CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5162|Reply: 38

Apakah ciri keselamatn yang penting bila mandu kereta dengan anak?

Saja nak dapat maklumbalas dari korang, apa yang perlu kita buat kalau kita membawa anak-anak naik kereta...

Sebagai selingan sila tonton movie di bawah ni

1) kunci pintu kereta...kalo ada anti-child lock, lagi baguih
2) srh depa pakai tali pinggang kereta
3) kunci power window..jgn bagi depa buka..
4) duduk diam-diam..jgn buas

suma ni akan aku buat bila aku dh kawin & ada anak nanti...kerana sekarang..aku masih bujang

Thanks for your reply.

Tapi orang bujang pun tak terkecuali dari panduan keselamatn yang kau bagi tu. Pernah dulu aku bawah anak sedara aku... dia nak bukak tingkap terbukak pintu... waktu tu aku nak ambik selekoh... nasib baiklah perlahan... ishhhh risau dibuatnya aku

Biasanya bila drive alone with kids only (pernah terjadi ayah msk hospital so kena blk kg dgn anak2 yg msh kecil bertiga je), ana akan suruh anak yg kecik duk dpn coz dia ni mmg susah klu kita x awasi dgn betul, si abg lak bila msk keta je trs pki seat belt, agak berdisplin sikit dia ni. Pastu suruh duk diam2 except klu dah penat suruhlah ke blkg utk tido.

Saya seorang yang mementingkan keselamatan, kalu duduk belakang memang pakai seat beat tak kiradiwajib kan oleh kerajaan atau tidak. pasal saya fikir kalu jadi apa2; cacat ker mati ker, kerajaan tak rasa kehilangan/ sensaranya, tapi keluarga saya dan saya akan merasa peritnya.

Apa saya buat:
1.  make sure diaorang pakai seat belt
2. setiap sorang ada car seat, pasal diorang pun nak tengok pemandangan luar
3. child lock semestinya.
4. buka cermin pun, tak maksimum dan utk perjalanan dekat sahaja

Dgn bibi saya pun saya pastikan dia pakai seat belt. anak saya dah biasa pakai seat belt, sampaikananak saya once masuk kete akan cakap/ nak pakai seat belt walaupun umur dia 2 tahun.

xin duk kan anak kat  car seat dia..
ikat tali pinggang elok2...
pintu dan tingkap semua kunci dr tempat pemandu...
setakat ni ok lg la..anak xin baru 1 thn 5 bulan...

Follow Us

Balas #2 sintaq\ catat

mmg wajib buat kalau naik kereta.....selalu sebelum kerete start memeng pastikan anak2 saya wat perkara2 ni.....baby bwh 2 tahun mmg saya letak atas baby seat.....dah besar sket mmg dia mula rimas duk atas tu.....so pakai seat belt jer......

Ajar anak duduk diam2 dan pakai seat belt.

Baby seat letak kat belakang, bukan kat passenger seat.

Tapi aku nengok rakyat mesia masih belum cerdik bab2 keselamatan dalam kenderaan ni, esp bawak anak2.

Good topiclah, moga2 dapat menyedarkan lebih ramai orang.

bukan sekarang punya baby seat leh letak dpn n belakang ke?

paling aku bengang tengok parent pangku anak masa drive kereta..siap anak dia pegang stering lagi...ni parent yg paling bangang dalam dunia

pernah aku jerit sekali kat mamat pangku anak cam ni.."oii mangkok..sayang anak ke nak bunuh anak..bodoh punya orang"

Originally posted by 10sen at 5/6/09 08:53
paling aku bengang tengok parent pangku anak masa drive kereta..siap anak dia pegang stering lagi...ni parent yg paling bangang dalam dunia

pernah aku jerit sekali kat mamat pangku anak cam ni ...

Apa lah hang ni ... tak ada ayat bagus utk menegur ke? hang ingat rakyat Malaysia ni dah didedahkan dgn iklan iklan cara keselamatan bawa anak ke?

Yang ada motor (kapcai terutamanya) pun kena gak belajar cara keselmatan.

Pakcik pakcik kag yang bawa dua tiga budak belakang motor tu henti hentikan lah ... malang tak berbau pakcik oiii. Karang nangis tak berlagu.

Reply #5 sayna's post

Ni mesti pernah dok UK... sebijik amalan di UK ;)

Reply #9 SPACE COP GABAN's post

baby seat kalau letak depan, takut kalau air bag mantul kuat, boleh bawa maut kepada baby...

[ Last edited by  sako_72 at 7-5-2009 09:50 ]

Reply #9 SPACE COP GABAN's post

bergantung pd kete tu.. klau kete ada airbag... takleh taruk baby car seat yg rear facing. tp klau front facing bole.

skrg... apa yg biasa saya amalkan..

- carseat of coz kene pkai.. utk saya drive dengan aman damai n tenang...
- child lock.. ni pon penting. pernah masa tu gi kk.. sampai dr airport naik teksi... so anak saya 2 thn dok depan ngan ayah dia... tiba2.. ayah nye tak perasan.. si anak bole bukak pintu kete. sib baikla tak terbukak terus.. isk2..
- power window lock.. ni pon penting. anak aku cukup suka klau dapat bukak tingkap. mcm2 alasan dia bg...

biasanye skrg klau gi memane pon... my 3 yo boy dok dlm carseat kt depan, aku ngan my 3 months old doter kt blkg. baby dlm carseat.. aku buckled up. so aku leh handle klau si abang nk susu.. si adik nk susu.. si ayah nk keropok ke... tangan aku free... takyah nk dok jerkah2 anak dok manjat ke melompat. perjalanan dr shah alam ke jb pon takde masalah...

kalau saya laa...wat masa ni coz hubby saya selalu bz...so saya slalu drive sendiri n bawak anak...

1stly, makesure pintu dah child lock, pastu letak anak kat car seat budak tu n pakaikan safety belt

biasanya x bukak tingkap (power window lock)tp klu bukak pon bukak sket je

pastu bila keadaan nampak selamat, saya pon pakai safety belt(keselamatan sendiri pon penting ) dan teruskan perjalanan

Originally posted by DARSITA at 7-5-2009 03:34

Apa lah hang ni ... tak ada ayat bagus utk menegur ke? hang ingat rakyat Malaysia ni dah didedahkan dgn iklan iklan cara keselamatan bawa anak ke?

Ku rasa tu semua common sense, tak perlu nak buang duit taxpayers buat iklan, kempen segala.

Memang rasa bengang giler tengok orang dah jadi mak bapak budak jadi masih tak reti nak guna common sense.

Pakai seat belt satu hal, tapi pangku anak sambil memandu tu memang stupid lah.

n
Originally posted by seri_air at 7-5-2009 11:55

Ku rasa tu semua common sense, tak perlu nak buang duit taxpayers buat iklan, kempen segala.

Memang rasa bengang giler tengok orang dah jadi mak bapak budak jadi masih tak reti nak guna  ...

huhuhu....

teringat plak perkara yg same terjadi....

masa tu me n my hubby alik dr opis terus ke seremban...kat highway..hujan...ade keta kat depan ni slow giler...bahaya laa bawak keta slow gitu dgn cara bawak x stabil..sekali hubby potong ler keta tu..punye laa terkejut;

si ibu tgh pangku baby but baby tu dia letak lam carrier...pastu dia plak driving time tu....saya yg nampak pon terasa susah nak drive klu tgh carrier anak....pastu ada 2 org lg anak kecik 2 org, both of them boys...sorang ade kat sebelah dia tgh berdiri atas seat tgk permandangan, sorang lg ade kat blkg....saya risau sgt tgk keadaan tu....

saya terpikir...berani nye dia bawak anak2 dia camtu?kalau xde sape nak tolong pegang anak2 tu...apasalahnye letak baby tu lam baby car seat, then abang2 nye plak pakai safety belt....ngeri sgt2 saya tgk keadaan tu

[ Last edited by  adnilsa at 7-5-2009 12:40 ]

Originally posted by sako_72 at 7-5-2009 09:45
Ni mesti pernah dok UK... sebijik amalan di UK ;)

saya tak pernah jejak kaki ke UK, apa lagi duduk sana tapi semua tu saya buat.

satu lagi tambahan info, airbag mengembang kelajuan tinggi. sbb tu bb jgn letak depan (kereta yang ada airbag dpn kat sebelah driver tu), it could be fatal. kalau ikut info tu, budak2 bawah 11 tahun pun tak elok duduk di depan, sebab yang sama.

Originally posted by seri_air at 7-5-2009 11:55

Memang rasa bengang giler tengok orang dah jadi mak bapak budak jadi masih tak reti nak guna  ...

a big no no.
kalau eksiden, impknya berkali2 berat badan kita. kalau anak kat depan kita..........???

12Next
Return to list New