CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2426|Reply: 15

boleh tak kalau baca quran tak lancar..?

Assalamualaikum... sy nak tanya.. boleh tak atau berdosa tak kalau kita baca quran tapi tak berapa lancar..  

Harap2 sesiapa yang arif di sini boleh membantu menjawab persoalan saya.. terima kasih.

baca setakat yang termampu tak mengapa.  kici punya hal.

yang berdosa bila buat benda dalam al-quran sebut tak boleh buat.

Balas #1 muffinzz\ catat

kena baca selalu ar...lama2 lancar...

ko tgk budak kecik..baru lahir mana ada pandai berlari..?

nabi mula2 terima wahyu pun tak reti baca..jibrail yg tolong dia.

iqra'...baca lah

ada stgh org tak nak baca quran sebab alasan tak nak tambah dosa, sebab baca nanti ada salah..

aku pon konpius.. daripada tak baca langsung, kan lagi rugi.. tapi masing2 nyer pendapat kot

itu lah yang membuatkan saya was2 nak baca.. takut kang salah baca, jadi lain makna.. so kalau mcm tu, boleh lah yer saya baca walau tak lancar... last year saya baca tapi ada guru ngaji kat depan.. tp kali ni nak baca sendiri rasa mcm tak confident..

xpe.. nnt blajar n sllu bace jd la lancar..

tp time bace tu klu ley de la gurunye..

Follow Us
salam, sy rasa adalah lebih penting untuk kita paham makna ayat al-Quran tu. kalau kita x mahir bahasa arab, terjemahan AQ kan ada. barulah kita tahu apa yang Allah nak sampaikan.

cuba buka AQ 44:58-Sesungguhnya Kami mudahkan Al Qur抋n itu dengan bahasamu supaya mereka mendapat pelajaran.

cuba fhmkan ayat ni. kita org melayu yg x fasih bahasa arab. macam mana kita nak dapat pelajaran dr AQ kalau x faham. sebab itu AQ telah diterjemahkan dalam pelbagai bahasa supaya kita dapat pelajaran. bayangkan kalau kita di sekolah, belajar x faham adakah kita akan lulus periksa. begitu juga kalau kita x faham AQ, adakah kita akan lulus dalam ujian menuju syurga Allah. fikirkan...

Buat la sepatutnya,

kalau baca sendiri tanpa guru baca la pelan2, dlm bilik sorang2, jgn sampai menjadi fitnah ke atas dirimu. Dan akhlak org tidak tahu ialah bertanya, cari guru untuk belajar. kalau ko ada area2 PJ, Kg Dato Harun, bleh PM aku untuk aku ajarkan cara membaca Quran dgn tajwid sekali insyaAllah. Boleh juga beli buku tajwid, atau install program yg memperdengarkan bacaan aku rasa dah ada.

Belajar dan beramal satu proses yg berulang-ulang dan cyclic. tidak sempurna tanpa salah satunya. Beramal seadanya setakat mampu, bukan meninggalkannya kerana tidak tahu, dan belajar untuk mengesahkan dan menampal cacat kejahilan dan mencari yg selainnya kerana ilmu takkan habis dipelajari, seperti takkan habis air laut untuk disedut.

mcm skrg ada Al-Quran digital, boleh tak kalau sy beli dan dengar, ikuti bacaanya tanpa guru..?

Reply #10 muffinzz's post

yang ni..x sure...baek jangan..

coz kalau buat gitu..imam yang baca tu dia ada cara bacaannya sendiri..kita yang kurang mahir ni kadang-kadang kompius..yang patut panjang dipendekkan laa..dan sebagainya.

saya bagi contoh seorg imam di mesir namanya Walid 'Atif..die ada pendekkan yang panjang, dr 5 jd 2..
nanti kite yang x mahir ni..mandai-mandai lak nak panjang pendek tanpa mengetahui tajwid..haa..yang ni dah berdosa free..

bergurulah...mungkin ada antara kita yang malu cz kecik-kecik dulu x berpeluang nak berguru..cari laa inisiatif laen..
suh ustaz dtg umah ke..tengok Mari Mengaji kat TV9 ke...(bila tengok ni, huhu, baru terasa diri x 'tamam' lagi)

macam gak buku..baca kitab tnpa guru bermakna kita berguru ngn syaitan..bleh kot klu nak apply kat hal ni jugak..

betulkan saya klu saya salah..jangan hantam plak..sedih teman..hehe
dan harap yang lebih arif menjawab persoalan saudara ni

In pun nk cadangkan kat tuan umah, bacalah dulu pelan2 sekadar yg mampu n mohon petunjuk dr Allah atas kesungguhan tsebut di samping tu jgn lupa belajar tajwid tau.

cara yg paling mudah belajar tajwid/kenal huruf ialah kaedah yg diajar dalam Iqra'... tuan umah leh dapatkan buku tersebut kat mana2 kedai yg mjual buku agama. harga pun kalo xsilap xdelah sampai rm10...

seperti cadangan kubakoya, tuan umah dapatkan juga guru membantu pembelajaran tersebut... setiap ilmu kena ada guru barulah tak tpesong jalannya...

salam,

lebih baik baca sendiri pelan-pelan daripada tak baca langsung, walaupun cuma satu ayat satu hari sekalipun.

utk jd pndai mengaji, kena la belajar..
utk jd mahir & lancar mengaji, kena la selalu mbaca alquran..
ank aku baru 3 thn dh blh kenal + baca alif bha tha smapi ya..
kerana dia minat, usaha + mcuba selalu kerana minat, usaha + mcuba itu lah mrubah segala nya..
segala yg baik dr Allah yg buruk dr diri kita sendiri..
pokok pngkal keinginn hati kita sdiri utk b'amal & b'ilmu..
wallahu a'lam..

mana tah saya terbaca, sapa2 yang baca Quran dengan tergagap-gagap, dan merangkak-rangkak atau kerana membacanya dia mendapat kesusahan......maka pahalanya adalah lebih......

tapi yang dah pandai jangan la saja2 pi tergagap-gagap plak....

ni untuk orang yang susah membaca Quran jer.....beginner......

[ Last edited by  ussopp at 31-8-2008 08:20 PM ]

ni hadisnya....jika ada silap sila clarify......

Dari Saidina Usman bin Affan r.a katanya, berkata Rasulullah s.a.w 揝ebaik-baik kamu ialah seorang yang belajar Al-Quran dan mengajarnya