CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6066|Reply: 33

kemarahan

kita selalu dengar orang kata 'JAngan diikut sangat rasa marah'. Sejauh mana rasanya ketepatan kata-kata ini?
Kemarahan- perlu ke kita pendam atau lepaskan?
Kalau kita pendam, tidakkah lambat laun ianya akan membuat kita rasa tertekan dan akhirnya menjadi dendam pulak tak dilepaskan?
Kalau kita lepaskan pulak, bukankah akan ada kemungkinan hati-hati yang terluka?

Rate

1

Originally posted by cokkodok at 3-9-2008 11:39 AM
kita selalu dengar orang kata 'JAngan diikut sangat rasa marah'. Sejauh mana rasanya ketepatan kata-kata ini?
Kemarahan- perlu ke kita pendam atau lepaskan?
Kalau kita pendam, tidakkah lambat  ...

ANGGAP KEMARAHAN TU SATU ASET......SETIAP KALI MARAH ABISLAH ASET KO

Rate

1

orang yang paling kuat ialah orang yang berusaha untuk tidak tewas pada marah.....

marah berkadar terus dengan sifat yg org awam panggil "gila babi"....

lagi kite marah, lebih lintang pukang tutur kata, keadaan akan jadi lost control....

namun, semua juga tahu, marah juga adalah sejenis kekuatan.....

cubalah  menentang arus, dan cuba lebih  kreatif dalam mencari kekuatan bukan dengan dorongan kemarahan,

tapi carilah kekuatan dengan cara menahan marah....ini adalah cabaran utk semua manusia....

utk mendapat kekuatan dgn kemarahan, ia adalah cara murah yg syaitan suka.....

tapi bagi mendapatkan kekuatan dgn menahan marah, hehe, cubalah try.....

janganlah takut sangat dengan keburukkan akibat pendam marah.....itu adalah usaha kita....be proud of it....

itu jauh lebih elok dari marah......ketika kita marah sehingga keluar urat2 muka, itulah antara keadaan terburuk kita....
bayangkanlah masa kita marah, sampai bersembur2 air liur, sampai lintang pukang tutur kata, masa tulah syaitan akan berbangga dgn plan nya menjadikan manusia hilang kawalan....

dan mengenai pendam, jikalau kita adalah seorang yg cuba menjadi lebih baik, kita perlu berniat  memendam marah itu (sabar) sehingga tiada had.....seolah2 jgn sekali2 dilepaskan kemarahan itu.....
dengan niat sebegitu sajalah baru ada anjakan paradigma dalam diri....

jika kita berniat dalam hati, "aku tahan marah ni ada hadnya", maka sia2lah....itu terlampau biasa....dalam keadaan begitu pasti kita tertunggu2 bila nak sampai had tu supaya kita boleh lepaskan marah tu pulak.....

itu tak akan merubah diri....malah sia2 lah menahan kalau in the end kita lepaskan jugak.....

macam kata2 bro tom5190, kemarahan adalah aset, lagi susah kita tahan, lebih bayak pahala kita dapat, tapi bila kita lepaskan, maka sy tentulah ada kekurangan......

belajarla mencari kekuatan dgn ketenangan, bukan kemarahan, sebab kemarahan adalah alat mainan syaitan....

biasanya, dengan kemarahan, manusia akan hilang kawalan ke atas diri.kita akan berada dlm keadaan tidak tersusun semasa marah dan berisiko tinggi utk buat dosa....

ermmmm.....i memang takleh tahan  my weakness lah kot...1st time ok, 2nd time, telan...masuk 3rd time, action!

cam semalam, satu hari i control tone my voice...at last, FAILED!!..sebab nyer mudah saja, i sibuk masak kat dapur...my son sibuk2 dan berkali-kali marah kat i sebab taknak teman dia main PS2 ...

hahahha....sekali i jadi hantu, baru nak jadi baik.....

Reply #4 my-alja's post

maybe mak ngan anak boleh dikonsider kot....boleh marah....

Reply #5 ussopp's post

hahahah.....exclusively for mothers

Follow Us
aku pun sebenarnya capt marah tapi semua kemarahan biasanya aku pendam. Tapi bila aku pendam aku rasa sebahagian dari energy aku drained out.

Reply #7 cokkodok's post

i rasakan, i selalu n cepat marah tapi i jarang berdendam....tgk pd degree kemarahan lah kan ...

org yg simpan2 nie ada 2 kemungkinan, satu dia marah dalam2....dan dia tempias kat org lain....satu dia telan, memang semulajadi tak pandai marah org...telinga sampai merah tapi dia tak reti nak marah ...

konklusinya, org pendam marah nie cepat kena high blood kot unless dia mengadu kat tuhan....kiranya, let it out in diff way

Rate

1

Reply #8 my-alja's post

saya asalnya cepat marah...memang teruk.....dulu2 admire orang yg mampu marah dgn bagus(puas)....sy ingat itulah yg bagus....

sekarang saya nak cuba jadi better person, sy tak mau cepat melatah lagi....

saya sekarang admire org yg mampu kontrol diri....mampu tersenyum, mampu rileks, langsung tak melatah dan siap lebih baik dari org yg mampu marah dgn baik(puas)walaupun secara naturalnya dia marah sgt....

bagi sy itu lebih coool!!! ( tak sangka ada jugak org camtu )
usually they can handle many situations using the ability....

mungkin ibu ngan anak ada hak eksklusif,  tapi bagi seorang lelaki sy rasa better jadi seorang yg in control....

biasakan kita tgk dekat parlimen mcmana rupa manusia bila depa lost control.....
jadi caca-merba.....

Rate

1

terjumpa doa.....

Doa Memohon Keperibadian Yang Baik.....

" Ya Allah, berikan aku kekayaan ilmu, hiasilah aku dengan sifat lambat marah dan pemaaf, muliakanlah aku dengan ketaqwaan, dan indahkanlah pula aku dengan kesihatan (tubuh badan). "

[ Last edited by  ussopp at 5-9-2008 12:33 PM ]

Reply #8 my-alja's post

dulu2 saya agak pendendam org nyer...kalo marah, barang jadi mangsa (lagi elok dari lepaskan kat org kan?)
kalo nangis akibat amarah yg melampau, tunggu takde org. kalo melukis, lukisan depict what i felt.
on the contrary, saya ni anaemic terus. dah selalu diagnosed low blood pressure by doctor. takleh derma darah at all....
hihih

setiap kali lepas marah saya ketawa,taktau kenapa..tapi diorang cakap muka saya sangat menakutkan..

Reply #9 ussopp's post

ada quote omputih....yg maksudnya, saiz manusia diukur bukan dgn fizikalnya tapi dgn ketahanan mereka menahan marah...lebih kuranglah maksudnya

dlm my family, semua kaki senang marah kecuali my adik pompuan ....dia tak pandai marah, gigil dia nak marah org

Reply #11 redsinner's post

ada pro n cont gakkan red...

setengah org, dia pendam marah dan tempiaskan pd org lain....masalah tak selesai gak sebab org tu tak tahu, yg kita marah pd dia....for me lah .....tu sebabnya, i akan berdepan n selesaikan....mintak maaf n move on

masalahnya bila berdepan dgn org yg takleh terima konfrantasi....kita marah dgn perangai dia, dia ingat kita benci dia sebagai individu dan berdendam.....tak nak maafkan org lain sebab rasa dia malaikat! ...kalo dapat kawan camni....bye-bye lah

Reply #11 redsinner's post

melepaskan kemarahan dengan cara yang positif? Puas tak kalau buat macam tu Red? Atau kemarahan itu cuma reda only for a while dan datang balik bila tengok muka yang kita dok marah sesangat atau bila teringat semula peristiwa yang mendatangkan amarah tu?

Here's something a read  about buried anger

Buried anger does not go away and we can only pretend it's not there for days, week, months or years but it will shows up in the form of bitterness, deperessions, illness, violent attack and even suicide. Buried anger always claims a victim, and the victim is always the person it's buried in.

So i guess kita memang le kena let go of these anger sometimes. Ada orang kata tulis apa yang buat kita rasa sakit hati sangat2,  it really doesnt work for me though.

Rate

1

Reply #13 my-alja's post

orang menahan marah adalah yg paling kuat?

rasanya kenyataan tu adalah paling universal dan tepat sebagai parameter utk determine the real strenght of human....kerana nabi Muhammad pun cakap perkara yg sama.....

orang yg paling kuat adalah yg mampu mengawal marah......hmmm....nampak cam reverse psikology....tapi saya yakin akan kebenarannya....

kerana kalau manusia itu kuat kerana tenaganya, maka kita tak ubah seperti binatang....

tapi kalau manusia itu kuat kerana jiwanya, maka barulah kita betul2 seorang insan....

Rate

1

manusia, tipu la kalau tak pernah marah...

marah ni, bole kawal,... diri kite tu la...

tapi kalau kite dalam keadaaan tak stabil, benda kecik cukupla, dah bole marah...

kalau yg jenis pemarah ni, banyakkanlah istigfar...

tak pun senyum, senyum ni, once kite senyumkan bibir tu, otomatik kite jadi ceria n happy...

kemarahan ni boleh dilemparkan dengan banyak cara...

sama ade marah balik, lenting balik...

diam...

senyum...

tapi kalau sape yg jenis diam ni, once kemarahan tak tertanggung, naya  lagi parah...

cuba untuk tidak marah   ckp kt diri sendiri gk ni...

Reply #14 my-alja's & #15 cokkodok's posts

i guess bile i marah, i take the forgive but never forget steps. org kata once bitten twice shy. let say i buat keje grouping, sorang ni buat hal dgn i, next time i tak segan silu bagitau openly yg i takmo keje dgn dia. marah tu marahla tapi masih mampu act professionally in a class/office environment.

alja, yg org mcm malaikat tu toksah ckp ar, kalo red jumpe or selisih org mcm tu, wa angkat kaki maaa....cannot tahan, kurang pahala pose marah kat org.

tapikan, i gelihati tgk org yg buat kite marah. i dunno why. skrg ni sampai tahap if i hate that person so much, i gelak sampai berhari2, mengenangkan si dia yg buat i marah. tak pendendam dah. kalo i marah betul, i putuskan hubungan secara 'tak sengaja'.

kemarahan... bila di padam mungkin akan menjadi dendam pada masa akan dtg
tp bila dilepaskan kadang2 rasa sesal 2 akan timbul... tp benda dah berlaku dah x guna disesal
tp kalo kita lepaskan pada org yg x sepatutnya kan berdosa namanyer tuh
ntah la ek tp kan kalo setiap kali fan nak marah mak selalu ingat kan beristifar mengucap
than kemarahan itu akan reda sendirinya

Rate

1

12Next
Return to list New