CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 43017|Reply: 395

Hiring a maid/helper

i need help.. advise... suggestion.. ideas..encouragements.. buah fikiran.. and all sorts.. re hiring a maid.

kisahnye....

since married x penah dok sekali dgn hubby. dia keja diff states, balik weekend jek. me n 3 kids n now 7mth preggy all on our own at home with no maid around. daily i travel to n fro work, leaving kids at bbsitter's care. 1st doter dah masuk tadikat same neighbourhood. at 11.50 i fetch her from tadika n bring her back home. she takes bath n dresses herself up while i do simple cooking for our lunch together. close to 1.00pm i'll depart from home back to office, dropping her at bbsitter's place on da way to office. come 5 pm, i headed straight back home n collect all my kids. mlm2 memang i single handedly manage kids n housechores.

i yearn for a helper or maid... but i am not strong enuff to ward off all the "sangka-sangka" towards maid. sbb skeptical dgn maid.. rumah i tak besar, just terrace intermediate. nak keluar ke main road, agak jauh gak. sebelah taman ni ada taman baru bukak and there are many foreign workers involved.. mainly indonesians.

actually housechores to i boleh manage la since rumah pun kecik, 3 bilik n 2 baths. takle berkecah sgt coz kids mostly spend times kat bbsitter's house, ptg n malam je kat umah. masak memasak i did it myself n that's not a big problem. baju kids, bbsitter basuh cuma yg kat rumah je i basuh. hubby bila balik memang selalu tolong i laundry. cuma masalah skg with the arrival of the newborn.. since all my 3 kids i fully bf dr 2 months till at least 11months (perah susu kat office n home)..i masih teringin nak buat yg sama for my 4th baby ni. tp kalo hardly have time to manage everything.. memang akan affect exclusive b/feeding. mana nak manage anak2 lain.. n mana nak perah susu, mana nak urus housechores kan.

so..

what i wish from kawan2 semua.... pls share with me tips/ experiences / or even advices re hiring maids.. coz i sedang berusaha nak letak harapan utk hiring maid.. or kalo ada agent yg boleh provide reliable maid sekitar2 port dickson or seremban.. i greatly appreciate all ideas/comments/advice...kalo ada yg nak share ttg cost involve, you're most welcome..

thanks soo much.

* by the way, maid u all panggil u all apa ye? tuan/puan/ibu/bapak/kakak or..?

mrs lily,

bace kisah u..kalo me  mesti amik maid lah..mcm ni lah..tawakkal ajer..insyallah maid yg dtg tu mesti baik punya..kalo sikit2 tu biasa lah..manusia bukan sempurna..tutup sebelah mata jerlah..mcm saya ade maid selalu jugak i takut2 kan dia..kalo lari i report polis tu jer ayat i...skrang dah dekat hampir setahun dia duduk dengan saya setakat ni alhamdullilah..menipu mmg ader..tapi brainwash dia balik..yg penting dia sayang anak2 me..satu lagi me pasang cctv kat rumah..so tak leh lah dia nak kelentong kita..sbb i check apa dia buat kalo kita tak puas hati..

Girl, u r 1 super wonder woman...I SALUTE you.
Tak boleh bayang kan if I were in your shoes..Definitely tunggang langgang..
Tempat kj u dekat dgn rumah ke boleh balik2 tgh hr tu?

Kalo, dekat, hiring a maid shudn't be a problem for you, coz u boleh
monitor so closely.
My piece of advice, BE EXTA CAUTIOUS when hiring a maid..
Never trust them coz u wouldnt know when you'll be taken for granted.
Kalo u tak pandai sangka2, well, this is the time, you GOTTA try to sangka2..
Tu je my advice..

pakai maid ni.... doa byk2 agar dpt yg ok...
i dh pakai a few maids... younger than us lagi senang nk manage.. tp, nasib x baik dpt yg gatal... like my mom's current maid.. adoila... terlebih ramah... smpaikn my brother takut nk blk umah my mom... yg tua2 ni... biasanyer x gatal... but besar kepala... coz dier rsa dier lagi tua then us... but, biasanyer... if u tgk frm gambar yg agen kasi... u can predict la maid tu camna, ok ker x... blh agak la....
mmg kena ader syak wasangka ngn maid ni.... never trust them... depan kiter mmg baik, but belakang belum tentu lagi la...

i mmg salute la ngn u... i yg anak 2 ni pon tunggang langgang since xder maid... tu pon weekend maid cuci umah every weekend.. but still, ader yg nk kena manage setiap hari... end up, we mkn kedai every weekdays... x larat i nk kemas after memasak n makan.. nk tgk homework anak2 lagi....

sorry double posting..

[ Last edited by  water_lily at 11-8-2008 03:25 PM ]

hi all..

sebenarnya kan.. main problem i ialah childcare. bab2 housechores tu i masih sanggup lagi handle. jarak ofis n rumah ada le dlm 10-15mins perjalanan. i masuk keja actually 8.30am tp selalu le terlajak 8.45 coz nak hantar my 1st ke tadika dulu then drop the other 2 kids kat rumah bbsitter. nursery tak bnyk kat sini n yg registered pun tersangat2lah kurangnya.. bole bilang dgn jari.

current bbsitter ni Alhamdulillah dr segi penjagaan anak2 ok .. kebersihan and all. cumanya dia kurang experience sket bab anak2 ni sbb anak dia cuma sorang, dah darjah 4.

jadi, masalahnya ialah dia pernah ckp dgn i dia tak larat nak jaga lebih dr 2 org. hmm sbb my 2nd kid tu boy aged 3 yrs while adik dia (my 3rd child) umur baru setahun lebih.. kerana mereka berdua ni umo selang setahun je.. so memang payah juga nak handle ragam kdg2 tu. basically budak2 ni ok.. takle hyperactive or so cumanya fasa-fasa umur 2-3 tahun ni memang omputeh kata "terrible two or trouble two" tu wujud. esp my 3rd.. skg ni org tua2 kata "menyalak adik".. in other words.. sdg buat ragam sempena menanti kelahiran adik dia no 4 ni..
pernah dia menangis tak mahu dipujuk sampai serak suara until bbsitter tpks sms i balik masa tu jugak sbb dia kata dia dah hilang punca nak pacify my doter.

so i dah pusing2 juga taman ni cari bbsitter in which i decide kalo x ambik maid, i nak split le diaorg ni.. yg newborn n eldest akan stay with new bbsitter.. yg no 2,3 since dah serasi dgn bbsitter skg.. so stay with her lah.

tetapi.. huhu.. coming my 4th child ni.. i have to admit.. i'm no superwoman..
i dpt rasa kederat i makin tak berdaya sbb mesti i suntuk masa nak buat semua kan. tambah lagi keinginan tinggi sgt nak continue perah susu badan and all for this newborn..

memang tough esp time anak2 sakit. i pernah all kids demam in a row. sekali semua demam bertimpa2 sampai i cuti seminggu. and bila kids demam, i tak hantar ke bbsitter.. i hadap je sume tu kat rumah. siang malam.. i lah mama n i lah ayah for them..

tulah.. i was thinking.. all these while i lallui semua ni nearly 7 years or marriage.. insyaAllah.. i still go on.. tp memandangkan tahun depan my 1st dah nak masuk std 1.. nak bergelut pepagi tu yg i doubt.. bole ke tak boleh.. coz mcm skg at least tadika starts at 8.30. tp bila da sekolah.. hmmm kena berhangkut kuar rumah lagi awal la kan.. part nak mengendong sume2 pepagi tu yg i doubt i dpt buat.

mcm skg.. lps subuh i still boleh lagi buatkan bekal my 1st doter, then basuh kain sket, then by 7.30 kejutkan semua bangun n lepas susu, si kakak akan mandi sendiri n then i mandikan n dress up no 2 & 3. routine pepagi memang gitu.. sbb i kalo hantar anak kat bbsitter memang dah siap semua.. dia cuma mandikan petang2 sblm i ambil semula. breakfast simple je.. milk n cereal or oats or bread or simple nasi goreng for them. as for myself, memang sepagian tu akan rushing sana sini so memang xda masa nak dok santai amik breakfast.. selalu i isi dlm tupperware whatever n makan kat ofis.

tapi i teringin la nak ada maid or pembantu esp masa i dlm pantang nanti sbb dlm pantang nanti i wish to stay with hubby kat kuarters dia. ini je lah masanya anak2 nak dok dgn ayahnye like other family..for at least 2 months..

tp bila baca2 kisah maid ni.. i skeptical.. sbbnya i masih boleh sabar karenah anak2.. tapi kalo kena conflict dgn org yg lebe2 kurang umur kita ni.. i memang x pandai le nak manage people.. part ni yg i risau.. hari tu ada gak survey agent dekat2 ni.. cost nak amik maid skg RM6900 n monthly RM500.
i fikir kalo dah bayar sebanyak itu.. kita tentu ada harapan tinggi kan nak dpt maid yg reliable tp kalo x .. hmm berbaloikah? tp mana la kita nak tahu kan maid tu camner selagi kita tak employ dia kan?

Follow Us
baru call agent...utk maid baru kena korek duit 7.7K pastu application lambat skit plg cepat 2 bulan (kes imigresen kena raid ngan bpr katanya)

pastu gaji maid skarang min rm600.........

Reply #2 jambu_batu's post

hmm.. i'll definitely suggest to hubby utk install CCTV kalo i pakai maid. berapa anggaran kos for a reliable CCTV ye. bukanlah nak bersangka buruk kat maid.. tp i rasa as a precaution je..sbb anak2 i kecik2 lagi.. lom pandai report except yg no 1 tu tp dia nanti mostly kat sekolah kan. nak harap yg no 2,3 tu.. hmm lom pandai mengadu tu.

Reply #3 moonah's post

taakkk.. i bukan superwoman.. tp ntahla so far memang mcm tu le my life. paling penting dlm hidup i, anak2.. as long as they r in good care.. i tak fikir nak employ maid.. tp bila anak dah bertambah ni.. i risau takut bbsitter takleh handle semua.

as for housechores.. i enjoy doing the housechores.. memang i suka buat kerja2 rumah tu sepenuh hati n tgok rumah bersih n kemas.. dulu2 i selalu bangun kul 1-2 pagi kemaskan rumah, lipat baju n tidy up kitchen. so bangun esok pagi, semua dah kemas. anak2 memang selalu menyepah mainan.. i bagi je depa menyepah tp semua ada timing la.. agak2 depa dah tak attend lagi dgn mainan tu n start tgok tv ke, time tu i kerahla semua team up n gather balik mainan depa..
esp sblm masuk bilik tido.. semua mesti clear. selalu mcm gini le.

tapi ada kalanya depa dah terlelap kat depan tv or simply depa tak co operate.. ende up i yg bangun malam2 kemaskan rumah.. sebab i like the feeling of coming out from my bedroom in the morning tu.. ruang tamu n kitchen clear je..

toilet n bathrooms i selalu cuci selang 2 hari, everytime i mandi.. gosok or sental sket sana sini.. tu le cara nak maintain jgn berkerak.. major cleaning selalu weekend le. vacuuming i do every selang 2 hari, masa i balik ambik 1st doter dr tadika..

so basically housechores boleh nak buat bila2 masa.. tp need maid sbb rasa with additional member of the family.. i rasa nak spend more times with children.. taknak rushing sana-sini buat housechores and all and leave them main2 sendiri or kdgkala bergasak sesama depa unattended..

eh kawan2.. maid u all panggil u all apa ye? share la kat sini..

paling penting ngan maid ni ko jgn tido dlm perut dia

masa mula mula ko tunjukkan ko strict gilerr ngan dia, segala benda yg ko suruh dia buat ko check balik, tgk dia wat keje...lepas 2-3 bulan ko boleh la lembut sket...tapi sekali sekala ko spot check gak dia..

maid yg baru dtg besanya dia tgk dulu "keadaan" tempat keja dia tu, samada majikan dia jenis yg dia leh chong ke tak, ada "club" dia ke tak kat kawasan rumah ko tu...etc etc

Originally posted by misy at 11-8-2008 03:49 PM

masa mula mula ko tunjukkan ko strict gilerr ngan dia, segala benda yg ko suruh dia buat ko check balik, tgk dia wat keje...lepas 2-3 bula ...

hihi missy.. apa maksud ayat bold tu ye.. maksudnya kita jgn lepas tangan or percaya dia bulat2 ke?

satu masalah dgn i ni.. tak pandai nak marah or garang2 dgn orang..

Reply #11 water_lily's post

ha ah lebih kurang macam tu la...pesanan penaja mak aku ...ko jgn percaya dia bulat bulat...ada setengah org percaya bulat bulat kat maid, aku kadang lepas maid aku bagi report aku tanya balik anak aku yg umur 6 thn tu, betul ke? (bukan apa aku nak tunjuk yg aku tak ambik yg dia cakap tu 100%

Salam...
lily, sbb tu la hubby ambik maid.Anak2 pn kecik lagi.
Tngah nak mmbesar, mcm2 kena tngok.
Letih tu dh lumrah, sabar pn kena lebih.
Sy ada bbrapa exp jga dgn maid ni, smpaikn sy putus asa dh rasanya,
tp hubby kesian, dia ambik jga.
Buat masa skg, 1st maid sy dulu jer yg ok..jaga anak, kemas rumah, bleh tahan.Dia ni jenis tak reti dduk diam.Anak2 sy pn dia dh syg.
Apa yg pnting, maid ni bleh jaga anak2 yg kecik lg ni..kdg, pasal rumah, dh jadi no.2..Tp klu maid yg tak ok tu, jaga anak pn lbih kurang, kemas rumah lagi la teruk.Geram juga jadinya.
Pengganti slps dia, smuanya memeningkn kepala..
slalu trfikir, cemana lg nak layan maid ni.
Slpas ni hubby nk ambik cambodian pula..yg melayu.
Moga2, slesai sblum ramadhan..

Originally posted by water_lily at 11-8-2008 11:29 AM
i need help.. advise... suggestion.. ideas..encouragements.. buah fikiran.. and all sorts.. re hiring a maid.

kisahnye....

since married x penah dok sekali dgn hubby. dia keja diff states,  ...

Waterlily, sy pernah berada dlm kasut awak sebelum ni, until lahir yg ke 4 pun saya masih tak pakai maid due to one of the reason is, 'takut dengar cerita2 maid' dr kwn2... So jadiklah saya pretending superwowan dgn pertolongan part time superman (hubby)

But then, bila anak dah masuk alam persekolahan, dah tak termampu nak kembangkan sayap superwoman itu lagi... so saya istikharah dan redah saja ambil seorang maid berbangsa BUKAN INDONESIA... and now alhamdulillah... cerita2 buruk yg saya dengar dulu Allah jauhkan dr menimpa diri dan keluarga saya... alhamdulillah again...

Pesan saya, in the beginning ambil maid lagi, kena pasang niat yg betul, we r helping them and they r helping us... in other words, they need money dan kita lak perlukan kudrat dia in helping us, bukan nak jadikan dia hamba... There will be ups and down, marah, suka, sakithati, tension dan mcm2 juga dgn maid nnt... but all in all, kena ingat gak.. at the first place mrk jadik maid tu sbb level of intelligence mrk tahap tu, or else, mrk dah jadik doktor, lawyer, engineer dam kita....

Suggestion saya, go book for one ( of course after discuss with hubby and solat hajat and istikharah if applies) sbb harga maid drpd agen yg berkualiti dan menjamin maid2 yg bagus makin hari makin mahal....

Originally posted by misy at 11-8-2008 03:49 PM

masa mula mula ko tunjukkan ko strict gilerr ngan dia, segala benda yg ko suruh dia buat ko check balik, tgk dia wat keje...lepas 2-3 bula ...

Heheh misy, ni buatnye klu trkena maid yg agak K.O, mmg dia dh lari awal2.
Tp mcm tu la klu nak tau maid tu nak keje betul2 ke tak, kan.
Letih tau nak ajar maid ni serba serbi kt rumah, belum lg yg tukar2 maid.
Mana lg kite nak letak kepercayaan kt dia...jaga anak2, jaga rumah lg..bkan mudah.

Reply #15 ummy11's post

kikiki aku bukan tengking tengking kat dia....cakap lembut jek, tapi aku tak mo bagi can dia menipu buat keja ala kadar

Originally posted by ummy11 at 11-8-2008 04:17 PM
Salam...
lily, sbb tu la hubby ambik maid.Anak2 pn kecik lagi.
Tngah nak mmbesar, mcm2 kena tngok.
Letih tu dh lumrah, sabar pn kena lebih.
Sy ada bbrapa exp jga dgn maid ni, smpaikn sy putus ...

ummy11,
mana nak dpt maid cambodia ni? saya nak try juga la.. ummy boleh suggest kat saya? PM me plz..

Originally posted by ev700 at 11-8-2008 04:23 PM

Waterlily, sy pernah berada dlm kasut awak sebelum ni, until lahir yg ke 4 pun saya masih tak pakai maid due to one of the reason is, 'takut dengar cerita2 maid' dr kwn2... So jadiklah saya pretending superwowan dgn pertolongan part time superman (hubby.

wah ev700.. sekasut la kita nampaknye. saya ni kalo hubby memang around kat sini, saya rela aja anak2 dok dgn bbsitter. tp sbb hubby x da, tu yg sy need pembantu tu.

But then, bila anak dah masuk alam persekolahan, dah tak termampu nak kembangkan sayap superwoman itu lagi... so saya istikharah dan redah saja ambil seorang maid berbangsa BUKAN INDONESIA... and now alhamdulillah... cerita2 buruk yg saya dengar dulu Allah jauhkan dr menimpa diri dan keluarga saya... alhamdulillah again...

mana ye nak dpt maid bukan indonesia ni? ev700 leh pm saya tak macamana saya nak cari maid lain dr indonesia.. bukan sy sengaja tak mahu maid indon tp mengenangkan ramainya bangsa mereka kat sini tu yg prone bermasalah.. saya nak cuba maid yg bukan indon.. mmg blom semestinya mereka lebih baik tp at least nak cuba dulu.

pls ya tolong ye..

Originally posted by water_lily at 12-8-2008 09:47 AM

ummy11,
mana nak dpt maid cambodia ni? saya nak try juga la.. ummy boleh suggest kat saya? PM me plz..

please pm me tooo

Originally posted by ev700 at 11-8-2008 04:23 PM

Pesan saya, in the beginning ambil maid lagi, kena pasang niat yg betul, we r helping them and they r helping us... in other words, they need money dan kita lak perlukan kudrat dia in helping us, bukan nak jadikan dia hamba... There will be ups and down, marah, suka, sakithati, tension dan mcm2 juga dgn maid nnt... but all in all, kena ingat gak.. at the first place mrk jadik maid tu sbb level of intelligence mrk tahap tu, or else, mrk dah jadik doktor, lawyer, engineer dam kita....

spt kata ev nih, mama agreed sangat-sangat...cos thats how i think too...

to me kan water lily, dalam setiap sesuatu yang kita nak buat, akan buat
pasti ada risk nya....dan kita kena berani dan bersedia untuk hadapi setiap risiko itu...
calculated risk, unseen risk.dan macam2 larh..
nengok jugakla apa priority kita...kdg, telalu terpk pk, terlalu berhati-hati
satu apah pun tak jadi jugak.....

mama, senang ajerk, i set my head, i need a maid, a helper
to help me, anak2 balik sekolah dah ada orang di rumah..
orang yang lebih dewasa dari merka...
more to govern them sahaja.....

hasil kerja mereka comes second....

cos i do felt relieved yang amat, bila ada maid
after being maidless for a year....
sian anak2..kena stayed at school hingga petang
mereka letih ....
bila ada maid at home, mereka nampak lebih segar dan bertenaga
cukup rehat di rumah....badan pun dah berisi semula....

i too cant rely so much on my hb....
hes always on d move...

not that i cant handle d house chores n kids alone
i can, tapi bila ada helper, it eases me a lot....
and i got more free time for myself dan my kids and my darlingest..