk, mgkin x de kes bini nak muka masam n merajuk sbb asyik kerja je

Dah agak dah...cite FOAFOAF.....

Biase la, kat mane2 pun ade yg baik & yang jahat. Bestfren aku baru jd inspektor polis, so aku harap2 die jadilah polis yg berwibawa. amin!

Dah agak dah...cite FOAFOAF.....
alphawolf Post at 14-4-2010 14:50

FOAFOF tu menatang pe?

kesimpulannya.. polis ni ada yg baik ada yg buruknya.
tapi kita kena positif.. pandang la polis dari segi kebaikannya.
memang x dinafikan yang baik lebih banyak dari yg buruk..
lol:
azahan Post at 6-4-2010 01:38

tak kisahlah polis baik buruk dan polis tu hak dia nak bela polis... tapi polis yang dalam dialog ko tu #@*(%^$]#@*(%^$<}'=+*  racist celaka..... india pulak yang kena dia libatkan sebagai penjenayah.... ptuiiiiiiiii...... polis camni pun ada orang yg nak dibela.... ptuiiiii.....

sejenis kure2 kot..

tak kisahlah polis baik buruk dan polis tu hak dia nak bela polis... tapi polis yang dalam dialog ko tu #@*(%^$]#@*(%^$
braderjoni Post at 14-4-2010 16:40

amboi..marah nya.
bukan india je yg ada kes..melayu cina dan lain2 pun ada kes.
tu cuma contoh..
cuba dalam perbualan sy tu polis tu jadikan org melayu sebagai contoh..
sure korang yg melayu pun marah jgk..

13# braderjoni

Lets be fair here..itu contoh je la.Don't look too deep into it.Like Azahan said,itu cuma contoh.

Some are being too critical towards the Police,unjustly.Like any other profession,there are bad apples.We can't tag all of them as the same can we? I think they are doing a wonderful job,WITH WHAT LITTLE THEY HAVE.

Granted,we need to recruit more to bring down the ratio(police:citizen) further cuz as it is now,we are still below the required world standard.

Setuju also on the rasuah part..there are two parts of the equation,yg mengambil and yg memberi.I think the 'yg memberi' is the ever so slightly bigger evil.Both sides of the equation needs to be tackled.

tak kisahlah polis baik buruk dan polis tu hak dia nak bela polis... tapi polis yang dalam dialog ko tu #@*(%^$]#@*(%^$
braderjoni Post at 14-4-2010 16:40

alamak ko india ka braderjoni? :@

amboi..marah nya.
bukan india je yg ada kes..melayu cina dan lain2 pun ada kes.
tu cuma contoh..
cuba dalam perbualan sy tu polis tu jadikan org melayu sebagai contoh..
sure korang yg melayu p ...
azahan Post at 14-4-2010 17:30

tapi kaum india ni memang tal boleh do sorok2 lah..mereka memang ramai yg jahat2..sudah lah miskin sekolah tak der..tapi nak merasa kaya..satu jer jalan ialah merompak. populasi mereka sikit jer kat malaysia ni..tapi dari segi jenayah mereka setanding dengan kaum2 yg lagi besar. ptuiii keling pariah.

alamak ko india ka braderjoni? :@
alphawaves Post at 15-4-2010 22:56

yen na da tambiiii.......

tapi kaum india ni memang tal boleh do sorok2 lah..mereka memang ramai yg jahat2..sudah lah miskin sekolah tak der..tapi nak merasa kaya..satu jer jalan ialah merompak. populasi mereka sikit jer kat malaysia ni..tapi dari segi jenayah mereka setanding dengan kaum2 yg lagi besar. ptuiii keling pariah.
alphawaves Post at 15-4-2010 22:59

citttttttt.... kurang ajar asam punya tambiiiii....... lu arini takla minum todi pigi jaga itu lumbu ka tambi..... citttttttt..... itu lumbu lagi manyak asam.....  susu masam jugak ada.... ptuiiiiii sama itu lumbu.... sama itu jaga lumbu punya olang....

12Next
Return to list New