CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 26670|Reply: 18

TV Socket Kat Dinding Rumah - Macamana Nak Guna

Aku tertanya-tanya dekat rumah tak kiralah rumah apartment ataupun rumah teres ke..developer akan pasang socket kat dinding yang mana kalau kat rumah aku ada 2. Satu macam cocok untuk antena TV dan satu kagi macam untuk astro.

soalan aku adalah:

1. Kena pakai decoder tak untuk sambung kat sini
2. Kalau pakai decoder, adakah pakai satu 1 decoder sajakah untuk sambung pada tv ataupun kalau kat masterbedroom ada socket ni, hanya pakai decoder letak kat hall dah cukup.
3. Satu lagi untuk antenna tv kan..

Kalau tempat ni tak kena sorila...ni pun pasal rumah gak

[ Last edited by  meela at 23-9-2008 10:07 AM ]

baru aku edit....tak kuar gambar ropanya.....

Originally posted by meela at 22-9-2008 16:59
Aku tertanya-tanya dekat rumah tak kiralah rumah apartment ataupun rumah teres ke..developer akan pasang socket kat dinding yang mana kalau kat rumah aku ada 2. Satu macam cocok untuk antena TV d ...

Assalamualaikum meela,

Socket ini ada 2 jenih.
1. male socket
2. female socket

Socket kat dinding ini telah di sambung ke antenna di atas pangsapuri or apartment miker.
Miker hanya perlu beli socket utk di sambungkan dari tv ke dinding tersebut.
Ukur berapa panjang cable yg di perlukan.

Tetapi kalau miker pakai ASTRO, kena ler pakai socket dan cable yg lain.

Wsalam

Balas #3 niceghost2005\ catat

thanks mod...

teman tau kena pakai soket male ngan female tu...cuma teman nak tau kalau teman pasang astro kat bumbung umah teman..maknanya teman dah boleh cucuk tibi tu kat master bedroom ngan hall umah teman la gamaknya ye..

jadik adakah teman nak kena bawak decoder ke hall kendian kalau teman nak tido sambil tgk tibi, teman kena bawak decoder teman masuk kat dalam master bedroom balik..

ke teman pasang decoder kat hall, lepas tu tibi teman yangkat bilik tu teman boleh cucuk je kat dinding..

begitulah rhopanya masalahnya yob...

aah iye le... romah baru teman pun ropa itu juge. wayar tu pulak kontraktor main campak je kat atas siling, udah jadi keroje laki teman nak nyambungkan 2 wayar tu. susah-susah upah orang je le pasang aerial buat semua sekali..jenuh nak keluor duit.

Originally posted by meela at 23-9-2008 10:41
thanks mod...

teman tau kena pakai soket male ngan female tu...cuma teman nak tau kalau teman pasang astro kat bumbung umah teman..maknanya teman dah boleh cucuk tibi tu kat master bedroom nga ...

Kalau cable tu di sambung ke main anttena (antenna tv biasa) yg di pasang olih Pemaju, idak le bley miker guna ASTRO.
Melainkan cable tersebut di pasang pada antenna ASTRO jugak.(ini miker kena ler nengok kat ataih or tanya Pemaju or tanya neighbours)
TEtapi DECODER tetap di perlukan.

Follow Us

Reply #4 meela's post

kalo pakai input antenna utk dekoder astro bukan buat gambar jadi tak lawo ker ? baik pakai Composite input kan ?

Balas #7 batu_bergolek\ catat

composite input mcamana tu batu...kalau nak gambo lawa pada LCD skrin tu kena pakai S-Video punya wire tu

tak tau la plak kalau pakai input antenna (apa yang ko cuba sampaikan adalah kat wire decoder tu sambung pada tibi ke)..gambar kat umah pak mentua aku macam orait je.. tak perasan la plak pasal tibi dia tiub pun problem

Balas #6 niceghost2005\ catat

mod, cuba kalau ghumah teman ghumah teres, pemaju tak pasang astro la katakan, teman akan panggil oghang astro ni pasangla astro kat umah teman tu panjant kat atas bumbung, dia sambung la pulak kat connector kat atas tu..

so teman tinggal cuchuk je la kan dekat socket seperti mana teman tampal kat atas tu.. so teman cuchuk wire sambung decoder untuk tibi kat hall tu je la kan..

habis tu kalau teman ada tibi kat bilik master bedroom teman, boleh cuchuk takda decoder ke terus kat socket tu atanya...

ke teman kena bawak ke hulu ke hilir decoder tu..jenuh teman nak bawaknya...

Originally posted by meela at 23-9-2008 14:06
mod, cuba kalau ghumah teman ghumah teres, pemaju tak pasang astro la katakan, teman akan panggil oghang astro ni pasangla astro kat umah teman tu panjant kat atas bumbung, dia sambung la pulak k ...

Suruh ler wireman tu buat dwi connection.
Satu kat living/hal dan satu lagi ke master bedroom miker.
SAtu tb kat bawah dan satu lagi kat ataih lam bilik.

Decoder tu tetap kat bawah laaaaa. (sebagai CONTROL)
Miker tumpang kasih pada oghang yg memegang remote control di bawah laaaaa.

kat rumah saya tu, saya panggil balik kontraktor astro untuk pasang splitter. sekarang ni, tv saya kt hall atas. nanti, mungkin nak pasang tv kat bawah so, kalau dh buat spliter utk astro, blh la cucuk ajer kat soket bawah tu.

Reply #8 meela's post

bro kalo kalo ko dah ader S-Video, baik pakai S-video dari RCA Composite. aku lupa tv sekarang dah banyak yg ader S-video. ketinggalan zaman tul aku ni

Originally posted by batu_bergolek at 23-9-2008 10:26 PM
bro kalo kalo ko dah ader S-Video, baik pakai S-video dari RCA Composite. aku lupa tv sekarang dah banyak yg ader S-video. ketinggalan zaman tul aku ni

ye kee.... setau aku S-Video nie mmg dah lama ada kat TV.... TV lama aku dah lebih 10 tahun pakai S-video..... tapi aku pakai utk DVD alaa.... pasal takde astro.....

Balas #13 ka_one2000\ catat

maknanya tb ko canggih la tu.....pasal tb aku pun takda.kalau pakai astro untuk tb LCD memang kompom tak terang. Kalau bukak wayar kuning daripada output decoder astro ke input tb, gantikan dngn S-Video Cable memang terang la. Kira2 ok la berbanding dengan gambar asal.Astro punya signal analog, tak dapat nak catch up ngan tb LCD yang digital. Kalau tb LCD kecik takpa tak rasa, tapi kalau amik contoh tb 46'' memang gambar macam haram. So bila dah pakai S-Video cable, tiada masalah lagi.

[ Last edited by  meela at 24-9-2008 10:34 AM ]

Balas #11 harleena\ catat

kalau pakai splitter tu pakai wayar yang mana Herleena. Pakai wayar putih astro tu ke. Pasal nya kalau tgk2 balik kalau nak sambung pada astro macam kena connect dgn wayar male yang kalau refer pada gambar atas dia akan cucuk pada socket sebelah kanan tu.

Socket tu takda kat tibi. cuma yang sebalah kiri je ada kot.

Originally posted by meela at 24-9-2008 10:31
maknanya tb ko canggih la tu.....pasal tb aku pun takda.kalau pakai astro untuk tb LCD memang kompom tak terang. Kalau bukak wayar kuning daripada output decoder astro ke input tb, gantikan dngn  ...

Benar............

Kalau sesiapa yg hendak pakai LCD, lebey baik komer gunakan cable yg di syorkan. (walaupun mahal)
Baru lah dapat gambar yg berkualiti tinggi.

Cable biasa yakni COAXIAL CABLE tidak di galakkan.

Balas #16 niceghost2005\ catat

memang wayar ni mahal...dalam range RM 30 hingga 300 ringgut la...ni harga kat subang.

Originally posted by meela at 24-9-2008 12:12
memang wayar ni mahal...dalam range RM 30 hingga 300 ringgut la...ni harga kat subang.

Cable yg 'special' mcm nie, surely laaa mahal.
Tapi tentu miker dapat kepuasan biler nengok gambar nya yg terang lagi cantik.

Balas #18 niceghost2005\ catat

sudah semestinya mod...teman kalao tgk tb.....eemmm susah nak beghenti...nak2kena plak gambo cantek macam ni....beli wayar tu pun dalam seghatus lebih ja...