CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fatim24

bunga adenium

Reply 160# profmoto
adenium harry otter??ey pun nak cari/beli juga...beraa rm profmoto beli?nanti paste pic ya...
evy pernah tgk kat tenet pic harry potter..memang cantik bunga dia..

profmoto, adnil lom dpt lg benih tu seme.. adnil beli nak try je baru.. mmg zero lagi ni pemahanan nak tanam dari benih, apatah lagi nak bentuk caudex tu segala.. tapi minat sgt tgk semenjak dua menjak nih.. tu yg ter order tu... harap menjadi la ..
adnil order benih adenium & plumeria dari thailand dan intend nak order benih adenium dari taiwan lak nanti..

Reply 151# chomby

lawanya... cantik sungguh.. terkenan lak..

Reply 156# profmoto

macam rambut yg didandan...

Reply 162# adnil

peh..dasyat nye.. dari thai? camne beli tu? ikut ebay ke pe? hehehe.. banyak tanye plak..

Reply 164# Mas916

huhu.. ye mas.. gitulah nampaknye.. btw, kita sendiri boleh bentuk dia.. satu cara, dalam 6 bulan or setahun sekali, keluarkan adenium tu dari pasu. bersihkan, buangkan beberapa akar2 yang berserabut. tinggalkan akar2 yang sihat dan agak besar. then pandai2 la kita dandankan dia.. huhu.. tapi kena tgk rajin kita la plak.. huhu..

Follow Us
Reply 165# profmoto

haah, thru ebay lah, mana lagi.. sbb terjatuh chenta tul dgn bebunga dia tu... pulak tu bila dah dikira congak, beli dari sana untung sket dari beli dari local tu.. cuma harap harap sampai dan berjaya disemai dan hidup ler pokok tu nanti..
tu yg nak kena berguru dgn profmoto tu nanti eh..

Reply 167# adnil

Tapi cuma takut risiko biji benih tak tumbuhlah kan?...tu je...  

shiina, haah memang risau tak naik jer lah.. tapi tak per lah, try jer dulu.. lom cuba lom tau..
chomby, awak cantas pokok tu eh? saya ada cantas satu batang tu dulu, try je.. dah kering dah bekas cantasan tu tapi tak de nampak lagi pucuk/tunas... risau gak... kalau naik je tunas, yg lagi 4 batang tu harusss ku cantas gak. nak dia merimbun, ni skrg meninggi jer.. xcantik lak nampaknyer..

Reply 167# adnil
saya rasa yg local tu mahal la..but ntah la..sebab evy pun takpernah beli takut biji2 tu tak tumbuh..
baik beli pokok yg dah besar...baru puas hati..
tapi kalau tanam dari biji lagi puas hati tau kalau biji2 tu tumbuh dgn subur..

profmoto....mana gambar adenium harry potter u??hehehehe

Reply 170# evy8

evy, tu la sbb i beli dari sana.. dah kira costings segala lah tu.. yg local tu lebih kurang rm1.17 sebiji, kl dari thai tu baru dlm 0.40 sebiji (dah masuk delivery to kl)
tapi mmg risau lah tak menjadi... tapi dok berangan... kalau jadi.. fuhh bestnyer.... ekekekke mat jenin tul haku nih...

Reply 171# adnil
hara2 ble tumbuh biji2 yg adnil order tu...
evy pernah baca kat blog indonesia...org tu ckp sebelum semai biji adenium,kena rendam dulu beberapa minit..pastu baru semai..
tapi kalau saya dpt biji je,trus semai dlm tanah...hehehe..setakat ni tumbuh juga..tapi kebanyakan biji yg saya semai dari biji pokok adenium sendiri bukan yg main beli kat tenet..hehehe

saya diberitahu oleh pembekal tu, dia kata seelok elok nyer rendam selama 3-4 jam dulu sebeum semai sbb dia kena keringkan dulu bij benih tu sebelum hantar sbb kl x nanti dia berkulat.. ada satu blog tu adnil baca dia kata rendam kat dlm cecair penggalak ke apa tah untuk beberapa minit sebelum semai...

ikut kata pembekal tu, lagi fresh biji benih tu, lagi tinggi chance dia akan hidup.. dia kata biji benih dia tu - dia make sure fresh lagi (ie dlm lingkungan 2/3 minggu max) bila tiba pada kita.. dia takkan simpan biji benih lelama - kalau tak de buyer, dia akan semai sendiri.  dia kata dia businessman, dia takkan nak burukkan nama dia by selling biji benih yg tak bagus or tak leh cambah.. tu yg confident sket nak order tuh... tapi apa apa pun adnil rasa cara semaian dan jagaan penting gak nak make sure dia bercambah dan hidup..

Reply 174# adnil
paling lama biji adenium ni tahan 2-3 minggu atau sebulan la...
memang dorang kena jemur kering biji2 adenium tu kalau nak jual..
masa semai,pada pandangan saya la,biji tu tak ble dibiarkan basah sangat atau kering sangat..sinmpan tempat teduh dulu sampai biji2 tu bercambah.

tu lah, tgh menimba ilmu ler sket sket...kl boleh biarlah semua biji benih tu bercambah dah hidup... xdelah rugi duit.. huhuhu

Reply 167# adnil

haha adnil..saya bukan guru.. saya pun baru belajar.. kalau nak kata sifu, evy tu dah agak2 sampai black belt. boleh korek dari dia.. hehe.. betul tak evy? kita sini bincang2..sama2 belajar..kongsi ilmu.. ilmu kan milik Allah.. tak salah kongsi..

Reply 170# evy8

sorry evy.. semalam balik kerja lambat.. then penat sangat terus tertidur. dah angkat dah pokok tu dari belakang bawak ke depan pintu rumah. tapi betul2 tak larat nak angkat camera. huhu.. nanti balik saya snap ok?

mmg nak berguru dgn sesiapa yg sudi berkongsi ilmu.. tak kira lah sesapa.. ada gak nampak evy posting kat blog u.. mmg leh baca evy berpengalaman tuh.. mmg jeles tgk gambar gambar pokok seme kat sini.. tu yg terjebak sket sket tuh..

Reply 177# profmoto
belum sampai black belt lagi la..
saya pun masih belajar lagi...
semua pengalaman ttg adenium yg saya tanam,ada la sikit2 ble kongsi kat sini..masi banyak lagi perlu belajar ni...
profmoto tu pun apa kurangnya..semua pokok adenium u cantik2 dari adenium evy..