CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 9413|Reply: 66

Tarikh Istimewa

Post Last Edit by milli_mind at 1-4-2010 21:21

Salam kawan2...

Ada setengah orang rujuk pada hari-hari tertentu untuk buat sesuatu... kira dia nak tentukan hari baik / hari kurang baik.... siap tanda kat kalendar lagi...

Soalan saya...

1- Tarikh ni macam mana eh??
2- Merosakkan akidah tak?? sebab macam orang cina / india nak kawin dia akan refer tok sami dulu tarikh yang elok / tak elok...
3- Ada scientific reasoning dari segi ni??

Tq

Rate

1

org tertentu je yg bleh dapat benda gini2... mengikut kata abah aku.. benda ni x merosakkan akidah.. sbb benda ni ikut kitab.. aku pun x arif sgt la pasal ni... kalo mcm ahli keluarga aku benda2 gini seeloknya x leh dimintak kat org. kalo org bg kat kita br elok... tapi kalo kita mintak, org tu bg dan ajar pada kita , x pe... contoh nya mcm masa aku nk masuk u dulu.. abah aku bg la sket 'ilmu2' pada aku sbb aku nk g merantau kat negeri org.. x de la aku g merantau tu kosong jek....

Rate

1

uuuu, unik..

ada ilmu yang begitu. setakat yang saya tau... ada 2... ilmu rajang hari dan ilmu bintang 12. ilmu ni kira petua orang tua dulu2 apabila hendak mengerjakan sesuatu yang besar atau membuat sesuatu perjalanan yang jauh. ini termasuk ilmu kuno (mungkin berasal dari kitab jawa i.e primbon jawa) yang diwarisi sebelum islam masuk ke tanah melayu.

sebagai orang islam... tak perlu ler kita mengetahui atau mempelajari ilmu ni... sebab kalau kita dah tahu dan belajar mengenainya... takut nanti kita jadi was2 hendak membuat sesuatu disebabkan teringat kat panduan buku ramalan tersebut.

kalau ianya perlu... Nabi SAW dan para sahabat tentu telah mempraktiskannya semasa hendap berperang atau membuat dakwah kepada negara2 rom, parsi dan sebagainya.

Rate

1

topik ini mengingatkan yenil pada tarikh nikah adik..
bapa mertua adik ni jenis 'buka kitab'..ni istilah yang kami gunakan untuk org2 yang membuat kiraan tertentu untuk menjalankan kerja2 tertentu..
wllahua'lam...tapi kekadang tarikh yang diberi itu mendatangkan kesukaran kepada org lain kerana jatuh pada tengah minggu dan seumpamanya..

yenil... tu biasa ler orang melayu kita, dah jadi adat. selalu orang melayu buka kitab ketika hendak menentukan bila tarikh/hari untuk merisik, meminang dan bersanding. Malahan ada jugak yang menentukan bila hari, tarikh dan jam berjimak... walaupun ada jugak segelintir orang yang dah berjimak pun sebelum akad nikah hehehe.

Orang kita juga akan buka kitab ketika hendak memulakan kerja-kerja membangun rumah.

Follow Us
4# zulyusoff

untuk panduan sahaja... contoh nk wat kenduri kawen, kena tgk bulan islam yg elok kan?

6# yenil95

mmg menyusahkan.. tp cuba buat juga kenduri pada hari yg x elok tu.. mcm2 masalah timbul...

yg aku tau binik aku kalau nak potong kain dia tak buat hari selasa...segala potong memotong dia buat hari rabu...kumpul banyak2...tuh petua tukang jahit...ntah betoi ka tak...wallahualam. yg pasti aku ler yg letih pi menganto & mengambil kat cina jahit tepi

aku paling nyampah... bile org tua2 kata ada sekian hari tuh takleh kawin, tanam pokok, buat majlis dan sebagainya....

dah macam hindu pon ada... member aku orang hindu... nak kawin kena tanya sami dulu..

QAX... betullah tu. Melihat hari baik berdasarkan sifir bintang ni bukan berasal dari ilmu islam. Ilmu ni memang dah ada kat tanah melayu sebelum kedatangan islam... ertinya hindu ler tu. Hatta meraikan majlis kenduri arwah 3, 7, 40 dan 100 hari pun bukan originally islam.

Tapi oleh sebab kita tengok yang membuat perkara ni orang-orang tua kita yang kita rasakan mereka lebih berilmu dan berpengalaman dari kita... kita pun ikut jer lah. Kalau kita tak ikut... mungkin ada ler musibah kot.

tapi satu yang orang kita lupa... bukan sebab hari tu yang bawak musibah... tapi kata-kata seperti... 'jangan buat hari nanti... nanti ada bencana'... kalau ini yang dilafazkan oleh ibubapa kita... kan dah macam berdoa tu... masa cakap tu lagi dengan perasaan merajuk. so... ikut jer ler kalau ibubapa kita yang sarankan... kita anggap itu sebagai restu & nasihat yang baik ler.

Rate

1

mana ada hari baik...atau hari buruk.....
tuhan yang ciptakan hari...
yg baik harinyer dtg nyer dari Allah....yg buruknyer hari pulak dtgnyer dari kita..manusia

lagi pon kan nabi larang kita menilik.....

Rate

1

yg cat tau org cina n india yg menilik hari baik dan tak baik.....
klo org melayu ni... biasanya org2 melayu jawa dolu2 adww yg menilik hari utk majlis khwin, majlis nikah, hari pertama buat rumah, masuk rumah, perjalanan dan sebagainya....

yenil... tu biasa ler orang melayu kita, dah jadi adat. selalu orang melayu buka kitab ketika hendak menentukan bila tarikh/hari untuk merisik, meminang dan bersanding. Malahan ada jugak yang menentuk ...
AwgSagi Post at 12-7-2009 22:21

tula..sumer nak kira..kita yang huru hara nak balik kampung ni tak nak kira..hu hu hu..
no. 2 tu..ishk..

6# yenil95

mmg menyusahkan.. tp cuba buat juga kenduri pada hari yg x elok tu.. mcm2 masalah timbul...
jeriah_md Post at 12-7-2009 22:30

tawakal paling penting..
depa ni kalau nak langgar kiraan tu, kena buat sesuatu supaya kiraan tu jadi ok balik..tapi tak ingatla..
macam hindu jugak kan..kalo lelaki tu tak match dgn pompuan bila nak kawen, depa kena buat sesuatu gak..posa ke..macam tu la..

yg aku tau binik aku kalau nak potong kain dia tak buat hari selasa...segala potong memotong dia buat hari rabu...kumpul banyak2...tuh petua tukang jahit...ntah betoi ka tak...wallahualam. yg pasti ak ...
noell Post at 12-7-2009 23:07

ada gak dengar org yang buat macam ni..
kalau ikut logik kan..apa kena mengena gunting kain dengan jadik ke tak jadik baju tu..cube tengok bangsa ca ya..belasah jer hari apa dia gunting baju tu. ok je baju tu..ye tak?..
kalo ikut islam, baca bismillah..doa kat Allah..buatlah solat hajat ke..insyaAllah di permudahkan segala urusan..

Rate

1

Urmm.... kalo kiraan hari by tok sami tue slalu dah dengar... yg owg kita (Islam) ini kali pertama la.. {:3_83:}

kalo hari2 pompuan punya nafsu kat maner stim.. haku biasa baca la..

Apapun thanks dengan info.. Thumb up pada yg bagi info...

mana ada hari baik...atau hari buruk.....
tuhan yang ciptakan hari...
yg baik harinyer dtg nyer dari Allah....yg buruknyer hari pulak dtgnyer dari kita..manusia

lagi pon kan nabi larang kita meni ...
ctaz Post at 13-7-2009 10:40 AM

yer.. betui gak tue..

Apapun.. perkara2 yg mcm neh kita tawakkal jela pada Yang Esa..

tapi satu yang orang kita lupa... bukan sebab hari tu yang bawakmusibah... tapi kata-kata seperti... 'jangan buat hari nanti... nantiada bencana'... kalau ini yang dilafazkan oleh ibubapa kita... kan dahmacam berdoa tu... masa cakap tu lagi dengan perasaan merajuk
AwgSagi Post at 13-7-2009 01:32

bab ni betul jugak... ibarat doa... kadang2 benda2 mistik ni hanya akan berlaku pada orang yang percayakannya... kira bila kita percaya pada sesuatu, naturally kita attract the energy (good / bad) and it happens...

contohnya bila kita percaya pada amalan tertentu yang boleh mengakibatkan sesuatu, biasanya akan berlaku... kalau kita tak tau atau buat dek saja takde pulak jadi apa2...

contoh la.... ada kawan tu atuk dia boleh tgk kesesuaian pasangan.... kira macam rujuk kitab la... then tak menjadi kot relationship tu...

tapi i think kalau dia tak refer atuk dia, sure she can make the relationship work.... tapi dah mind setting dia terpengaruh ngn atuk dia, jadi la macam apa kitab tu kata...

sebab tu la agaknya agama melarang tilik menilik... sebab elemen2 usaha tangga kejayaan pasti akan diketepikan....