CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 9108|Reply: 69

BAYAR ZAKAT

hi, just want to ask ustaz or ilmuan kat sini?
sah tak jika saya bayar zakat fitrah direct to orang susah(miskin, fakir or i rasa org yg betul2 layak) not thru amil or pejabat agama.
I bukan apa? kat malaysia ni I tak yakin dengan BADAN yg menguruskan sumber kewangan islam,
sedangkan duit, zakat, tabung haji dan bank islam pun boleh diseleweng,. harap ustaz or ustazah boleh jelaskan disini

sah tak jika saya bayar zakat fitrah direct to orang susah(miskin, fakir or i rasa org yg betul2 layak) not thru amil or pejabat agama.
I bukan apa? ka ...
AHMADVW Post at 16-9-2009 08:14

Tu la yang sebaiknya...

ermm..camana nak tau bape banyak orang fakir/asnaf yg perlu kite bagi & rate plak? camana kiraan? ke bdasarkan keikhlasan semata2...?

3# cursebreaker

i rasa kita just niat je, or ikut rate yg diberi, contoh nya di kl dlm rm8, byr je , janji ikhlas,,

Pemberian terus kepada asnaf yang layak memang dibolehkan. Dahulukan kepada yang rapat dengan kita seperti saudara mara, adik beradik, jiran.

5# elastic
thanks

Follow Us
i think zakat fitrah nie better give pd amil kt masjid2 tue r
yg zakat harte bnde ko tu, leh r bg pd org susah
huhu... tp tu r, ko x dpt pelepasan income tax
lau ko byo kt majlis agame lak
leh r dpt pelepasan skali... heehee

3# cursebreaker

i rasa kita just niat je, or ikut rate yg diberi, contoh nya di kl dlm rm8, byr je , janji ikhlas,,
AHMADVW Post at 16-9-2009 08:38

Kalau ikut pengikut 'tegar' mazhab Syafie, zakat fitrah cuma boleh dibayar dengan makanan ruji (contoh beras) sahaja. Kalau nak ikutkan, bayar pakai duit sebenarnya tak mengikut garis panduan dalam hukama utama mazhab Syafie...

So, kalau nak ikut kaedah mazhab Syafie yang strict, kena la bagi beras pada asnaf...

I bukan apa? ka ...

stuju dgn perenggan yg last tu. ntah knpe, i pun rase gitu... yela sbb banyak cite2 tak sedap di dengar kuar huhu

persoalan yg mmg dicari jawapannya...
zakat fitrah aku dah bayar pada amil..
nak bayar zakat harta,emas dll jerrr
so raya ni bleh ar aku agih2kan pada sdara mara yg susah,dgn niat dlm hati yg kita ni nak bayar zakat???bleh gitu..ker kita britahu org yg menerima yg ini duit zakat??bleh tak bagi pada mak kita yg statusnya janda??
plss bagi jwpan dgn segera......

aku mmg tetiap thn berzakat terus ngan org yg susah.
selalunya aku bg lebih dr rate yg ditetapkan...niat sedekah ajelah.

Kalau ikut pengikut 'tegar' mazhab Syafie, zakat fitrah cuma boleh dibayar dengan makanan ruji (contoh beras) sahaja. Kalau nak ikutkan, bayar pakai duit sebenarnya tak mengikut garis panduan dala ...
juwaini Post at 16-9-2009 08:56

a'ah..betul tu..
tapi kadang2 bila dah ramai yang bagi beras,bertimbun2 pulak beras dia..
kalau aku,aku pilih bagi duitsebab dia boleh beli baranag2 kegunaan lain..
kalau dah bagi beras je.. camana dia nak belanja barang2 lain?

persoalan yg mmg dicari jawapannya...
zakat fitrah aku dah bayar pada amil..
nak bayar zakat harta,emas dll jerrr
so raya ni bleh ar aku agih2kan pada sdara mara yg susah,dgn niat dlm hati yg kita  ...
purpleungu Post at 16-9-2009 09:33

Zakat dibayar untuk ibubapa dan anak dibawah tanggungan, tak berapa digalakkan sebab kerana itu adalah memang tanggungjawap anak memberi ibubapa wang dan makan, jika mereka susah. Kalau kita mempunyai harta, takkanlah sampai biarkan ibubapa kita jatuh jadi fakir/miskin pulak kan.

Lagi satu, janda tidak termasuk dalam 8 asnaf yang layak.

Zakat dibayar untuk ibubapa dan anak dibawah tanggungan, tak berapa digalakkan sebab kerana itu adalah memang tanggungjawap anak memberi ibubapa wang dan makan, jika mereka susah. Kalau kita mempu ...
elastic Post at 16-9-2009 10:22

Mereka yg dibawah tanggungan kita tidak boleh menerima zakat dari kita. Janda yang termasuk dlm asnaf boleh terima zakat.

a'ah..betul tu..
tapi kadang2 bila dah ramai yang bagi beras,bertimbun2 pulak beras dia..
kalau aku,aku pilih bagi duitsebab dia boleh beli baranag2 kegunaan lain..
kalau dah bagi beras je.. ca ...
angah_nurul Post at 16-9-2009 09:53

Mesti ada sebab mengapa ulama madzhab tiga (Imam Malik, Syafi’i dan Ahmad) tidak membolehkan zakat fitrah dgn wang.
Cuba kita renungkan waktu wajib dan afdal mengeluarkan zakat fitrah ialah selepas terbenam matahari akhir Ramadhan atau sebelum bermulanya solat raya. Mengapa dlm masa 12 jam inilah kita amat dituntut berzakat fitrah dengan makanan (beras)?

bleh tak bagi pada mak kita yg statusnya janda?
purpleungu Post at 16-9-2009 09:33

mak sendiri bawah tanggungan kita maka tak boleh bagi zakat fitrah. berilah pada makcik pakcik yg fakir/miskin.

Kalau ikut pengikut 'tegar' mazhab Syafie, zakat fitrah cuma boleh dibayar dengan makanan ruji (contoh beras) sahaja. Kalau nak ikutkan, bayar pakai duit sebenarnya tak mengikut garis panduan dala ...
juwaini Post at 16-9-2009 08:56

cuba lar try baya pakai beras lak direct kat mereka yg layak terima zakat, mungkin ada bezanya

I bukan apa? ka ...

kalau tak yakin dan ragu, maka sdr tinggal satu option saja iaitu terus beri pada mereka yang layak.

Tak salah nak beri beras kepada asnaf, cuma kalau semua beri beras, kat mana nak cari duit untuk beli lauknya.

Pendapat aku la...

Tak salah nak beri beras kepada asnaf, cuma kalau semua beri beras, kat mana nak cari duit untuk beli lauknya.

Pendapat aku la...
elastic Post at 16-9-2009 14:44

Saya rasa elok kita tengok pada hikmah mengapa makanan iaitu beras. Pada akhir ramadhan, harusnya mereka yang kaya, mewah dengan lauk pauk, kuih muih segala. Maka pada malam akhir ramadhan itu, berzakat fitrahlah golongan kaya itu dengan memberikan beras serta lauk pauk/kuih muih yang berlebihan itu utk dinikmati bersama golongan miskin pada pagi raya. Maka bila mereka ziarah menziarahi, golongan miskin itu dapat lar menjamu tetamu dengan juadah yang luar dari biasa. Boleh bayangkan tak?