CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6305|Reply: 37

komplen waktu rehat.....

aku tak tau la betol ke tak letak kat cni.... mod.. sori kalo letak salah tempat....

aku juz nak tanya pendapat korang pasal tido waktu rehat kat tempat keje.... kat kilang aku ade satu GM baru masuk.. pastu dia wat undang2 yg bukan... kilang aku food industry.... mamat GM ni asal dari elektronik industry...

yang masalahnye, keje2 operator kat kilang aku mmg penat... lepak giler.... so, diorang yg keje shif malam prefer tido kat bilik rehat waktu rehat... yela, nak makan pukul 2-3 pagi, kantin tak bukak lak....

pastu mamat GM ni leh banned diorg tido n suruh officer dia tangkap gambar sesaper yg tido.. then pampangkan kat notis board kat kantin.... hampeh tol...

dalam meeting, ada gak org bangkitkan pasal isu ni... tapi GM aku ni siap cakap lak..... you bgtau I company maner yg kat Malaysia ni yg bagi pekerja dia tido waktu rehat ?? so, ktorg sumer pun diam la.. kire mati kutu....

kesimpulannya, aku nak tanye korang ... korang tau tak kilang mane yg bg pekerja dia tido waktu rehat ? maksud aku bukan tido dgn gaya yg melampau la....  yela, kekadang aku kesian lak kat pekerja bawahan aku...

Rate

1

Kau suruh dia bukak akta buruh, carik takrif REHAT, ader ke tulis pekerja TAK BOLEH TIDO waktu rehat. Suruh dia cek skali, ader tak tulis TAK BOLEH HISAP ROKOK, TAK BOLEH SOLAT, TAK BOLEH MANDI bla2 melainkan REHAT HANYA UNTUK MAKAN DAN MINUM SAHAJA..bangang dan giler kuasa punye GM...menyampah aku...ingat ni kilang mcm texas ker..

aku tak tau la betol ke tak letak kat cni.... mod.. sori kalo letak salah tempat....

aku juz nak tanya pendapat korang pasal tido waktu rehat kat tempat keje.... kat kilang aku ade satu GM baru mas ...
outsider Post at 5-11-2009 23:28

salam.

Apa isunya sampai pekerja kat kilang outsider tak boleh tido time rehat? Biasanya kalau ada isu yang mengakibatkan kemalangan, sebagai contoh tido atas conveyor ke, dekat dengan mesin ke..ada termaktub tak dalam polisi atau undang-undang syarikat yang tak boleh tido time rehat??

Setahu aku waktu rehat tengahari dan malam(bagi yang shift) tidak dikira untuk gaji. kiranya kalau kira 'operational time', tak termasuk waktu rehat ni.melainkan break pagi dan break petang. so, pendapat aku kalau masa rehat tu tak dibayar gaji oleh syarikat, apa salahnya pekerja tido selagi ia tidak melanggar undang-undang syarikat?! cuba check kat tempat kerja outsider samada time rehat pekerja dibayar gaji ataupun tidak??

Untuk pengetahuan outsider, kat tempat kerja aku ramai je pekerja tido time rehat tengahari/malam. ada plant dari mother company yang sama kat Filipina, siap buatkan satu ruangan menempatkan katil untuk pekerja tido time rehat setelah berhempas pulas bekerja pada separuh masa pertama

tempat kerja outsider ada union tak? kalau ada, adu je pada depa. aku dengar union syarikat makanan ni kuat..

Rate

1

1# outsider

kesiannye..staf nie aset company..kene jage elok2..

kalu GM baru tu xkasi staf tido waktu rehat, dia nk suh depa buat ape? {:2_74:}

bleh jer tido wrtu rehat..cuma bkn dlm opis ler..ko kna tido kt tmpt len

1# outsider

kesiannye..staf nie aset company..kene jage elok2..

kalu GM baru tu xkasi staf tido waktu rehat, dia nk suh depa buat ape? {:2_74:}
norrah_joe Post at 5-11-2009 22:53

Dia nak suruh meratib agaknye nokss...

Follow Us
salam.

Apa isunya sampai pekerja kat kilang outsider tak boleh tido time rehat? Biasanya kalau ada isu yang mengakibatkan kemalangan, sebagai contoh tido atas conveyor ke, dekat dengan mesin ke ...
katakpuruz Post at 5-11-2009 22:50

tu la pasal... aku ngan manager aku siap allocate kan tempat khas utk diorang berehat... bilik tu mmg bilik rehat... tak akan ganggu operation nyer...  so, depend pada diorang la diorang nak spend waktu rehat macam mane kan ?? janji tak kacau operation...

waktu sejam rehat tu tak dikira gaji pun... sebenarnye pekerja bawahan tu keje jam 7 mlm - 7 pg... sepatutnya dapat 4 jam OT ( pukul 3-7 pg) .... tapi GM aku ckp OT cume dapat 3 jam jer.... sebab tolak sejam waktu rehat....  utk pengetahuan korang, selalunye production kitaorang akan stop ( dah capai target output ) selalunye pukul 6. So, pekerja aku prefer rehat a.k.a tidor antara 6-7 la...so, ape masalahnye kalo diorang rest betul2 kan ?

katakpuruz, leh ko bg nama company ko tak ? biar aku bgtau GM aku.... dia sibuk2 je ckp yg mane ade company kt M'sia ni bg pekerja tido waktu rest hour....

Plant aku takde union la... kalo ade union, dah lama kitaorang singkirkan GM tu...

Dia nak suruh meratib agaknye nokss...
khairimusa Post at 5-11-2009 23:05

tu la pasal... GM aku ingat diorang ni nak spend masa rehat dgn tenung-menenung sesama sendiri ker??!!
Ingat GAY ker ??
Lain la kalo ade awek... kompom diorng sanggup tak tidur rasenyer... hehehe..

GM nie melayu ker,cine ker,india ker???
Aku pernah melawat beberapa kilang2 jepun terutamanya yg heavy industries,memang time rehat tak leh kaco...semua pakat tidur jer kat line,atas simen,bentang kotak,atas meja dan mcm2 pesen lagi...takde masalah pun dan even japanese manager pun tak tegur...
Kalo kat Jepun pun diaorg tidur gak,tapi tidur kat sofa jer ler..takde sampai nak baring bagai...

GM ni cina.. company cina...

Bangang punya GM!!!! tu je aku nak cakap..try to be in your shoe, baru dia paham...estupidas

lawak gila cite ko ni...setau aku dan pengalaman d kilang elektronik  ni ,waktu rehat memang boleh tidur ....agaknya gm hang ni  saja nak tunjuk lagak kut......mcm x da  otakkk..jaaa

dia bukan stakat nak tunjuk lagak je...  dia ni mmg giler kuasa...

so, korang takleh listkan ker nama company yg bg pekerja tido waktu rest hours.. esp waktu night shift ...

ini apa yg aku baca: http://www.mohr.gov.my/forum/viewtopic.php?f=2&t=75

tp klu nak ikut,tempoh sejam tu tak dibayar pun,so bukan hak syarikat utk dia suruh apa2 kan? mau pulak klu xde termaktub dlm peraturan syarikat.

aku takda pengalaman dlm industry perkilangan.

tapi kalau soalan GM ko mana ada co kat msia ni yg bagi pekerja tido waktu rehat,
tgk aje la yg kerja buat landscape maintenance ke, potong rumput ke, aku tengok seronot aje time rehat dia org tido bawah pokok kat tepi jalan lagi

lawak gila cite ko ni...setau aku dan pengalaman d kilang elektronik  ni ,waktu rehat memang boleh tidur ....agaknya gm hang ni  saja nak tunjuk lagak kut......mcm x da  otakkk..jaaa
jojo67 Post at 6-11-2009 12:21 AM

setiap org mempunyai lapisan dan peringkat Ego yg berbeza.....GM baru tu pd aku punya level ego yg agak tinggi....selain drpd dia mahu menunjuk kekuasaannya selaku GM dan punya kuasa "perintah" dan "level of Order" yang tinggi../...itu sebab dia tunjuk "lagak" dgn cara yg boleh buka mata semua pekerja kat situ....dia mungkin dah siasat stail "pemerintahan " GM lama kat situ ....dan salah satu drpd cara dia boleh tonjolkan diri adalah kuatkuasakan undang2 tersebut....

Berkemungkinan jugak....faktor lain...kalau waktu rehat boleh tidur....level of productivity pekerja akan turun bila start bekerja balik selepas waktu rehat...msing2 lembik dan masih dlm keadaan mamai ......

Seperkara lagi...GM baru ni mungkin seorang yg kurang tidur...asyoik duk kerje je...jadik deia wmahu semua bekerja macam dia...huhuhuhuh

17# medangmru

Kalo ikut kajian saintifik,melelapkan mata dalam kadar 10 minit cukup utk mengekalkan kecerdasan seseorang utk memulakan kerja semula...

ego satu hal la... kuasa pun ya gak...kalo pekerja kilang nih majoriti melayu..aku rs GM nih nak perah kederat kaw2 kire saje nak dajalkn pekerja2 nih..unles kalo kilang nih kilang yg pekerjanya campo... ittuh aku mungkin akan kate belagak cam besh la...

porumer lam nih dah bg mcm2 idea dan info...hope ko leh berjuang bertahankan hak pekerja bawahan ko.... bangap tul GM nih..ape kesah kilang lain ade undang2 ape...takat peri kemanusiaan pun nak amek kire ker...harus pas nih dia jatuh longkang dek bongkak x hengat...rehat sejam pun nak berkire x berbayo lak tuh..bukan luak pun duit kampenih...sah2 dia jenis x leh tolarate ngan kebajikan pekerja... repot buruh jek kalo lelebey sgt...:@

pakat2 ugut nk benti keje..

12Next
Return to list New