CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MrsInsp

KUTUB UTARA KUTUB SELATAN..

yang besnya kawen kutub2 ni kita bley blajaq budaya baru..tp yg tak besnya bila mgkin ada sesetengah family yg tak leh terima budaya menantu ni...aku ada terbaca dlm paper dulu..luahan org selatan kawen ngn org utara..dia ckp fmly mentua dia anggap dia mcm org yg sosial..sbbnya dia kawen ngn fmly yg kuat agama..serba serbi dia buat tk kena..dia siap warning kat org selatan terutama perempuan berhati2 kalau nk kawen ngn org utara...aku baca geram gak..sb aku kawen ngn org selatan pun ada gak benda2 yg aku pendam perasaan..bg aku org selatan agak open dgn hiburan berbanding org utara.cnthnya kalau af..memang anak beranak smua ngadap tv tak miss, karaoke biasa bg depa..aku kawen pn ada karaoke..kekadang ada zapin, gendang, silat n kompang..aku rasa kedah kompang n silat biasa la..karaoke ada jgk tp tk banyak..bersanding bg org selatan mcm wajib..tukar2 bju..org utara plak jarang yg bersanding tp memang la ada..ni pandangan aku la...mcm aku ni tk minat hiburan..so af tu aku tk ambk tau sgt...kiranya aku ketinggalan zaman la kalau bab2 af ni..tp aku minat perkembangan luar negara...aku peminat oprah, boleh adik ipar aku tanya sape pompuan ni? lawak gak aku dengar...

61# MrsInsp

yg penting... terima keadaan pasangan seadanya.. aku ok sbb mak pak mentua aku jenis tak kacau... mak aku pun jenis tak kacau... aku pun jenis balik kedah, jadi kedah... balik johor, jadi johor lah...

aku setuju lah org johor mmg suka benar hiburan... karaoke mmg byk... kalau ngadap af tuh, satru keluarga tak berkedip bijik mata... aku jarang tengok benda hiburan neh... ala2 ketinggalan zaman kalau bab hiburan...

kita boleh terima pasangan seadanya tapi hakikat nya... boleh memeningkan kepala...
budaya utara selatan memang byk bezanya...

kalu bagi popuan terpaksa ikut suami org x kata sangat ...
kalu lelaki ikut cara isteri selatan... jadi buah mulut.. terutama keluaganya sendiri..

itu dinamakan rezeki masing2...

63# angketam
saya paham perasaan angketam..pasangan memang tak ada masalah...tp nk puaskan hati smua org ni kdg2 kita juga yg kena menanggung perasaan..saya banyak mengalah sbb syurga di tapak kaki suami..kdg2 kita kena jgk suarakan perasaan..tambah2 plak angketam lelaki..lagi la plak....

62# alangGIRL
saya pun ketinggalan zaman gak..artis af yg baru2 ni bnyk yg saya tak kenai..belah johor siap khatam lagi...

63# angketam

ketam, hang tulung habaq bagi terang sat apa yg beza sangat budaya orang utara dan selatan ni? sungguhla aku tak tau dan tak buleh nak teka. heran gak ni dan curious

Follow Us
Post Last Edit by belanga at 30-6-2009 13:14

64# MrsInsp
Mrs Insp., hang sebut pasal terpaksa mengalah dan syurga di bawah tapak kaki suami. Ini satu perasaan dan perbuatan yang baik. Tapi pada pandangan aku, dlm hidup berumahtangga mesti ada sikap toleransi , hormat-menghormati dan sensitivity kepada perasaan,kesukaan/kebencian dan budaya pasangan dan keluarganya. Kalau keluarga suami atau isteri suka buatkan simenantu kurang senang, kita sebagai pasangannya haruslah berbuat sesuatu supaya pasangan kita tak terpaksa menahan perasaan. di sini, 'communication' memainkan peranan.

Sepatutnya keadaan di mana salah seorang 'terpaksa mengalah' tak sepatutnya terjadi. Jika terjadi, maknanya salah seorang dari pasangan tersebut 'over power' seorang lagi. Ini tak baguslah. aku tenguk kebahagian rumahtangga retak, perceraian banyak disebabkan perkara ini. kenapa salah seorang nak overpower seorang lagi, kenapa mesti ada seorang kuat, seorang alah. Kenapa tak biasa2 aje....

Betullah syurga itu di bawah tapak kaki suami, maksudnya suami yg baik la....

nak tau kenalah kawen ...
maksud aku satu org utara satu org selatan...

sesungguhnys kita dilahirkan dan dibesarkan dngn persekitarannya sekali...
bila dah kawen kita cuba terapkan nalin nilai yang kita pernah alami..
nak juga org merasa apa yg kita rasa..  akui tak semua org boleh terima apa yg kita inginkan

kita kata gulai sedap... diakata asampedas lagi sedap... heheheeee...

Post Last Edit by belanga at 30-6-2009 14:04

68# angketam

Memang la...cam laki aku suka petai, aku tak suka, dia makan pekasam, aku tenguk pekasam, boleh, makan tak boleh, kalau sesiapa nak suruh aku goreng, aku lari. dia suka kopi, aku tak tau apa nikmat kopi. tapi aku tak kisah dia nak makan apa, makanla...aku biasa try petai, dan kopi tapi tak suka. pekasam aku nak try geli, jadi tak biasa.

by the way ketam, bagi aku gulai dan asam pedas dua2 best bergantung kepada tangan yg memasaknya.

Mrs Insp, oleh kerana hang yg buka thread ni, aku minta hang tulung habaq mai secara hampir2 detail in general apa beza orang utara dan selatan. Sungguh aku masih dlm kegelapan. Tanya ketam, dia bagi andaian gulai dan asam pedas saja. hmy3: tulung habaq sikit lagi secara am la beza dari segi apa selain, bahasa dan makanan. kalau dari segi budaya dan cara hidup, beza yg bagaimana tu....

69# belanga

dah aku kata dah...
kat sini ngko dah boleh beza... mungkin ngko jenis okey sikit..

kalu yg jenis keras hati... maka mengidamlan la... jawapnya..

baru kena  kalu ko tanya pompuan utara...

Post Last Edit by alangGIRL at 30-6-2009 15:42

antara2 perbezaan ketara:

1. Makanan - tak semua org kedah boleh terima makanan depa dan tak semua org depa boleh terima makanan kedah - aku jenis bedal semua... so tak pa lah takat laki aku aja yg memilih...

2. Budaya menolong isteri... ni aku nak habaq mai... hangpa laki kedah jgn kecik hati plak... org selatan kebanyakkan ringan tulang tolong bini... mcm laki aku, adik badik dia, bapak dia dan neighbour2 dia... laki aku kalau kain baju dia tolong dr basuh (mesin dan tangan), sidai, angkat kain, lipat kain, simpan kain dlm almari dan iron (hak ni dia hantar pi dobi utk iron)... tolong basuh berak anak... tolong basuh pinggan mangkuk... kalau laki utara, depa kata kalau tolong bini mcm pondan...  depa kalau kenduri atau nak raya... lelaki depa yg pulun tungging terbalik sama naik tolong cuci umah...

3.  bab hiburan... org selatan amat lah suka hiburan... aku pun pelik jugak tengok mak pak mentua aku mula2 dulu... kat kedah mana hangpa jumpa umoq 60an nak masuk 70 dok ngadapa tv, gosip pasal artis, pasal af... pukul rata org kedah alim sikit drpd org selatan... senang cerita depa lebih moden drpd kedah drpd segi hiburan dan pakaian... kita kalau tengok pakai seksi, mampuih org tua kita berletiaq... depa org selatan relax sikit lah, ala2 open minded gitu ...tp baik lah berleter sbb nampak mcm tak elok bagi aku...

4. loghat - tak semua org kedah dengan mudah nak tukaq loghat/ slang/ dengung utara dia tuh... so kalau terkena family in law yg tak leh terima slang ni... itu pun boleh jadi isu gak... kena hak selatan dok kutuk slang utara, hak utara terdengaq kecik hati, kan dah jadi isu... ataupun famili sebelah kedah nak suruh menantu johor cakap kedah, tp menantu tak minat, pastu kecik hati, kan dah jadik isu gak...

5. perception yg mengatakan org kedah ni mcm org hulu dan org selatan ni modern (tak semua tapi masih ada lagi perception ni aku rasa)- ada org selatan yg ala2 katak bawah tempurung perasan depa modern habih... depa igt kedah ni hulu banat ... so bila perception camni ditonjolkan... mula lah yg kedah ni kecik hati... kan dah jadik isu... walhal tak semua org kedah ni hulu... dan mungkin expectation org utara utk org selatan yg org selatan ni modern, bila jumpa rupanya lagi kekampungan... dok sok sek sok sek... yg selatan dengar, kecik hati... kan dah jadik isu jugak...

so kalau silap, mintak ampun ya... takat ni lah yg aku boleh pikiaq, perbezaan utara selatan.. tp mungkin tak semua applicable, bergantung kpd diri masing2... yg applicable kat aku hya yg no 1 & no 2, no 3...

O...gitu ka Cik Alang.....Lorat gak tu. Yang jadi masalah ni bila orang2 ni tak pandang perbezaan itu sebagai sesuatu yang menarik dan unik. Sepatutnya perbezaan2 ini dipandang sebagai suatu perkara yg boleh memberi faedah. kita dapat kenal dan belajar dan menghormati budaya orang lain. Pendekata, it's a new learning experience. It's great!

Sungguh ke alang, hang bedal semua? jom ikut aku pi Siam lusa, aku belanja hang makan kerepek serangga--belalang, riang2, ulat, kaboi, lipas dll. Snek rangup kegemaran Siam tu.

aku makan benda halal saja lah woi... kalau lipas tuh sah2 tak halal... belalang aku makan apa... tok aku tangkap pastu goreng ngan kunyit... sedap wooo... rangup gitu

74# belanga

tu lah pasal... patut nya perbezaan itu dijadikan sesuatu yg fun... someting new in ur life... ini idak... resist to change gituh ... dok kira yg kita biasa aja yg betui... org lain semua tak kena... tu yg jadi conflict tu...

Post Last Edit by belanga at 1-7-2009 09:18

Alang sebut bab hiburan. Aku perasan masyarakat Johor suka seni sebab ada baca  banyak kumpulan2 muzik tradisi macam gambus dsb. Tapi ni la baru pertama kali dengar depa suka karaoke, dll muzik moden. Gamaknya depa ikut perubahan zaman la.....quite interesting. Tapi lelaki pun bergosip, tu nak tergelak la juga.

Wah, secara amnya, lelaki Johor rajin bantu isteri buat kerja rumah ya? Bagus la.. Aku duk perhati majoriti suami2 Kedah ni(yg aku kenal la) jarang buat kerja2 rumah cam basuh pinggan, gosok baju dll. Contoh terdekat anakl sedara aku. Laki tak tolong langsung. Tapi bini dia kerja lagi lebih masa dari dia. Dia tak komplen langsung. Baik sangat pun , orang duk pekuli.

Abang aku baguih pula, depa dua laki bini sama2 buat kerja rumah. Kalau abang ke dapur memasak, kak ipar seterika baju. Pasangan ni nampak bagus dari segi kendalikan tugas2 rumahtangga. Dua2 kerja.

Arwah ayah aku pula, tak ambik tau langsung hal2 dalam rumah tapi kita tak boleh komplen la sebab mak aku full time housewife. Jadi ada pembahagian kerja yg adil di sini.

Yg sedihnya, masih ramai lelaki2 kita yg. masih nak buat stail dulu, pompuan buat kerja rumah,lelaki tak perlu. depa tak sedar yg ramai pompuan sekarang jalankan sebahagian tanggungjawab depa mencari nafkah di luar bagi tingkatkan ekonomi rumahtangga.

Rate

1

76# alangGIRL

ada dengar orang makan belalang. tapi sungguh ka, tok hang goreng, hang bedal?

77# alangGIRL

Pesen duk kira kita saja yg elok tu yg membunuh tu.  Soalnya lagi, tak lah perlu menukar cara kita(kalau cara kita tu tak memudaratkan) , cuma adjustla sikit supaya bersesuaian dengan keadaan, ataupun sebagai menjaga hati seseorang dan jangan duk perendah orang lain.