CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Ailin

[Aduan] Sikap Penyewa Rumah~PENDAPAT KORANG

pasni jgn rumah tu kena target along atau repossessor sudah
dia org bukan kisah penghuni siapa, yg dia org ada ialah alamat rumah

takkan begitu teruk samapi naik court...aku syak ade kene mengena dgn kereta dia tu...

takkan begitu teruk samapi naik court...aku syak ade kene mengena dgn kereta dia tu...
Ailin Post at 5-11-2009 14:37

Ada 2 jer kalau surat loyer bank sampai kat umah...

1. surat suruh bayar, kalau tak kene tarik.
2. surat lelong.abis lelong tak dapat cover balik pinjaman, so bank minta top up lagi utk langsaikan.

nie sebab kwn aku la yg tak dapat bayar keta. last2 kena tarik. dah la kena tarik, kene lelong tapi tak dapat recover balik loan tue...

cinta 10# penah bagi sewa kat kawan somi, sewa x mahal ...minta tmbah bumbung kt poch la last aku sound deret.....bila dia nak pindah(umah yg d beli dah siap) slamba ya dia cakap yg bil air kt 1 thn xbayaq sbb x dpt bil(tukang cek meter  x buat rejakot)dia suruh laki aku settel nanti baru dia bayaq....laki aku diam je(dlm ati bengkak gak) pi kat jabatan bklan air laki aku sound cukup2. malu alah dia org bagi diskaun..kt kawan laki aku tu kami minta bayar harga diskaun je....lepas tu kami buat kputusan jual aje umah tu...x yah pikiq banyak2

Ada 2 jer kalau surat loyer bank sampai kat umah...

1. surat suruh bayar, kalau tak kene tarik.
2. surat lelong.abis lelong tak dapat cover balik pinjaman, so bank minta top up lagi utk langsa ...
leylapple Post at 5-11-2009 20:39

rasanya mcm no 2 tulah

Tak per la ailin, yang tue hal peribadi dia...

Yang penting, Ailin settle elok2 hal dia dengan Ailin tu...kut2 apa2 terjadi kat minah tue, ssh plak nanti nak tuntut.Apa2 pun, moral of the story, lain kali kalo kita nak bagi sewa kat org, kena bersedia apa2 yang patut e.g thorough tenancy agreement, deposit yang secukupnya dan yg paling penting skali, waima lewat sehari pun diorg bayar, terus kol2.jangan ingat sesama melayu ker, islam ker, seperempuan ke, senegara ker, kita nak lenient sikit.kang memakan diri, naya....

p/s, aku mengenangkan kembali kisah penyewaku yang membawa lari peti sejuk, dapur gas serta tak bayar sewa 3 bulan dan bil air n letrik...

Follow Us
memang hantu betullah penyewa ko  tu leylapple...nanti peti ais tu digunakan untuk letak makanan diorang pastu jd darah daging...elok sangatlah tu...

yang ni berita terbaru..aku dah check bil air + api bulan Oktober ni... RM + - 400...penyewa baru aku pun terkejut gak...siap dia cakap dgn aku..."teruknye penyewa lama ni kak...ni mcm berbulan2 tak bayar...' aku just diam jelah...dalam hati dok menyumpah2...
tak tenteram hidup diorang ni..dok asyik kene sumpah ngan org je....

entah la...

memula dulu nak gak aku buat report polis...

tapi biarla Allah jer yg balas...tak kemana pun duit diorg yang nak disave dgn tak membayar utang kita tue....

memng susah nak percayakan org sewa umah ni...
aku first time sewakan umah dulu, konon nak cari org bujang (konon x nak org ada anak, nanti abis dinding kena conteng)...pastu pilihla org bujang pompuan sebab ingat pompuan lagi bersih dr lelaki kan...
tapi rupanya lagi teruk...
dah la umah kotor b'lumut' aku punya perabot pulak dia hentam je pakai x jaga...
ada ke elok2 meja solek dlm bilik dia bole jadikan tempat masak... abis rosak t'kelupas kena minyak sume...
pastu almari baju pulak habis dia tampal2 dgn sticker...
dgan kepala paip pecah, lampu rosak, tombol pintu pun pecah...
paling aku geram sebab dpt tau boifrend dia slalu datang umah ... da jd mcm tempat zina pulak umah aku tu... sewa pun asik lambat je, ada je alasannya tiap bulan
nasib baik dah berambus,
skrg aku bg sewa kat org yg da kawin pulak...
so far nampak ok la... tp x tau la sebab masih baru lagi kan

Rate

1

Post Last Edit by pinebiru at 13-11-2009 15:30

ohh pernah terjadi dulu...tahun 1994 rumah kat kinrara..masa tu asben kene pindah labuan......so sewakan rumah pada yang nak.. kebetulan cina yang nak....
sewa half furnished
dalam 2thn kita nak balik
ya ampun...kunci rumah dia tinggal kat rumah sbelah..cina juga
dalam rumah penuh sampah
dinding kotor giler, bilik ayer jangan citer
kitchen kabinet hancurr. bil api dalam 500 tak bayar.
memang cam orang lari . sewa memang tak bayar bulan2 last tu
sebab kat dpur adalagi minyak, garam dan macam2
dalam drawer penuh kertas2
geram sungguh...kami buang tilam sumer tu
hancur la sumer barang .. jahat betul ...
seksa giler nak cuci rumah,............tobatttttttt

sekarang dah jual rumah tu

Rate

1

salam & selamat sejahtera,

nak cerita pengalaman asben sewakan rumah kpd warga asing (indon), flat yg disewakan ni dulu asalnya asben beli lelong masa dia bujang. tunggakan jgn ceritalah. masa beli diaorng ni mmg dah menyewa dengan owner asal rumahni, jadi ayah mentua terus sambung sewa pada diaorang. asben pulak main ikut je apa kata orang tuanya.

bayaran tiap2 bulan mmg ok, tak pernah tak bayar. pernah ada sekali diaorang tak bayar utk sebulan tu dgn alasan nak cat. saya ingat lagi asben cakap rumah tu diaorg cat warna pink. saya ajak asben pergi tgk tapi masa tu takda sapa kat rumah, tapi bila sampai kat flat tu dari bawah saya dah nampak pintu warna pink. jadi saya agak betullah diorg cat.pegi pulak naik sampai depan pintu hadapan pon sama warna pink. walaupon x dpt jumpa penyewa tapi saya cakap dengan asben betullah di cat.

bila bulan 10 2007 asben dah bgtau abah dia utk suruh penyewa tu keluar bln 12 sbb kami akan dok kat rumahtu selepas kawen bln 2 2008. diaorg x nak bayar utk bln terakhir kami terima asalkan sebelum keluar kemaskan rumahtu. masa kami datang bulan 1 diorang ni dah keluar. korang bygkan ya, ada berbagai2 perabot dlm rumah tu yg dikutip entah dari mana. maksudnya yg x cukup sifat. paling sedih ada sebiji nangka busuk yg sgt besar diletak atas simen. pintu semua xda tombol, melopong je. siling pecah, kat dapur usah ceritalah tebal daki tu mcm mana rupanya. kat pintu jamban yg best dari atas sampai bawah penuh nombor ekor. agaknya sambil melabur dapat ilham nombor apa yg akan naik. huhuhu...yg paling sadisnya, rumah yang dikatakan dicat warna pink tu adalah hanya dipintu balkoni & pintu hadapan je. pandaikan? diaorg ni mengaku islam tp main nombor ekor & dalam tong sampah siap ada tin arak lagi.

kesimpulannya di sini, susah nak percayakan penyewa ni. geram kalau diingatkan pengalaman menyental & membuang sampah2 dari rumahni dulu. skrg kami nak pindah, dah ada dah geng2 ni nak sewa rumahni. sorilah.....

Rate

1

hmm terleka aku baca kisah orang sewa rumah ni..tambah lagi citer si ailin..
memang penipu tul 2 beranak tu...aku yg baca pun jadi geram...huhu

aku so far alhamdulillah penyewa yg sewa rumah aku takde buat hal, dah nak masuk 4 tahun sewa ruamh aku tu.Lagipun org yg sewa rumah tu tu kira beruntung tul lah dah ler rumah aku tu besar dan aku hias dan cat ikut tema setiap bilik dan ruang tamu, setiap apa yg dia gitau kalau ada kerosakan, aku ngan hubby cepat2 ganti yang baru dan repair.

Sewa lak aku bagi semurahnya...mana nak dapat RM250 sebulan zaman sekarang ngan rumah yg double strorey berkeluasan 20 x 70 kan..huhu...

aku ngan hubby cuma pk, bagi sewa sebab taknak rumah tu jadi usang jer..maklumlah rumah ni kalau takde org jaga nampak usang kan...

Dhafir...
pesal ko bagi indon sewa??
aku kalau indon sorry lah, dah tau pengotor dan tak boleh percaya...aku tak suka indon...

Rate

1

salam,
nak tanya pendapat korang la..
aku baru nak kasi sewa rumah dgn penyewa baru,
penyewa lama dah pindah dah..awal bulan ne
walaupun dia ada masa sampai ujung bulan kan
penyewa sebelum ne orang bujang lelaki
so faham2lah keadaan rumah tu.

skrg ne penyewa baru kelamin suami isteri.
dtg tgk rumah terus setuju.
masalahnya diorang takde duit nak bayar deposit.
aku cuma minta sebulan deposit dan rm100 je deposit api air.
pun tak boleh nak bayar. mak aku pun cadangkan lah yg dia selama 6
bulan ne kena bayar lebih rm100 untuk cover deposit tu, diorang pun setuju.
so aku pun cakaplah kalau bulan dpn nak masuk, ujung bulan ne bayarlah dulu
sebulan kan. tul tak?
masalahnya diaorg mintak nak pindah masuk sebelum raya haji, hmy3:
tapi bayar tu tunggu dapat gaji ujung bulan. si laki nya gaji masuk setiap 1hb.
makna nya klau diorang pindah sebelum raya haji mungkin minggu yg 21/22hb nov
tapi bayarannya aku dapat pd 1hb dec tu nak dikira untuk nov ke dec?
dah la takde deposit... cmama ek?

Rate

1

ha....anieszack kene amik intibar kat crita2 dalam thread nie...jgn ada plak crita sambungan selepas ini

Post Last Edit by pinebiru at 13-11-2009 15:30

ohh pernah terjadi dulu...tahun 1994 rumah kat kinrara..masa tu asben kene pindah labuan......so sewakan rumah pada yang nak.. kebetulan cina yang nak ...
pinebiru Post at 13-11-2009 15:29

lebij\h kurang mcm rumah aku jugaklah....hazab sgt...

Saya pernah sewa rumah saya kepada orang selama 5 tahun. Pasa 3 tahun yang pertama... mamang elok dengan bayar tiap-tiap bulan.... tapi lepas isterinya sakit dan tak boleh kerja... Masalah telah timbul... kadang- kadang dia tak bayar.... lepas pressure dia.. baru bayar seratus dua ratus gitulah... Maklumlah kami kasih dia..... tapi akhirnya dia tak bayar langsung... nak halau dia pun susah... sampai saya kena report polis.. dia baru nak pindah... masa tu sudah hutang RM4000 (10 bulan sewa). Tengok lah memang tak boleh kasih orang... ini akibatnya lah..... 4 ribu hilang... lagi kena bayar bil electric & air dia sebanyak RM500..... Kena berhati keras... kalau tak dapat 2 bulan sewa... terus minta dia pindah.... ini nasihat saya.

Rate

1

yup.. pernah kena dgn sorang tu.. berbulan2 tak bayor.  pastu api air pun tak bayor.  byor sewa setiap bulan pun lambat....... smpai skrang dia berhutang 1+K.... buat derk jerrrr.  Rumah tu partly fur ...
Cint@ Post at 23-10-2009 11:53

aku setuju dgn tuan rumahh yg camnie... beruntung klu dpt tuan rumah yg camnie,,, at least bile menyewa tu kita pon rase cam umah kita sendirik..

aku la nie mmg tgh menyewa umh nie.. owner melayu .. first2 masuk aku ckplah kt die mintak extend pagar ke depan skit coz keta kancil aku x leh masuk.. umah lain kiri-kanan dh extend dah... ari2 asyik ikat ngan tali coz nk tambah pagar dawai sikit jer... mcm2 die bg alasan... takut majlis bandaran lah... takut kena saman dgn pej daerah lah... aku tau yg sebenarnye die takde duit...

so aku ckplah.. aku bole upah org and duit sewa tu aku gunakan utk byr upah tu... pun die taknak... ape la kedekut betul punye tuan rumah.. aku punyelah jaga umah die bersih coz mmg aku tak suka bersepah2 ...

Rate

1

salam,
nak tanya pendapat korang la..
aku baru nak kasi sewa rumah dgn penyewa baru,
penyewa lama dah pindah dah..awal bulan ne
walaupun dia ada masa sampai ujung bulan kan
penyewa sebelum ne or ...
anieszack Post at 16-11-2009 01:20

aniieszack,
mcm Lin pernah terkena ni...better ambik org yang kewangannya memang kukuh cos tak nak jadi masalah dikemudian hari pulak...mesti ade sebabkan dia nak cepat2 nak masuk rumah awak..suggestion Lin kalau nak bagi jugak masuk..charge je ikut hari...

thank lin atas nasihat tu..
dah bincang dgn hubby..
masalahnya dia pun lembut sgt...
coz kwn tmpt keje dia tapi lain deptment.
tapi dia pun baru masuk keje 3 bln..tak tahulah dia ne mcm mana patern kan...

Post Last Edit by Mizzsued at 23-11-2009 16:44

Rasanya when it comes to bab nyewakan rumah kita ni jgn buat as if kita sbg tuan rumah yg 'perlukan' diorang sgt. Kalo buat ala2 desperate sgt nakkan penyewa tu la sesapa yg perangai taik buta rumah kita mcm taik gak.

Maybe sesapa yg nak sewakan rumah, actually the power is in ur hands!It's ur property, u have the prerogative la nak pilih sapa yg layak duduk rumah korang tu. Mcm kat overseas, ada practise where the future tenant tu kena bagi reference pd landlord so dat landlord boleh wat homework sikit nak check potential tenant ni camner, ada ke tak kemungkinan nak wat dajal kat rumah etc..

Tp kat Mesia ni sesuaikan la dengan keadaan sbb rasanya kita lebih suka buat simple2 sikit kan??Koman2 pun maybe korang boleh mintak nombor tepon opis diorang ke, existing landlord (kalo menyewa tpt lain b4 masuk rumah korang la..) ke atau kawan2 yg boleh bagi verbal testimonial?

Just my 2 cents