CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2040|Reply: 6

Hubungan yang erat dengan keluarga...

Salamz to all....

Mari kita bincangan kebaikan mempunyai hubungan yang erat dengan keluarga.....

saya start dulu...

Salah satu kewajiban orang tua adalah menanamkan kasih sayang, ketenteraman, dan ketenangan di dalam rumah....yang lain boleh tolong sambung....

Jadikan rumah itu syurga kita... makan malam kalau dapat, biar bersama sama, w/pun ada yg mengamalkan diet... wajib dok kat meja makan. Ibu ayah mesti berkomunikasi ngan anak2 setiap hari, tak kira la nak cerita apa pun. Kurangkan masa kita depan TV tu, sebab TV tu Idiot box in our living room.
Anak2 bila masuk rumah, maknanya dia adalah milik mak ayah, kalau di sekolah, kalau dia nak bersosiol, biarkan la....balik rumah... masa utk mak ayah.
Pupuk kan "keterbukaan" anak2 saya tidak malu berbincang pasal mcm mana saya melahirkan mereka, biar mereka mengambil bahagian di rumah.. biar mereka adakan jadual harian mereka, termasuk la chores yg dia kena buat/share di rumah. Pastikan tiada masam muka antara anak2...dengki mendengki...tunjukkan kita sayang pda mak ayah kita, sebab itula contoh yg paling berkesan.
Janagn cerita buruok anak2 pd anak2 yg lain.... ini sangat penting sebab adik beradik kenala sepakat.
Yang pentingnya....hanya kita sahaja la yang boleh memberi mereka kasih sayang di dunia ini, sebab mereka adalah AMANAH dari ALLAH TAALA...............solat berjemaah....salah satu unsur yg positif...dimana anak2 merasa mereka dibimbing oleh ayah mereka.....
Just my opinion...cos this is how I train my children....

Reply #2 SANKURIANG's post

nice info...cara yg u terapkan pada anak u....mungkin dapat diadaptasikan oleh org lain...

Di rumah saya sangat strict.... tapi suami lagi strict. Saya dan suami msh dpt bermanja manja ngan anak2 w/pun mereka dah kena marah ngan kami. Satu lagi pasal marah ni...kalau ayah marah...mak kena diam...jgnla mak pun sama marah, maka anak2 akan rasa mcm tak disayangi....

Reply #4 SANKURIANG's post

ya betul tu sangkuriang...saya setuju sgt ngan awak...tp kat umah saya yg kuat berleter...suami saya byk diam aje...

Reply #1 contessa's post

ayoo--yo-yo tuan rumah

setakat nak tulis menanam kasih sayang, kententeraman...etc, semua org tau tulisss....u elaborate lah apa yg u buat pratically utk capai semua yg u tulis tu...

i pun nak tanam rasa hormat, rasa sayang, rasa belas, rasa timbangrasa, rasa masam, rasa manis.....

Follow Us

Reply #6 my-alja's post

Perlula kita ingat... anak2 adalah amanah ALLAH kpd kita. Kita punya pilihan, kalau kita ada anak ramai, maka bykla masalah kan... tapi kasih sayang tetap tak kurang, walau ramai sekali mana anak2 kita. tapi anak2 dpt rasa, anak mana diantara mereka yg lebih dimanja dan dibelai oleh mak ayah mereka. jadi bukan mudah utk menepati segala yg anak2 kita nak. Hati kita sebagai mak ayah pun perlu diberi perhatian jugak oleh anak2. bagaimana??? hah... di meja makan tadi la....kita kena bercerita dgn dia org, ngapa mak ayah pergi kerja, ngapa mak masak tanpa perlu disuruh?..ngapa mak tak suka anak2 mak bercampur dgn org2 yg kurang adab, semua ini kita jelaskan masa kita di meja makan. Kita kena bagi tau dia org... setiap org ini dilahirkan penuh dgn janji, janji dgn ALLAH TAALA. Setiap org tak kira kecil atau besar, tua atau muda, mesti ada tanggungjawab memasing. Make it clear, biar anak2 faham t/jawab dia org. Dari small matters like getting the dishes done after meal hingga la t/jawab dia menentukan hala tuju pelajaran nya selepas abis sekolah menengah. Kita kena guide....kita terangkan jalan yg masih samar2 utk anak2 kita ni. Memangla berat t/jawab mak ayah ni, tapi kita kena tunjukkan kat anak2 kita, yg kita yang tua pun mampu nak pikul t/jawab menajga dan mendidik mereka.
Kita di sini nak share cara2 kita mendidik anak2 kita, yg baik dikongsi kan....