CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 12927|Reply: 28

Bateri Kereta

Saya tak sure thread ni dah ade ker belum...kalau dah ade mtk mod tlg mergekan.

saya dah 15 tahun bawa kereta. dari mula bawa proton wira sampai sekarang bawa mpv. saya dapati bateri kereta yg dulunye boleh tahan 2 tahun tapi sekarang ni kalau dpt paling lama pun setahun setengah.

saya ade bertanya kat pomen-pomen dan byk yg kata antara sebab bateri tak tahan lama ialah kereta-kereta sekarang nih byk yg ade computer system serta memakai digital system berbanding dgn kereta dulu.

jadi, lebih canggih teknologi kereta tersebut dimana byk automasi serta digital display lebih byk tenaga diperlukan dan lebih pendek jangka hayat bateri tersebut...

ade sesapa sudi berkongsi pengalaman.....

Originally posted by huskers at 31-3-2009 12:07 PM
Saya tak sure thread ni dah ade ker belum...kalau dah ade mtk mod tlg mergekan.

saya dah 15 tahun bawa kereta. dari mula bawa proton wira sampai sekarang bawa mpv. saya dapati bateri kereta yg ...

aku tak rasa disebabkan faktor eletronik yg semakin byk dlm kete yg menyebabkan jangkahayat bateri menjadi semakin pendek. Aku lebih percaya bateri kete yg dibuat sekarang semakin kurang daya tahan (senang cerita kurang kualiti) atau sengaja dibuat utk tak tahan lama ~ barulah best bukak kilang buat bateri kete. Sebagai perbandingan, kete Gen2 aku bateri dia kong tak sampai setahun kete Gen2 tu dibeli. Apalah elektronik sangat yg ada dlm Gen2 tu sampai boleh makan bateri pelahap tahap raksasa . Manakala merc E200K (kete ni fully electronics), bateri dia aku pakai dari aku baru beli sampai kete tu berusia dekat 5 tahun, barulah bateri dia kong. Dari sini jelas, bukan factor electonics maa...tapi the quality of the product

Rate

1

Originally posted by zzcbr at 31-3-2009 12:15

aku tak rasa disebabkan faktor eletronik yg semakin byk dlm kete yg menyebabkan jangkahayat bateri menjadi semakin pendek. Aku lebih percaya bateri kete yg dibuat sekarang semakin kurang daya ...

haku sokong statement ko.. salah satu marketing strategi kilang bateri. kalau bateri tahan lama giler, tak masyuk lar depa..

haku pernah pakai bateri cap century yg bukan MF, pakai kat iswara jer, electronik komputer bagai takde lar, cuma ICE haku jer yg meletup, tapi leh tahan sehingga 3 setengah tawun.. tapi masa beli tu, bateri tu tawun 1995. dan haku cuma pakai size NS60.

sekarang nie, wira haku tu, paling tahan pong cuma 2 tahun, tapi jarang arr.. biasanya kurang dari tu.. padahal haku pakai NS70 utk cover semua ICE dan electronik yg bukan lar canggih sangat pong dalam wira nieh..

Originally posted by Fast-N-Furious at 31-3-2009 12:44

haku sokong statement ko.. salah satu marketing strategi kilang bateri. kalau bateri tahan lama giler, tak masyuk lar depa..

haku pernah pakai bateri cap century yg bukan MF, pakai kat iswar ...

aku pun sokong... aku ingat lagi bateri tiara aku... kereta aku tu yg pakai elektronik cuma radio je.... 3 tahun lebih tahun (tu pun jaga baikk)... pastu aku tukar bateri lain.. pun jaga baikk... setahun lebih kong.... beli bateri cap ayam (murahnya) tak sampai setahun... la ni pakai bateri zero maintainance... beli akhir 2007 sampai hari ni ok lagi.... ramai gak cakap bateri sekarang rendah kualitinya....

Kancil no.2 anis tu dulu...alarm pun tak ader...yang ada cuma radio jer..manual...tak sampai 2 tahun, bateri dah kong...Wira, ada radio, ada alarm...4 tahun pun tak kong2 sampai juai kete tu..jadi adakah alat2 elektronik ni punca utama bateri cepat kong..pendapat anis mcm kat atas2 tu, kualiti bateri la ni mmg hampeh...tapi kakak anis kabor, kalau kete tak bergerak, kita hidupkan suis kete semata2 nak dengor radio..katanya bateri cepat kong..betul ke?..

ala, masalah kecik jer bateri nih......... habis tuko jer la.....

Follow Us
pakai bateri energizer tahan lama kot...

aku rasa kualiti pembuatan bateri sekarang dah merosot.... faktor banyak kilang2 bateri dibuka.... banyak brand2 bateri yang ntah apa2 wujud sekarang nih..... macam air bateri laa.... kat tesco, seringgit pun boleh dapat.....

haku guna trusted brand jer..

Century & AC Delco

2 brand nie memang tahan lama dari macam-macam brand lain tu..

Originally posted by zzcbr at 31-3-2009 12:15

aku tak rasa disebabkan faktor eletronik yg semakin byk dlm kete yg menyebabkan jangkahayat bateri menjadi semakin pendek. Aku lebih percaya bateri kete yg dibuat sekarang semakin kurang daya ...

kalau keta baru & bateri 'kong' tak sampai 1 th ... tu maknanye kau dah kena tipu. Bebudak salesman or dealer keta tu dah amik bateri baru drp keta kau & ditukar dgn bateri lama. Mmg byk kes2 mcm ni terjadi .........

sekadar nak tambah kredit.....maklumla dah kena potong sbb mulut laser

Opppsss sory moderator.....jgn potong kredit saye lg  

Nak kasi bateri tahan lama - pasang extra grounding wira. Bateri wira aku tahan hampir 4 tahun.

biasa la tu. semua nye masalah kos.... potong kos nye pasal, kalo skang ni suma nye nak amik dari china. bila mana2 bateri pon jd hayat 2 taun je...suma org ingat hayat bateri level tu je. padahal pengguna slalu nye membayar lebih dari perlu

bateri kete aku paling lama 2 thn.. tu pun guna century...

la ni guna free maintenance... malas nk top up air bateri dah...

Originally posted by Bell at 1-4-2009 08:10
Nak kasi bateri tahan lama - pasang extra grounding wira. Bateri wira aku tahan hampir 4 tahun.

mmm... menarik tu.. citer la detail lagi.... camna nak pasang grounding tu?

Originally posted by Z77 at 1-4-2009 11:49

mmm... menarik tu.. citer la detail lagi.... camna nak pasang grounding tu?

Senang jer. Ambik wayar (lebih besar lebih bagus), connect dekat negative terminal, another end connect dekat engine(head atau block). Nak connect sama pada alternator dan body kereta pun boleh. Lebih byk grounding lebih bagus. Voltage menjadi stable.

Reply #16 Bell's post

bulih tunjuk caca2nyer.... dengan lebih tepat... penerangan disertakan gambar.. agar lebih tinggi pemahamannya.........

jadik, kesimpulanya kalau bateri mahal pun cth bosch and century pun tak tahan lama ialah sebab kualiti bateri dan bukan sebab elektronik kereta?

bateri yg free maintenance ni apa kelebihannya? selain tak yah refill dgn air bateri?

kalau bateri DIN66, brand mana yg korang rasa tahan lama?

aku dgr dari pomen antara cost cutting measure yg tokey bateri buat ialah mengurangkan plet plumbun dlm bateri atau menipiskan plet tersebut. so, bateri cepat kong daan kite menjadi mangsa.

betui ke cerita ni?

Balas #17 Chek_am8848\ catat

setujuu dengan cadangan tersebutt.......

Reply #12 Bell's post

betoi tu.. better buat grounding ni..
aku dari keter dulu nak buat... tapi tak terbuat buat gakkk..
tapi aku beli dari porumer kat lowyat porum laa.. hihihii

12Next
Return to list New