CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chebot81

★AKPK (AGENSI KAUNSELING & PENGURUSAN KREDIT BANK NEGARA ★

Balas #39 airynz\ catat

itu yg AKPK kat Kuantan tu ckp kat aku... dia kata, dah black list, sampai sudah la.. aku ckp, kalo dah abis bayar mcm mana? dia kata still black list.. sebeb tu aku rasa baik tanya direct diorang. pasal mungkin lain2. lgpun yg aku pergi kat kuantan tu dah lama. masa tu, tempat tu pun tengah renovate. baru bukak. budak tu pun muda lg. cam baru grad jek..
aku pergi sebab nak tau apa cara penyelesaian dia. mungkin aku bleh gunakan tuk ubah cara perbelanjaan aku. masa aku pergi tu, dia kira semua personnal loan aku kat bank rakyat tu.  kiranya kalau sebulan aku kena byr RM2k kat bank untuk mcm2 hutang, dia bleh reduce ke RM800 aje sebulan. ada la suh jual kete, jual umah. tp aku ckp kat dia, masalah aku, kete aku org tak tukar nama, bawak lari dah. umah plak tak siap2 padahal beli dr tahun 2002. Brother tu pun cam tak leh nak cakap apa. tp bagus gak la diorang nasihat mcm2. tak de la paksa2 suh kita joint. cuma suh kita balik, pikir semula.

Rate

1

actually i sudah menyertaai program akpk ni aku sebeb aku masuk coz aku nak settle hutang cc and personal loan... dan yang tambah membebankan aku masukan hutang kawan aku coz aku jadi grantor untuk keta dia so jumlah hutang aku yang di urus oleh akpk 75k aku kena bayar 780 permonth selama 10 tahun
aku pun buat kat kuantan tapi takderlah officer tu kata aku kena blacklist sampai mati aku jumpa officer dia yang bernama hilal

ari ni aku nak jumpa kaunselor AKPK. aku penjamin. semalam pergi taklimat dengan orang yang aku jamin sekali. hopefully ada jalan penyelesaian untuk aku.

dah selesai jumpa kaunselor tadi. AKPK memang tak de kuasa untuk bagi arahan atau untuk delete record penjamin dalam CCRIS. tapi kalau aku yang nak bayar hutang tu, dia boleh tolong restructure. tapi buat apa aku nak bayar sebab bukan sikit2 hutang. dekat 20k. kalau 2/3 ribu aku bayar je lah.

kawan aku yang meminjam, akan pergi jumpa kaunselor jumaat ni. dia pergi lambat sikit sebab nak print statement dari bank & dari bank negara. tapi daripada apa yang aku dimaklumkan, sekiranya kawan aku ni masuk program tu dan selagi tak selesai pinjaman, selagi itu le nama aku masih ada. maksimum pembayaran adalah 10 tahun. satu solution yang dia boleh bagi, sekiranya kawan aku masuk program & lepas dapat award letter, dia suruh aku dapatkan surat daripada bank yang mana kawan aku buat pinjaman, untuk mengatakan yang kawan aku ni di dalam program AKPK. so kalau aku nak buat laon, aku boleh le bawa surat tu sebagai supporting document & terpulang kepada bank sama ada nak approved atau tak. sebab yang ini dah kira pada budi bicara bank.

so keputusan aku, tak mo le, melainkan dah memang tak ada cara. so aku call kawan aku, suh laki dia buat loan untuk cover semua hutang-piutang mereka. aku rasa ada gak le dalam 40-50k. aku tatau exact amount. yang aku tau loan yang aku jamin tu je dah dekat 20k, tak termasuk kereta kena tarik & beberapa keping credit card. kalau laki dia boleh buat loan untuk cover semua hutang, maka nama aku & nama kawan aku ni dah boleh clear.

berbalik kepada sorang kawan kita yang pi AKPK dekat Kuantan tu, yang kata sekiranya kita masuk program AKPK ni akan black list seumur hidup, aku tanya juga kepada kaunselor tadi. aku pun pelik juga buat apa kalau nak masuk program kalau AKPK tak boleh tolong malah menyusahkan lagi. katanya, mereka tak pernah cakap yang nama orang yang di bawah program AKPK akan balck list seumur hidup. mungkin kawan kita salah faham. kaunselor yang di cawangan pun semuanya perlu datang training di HQ dan bukannya lepas grad masuk kerja boleh terus bagi kaunseling tanpa training & pengetahuan yang cukup. dalam tempoh pembayaran balik pinjaman, mereka yang terikat dnegan AKPK tak boleh buat sebarang pinjaman even memegang sekeping kredit card pun. AKPK hanya boleh tolong sekali sahaja. once dah selesai, kemudian berlaku lagi, memang tak ada bantuan lagi dari AKPK.

Salam..

Baru jumpa AKPK Kuantan , siap salin lagi apa yang dikatakan..

Yang pasal AKPK ni, banyak yang perlu diperbetulkan nih.. ramai yang salah faham dengan apa yang AKPK buat.. AKPK tak bagi pinjaman.. apa yang AKPK buat cuma kaunseling dan bagi nasihat untuk masalah yang kita alami, and kalau perlu, baru dia akan suggest masuk dalam program yang dipanggil Program Pengurusan Kredit.

Dalam program ni, apa yang akan dibuat, AKPK akan satukan semua hutang kita dan berbincang dengan semua pihak bank untuk bagaimana kita boleh kurangkan pembayaran bulan-bulan. Hutang masih kita kena bayar. Pihak bank akan bagi kita tempoh tidak lebih dari 10 tahun untuk settlekan hutang kita. Hutang-hutang yang boleh dibantu ialah semua hutang dibawah kawal selia BNM je. Tapi fokus pada hutang kad kredit dengan personal loan. Yang lain-lain macam hutang umah and hutang kereta adalah case-to-case basis sahaja pasal hutang ni jenis bercagar.

Pasal black list sampai mati tu tak berlaku sebenarnya, melainkan kalau kita pernah disaman oleh pihak bank. Bila disaman, biasanya nama kita akan disenaraikan dalam CTOS. CTOS lain dengan CCRIS. CTOS ni dia private company while CCRIS under BNM. Kalau kita habis bayar hutang, nama kita akan terus hilang dari CCRIS lepas bank yang kita berhutang tu update dengan BNM. Tapi kalau CTOS, walaupun kes saman kita dah settle, tapi kalau kita tak usaha sendiri untuk keluarkan nama kita dari senarai CTOS, sampai bila pun  nama kita akan ada dalam CTOS.

Kena ingat, AKPK cuma orang tengah jer.. kita yang buat hutang, janganlah marah kat orang lain kalau orang lain tak boleh bantu.. seeloknya, untuk penjelasan yang betul, lebih baik tanya pejabat diorang sendiri..

alhamdulillah.. dah join taklimat n kauinseling... then suami pun telah masuk program akpk.. rasa cam lega sikit... harap2 usaha kami berjaga utk melegakan belanjawan bulanan kami.. tidak ler dpt gaji terus tlak hutang2... tinggai aper ajer ek...

Follow Us
lagi info yg saya smpt copy paste dr carian sya:

**
AKPK

sebenarnya...AKPK nih bagus...tolong strukture semua hutang...

mmg ease of mind laaa..tak de hutang baru...mujur kami hb n wife kije ngan gomen n GLC...

bab umah ke keter semua via govt loan...nak joli2 dah tak de....so sederhana....

alhamdulillah...TQVM AKPK

AKPK ni memang elok. tapi my opinion, kalau hutang bawah 10k tak payah le guna khidmat AKPK. sebabnya AKPK hanya boleh tolong sekali sahaja seumur hidup kita. so kalau tak terdesak, better buat perancangan sendiri. mana le tahu 1 day nanti korang ada hutang dalam 20-30k dan tak termampu nak bayar, then time tu baru guna khidmat AKPK.

49# shidaaziz

bagi aku bukan jumlah hutang tp keupayaan kita stp bulan untuk melangsaikannya.if hutang sikit tp keupayaan kita rendah,memang kita perlu restructure hutang tu.dengan cara dptkan combine loan (la ni interest dan kurang) or kita dapatkan khidmat kaunseling secara percuma dgn AKPK ini.lepas pilih cara yg bersesuaian dgn kita,jgn buat hutang lagi.kena taubat 'nasuha'.kebahagian lebih penting dari kegembiraannnn..

alhamdulillah saya dah masuk tahun ke 2 join AKPK dan so far ok jer

tu la kengkawan..kite ni bila first2 time dpt credit card teruja nya bukan main..konon nk swipe mintak je lah, swipe sebulan sekali je la..bila dh leka dan bila syaitan dh hasut tau2 je dh habis credit limit..

semlm aku p dengaq taklimat dia dh..hhmm..25hb ni aku p jmpa kaunselor dia. tgk la mcm mana kan dengaq apa dia ckp. aku hutang cc dlm rm13k. tang personal loan ada dlm 6k. tgk la bape depa leh nego soh aku bayaq kan. tp kan..klu let say mcm aku just nk msk akpk ni just nk setel aku nye cc and personal loan bleh ka? sbb aku still ada hutang lain cnthnya personal loan bnk rakyat tp tinggal lg 9 bulan nk habih. satu lagi hutang kete tp aku still leh byr klu aku surrender kes credit card tu..sbb aku mmg perlukan kete nk p blk keje..maklumla dok jauh dr tmpt keje..ada dlm 120km. hangpa nya opinion mcm mana? ada tk kes hangpa suma mcm aku ni? just nk surrender cc and personal loan tp kete nk cont byr as aku tk penah miss bayaq lagi..

pasai cc aku ni actually yg menjadi punca aku tkleh bayaq sbb depa ada overlimit charges..yg aku sendiri pun tk tau and tk penah dibgtau. bila aku tnya depa ckp mmg depa tk infm and cc limit mmg kena pandai2 la tau baki tinggal brpa..ye la kita ni manusia kdg mana la tau brpa baki kita tinggal asal leh swipe lg ...cont jeee...mcm aku ni mmg lupa diri la time tu..maklumla sedap guna..ok katakan aku over swipe smpi 1k lebih..+ dgn minimum pymnt dlm rm 300..so total kena bayaq = 1300 on the dot..then bila clear overlimit charges tu br la cont byaq minimum pyment tu mcm biasa..tp klu aku byaq terus lumpsum tu yg lain aku tkleh byaq la..pastu skang dh 3 bln tk byaq lg la..aduhaiiii

abg F,
1)memang kena surrender sumer cc ye? wpun takde hutang kat cc yang lain tu?
2) camner nak dapatkan laporan ccris dari BNM
3)pegawai dia kerek2 tak?mane tau pandang rendah lak kat si penghutang ni.. huhhuu.
4)mmg kompem ye tak blacklist sampai mati?

saya cadang nak ikut diorg nye taklimat.. bulan ni penuh lak.diorg suruh saya book utk next month. soalan 1st tadi tu ditanya sebab saya guna cc tu utk emergency mcm masuk spital. yg lain tu dulu pakcik saya guna utk biznes dia.. economy dia down tak dapat byr tapi tak inform saya. bank lak tak tipon. baru ni berdering2 minta bayar pas 3 tahun. nak marah tak sampai hati.. masa pakcik saya senang dulu dia banyak tolong saya tengah study lu.yang dia guna ni lah yang nazak ni nak bayar.... tq

salam....yg akpk ni...bl kita g..xle trus dptkan kaunseling eh??kena wat appoinment dulu la ye...

em...aku pn pening ngn credit card ni...kalo xda utang cc,,,mmg ada duit la...masalahny..tiap2 bulan byr CC je da rm1000...tu lom duit keta...duit umah etc..

haihhh..

rs nk g jumpe la akpk ni...

tu la kengkawan..kite ni bila first2 time dpt credit card teruja nya bukan main..konon nk swipe mintak je lah, swipe sebulan sekali je la..bila dh leka dan bila syaitan dh hasut tau2 je dh habis credi ...
mummychiaz Post at 6-1-2010 03:22 PM

kalau u rasa boleh managed, better managed sendiri. sebab rasanya hutang 13k + personal loan + hutang kereta rasanya tak sampai 25k pun kan. rasanya better le urus sendiri. sebab akpk ni, once u masuk, in future kalau ada masalah begini lagi derang tak akan tolong. mana le tau masalah akan datang akan melibatkan hutang yang lebih banyak.

kalau masuk akpk, semua hutang akan disatukan.

salam....yg akpk ni...bl kita g..xle trus dptkan kaunseling eh??kena wat appoinment dulu la ye...

em...aku pn pening ngn credit card ni...kalo xda utang cc,,,mmg ada duit la...masalahny..tiap2 bula ...
hazreen_1484 Post at 28-2-2010 08:02 PM

semua kena hadi briefing terlebih dahulu. briefing tu wajib.

aku takleh bayang camne utang cc buleh sampai berbelas2 riban

aku takleh bayang camne utang cc buleh sampai berbelas2 riban
al-asil Post at 1-3-2010 03:31 PM

kalau ada 4/5 keping kad, 1 kad katakan 3k darab le dengan 4 or 5 keping. memang le boleh berbelas ribu.

kalau ada 4/5 keping kad, 1 kad katakan 3k darab le dengan 4 or 5 keping. memang le boleh berbelas ribu.
shidaaziz Post at 2-3-2010 17:18

aku ada la dua keping cc, tapi bank memang tak sempat nak kenakan caj sebab bila sampai bil jek mesti gelisah nak pi bayar

mencelah sikit..kalau hutang dalam 10k leh join tak akpk?