CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 14660|Reply: 44

Punya Anak Istimewa

salam semua,

just nak berkongsi pengalaman, sekiranya ada antara kita yg ada anak istimewa (cacat or OKU). mungkin kita boleh bertukar2 pendapat dan pengalaman.

sekiranya tak selesa berkongsi di sini, bole PM saya.

saya ada anak yang kudung kaki dan jari tangan & i am so happy having him. saya cuma nak bertukar2 dan berkongsi pengalaman if ada ibu2 yg punya anak istimewa sebegini juga

Salaam,
Anak ko yang istimewa tuh umur dah berapa tahun?
Anak buah aku Down Syndrome.
Kekadang terhibur jugak tengok gelagat dia dan umur dia dah sepuluh tahun.
Tapi dia di Peraklah..
Sesekali balik mesti layan dia punya.

Dulu sesekali balik dia menyendiri ajer sebab mungkin dia kecil lagi.
Kini dia dah sekolah dan memang ada kelebihan dia.

Hari Raya lepas punyerlah manja.Boleh bercerita lagi tapi tak lah dapat tangkap apa yang dia cerita cuma faham sikit- sikit tu jer.

I ada adik syndrom down... tapi dia hyper active.. sekarang darjah 1... we all sayang sangat kat dia... mula la airmata nak menitik bila teringat kat dia...

No matter what, dia la penghibur ati we all sekeluarga.....

kanak2 syndrome down ni pembawa rezeki kan....adik ipar aku salah satunye...
bile raye je memang die punye duit rayela tebanyak sekali sampai 1k ++...mane duit raye lagi...duit derma lagi....
dari kecik smpai skang dah umur 14 tahun aku tengok memang paling senang jage die la drp budak2 normal...walaupon suke menari shuffle.....

just nak share...  aku pun ada ank istimewa.. autism skrg sudah 6++..

hi.. iza ada 2 ank istimewa. actually memula doc sahkan cerebral palsy, tp pelik kenapa smpi dua2 blh kena. skrg nih i under genetic research at HKL.

Follow Us
I ada  adik dan anak-anak murid  istimewa.... Mmg benar, mereka inilah penghibur hati di kala kita mempunyai masalah...

smlm br dpt mri brain result anak aku, di sahkan ada kecacatan otak, tp blm di kenal pasti kategori apa, still buat dianogsis. smlm seharian suntuk aku ngangis, ngangis n ngangis.
tp ari ni aku dpt kekuatan, hidup mesti diteruskan........
ada rahmat di sebalik dugaan yg Allah berikan ........

Anak-anak istimewa terutama yang lemah keupayaan kognitif ini bagi haku  adalah anak-anak syurga. Tugas kita adalah memberi kasih sayang dan didikan kepada mereka dengan penuh kesabaran. Dari first degree sampai ph.d haku dalam bidang sukan. Suatu hari aku berbual dengan salah seorang budak istimewa nih. Lepastu balik rumah hati haku tak leh lupa. Betapa mereka ini jujur. Haku ambil keputusan tukar bidang. Haku mintak kerja di bahagian yang urus kanak-kanak istimewa. Mulanya tak dapat sebab haku tak ada kelulusan dalam bidang tu. Ada 30 orang interview...nak dua orang kot...lama dah, tak ingat. Yang haku ingat bila dia tanya, cemana awak nak kerja dalam bidang ni sedangkan awak tak ada kelulusan dalam bidang nih? Haku jawab, PM (waktu tu Tun M) pun tak ada kelulusan dalam bidang Ekonomi atau politik, tapi elok je mentadbir negara. Kalau ada certificate menggunung pun tapi tak ada hati untuk menghampiri anak anak istimewa tak ada gunanya Tuan.Akhirnya terpilih. Tanggu8ngjawabnya besar. Seringkali kitra rancang tetapi terhalang oleh kekangan kewangan dan tenaga kerja. Haku melihat ketabahan ibu bapa anak-anak khas. Haku kagum sungguh. Betullah kata orang, bukan calang-calang orang yang diuji oleh Allah. Mereka adalah yang terpilih. Ada yang anak mereka ADHD (Attention deficit Hyperactivity Disorder) Ada yang ADD, ada yang Disleksia, Ada yang Autisme, Down syndrome, Multiple disabilities, Cerebral Palsy dan macam-macam lagi. Kalau cacat anggota, mentalnya masih ok lebih senang hendak jaga. Alhamdulillah. Tiap kali bersama anak-anak ni hati haku berasa sejuk. Dapat tempias anak anak syurga ini pun jadilah.  Haku selalu ingatkan diri haku, mereka sudah ada teket ke syurga..haku apa ada..!

i ada sorang DS gal umur 9 bulan..
memula dpt tahu sehari lepas melahirkan. memang terkejut.. eh tak silap ada i tulis kat benang sebelah..

http://mforum1.cari.com.my/viewt ... ght=down%2Bsyndrome

dia baru kena discharge last friday sbb paru2 berkuman dgn demam suspected h1n1.. tapi alhamdullilah negetive resultnyer.
hati tu memang sejuk aje bile pandang dia.. memang ketenteraman bile berada disamping dia lain sgt...

Saya takder anak OKU.. tp saya keja lead Unit Pembangunan OKU di Jabatan Kebajikan Masyarakat dah masuk 7 tahun.. tahniah sbb u all dipilih Allah SWT utk mendapat token didunia dan diakhirat. So peliharalah anak istimewa yg dianugerahkan Tuhan itu sebaik mungkin.. Anak tu tetap berhak dapat peluang utk menikmati kualiti hidup yg terbaik dan kasih sayang drpd kita..

Anak-anak istimewa terutama yang lemah keupayaan kognitif ini bagi haku  adalah anak-anak syurga. Tugas kita adalah memberi kasih sayang dan didikan kepada mereka dengan penuh kesabaran. Dari first de ...
sciencefiction Post at 11-11-2009 12:35

i tabik sgt dgn u....
seyes tabik dgn cara u mendedikasi kan diri u..
speechless beb takt ahu nak ckp ape....

aku ada adik2 oku
masalah penglihatan..masa kecik normal..tp retina diorg degenerates..so lama2 akan jd blind either cepat or lambat
memula dioagnos..(aku yg anto)..sepanjang jalan (1 jam) aku nanges dlm keta..diorg x faham aku rasa..
berbulan2 lepas tu aku tingat mesti nangis
pastu aku cari segala maklumat ttg penyakit tu
tp until today, belum ada cure lg
tp promising studies ada lah..hopefully ada harapan

baru2 ni aku ada baca buku dr norman doidge 'the Brain that changes itself'. menarik sgt dlm buku tu coz dia sentuh ttg brain plasticity. Satu contoh cerita dlm tu ttg barbara arrowsmith young, pengasas sekolah arrowsmith kat toronto (kalo search ada cerita ni coz dah penah keluar dlm readers digest dulu). Dia ni masa kecik ada masalah emntal..tp end up jd genius..detail lah citer dia..aku nak tulis pun tak larat..huhu

contoh lain cerita ttg org yg ada masalah kelainan seks..masalah mati sebelah badan sbb stroke..masalah vestibular (tak blh berdiri..kalo berdiri je dia akan terhoyong hayang dan jatuh). Walopun dr cam mustahil nak ubati tp ada saintis yg temui cara nak ubati. kadang simple je kaedahnya..cuma kena ajar brain kita utk re-learn..

Anak-anak istimewa terutama yang lemah keupayaan kognitif ini bagi haku  adalah anak-anak syurga. Tugas kita adalah memberi kasih sayang dan didikan kepada mereka dengan penuh kesabaran. Dari first de ...
sciencefiction Post at 11-11-2009 12:35

aku kagum ngan semangat science ni
aku pun yakin yg utk jaga anak2 istimewa ni x perlu kelulusan atas kertas..tp hati yg ikhlas pada dioog. kena ada minat mendalam.

masa aku anto adik aku kelas khas cacat penglihatan dulu, ada sorg mak ni..duduk ngan anak dia n belajar bersama anak dia sepanjang masa. sbb anak dia ada masalah apa ntah selain penglihatan, cam x boleh urus diri sendiri..tabik spring betul. mak dia sekali tgk cam pengetua sekolah..rupanya tak keje pun sbb nak jaga anak fulltime. maybe ex pengetua kot..wallahualam

bila mendapat anak DS, rasa sedih jugak. mula lah fikir..apa dosa yang telah aku lakukan..tapi bila tengok anak DS..beliau tidak bersalah..beliau dilahirkan bukan atas salah dan dosa yang telah aku lakukan...dia dilahirkan untuk menguji sejauh manakah penerimaan aku terhadap ujiannya.
sebenarnya anak istimewa ni memberikan banyak rezeki kepada keluarga. kini beliau telah mula membesar, umur 22 bulan, sentiasa riang ria dan menghiburkan kami sekeluarga.

Saya x tau anak saudara saya dalam kategori ape ye.. dari segi rupa, fizikal ok.. cuma seingat saya dia tak mengeluarkan suara dari baby sampai umur nya hampir 5 tahun..selalu sakit..berjalan pun rasanya umur dia 3/4 tahun. sekarang masih perlu jumpa pakar setahun ada la 4/5 kali. selalu keluar masuk hospital .senang dapat sakit. memang betul la rezeki keluarga dorang bertambah2

sekarang nie kat kg batu muda, kl ada menyediakan pusat untuk orang-orang OKU yang baru dibuka [ada masuk dalam TV3 aduan Rakyat]. kalo jadi ahli tak silap kena bayar RM30.00 yuran tahunan RM3.00

salah satu keistimewaan dia
1. setiap bulan akan di bank in RM50.00 dalam akaun dia
2. 3 bulan sekali doktor akan datang sana untuk buat permeriksaan

dan lain-lain lagi la

9# sciencefiction Salam. KuDa tapik spring kat Science. Menitis airmata kerana science peka terhadap anak OKU ni. KuDa ibu anak istimewa umur 15 tahun, rett syndrome x boleh urus diri cuma suka jalan2. Dulu igat autisma tapi last year doc sahkan rett. Doc pun x realize masalah dia, macam2 habit dia...guna mulut, clapping, perut buncit sebab suka telan angin dan macam2.... Bermula umur 3 tahun KuDa cari sekolah dan rawatan terbaik...berlari setiap ceruk di KL dengan perbelanjaan yang kekadang leh bayar down payment kreta. Air mata sudah kering, hati dah jadi sekeras batu...susah sangat nak jaga sampai sekarang. Kekadang bagi memujuk diri KuDa selalu ingatkan diri...dunia dia tumpang kita di akhirat KuDa nak tumpang dia. Rindu sangat nak dengar dia panggil ibu.....dugaannya hebat tetapi kat luar sana masih ada orang yang lagi susah...sedangkan kita masih mampu dari segi materials...Bersyukur sangat kerana di rumah dah confirm ada ahli syurga sedangkan kita ...x tahu nasib di sana. Kuatkan semangat  kawan2... ada hikmahnya

saya seorang guru pendidikan khas..mmg mencabar ajar murid2 PK ni..kalo yg hyper tu tgh kita ngajo dia terjerit2 ,kacau kwn & mcm2 lagi.tapi saya happy berdampingan dgn dorang..menjadikan saya seorang yg lebih sabar..

8# abun74

abun..
jangan putus asa.
i ada baca satu blog pasal anak dia. very inspiring. the mother work hard utk anak dia.
and the result is amazing. if you want to read the blog, you can ping me. i bagi you the url.