CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Liza

Legally Yours...Q & A

Close [Copy link]
boleh tak kita dispute bayaran insuran kemalangan kereta...

.lori langgar kereta dari belakang..kereta covered by third party...so insurance claim dibuat kpd insuran lori...repair diworkshop dibayar oleh pemilik kereta dahulu sebab claim 3rd party makan masa lama..pemilik perlu pakai kereta  untuk kerja dsb...

lepas lebih setahun baru dapat surat insuran lori tu nak bayar tetapi jumlah nak dibayar 4000 RM shj sedangkan jumlah repair 10,000 RM...Please advice.....do you think I should just agree to accept the amount offered by the insurance company??...thank you Liza

Sudah lebih 2 purnama Pn. Liza kita x menjenguk kita...mungkin kesebokan kerja agaknya...

Hmm..nampaknya Puan Liza kita dah tak masuk sini dekat 4 bulan.....

Reply #123 medangmru's post

Salam & selamat sejahtera semua..

Maaf, Medang.. ayah saya kurang sihat kebelakangan ini..
pemergian Almarhumah ibu saya pada tahun lepas masih amat
dirasainya.. Raya Aidil Fitri tahun lepas saya di rumah sahaja..
menemani ayah saya.. sementara suami & anak saya balik ke
kampung suami saya pada Hari Raya kedua.. ayah saya telah
dimasukkan ke hospital selama beberapa hari pada bulan ini..
saya dan adik saya bergilir-gilir menemaninya.. saya ada di
Internet.. tetapi hanya untuk benda-benda yang tidak berapa
memerlukan saya berfikir dengan mendalam.

Insya Allah, saya akan cuba berkunjung ke sini.. saya perlukan
masa untuk fokus semula.

Kepada rakan-rakan berbangsa Cina, saya ucapkan "Xin Nian Kuai Le..
Gong Xi Fa Cai...!"

[ Last edited by  Liza at 26-1-2009 07:14 PM ]

Reply #124 Liza's post

Salam takziah pada Puan Liza...oooo...begitu ceritanya....

Xper Puan Liza...cuma ramai gak yg PM saya tanya kemana gerangannya Puan Liza...

Alhamdulillah...semoga Puan Liza sihat2 selalu..

saya ada kemusykilan...

baru2 nih saya dpt call dr aeon, sbb dh 2 bln moto x byr...sebulan rm157..
CS aeon JB ckp nk tarik motor tu...

soalan saya, CS tu gertak aje ke?
baru 2 bln aje pun...
saye cadang nk byr abih terus bln ni..tgh tunggu personal loan approved je..

Follow Us

Reply #126 fariepari's post

tengok pada contract la... tapi 2 bulan tu consider nak nak tunggu masa je tu...
better bayar le sebulan dulu ke sementara dapat personal loan tu...

Reply #127 ryo_takahashi1's post

okie..thanx for the answer
laaa ni dgr bunyik phone pun dh rasa tension sgt2..
insyaAllah by next week dh settle segala2nye...
no more nitemare (aeonmare?)       

nak minta bantuan dan pandangan paling mantop....
Begini alkisahnya, aku baru jee start kje ngan sebuah company IT di Cyberjaya nih whereby is small size company owned by a Scottish as the MD laah. And then one GM which is chinese was my ex supervisor during the previous company. Before tu mamat ni nak tarik aku kje ngan ngan mat salleh tu laa. Dia cakap aku kje Mon to Fri as usual, working time ikut ofis hour laa which is 9.30 to 5.30 and other related matter related to aku nye job scope laaa. So at the end aku pon agree laa ngan offer dia tuu bcoz suits akunye requirements in terms of montly pay and working hour and also job scope dia. Then today suddenly mat salleh tu cakap aku kena kje during Saturday bcoz nak cukupkan 40 hours or working per week according to dia nye country's law. Kiranya mat salleh ni nak berkira-kira sangat laa sebab nak ikut law negara dia tu laa. Sbb aku kira mmg cukup 40 jam seminggu pasal 9.30 ke 5.30 mmg 8 jam sehari dikalikan 5 hari cukuplah 40 jam kan. Tapi alasan dia pasal rehat sejam Mon to Thu tu dan short 4 jam plus Fri short 2 jam, so total weekly dah short of 6 hours which is kena cover balik pd ari Sabtu plak dah. So camne ye geng aku nak fight mat salleh tu balik? Ada x tips2 yang mantop2??

Salam. Ada kemushkilan yang garlic nak tanya. Berkenaan soal pemilikan aset.

Ada rumah yang loan diatas nama garlic, tp mak yang bayarkan. Loan masih xabis, tapi sebagai jaminan yang rumah tu milik mak, camner caranya? bukan apa, in case kalau terjadi apa2 atas garlic, rumah tu jatuh atas mak, bukan suami.

harap ada otai lawyer tolong perjelaskan step2nya...TQ

Mintak tolong yer Liza...

Saya telah menjamin pinjaman kereta kepada seorang kenalan dan sekarang saya telah disaman oleh pihak bank kerana pinjaman tersebut tidak dibayar....

Soalan saya;

1) Adakah saya boleh disaman serentak dengan peminjam?
Setahu saya, Bank Negara Malaysia memperuntukkan garis panduan bahawa penjamin tidak boleh diambil sebarang tindakan undang-undang serentak dengan peminjam. Pihak pembiaya kewangan harus mengambil sebarang usaha terbaik mereka ke atas peminjam untuk menjelaskan pinjaman sebelum sebarang tindakan undang-undang boleh dikenakan ke atas penjamin.

2) Sebagai penjamin, adakah saya berhak untuk mendapat penjelasan dari pihak bank mengenai sebarang usaha mereka ke atas peminjam untuk menjelaskan pinjaman tersebut yang membolehkan mereka mengambil tindakan undang-undang ke atas penjamin?

3) Adakah saya boleh dijatuhkan hukuman oleh pihak makhamah sebelum peminjam dijatuhkan hukuman? (Dalam kes saya, pihak makhamah mengarahkan saya membayar pinjaman tersebut sebelum sebarang tindakan dijatuhkan ke atas peminjam.)

4) Adakah Judgement Notice kepada saya boleh didedahkan kepada pihak lain sebelum ia diserahkan kepada saya? (Dalam kes saya, notis tersebut telah didedah kepada pihak lain sebelum saya menerimanya.) Adakah saya boleh mengambil tindakan ke atas pihak terbabit kerana kecuaian tersebut?

5) Apakah saya boleh menarik diri dari menjadi penjamin pinjaman tersebut? Saya merasakan kes ini tidak dijalankan mengikut peruntukan dan garis panduan yang sewajarnya...

Harap2 Liza @ lawyer lain dapat tolong jawabkan, thanx...

dear Liza

saya nak tahu beberapa perkara tentang IR

1......saya ada mmbuat aduan ke Labour Office with regard to employee resignation without any notice. Tujuannya adalah untuk menuntut balik ganti notis yg gagal diberikan oleh pekerja. Ex employee also did not turn up for the meeting that was scheduled at Labour Office (it was 2 times).

My problem is I would like to seek judgement for the above case, but did not how? Could you pls  help me....

Thnaks.

Hi Liza... Jac nak tanya ni...

Jika pokok.. misalnya hedge atau climbers kita yang tumbuh dalam boundary rumah kita..spread to boundary rumah jiran, does that mean, legal wise, kita kena trim untuk dorang?

There's a fence in between boundaries. Fence biasa. Along the fence, ada hedge. Masalahnya.. sometimes... hedge tu akan tumbuh (kat part atas) melalui lubang fence.. ke boundary sebelah. ..

Dulu, kawan jac ni.. trim jugak. Dia trim... climbers dia yang hanging masuk boundary sebelah. Tapi ... lepas ju jiran sebelah start sapu... daun-daun (yang dorang claimed belongs to my friend punya plants) termasuklah sampah sarah dan plastik segala (yang memang bukan my friend punya).. and threw inside my friend's compound.....

Nak tahu.. my friend punya legal rights in this matter?

Balas #1 Liza\ catat

assalamualaikum semua. saya ada masalah yang maha berat di sini. harap2 puan2 dan encik2 yang arif dalam bidang undang2 ni boleh membantu saya. kisah saya sama dengan kisah yang keluar di harian metro selasa lepas, kisah ditipu oleh penjual kad prepaid. bukan sikit, rm 107 000.
saya dan keluarga baru2 ini nak menjalankan perniagaan kad prepaid. pada awalnya kami membeli daripada seorang yang bernama R. dia mendapat kad ni dari supplier bernama M. setelah 2 mgg beli kad dr r, semuanya ok. tapi pada hari terakhir tu ada rm 19 000 kad pending. M kata pd R bos dia dari syarikat O sdn bhd tahan kad tu sbb marah pada R. Jadi R kenalkan M pada keluarga saya. Mulai hari tu kami beli direct dr M. Oleh sbb takut di tipu kami buat contact dgn M. dlm contact tu mengatakan M adalah wakil kepada Syarikat O. lepas sign contract kami terus berniaga mcm biasa sampai la pada transaction terakhir M pending keseluruhannnya RM 106 000. Sbb dah seminggu pending kami tak sabar menunggu. Jadi kami mintak  nak beli M beli lagi rm 20 000 kad prepaid dengan syarat bawa kami masa pergi ambil kad. kami nak tahu M yang tipu kami atau Syarikat O. M selalu mention nama bos syarikat O tu sebgi Mr. L. Kami pergi ke rumah Mr. L dengan M dan seorang lagi pemandu M. Kami tunggu di bawah kondo Mr. L dan M naik ke kondo untuk mengambil kad. pada ketika itu, ada org telah menculik M. Org2 yang culik tu pun rupanya2 manga penipuan M jugak. Penculik2 serbu Mr. L dan M ketika mereka tengah kira duit. Penculik tu rampai purse dan Handphone Mr. L dan isterinya dan semua barang yg ada pada M. penculik tu suruh Mr. L dan isterinya bawa M keluar dgn kereta mereka ke suatu tempat. di situ mereka mengambil M. M telah di tahan selama 8 jam. Berkaitan penculikan ini laporan polis telah di buat. pertama oleh ahli keluarga M mengatakan M telah di culik. Kedua , saya sendiri menyatakn kehilangan rm 20 000 tu yang ada bersama2 M. dan ketiga oleh Mr. L, mengatakan M telah du culik ketika bersamanya bersama sejumlah duit, dan dia telah di ugut jika tak menyerahkan M. Jadi masalah saya sekarang iyalah, saya boleh saman M kerana bank inkan duit kepada akaun bank M. pada hari penculikan itu saya berjumpa dgn Mr. L, dia menafikan M adalah wakilnya. jadi saya boleh saman M menyamar sebai wakil syarikat O. selepas kes ini, saya ada buat sedikit siasatan. Rupanya2 adalah salah bg syarikat O menjual kad prepaid kepada orgh2 yang tidak berdaftar seperti M. setiap org yang layak membeli kad prepai metilah mempunyai pin number yang diberikan ketika mendaftar sebagai agen. walhal M tidak mempunyai pin number itu. jadi masalah saya sekarang, ada tak apa2 cara saya untuk menyaman Mr. L atau syarikat O atas kesalahan kerana tindakannya yang tidak bertanggungjawab, saya terpaksa menanggung kerugian ini. saya tak dapat menyaman syarikat O atas kesalahan fraud ataupun breach of contract kerana tiada jual beli yg direct dgn Mr. L ataupun syarikat O. semuanya melali M. Bagaimanapun saya ada slip bank in ke akaun syarikat O. tapi syarikat O boleh menafikannya pembelian saya ini kerana tiada black and white. Saya juga telah mengumpulkkan beberapa mangsa M yang lain. Saya juga boleh membuktikan M mmg membeli at itu dr Mr. L.
ada tak tuduhan yang boleh saya kemukankan kepada Mr. L ataupon syarikat O. saya sedia maklum memandangkan ini syarikat sdn bhd, Mr. L tidak boleh di saman secara individu. Bantulah saya......terima kasih.

hai ,
saya ada beberapa pertanyaan

baru2 ini saya ada terima surat peguam yg dilakukan secara penampalan.
surat tersebut ialah "notis kebangkrapan diantara bank XXXXX v. XXXXXXX

isi kandungan nye ialah menyuruh saya hadir ke mahkamah.
malangnya saya menerima surat tersebut lewat jadi saya tidak hadir ke mahkamah.

untuk maklumat smua, panggilan ke mahkamah tersebut adalah panggilah ke-3.
panggilan 1 dan 2 , saya tidak menghadirkan diri kerana tidak mendapat apa-apa
surat dari peguam.

1-saya ingin tahu adakah mahkamah telah menjatuhkan hukum walaupun saya
tidak menghadirkan diri?

2-adakah saya bakal dikenakan waran tangkap kerana tidak menghadirkan diri
di mahkamah buat kali ke tiga berturut-turut?
(kali pertama pada 29.6.2007 dan kali kedua pada 11.11.2008)

3-pihak bank dan pihak peguam sukar mencari saya kerana saya tiada alamat
tetap.

sekian.  diharap ada yg sudi memberikan pandangan.

nampak gayanya....Puan Lawyer kita dah x berkunjung kat sini lagi...byk pertanyaan yg tak berjawab...

Hi,

May I know if you have any experinces dealing with divorce cases for non-Muslim?

Thank you

Fadz.

ingin mengetahui akta buruh :

1) dipukul dipejabat
2) tindakan yang majikan boleh ambil?

tq

salam,

im new here, hope u can help me.

recently a friend of mine asked me about his agreement which contained void consideration (one of the consideration in that agreement) . the issue here, since the agreement contained severability clause, can the agreement still subsist (im not talking about getting back the money as a consequence of the void agreement). i need to know whether the contract can still continue on by taking out the void part, is that possible or not since the contract law is clear under section 24 that the whole contract is void.

could u please help us on this, tq so much kak liza!

'_'